IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Саем на книгата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Саем на книгата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 23:37
I jas bev vcera, i go podrzuvam mislenjeto na Drlja ...ama so popust ili ne izlegov so 4 knigi od tamu....dopolnuvanje na mojata ubava kolekcija трепкањеголема%20насмевка
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 23:35
 
 
 

EСЕНСКИ САЕМ НА КНИГАТА ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА „ФЕНИКС“

Издавачката куќа „Феникс“ од утре до 20 ноември организира Есенски саем на книгата.

Саемот ќе се одржува во трите книжарници на „Феникс“ во Скопје, како и во над 50 книжарници, домови на култура и библиотеки во Скопје и Македонија.

Како што најавуваат од „Феникс“, саемскиот попуст на книгите ќе биде 30-80 насто, а сите посетители на Саемот ќе добијат и бесплатни ВИП картички за попуст во текот на целата година.

Меѓу книгите кои ќе бидат презентирани на саемската манифестација се и „Тајни“ и „Подарок“ од Даниела Стил, „Сликата на Доријан Греј“ од Оскар Вајлд, „Лажна свршеница“ и „Опасна желба“ од Аманда Квик, „Корзиканско писмо“ од Роберт Ладлам, „Слободна како ветер“ од Мари Луиз Фишер, „Која игра ја играш“ од Ерик Берн, „Принцезата Султана“ од Џин Сасон, „Сексот и градот“ од Кендас Бушнел, „Хобитот“ од Толкин, „Дванаесеттиот ангел“ од Ог Мандино, „Нарцис и Златоуст“ од Херман Хесе, „Дневникот на мотоциклистот“ од Ернесто Че Гевара, „Моќта е во вас“ и „Живот“ од Лујза Хеј, „Страст“ од Барбара де Анџелис, „Прирачник за менаџери“ од Ефраим Кишон, „Трговец за една минута“ од Спенсер Џонсон, „Елеганција“ од Кетлин Тесаро, „Љубовта трае три години“ од Фредерик Бегбеде и други.

Во рамките на Саемот ќе започне со работа и новоотворениот Клуб на книгата во кој ќе се одржуваат промоции на нови книги, трибини и средби со писатели.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 23:36
Леле ме израдува еј голема%20насмевка конечно ке си добијам уште некоја книга во мојата библиотека од саемот на книгата голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 12:36
Супер информација,секако ќе го посетам саемот и сигурно ќе најдам нешто интересно.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:28
 
 

Од издавачката куќа Култура ја најавуваат ноемвриската книжевна ревија.

Саемот ќе почне на 15 ноември и ќе трае до 23 ноември, а за да се доближи книгата до читателот, изданијата на Култура ќе се продаваат со попуст до 80%. Ќе бидат издадени и нови 20 наслови-бестселери, меѓу кои и „Зрно утеха“ (Quantum of solace), според која е напишано сценариото за најновото продолжение на James Bond.

Саемот ќе се случува во продажниот салон на Култура, на плоштадот „Македонија“, во Ристиќевата палата, кој во текот на саемските денови ќе работи и за време на викендите.

Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 09:11
Знае ли некој дали има саем во Матица?Видов една реклама ама не ми е јасна баш.Ако некој знае нека пише.

Фала
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:36
Од 21 до 31 Јануари има саем на книга "Книга во секој дом" во Матица, јас денес добив каталог и има доста книги со достапни цени, секако планирам да го посетам и се надевам дека ќе излезам со 2-3 книги.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 21:52
Vistinskiot saem na kniga e Belgradskiot, i velat Sofijskiot...
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 16:56
Да на Белградскиот бев еднаш и навистина без коментар, прво можеш да најдеш книга од секоја област и навистина со попуст од 70%, неможев да си одам до автобусот со 50 евра купив еден куп книги што стручни што белетристика и по некој речник. Вреди да се отиде.
Кон врв
Andrea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:21
Саемот на книгата во Матица деновиве....има многу
интересни наслови по навистина поволни цени....
Можност повеќе...да си купиме добра книга... и
да читаме повеќе...

Изменето од Andrea - 23.Јануари.2009 во 01:36
Кон врв
Andrea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:22
Originally posted by Andrea Andrea напиша:

23.01.09 (17-19ч) во клуб МАТИЦА - саем на книгата
и средба со авторот на книгата ПРОКОЛНАТА ЗЕМЈА

прекрасно четиво, Ви го препорачувам.... читајте    македонски автори...имаме добри дела...


Изменето од Andrea - 23.Јануари.2009 во 01:25
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 10:21
 
 

Од 8 до 14 април, љубителите на пишаниот збор ќе можат да го посетат 21 издание на ,,Меѓународниот саем на книгата‘‘. Книга 2009, ќе се одржува во посебно уредениот атрактивен простор на првата хала во Метрополис Арена.Се очекува овој саем да биде еден од најпосетените саемски манифестации кај нас, на која домашните и странските издавачки куќи ќе се претстават со голем број на најнови изданија, промоции, вечери на литературни читања, пригодни изложби.

Во петок, на 10 април, концертен настап на саемот ќе има врвниот пијанист Ричард Клајдерман.
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 18:32
Pa, ovoj saem recisi da zavrsi(trae uste denes vtornik do 20:00) a knigi, 2 na makedonski i 1 na angliski, koi gi predlagam se:


Na standot na Univezralen Zivot(vo anexot pomedju 2 i 3 hala)

- Patot kon kosmickata svest (50 den.)- Katastrofi. Prevrtuvanja na zemjata. Umiranje - Bog opomena navreme! (50 den.)Na standot na OXFORD UNIVERSITY PRESS (hala 2)

- Essential Manager's Manual (2500 den.)

Изменето од Majkl - 15.Април.2009 во 18:14
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 11:00
Од утре напладне повторно саем на книга во Матица. Акција "Со книга на плажа".Се надевам секој ке си најде по нешто, јас секако ќе го посетам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.