IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Саем на книгата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Саем на книгата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
mitron Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mitron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 18:18
Ne sum bil uste   utre ke odam ...planiram
Pa ke podnesam izvestaj...mozebi

skoro
kupiv nekoi interesni knigi
od Frojd, Jung i sl

Dobri knigi se (za vkusovite ne se rasprava-kako za kogo)
Svet bez staza- Jidu Krisnamurti...treba da moze da se najde na standot na Ezoteria od Belgrad (gi ima na saemov-na sajtot na Sk.saem)

Mokta na segasniot mig ..izdanie na TRI
Zlatniot paviljon isto od TRI i...
Pisete sveri na interes pa mozebi i ke vi preporacam nesto a i preporacajte nesto interesno od seshtologija

I predlog (da si go pocituvame jazikot nas nasushen) pa komentarite na kraj da bidat pokraj na Latinski, Angliski, i sl. da bidat i na MAKEDONSKI

BEZ ZNAENJE SME KAKO DZVEROVITE

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 20:47
Znae li nekoj,koj veke bil na saem kako se dvizat cenite?
Mislam se isplati li da se odi voopshto,ili se nudat knigi po
isti ceni kako koga bi gi kupile vo knizarnica??

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 21:15
Originally posted by mamma mamma напиша:

Znae li nekoj,koj veke bil na saem kako se dvizat cenite?Mislam se isplati li da se odi voopshto,ili se nudat knigi po isti ceni kako koga bi gi kupile vo knizarnica??


Јас бев на Саем само што се отвори! Не можев да издржам!

Па вака! Има некои книги кои се поприлично поевтини отколку што биле! Јас забележав неколку што ги имам купено по дупло повисока цена! кубење%20коса

Има и некои други книги кои можат да се купат за евтини пари - 100 ден. или за 300-400 ден., да кажеме. (Јас си купив две топ книгички за по 100 ден.)

Е сеа, се зависи што читаш, има и некои поскапички!

Јас генерално воопшто не сум задоволен од Саемот!
Не знам дали е тоа затоа што ја нема онаа литература што ја барам или е нешто друго во прашање.
Мислам дека е прилично беден во однос на она што стварно може да биде и мање више е све веч виџено! Барем за мене немаше нешто ново и интересно!

Пак ќе кажам - се е релативно!

Ама ако си љубител на книгата - чинел-нечинел саемот треба да се отиде!!!


   




Изменето од james dean - 16.Април.2008 во 21:17
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 21:33
Бев, видов, се разочарав.
Прво, многу малку издавачи...
Второ, ист избор како и минатата година...
Трето, па воопшто и да нема саемски попуст...Минатата година имаше поголем избор на книги и по попристапни цени отколку оваа година. Попуст ли е ако книгата по редовна цена се продавала по 500 денари, а сега е намалена на 400 денари? Тоа воопшто не е попуст...Ај да беа 300 денари, да разберев...Па во Матица во Јануари имаше поголем попуст отколку сега...
Четврто, на неколку места сретнав една иста книга издадена од различни издавачки куќи...Насловите се повторуваат...
И навистина имаше слаба посетеност, но и многу малку издавачи. Разбрав дека цената на закупување на штанд е покачена, па затоа и нема излагачи...
Штета што една таква манифестација навистина разочарува оваа година.
Единствено нешто што ме израдува е добрата понуда на речници, па во сабота ќе одам да си купам неколку.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 21:57
E sega vaka...razbrav deka koga e posledniot den od saemot t.e. nedela , popladne knigite gi davaat bud badijala , taka bilo i prethodnite godini, samo da ne gi vrakaat.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:00
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

E sega vaka...razbrav deka koga e posledniot den od saemot t.e. nedela , popladne knigite gi davaat bud badijala , taka bilo i prethodnite godini, samo da ne gi vrakaat.






Oooooooo фала на информацијата Рушка!

Значи сега знам што ќе правам во недела поручек!


Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:13
Vo nedela saemot obicno trae do kaj 12-1 casot na pladne...ne trae cel den...samo kolku da si znaete
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:20
Originally posted by la fille la fille напиша:

Vo nedela saemot obicno trae do kaj 12-1 casot na pladne...ne trae cel den...samo kolku da si znaete



А, фала ти! Ќе го утнев за малце!

Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:38
Bilo kako bilo ja idam u sabota .... ama so kontrolor na finasiiголема%20насмевка.... zatoa sto znam da se zaboravam голема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 00:11
Jas bev denes onaka na kratko....
Pa navistina mnogu malku izdavaci, i bez nekoi zablezitelni popusti.
Makedonskite izdanija se onaka poevitini, no za zal so najcesto slabi prevodi, a i kvalitetot na hartija e los.
Znam deka e bitna knigata, no koga mi se raspaga vo race nemozam da ja citam, a od hartijata se ezam (rapava).

No me nervira i toa sto vlezot se naplaka. Inaka kulturata za citanje ne e na zavidno nivo, knigite se malku posoleni, standardot nizok......

Inaku zabelezav deka knigite vo TRI se namaleni....
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 00:30
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Jas bev denes onaka na kratko....
Pa navistina mnogu malku izdavaci, i bez nekoi zablezitelni popusti.
Makedonskite izdanija se onaka poevitini, no za zal so najcesto slabi prevodi, a i kvalitetot na hartija e los.
Znam deka e bitna knigata, no koga mi se raspaga vo race nemozam da ja citam, a od hartijata se ezam (rapava).

No me nervira i toa sto vlezot se naplaka. Inaka kulturata za citanje ne e na zavidno nivo, knigite se malku posoleni, standardot nizok......

Inaku zabelezav deka knigite vo TRI se namaleni....


Toa me raduva,tie znaat da "zabegaat"so cenite
inaku imaat dobar izbor i kvalitetno ispechateni izdanija.
Blagodaram za informaciite



Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:46
Бев денес, очекував нешто повеќе, но барем ги најдов книгите што сакав да ги купам ако не друго
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 11:18
Бев вчера и си купив една книга а и денес ќе идам да си купам уште една... Што е до мене би си купила многу повеќе, ама кога е скапо за мојот тенок џеб ќе се задоволам и со 2 книги.... а ич? Инаку ок си е на саем, не знам како биле претходните години, слабо сум одела зашто кога одам така сакам да купам а не само да гледам и да си велам ех да имав у мене барем 500 денари оваа ќе си ја земев, да имав уште 350 и оваа... Да, сепак може да бидат барем уште малку намалени цените
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Drlja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Drlja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 17:31
Бев вчера и не сум нешто импресиониран, ги посетив сите издавачки куќи и можам да кажам дека таму каде што има попуст нема избор а таму каде што има избор нема попуст...збунетостеби га, ама сепак успеав да најдам книга по мој вкуссреќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.