IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8283848586 97>
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 17:50
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Монаштвото е библиски неоправдано. Никаде во Библијата нема пример за такво нешто. Должноста на христијаните е да го шират Евангелието, а не да се затвараат помеѓу четири ѕида, да се изолираат од светот (па и да имаат интернет и се остало).

Ако веќе некој се декларира како христијанин, треба да го следи Христовото учење, а не да бега и се крие по манастири.

Еве ја Исусовата заповед:
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!" (Матеј 28:19)




spored vas znaci monastvotoe izmislena rabota od samiite luge
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 22:09
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


spored vas znaci monastvotoe izmislena rabota od samiite luge


Јас би рекол плагијат. Монаштвото си постоело и пред христијанството (во будизмот и хиндуизмот).
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 22:46
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Монаштвото е библиски неоправдано. Никаде во Библијата нема пример за такво нешто. Должноста на христијаните е да го шират Евангелието, а не да се затвараат помеѓу четири ѕида, да се изолираат од светот (па и да имаат интернет и се остало).

Ако веќе некој се декларира како христијанин, треба да го следи Христовото учење, а не да бега и се крие по манастири.

Еве ја Исусовата заповед:
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!" (Матеј 28:19)





Pa, ne e tokmu taka.

Denes so internet monasite se poprisutni megju lugjeto otkollku bilo koga.

Inaku, me interesira sto mislish za Jovan Krstitel, dali bil monah ili ne?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 23:07
Јован Крстител бил „глас што вика во пустината: израмнете го Господовиот пат!“ Тој имал посебен, уникатен повик, посебна служба, да го навести Месијата, да го "израмни Неговиот пат".
Тој имал старозаветен повик да оди во пустина, да крштева таму и да го приготвува патот на Спасителот. Тој бил еден и единствен за таа служба.
Новиот Завет никаде не повикува да бидеме како Јован. Новиот Завет никаде не повикува да ја следиме службата на Јован, туку на Христос. А Христос никаде не повикувал на физичко одвојување од светот, туку напротив, Христос заповеда да бидеме светлина меѓу луѓето (а не меѓу животните, а не меѓу ѕидовите манастирски), на одење во светот, на проповедање на евангелието ОДЕЈЌИ меѓу неверниците, меѓу грешниците.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 23:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Pa, ne e tokmu taka.

Denes so internet monasite se poprisutni megju lugjeto otkollku bilo koga.

Inaku, me interesira sto mislish za Jovan Krstitel, dali bil monah ili ne?


Се согласувам со Ев.

И што прават преку интернет? Се иживљаваат како некои што прават на форумов?

Како и да е, Јован Крстител не отишол во Света Гора (условно кажано) и не чувал овци таму, не плетел алки, не садел кромид, туку сведочел за доаѓањето на Месијата.

Не мешај круши со јаболки. Ако живеел поизолиран од другите, не значи дека можеме да го поистоветиме со денешните монаси.

Нема заповед која вели: живејте како што живееше Јован Крстителот. Освен тоа, кој треба да ни биде поголем пример: Јован или Исус? Чиј живот треба првенствено да го гледаме? На Јован или апостолите?

И запамти, Бог ги прави исклучоците, а не луѓето.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 23:20
Јас не можам да ја разберам поентата на многу коментатори ... човек што никогаш не посетил манастир или не знае што е Црква и традиција, историја и начина на живот... Човек што не може да ги види реалните работи дека луѓето иако се едино суштни како род човечки, сепак не се такви бидејќи не секој исто се храни, не секој диши ист воздух, не секој пие иста вода, не секој има ист разум, не секој што потскокнал мисли дека лета... и уште безброј такви примери...и повторно истата тема и истиот проблем... КОЈ САКА ДА ГО ОГРАНИЧИ БОГ, И КАДЕ????
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 23:26
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

КОЈ САКА ДА ГО ОГРАНИЧИ БОГ, И КАДЕ????


Епа иди пеј Кyран, врши намаз и иди на аџилак у Мека ако веруваш дека Божјото учење е неограничено.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 23:27
А јас не можам да разберам како некои луѓе си донесуваат заклучоци за останатите, демек цел памет е собра само во нивната глава...

Знам дека се што лета не се јаде, па ти сам направи ја математиката...

Прашањето е: кој сака да ја намали вредноста на Божјото Слово и зошто?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 00:48
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

во тој случај , што претставуваат манастирите и која била нивната улога низ вековите збунетост


Прашуваш за нивната улога? Не бе брат, каква улога на манастирите и монасите?

Па тие се неписмени луѓе, веза немаат од животот. Некој измислил азбука, отворал први универзитети во Европа, ги описменувал луѓето за да можат да го читаат Светото Писмо... ама тоа не го правеле монасите, туку „изворниве“ баптисти, кои, бај д веј, прашање е поради кого се тие денеска писмени за да можат да хулат тука на форумов...

Живели баптисти, го описменивте и просветливте народот!!!


Изменето од Maran Ata - 24.Ноември.2009 во 00:49
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 00:53
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Pa, ne e tokmu taka.

Denes so internet monasite se poprisutni megju lugjeto otkollku bilo koga.

Inaku, me interesira sto mislish za Jovan Krstitel, dali bil monah ili ne?


Се согласувам со Ев.

И што прават преку интернет? Се иживљаваат како некои што прават на форумов?



Vakvi komentari ne ti trebaat.. demek samo protestanti se mudri, duhovni i bogobojazhlivi preku internet, a pravoslavnite monasi se izhivljavaat, neli?

Rita, vnimavaj shto pishuvash.

Изменето од Messenger - 24.Ноември.2009 во 00:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 00:55
А Кој казува дека монасите плетат и дремат по цел ден??
што ти да не бесе монаскија па ни ја казуваш твојта сторија

А ако у слу4ај не си била,монасите не плетат туку идат помогаат,НИЗ Школата слузат.додека ти си во некоје клуб4е и слушаш од вр4ак пази се од мене они кле4ат на колена и се молат за тебе,за мене и за сите останати

И Да ти казам не сум православен ама искрено ги гледам работите и не сум со таа мисла само ЈАС ке бидам спасен и никој друг 4еки малце БОГ за сите има место сто се зртвуваат за него мила рита.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 01:00
Вистински, никој овде не кажа дали монасите ќе бидат или нема да бидат спасени. Тоа е право на Бог!
Ние тука дискутираме околу тоа дали монаштвото е христијански повик? Дали Господ Исус Христос заповедал да одиме по манастири, планини, или пак да се пикаме по суви бунари како што тоа го направил на пример Јован пустиникот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 01:03
Originally posted by vistinskipravoslavec vistinskipravoslavec напиша:

А Кој казува дека монасите плетат и дремат по цел ден??
што ти да не бесе монаскија па ни ја казуваш твојта сторија

А ако у слу4ај не си била,монасите не плетат туку идат помогаат,НИЗ Школата слузат.додека ти си во некоје клуб4е и слушаш од вр4ак пази се од мене они кле4ат на колена и се молат за тебе,за мене и за сите останати

И Да ти казам не сум православен ама искрено ги гледам работите и не сум со таа мисла само ЈАС ке бидам спасен и никој друг 4еки малце БОГ за сите има место сто се зртвуваат за него мила рита.


Па што тогаш ти е финтата со никот, ако не си православен?

Тешко на мене ако чекам на нивните молитви.

Клуб и Врчак? Уште еден кој збори од памет.

Никој тука не дисуктира за спасението, кое патем е по вера, а не по дела како што мислите. Инаку која е поентата со замонашувањето? Самооткажување заради Бог? Истиот Тој, што те создаде да уживаш во другите Негови созданија и да го шириш Неговото Слово?
Каде Бог го бара тоа од нас? Дај ми стих од Библијата.
И јас одам во црква, и јас имам служба таму, но не сум монахиња.

Од Бог имаме заповед:
„Плодете се и множете се и наполнете ја земјата, и потчинете ја! Владејте над рибите во морето и над птиците во воздухот и над сите живи суштества што лазат по земјата!”.

Каде ти прочита: "Одете по манастири, кријте се од искушенијата, немојте да сте излегле од таму..."
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 01:04

Originally posted by Чаир Чаир напиша:


Преподобен Јован Пустиник

Син на една христијанка Јулијана во Ерменија. Уште како момче ја остави мајка му и побегна во пустина. Сиот пламтеше од љубов кон Господ Христос. Во пустината најпрво се предаде на раководство на духовникот Фармутиј, којшто толку се беше удостоил кај Бога што ангел Божји секојдневно му носеше леб. По извесно време младиот Јован се оддалечи и се повлече во осаменост. Се спушти во еден сув бунар и внатре помина цели десет години во пост, молитва и бдеење. Св. Фармутиј му носеше од ангелскиот леб и му даваше да јаде. Бидејќи ангелот Божји не сакаше лично да му дава леб на младиот Јован, за да не се погордее, затоа леб му се даваше преку Старецот Фармутиј. По десет години тежок подвиг во бунарот, Свети Јован се престави кај Господ, а неговите мошти се покажаа чудотворни. Поживеа и се прослави во 4 век.


Интересен повик. Ја оставил мајка му, отишол во пустина, се пикнал во сув бунар, јадел и вршел нужда на исто место, бдеел 10 години и умрел внатре.
Дали ова е христијански повик?
Дали вакво нешто заповеда Христос?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8283848586 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.