IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Vo Hrvatska ne moze bilo koj da ti fotografira
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Vo Hrvatska ne moze bilo koj da ti fotografira

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 14:47
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Od moe iskustvo bi rekol deka onie koi sigurno sakaat da imaat fotografija so mladite se lugjeto od nivnoto potesno semejstvo. Tie i onaka se fotografirani, taka da kako predmet na diskusija otpagjaat. Ima i lugje koi se prijateli ili podalechni rodnini koi ponekogash sakaat da se slikani so mladite. Ova nie go pravime dokolku mladite pobraat da bidat fotografirani ili se slozhat so baranjeto na gostite. Nie duri ponekogash postavame vo nekoj kraj od salata specijalna pozadina i svetlo tokmu za vakvi priliki. Znachi ovie raboti ne se ekskluzivni za Makedonija, no razlikata e sto kaj nes ne se fotografira non-stop so gostite, ne se povikuvaat i ne se teraat gostite da se fotoggrafiraat so mladite i ne se prodavaat fotografii na svadbenata vecher. Toa ednostavno e nedozvolivo od sekakov aspekt. Takvite fotografii gi dobivaat mladite zaedno so nivniot paket i tie reshavaat dali ke gi raspredelat ili gostite gi dobivaat vo studioto ili po poshta.

Svadbata e specijalen den za zetot i nevestata i kako takov mora da se respektira. Toj ne e pazarishte za tezgarenje.
 
 
Е да така веќе може, кој сака нека си бара фотографии одпосле. Ем по еснафски, ем помалку замарање, и плус мноооогу по квалитетна услуга.
Кон врв
ExEption Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ExEption Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 17:28
Jas snimam i fotografiram po svadbi veke 10 god. I se otkazav od toa zatoa sto konk*rencijata pocna da dava se i sesto.
Jas da snimam svadba mi treeba oprema od min 5 ilijadi evra plus dobar komp i uste eden cel den rabota za da ja napravam dvd montazata.
E a na kraj muzikata, restorantot, i gupcite sto duvaat na suvo site ke zemat poveke pari od mene a jas sum na cela svadba od pocetok do kraj. i za sliki posle nikoj nedava pari?
pa kako moze taka. Zatoa vo strumica po svadbi snimaat samo gupci( bez nikakva navreda) mnogu dobar zanaet go napravija gupski.
Bez navreda no mislam deka ako pravis svadba i platis 5- 6 ilijadi evra vo restoran da dojde guptin da ti snima.
Pa mozat da odelat barem i 500 evra za fotografot
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:26

Пријателе, па ти добар си штом ја правиш монтажата за еден ден. Јас губам на монтажа по неколку недели. голема%20насмевка

500 евра! Мислам дека тоа е кај нас научна фантастика.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:28

ahhhhhh...................

brkajte rabota
 
jas dodeka slikate za 200 evra so oprema od po 5 iljadi evra dezhuram za 500 den dezhurstvo 24h......!!
 
i togash ne mi e jasno kako toj shto pravi svadba za 10000 evra mozhe da plati 400 evra za fotografija pa ne mi e jasno zoshto benzinot e 60 evra pa zoshto politicharite zemaat apanazha od 800 evra pa direktor na banka zema 2000 era pa 500 evra onoj 200 evra onoj 300 evra toa 500 evra toa i 341 evro toa...itd. itd do beskraj.....!!
 
AMAN....Kade e KREATIVNOSTA///????......!!!!????
 
ne bi vi platil ni 3 evra!!
 
 
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ExEption Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ExEption Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:32
па имам машина со матрокс 100 п ја внесувам у комп ја монтирам у премиер и излева на надворешен режач
за 12-13 саата сум готов со свадба од 6 саата
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:33
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

ahhhhhh...................

brkajte rabota
 
jas dodeka slikate za 200 evra so oprema od po 5 iljadi evra dezhuram za 500 den dezhurstvo 24h......!!
 
i togash ne mi e jasno kako toj shto pravi svadba za 10000 evra mozhe da plati 400 evra za fotografija pa ne mi e jasno zoshto benzinot e 60 evra pa zoshto politicharite zemaat apanazha od 800 evra pa direktor na banka zema 2000 era pa 500 evra onoj 200 evra onoj 300 evra toa 500 evra toa i 341 evro toa...itd. itd do beskraj.....!!
 
AMAN....Kade e KREATIVNOSTA///????......!!!!????
 
ne bi vi platil ni 3 evra!!
 
 
 
Не ти го разбирам баш ова, ова е нешто како зајадливо... или можеби грешам незнам.тага
Кој рече дека нема креативност...
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:39
Pa ne vidov muabet okolu pristapot vo Fotografiranje na svadbeni svechenosti...ne vidov razgovor za podobruvanje na izgledot na toj zanaet vo artistichka smisla....ve gledam kako si sedite na odredeni pozicii so godini i ne prevzemate nishto svadbenite fotografii i video da izgledaat poinaku od ona shto izgledaat sega...gledam muabet samo za pari....!!!
 
 
bez navredi...., ako taka bev svaten se izvinuvam.....!
 
P.S...fotografskiot biznis e totalno mediokritetstvo i konformizam od koj vo posledno vreme mi se ggadi....nema nitu eden fotograf shto mozhe toa da go napravi kako shto treba...!!
 
pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:40
da imashe nekoj kje go znaev...site se isti....!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ExEption Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ExEption Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:59
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

da imashe nekoj kje go znaev...site se isti....!

ееј полека пријателе врегаш. јас запоцнав прв да правам спици на свадбите и тоа со амига 500 кога другите незнаеја што е тоа инсерт.
и што сега треба да направам ? да купам хд камера од 8 илади евра и да снимам бес пари??
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 19:05
Ok verojatno kje imame problem da se razbereme vaka preku net....se nadevam kje imame nekogash mozhnost da razgovarame....!
 
pozdrav
 
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ExEption Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ExEption Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 19:07
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Ok verojatno kje imame problem da se razbereme vaka preku net....se nadevam kje imame nekogash mozhnost da razgovarame....!
 

pozdrav

 

ПОЗДРАВ И ДО ТЕБЕ
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:35
Originally posted by ExEption ExEption напиша:


ееј полека пријателе врегаш. јас запоцнав прв да правам спици на свадбите и тоа со амига 500 кога другите незнаеја што е тоа инсерт.
и што сега треба да направам ? да купам хд камера од 8 илади евра и да снимам бес пари??


Jas rabotam vo A1 i nekolku kolegi snimateli rabotat i snimateli na svadbi. U stvari rabotea, se otkazuvaat so cenite kade rstoranite davaat besplatno snimanje. Bas pred nekolku meseci slusav muabet za kolku pari bese montazata na DVD-to. Koga slusnav im kazav dek podobro kje prodavam semki pred stadion odkolku da montiram svadba.
BTW svadba so materijal od nekolku saati ne se montira kvalitetno za eden den.

I kje vi raskazam edna slucka. Idam na svadba kako gostin i si ja nosam mojata nadobra foto kamera (Kiev 4a) so 400 ASA B&W film. Normalno imase fotograf so nekakov DSLR. I taka on si slika, jas si slikam bez blic. Za vreme na pauza me vika na masa i me prasuva "Kako toa slikas bez blic?" jas mu odgovoriv deka imam 400 ASA B&W i deka kje go krenam na 1600 i nemam problem. Me prasa "Kako e toa vozmozno?". Mi stana jasno deka imam muabet so covek koj go ima staveno aparatot na Program i samo shtraka  pojma nema od fotografija. Vo muabetot ponatamu mi kaza deka bil taxist, a ova go angaziraat od foto studio za sitna para.

Ete taka rikna svadbarskata fotografija vo Makedonija.

Samo pogledni go znaenjeto i iskustvoto na Zoran i Zatko pa kje ti stane jasno deka kaj nas nema uslovi da se rabotat dobri fotografii i video za svadbi.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 10:02
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Pa ne vidov muabet okolu pristapot vo Fotografiranje na svadbeni svechenosti...ne vidov razgovor za podobruvanje na izgledot na toj zanaet vo artistichka smisla....ve gledam kako si sedite na odredeni pozicii so godini i ne prevzemate nishto svadbenite fotografii i video da izgledaat poinaku od ona shto izgledaat sega...gledam muabet samo za pari....!!!
 
 
bez navredi...., ako taka bev svaten se izvinuvam.....!
 
P.S...fotografskiot biznis e totalno mediokritetstvo i konformizam od koj vo posledno vreme mi se ggadi....nema nitu eden fotograf shto mozhe toa da go napravi kako shto treba...!!
 
pozdrav
 
Па друже за тоа дискутираме во други теми, неможе сега сегде се да мешаме, нели?
 
Овде дискутиравме околу новите прилилки, од кои се надевам дека работава ќе тргне на подобро.
 
А во поглед на тоа дека не правиме ништо за видеото и фотографијата да изгледаат поинаку мислам дека не си во право. Барем јас лично мислам дека правам и поа... не сакам да се фалам другите нека кажат.
Ми се чини дека не си запознаен со ситуацијата, (немој погрешно да ме сватиш) погледни нешто од видео портфолиото (свадбените работи) па ќе збориме после дали не се работи или колку се работи. намигнување 
 


Изменето од Александар_А - 31.Октомври.2008 во 10:09
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 10:13
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

da imashe nekoj kje go znaev...site se isti....!
 
Можеби се исти оние кои што ги познаваш, а сите дефинитивно не ги знаеш.намигнување Да не се повторувам. Може кога ќе се видиме да ти донесам некое материјалче да погледне па баш ме интересира после како же размислуваш.
 
Јас за разлика од колегава, не се откажувам. Квалитетот и љубовта кон некоја професија кад тад ќе исплива на површина. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.