IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 97>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 02:46
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

   Не е добро сега да не сакаме да се соочиме со реалноста.Монасите се знае како функционираат.Јас немам видено ниту еден монах на јавно место да го прпоповеда евангелието.А ти може уште многу слики такви состаноци да покажуваш, само во реалноста односно секојдневието си се изолирани..maria-magdalena  постираше некој текст каде јасно пишува дека работата е за изолација.


Абе ти што збориш, може да се сравни со тропотање на канти, ама што зборуваат доказите е друга работа. А и тоа што луѓето го пишуваат по форумов, уште поголем доказ.

Прочитај го коментарот на Полжавче
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 02:51
  Тие ви се некои виртуелни монаси.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 03:04
  Надвор сме од темата,
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 03:12
izvoren, vo pravo i go izbrishav posledniot komentar na Maran Ata.

Ne sakam nitu jas da odam nadvor od temava, no imam direktno prashanje od Maran Ata koe sekako deka korespondira so onoa za koe diskutirame. Zatoa kje si zemem za pravo da odgovoram na nego.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Зошто добивам чувство дека секој еден Библијски Христијанин мисли дека е подготвен (достоен) да Го проповеда Христа и Евангелието?


Зошто секој еден Библијски Христијанин се чувствува себеси повикан да проповеда?


Дали навистина Господ тоа го бара и посакува и очекува од секого од нас?




Apsolutno!

I toa beshe poentata na mojot prethoden komentar.

Sekoj onoj koj se samopovikuva da go propoveda Isusa, koristejki gi negovite zborovi upateni do apostolite, toa go pravi od ignorantnost ili od prelest.



Коментаров, како и неколку други твои коментари, што во изминатите недели ги имам прочитано, се навистина на место. Само едно прашање: Како мислиш дека треба да се проповеда Христос?




Sigurno ne na pamet, sigurno ne so goli citati koi nekogash bile rasposteleni so crno mastilo vrz bela hartija...

Prosvetlenosta i produhovenosta ne se suvoparni zborovi koi se uchat na pamet... toa ne e tablichka na mnozhenje... nitu recital za nekoj specijalen den.

Oti ako beshe taka, togash deca od deset godini, koi gi znaat na pamet svetite pisanija, kje bea najprosvetlenite lugje na zemjava. Ama znaeme deka toa ne e taka...

Onoa sto propovedal Isus ne se nauchuva od kniga... zatoa Isus i site prosvetleni lugje nikogash ne pishuvale. Knigata e ogranichena, taa lesno se falsifikuva i se korumpira so dodavanje i vadenje zborovi, so preveduvanje i so preraspredeluvanje na redovi i pasusi. Duri i ako bide prezervirana onaka kako sto e napishana, taa nikogash nema da dade odgovor na site mozhni prashanja koi kje proizlezat od nejzinoto chitanje.

Prosvetluvanjeto se dobiva samo vo zhiveenje so prosvetlen chovek ili so svoe lichno makotrpno patuvanje do nego.

Isusovoto propovedanje e propovedanje na Ljubov, propovedanje na Milosrdie, propovedanje na prifakjanje na seto onoa sto e sozdadeno od Boga i sto egzistira kako Negovo delo... so drugi zborovi, toa e propovedanje na Edinstveno i Nerazdelno Sebstvo so Kreatorot na s'e onoa sto e vidlivo i nevidlivo, na seto onoa sto bilo, sto e, i shto kje bide.

Za da mozhe da se propoveda Isusovoto uchenje treba da se osoznae i aktivno da se zhivee vo taa Ljubov i vo toa Edinstvo so Boga, tokmu onaka kako sto go zhiveel i propovedal samiot Hristos.
   
    


Изменето од Messenger - 16.Септември.2009 во 03:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 03:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Sekoj onoj koj se samopovikuva da go propoveda Isusa, koristejki gi negovite zborovi upateni do apostolite, toa go pravi od ignorantnost ili od prelest.



Коментаров, како и неколку други твои коментари, што во изминатите недели ги имам прочитано, се навистина на место. Само едно прашање: Како мислиш дека треба да се проповеда Христос?




Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sigurno ne na pamet, sigurno ne so goli citati koi nekogash bile rasposteleni so crno mastilo vrz bela hartija...

Prosvetlenosta i produhovenosta ne se suvoparni zborovi koi se uchat na pamet... toa ne e tablichka na mnozhenje... nitu recital za nekoj specijalen den.

Oti ako beshe taka, togash deca od deset godini, koi gi znaat na pamet svetite pisanija, kje bea najprosvetlenite lugje na zemjava. Ama znaeme deka toa ne e taka...

Prosvetluvanjeto se dobiva samo vo zhiveenje so prosvetlen chovek ili so svoe lichno makotrpno patuvanje do nego.

Isusovoto propovedanje e propovedanje na Ljubov, propovedanje na Milosrdie, propovedanje na prifakjanje na seto onoa sto e sozdadeno od Boga i sto egzistira kako Negovo delo...

Za da mozhe da se propoveda Isusovoto uchenje treba da se osoznae i aktivno da se zhivee vo taa Ljubov i vo toa Edinstvo so Boga
    


Апсолутно се сложувам со тебе за ова, и не си ни свесен колку твоево размислување со совпаѓа со Православното Христијанско учење!

Токму тука и може да се види разликата помеѓу протестантите и православните.

Протестантите сувопарно учат цитати на памет и при тоа само ги редат без да ја сфатат нивната суштина, додека, пак, Православното Христијанство го проповеда обратното - подвиг за достигнување на очистување на срцето од страстите, просветление на умот и на крај - обожение на целата личност.

Затоа и св. Серафим Саровски, кој ги поминал овие фази (степени), советува: Освети се прво самиот себе си, а потоа по твојот пример, ќе се осветат и уште 1000 души околу тебе.

Всушност, тоа се вели и во Светото Писмо, кога св. ап. Павле говори за фарисеите и им вели прво себе да се научат (затоа што и покрај тоа што го имаат Законот и Пророците и ги знаат на памет, сеуште не се научиле), а потоа да ги учат и останатите!

И особено битно е тоа што го велиш дека треба да „живееш“ со човек кој е просветлен, за да стигнеш и ти до просветлението. Апсолутно! Затоа и постои духовниот отец, за тој да те води по патот кон Бога кој тој веќе го има изминато.


Изменето од Maran Ata - 16.Септември.2009 во 03:52
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 16:17
Maran Ata, pozdrav i do tebe, da imas pravo za se,mnogu mal del od kometarite procitav,poz
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 16:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, vo pravo i go izbrishav posledniot komentar na Maran Ata.

Ne sakam nitu jas da odam nadvor od temava, no imam direktno prashanje od Maran Ata koe sekako deka korespondira so onoa za koe diskutirame. Zatoa kje si zemem za pravo da odgovoram na nego.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Зошто добивам чувство дека секој еден Библијски Христијанин мисли дека е подготвен (достоен) да Го проповеда Христа и Евангелието?


Зошто секој еден Библијски Христијанин се чувствува себеси повикан да проповеда?


Дали навистина Господ тоа го бара и посакува и очекува од секого од нас?




Apsolutno!

I toa beshe poentata na mojot prethoden komentar.

Sekoj onoj koj se samopovikuva da go propoveda Isusa, koristejki gi negovite zborovi upateni do apostolite, toa go pravi od ignorantnost ili od prelest.



Коментаров, како и неколку други твои коментари, што во изминатите недели ги имам прочитано, се навистина на место. Само едно прашање: Како мислиш дека треба да се проповеда Христос?




Sigurno ne na pamet, sigurno ne so goli citati koi nekogash bile rasposteleni so crno mastilo vrz bela hartija...

Prosvetlenosta i produhovenosta ne se suvoparni zborovi koi se uchat na pamet... toa ne e tablichka na mnozhenje... nitu recital za nekoj specijalen den.

Oti ako beshe taka, togash deca od deset godini, koi gi znaat na pamet svetite pisanija, kje bea najprosvetlenite lugje na zemjava. Ama znaeme deka toa ne e taka...

Onoa sto propovedal Isus ne se nauchuva od kniga... zatoa Isus i site prosvetleni lugje nikogash ne pishuvale. Knigata e ogranichena, taa lesno se falsifikuva i se korumpira so dodavanje i vadenje zborovi, so preveduvanje i so preraspredeluvanje na redovi i pasusi. Duri i ako bide prezervirana onaka kako sto e napishana, taa nikogash nema da dade odgovor na site mozhni prashanja koi kje proizlezat od nejzinoto chitanje.

Prosvetluvanjeto se dobiva samo vo zhiveenje so prosvetlen chovek ili so svoe lichno makotrpno patuvanje do nego.

Isusovoto propovedanje e propovedanje na Ljubov, propovedanje na Milosrdie, propovedanje na prifakjanje na seto onoa sto e sozdadeno od Boga i sto egzistira kako Negovo delo... so drugi zborovi, toa e propovedanje na Edinstveno i Nerazdelno Sebstvo so Kreatorot na s'e onoa sto e vidlivo i nevidlivo, na seto onoa sto bilo, sto e, i shto kje bide.

Za da mozhe da se propoveda Isusovoto uchenje treba da se osoznae i aktivno da se zhivee vo taa Ljubov i vo toa Edinstvo so Boga, tokmu onaka kako sto go zhiveel i propovedal samiot Hristos.
   
    


Здраво Меси, по подолго време, незнам шо ме натера да отворам на форумот и ... мојата омилена тема :)

Предходно кажаното од тебе го цитирав затоа што апсолутно се сложувам со тебе и е така, а ако добро ме држи памтењето е дека за ова сите се сложивме многу одамна но едноставно на некои и треба повеке пати да ја повторат лекцијата па да ја научат а може и недај Боже и никогаш да не ја начат.

работите се толку едноставни и со примерите од светото Писмо и со живото предание на Црквата Божја низ историјата, и од практична гледна точка па и логички така е дека најпрво треба да завршиш школо, а тоа значи еден период целосно да се предадеш на тоа што го учиш и откако ќе покажеш дека си научил и за тоа ти дадат потврда тогаш и ти да земеш и да поучуваш, но вака е најлесно. без труд и посветеност одма учители.

Зашто е така?

Гордоста.

Гордоста, мили мои. Гордоста е бајголемата пречка. најтешко е да ја наведнеш главата и да триш и не случајно нашиот народ рекол: „ Бог да чува од учен а недоучен„

Голем поздрав до сите
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 17:13
 
 
  Сакам да прашам нешто... ?
 
Иако нашиот јунак од статијата Спасе, сега Сулиан...дошол во
манастирот со голема љубов кон Бога, и поминал искушенички
период од две години...иако подготвен, возбуден и со радост се
замонашил.....што би се случило во овоземниот негов живот, ако
на некој начин сега или понатаму, реши да се  ...одмонаши... ???
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 18:00
Originally posted by pcelka pcelka напиша:


 
 

  Сакам да прашам нешто... ?

 

Иако нашиот јунак од статијата Спасе, сега Сулиан...дошол во

манастирот со голема љубов кон Бога, и поминал искушенички

период од две години...иако подготвен, возбуден и со радост се

замонашил.....што би се случило во овоземниот негов живот, ако

на некој начин сега или понатаму, реши да се  ...одмонаши... ???


Монаштвото е личен избор на својата волја. Монахот доброволно го напушта овој свет и умира за него за да со сиот свој живот, сиот свој ум, сила и разум како што пишува во Светото Евангелие, сака да му служи на Бога а тоа значи и дека тој на ист начин и го засакува Него.

За да се дојде во манастир треба да помине период на проверка , откако ќе се дојде во манастир пак треба да помине период на проверка, опит искушение ( од тука е зборот искушеник, од црковно словенскиот збор искушати- да пробаш, да искусиш ) и откако духовниот Отец ке потврди дека тој е спремен да се замонаши , тогаш бива приведуван во монашките редови, и повторно , со трикраткото давање на ножиците на искученикот и толкупати негово вракање на истите во рацете на Епископот кој го замонашува тој пак слободно и љубовно потврдува дека сака да е замонашен.

Тоа значи дека неговта волја е цврста и зашто би одел во манастир ако р5азмислува за одмонашување.

Многу се ретки случаевите некој да замине од манасастир. Но ете и тоа се случува. Тогаш се враќаме пак на почетокот. ако, недај Боже, некој сака да се размонаши и повторно да го живее световниот живот, како што никој приндно не го донел така и никој со принуда неможе и да го задржи. Мегутоа тоа се смета за трагедија и отсапување и прекршување на монашките завети што ги дал и затоа следи и епитимија, ( казна) според номоканонот на Црквата.
Иако монахот си останува секогаш монах, сепак тој според каноните се става во редот на мирјаните и лаиците.Тоа е исто како некој воен офивер кој си дал отсавка од работата.

Најчесто и од оние кои се размонашувале , подоцна откако доволно ке го осозреат својот духовен пат тие повторно се вракаат во манастир со покајание.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 18:07
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, vo pravo i go izbrishav posledniot komentar na Maran Ata.

Ne sakam nitu jas da odam nadvor od temava, no imam direktno prashanje od Maran Ata koe sekako deka korespondira so onoa za koe diskutirame. Zatoa kje si zemem za pravo da odgovoram na nego.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Зошто добивам чувство дека секој еден Библијски Христијанин мисли дека е подготвен (достоен) да Го проповеда Христа и Евангелието?


Зошто секој еден Библијски Христијанин се чувствува себеси повикан да проповеда?


Дали навистина Господ тоа го бара и посакува и очекува од секого од нас?




Apsolutno!

I toa beshe poentata na mojot prethoden komentar.

Sekoj onoj koj se samopovikuva da go propoveda Isusa, koristejki gi negovite zborovi upateni do apostolite, toa go pravi od ignorantnost ili od prelest.



Коментаров, како и неколку други твои коментари, што во изминатите недели ги имам прочитано, се навистина на место. Само едно прашање: Како мислиш дека треба да се проповеда Христос?




Sigurno ne na pamet, sigurno ne so goli citati koi nekogash bile rasposteleni so crno mastilo vrz bela hartija...

Prosvetlenosta i produhovenosta ne se suvoparni zborovi koi se uchat na pamet... toa ne e tablichka na mnozhenje... nitu recital za nekoj specijalen den.

Oti ako beshe taka, togash deca od deset godini, koi gi znaat na pamet svetite pisanija, kje bea najprosvetlenite lugje na zemjava. Ama znaeme deka toa ne e taka...

Onoa sto propovedal Isus ne se nauchuva od kniga... zatoa Isus i site prosvetleni lugje nikogash ne pishuvale. Knigata e ogranichena, taa lesno se falsifikuva i se korumpira so dodavanje i vadenje zborovi, so preveduvanje i so preraspredeluvanje na redovi i pasusi. Duri i ako bide prezervirana onaka kako sto e napishana, taa nikogash nema da dade odgovor na site mozhni prashanja koi kje proizlezat od nejzinoto chitanje.

Prosvetluvanjeto se dobiva samo vo zhiveenje so prosvetlen chovek ili so svoe lichno makotrpno patuvanje do nego.

Isusovoto propovedanje e propovedanje na Ljubov, propovedanje na Milosrdie, propovedanje na prifakjanje na seto onoa sto e sozdadeno od Boga i sto egzistira kako Negovo delo... so drugi zborovi, toa e propovedanje na Edinstveno i Nerazdelno Sebstvo so Kreatorot na s'e onoa sto e vidlivo i nevidlivo, na seto onoa sto bilo, sto e, i shto kje bide.

Za da mozhe da se propoveda Isusovoto uchenje treba da se osoznae i aktivno da se zhivee vo taa Ljubov i vo toa Edinstvo so Boga, tokmu onaka kako sto go zhiveel i propovedal samiot Hristos.
   
    


Здраво Меси, по подолго време, незнам шо ме натера да отворам на форумот и ... мојата омилена тема :)

Предходно кажаното од тебе го цитирав затоа што апсолутно се сложувам со тебе и е така, а ако добро ме држи памтењето е дека за ова сите се сложивме многу одамна но едноставно на некои и треба повеке пати да ја повторат лекцијата па да ја научат а може и недај Боже и никогаш да не ја начат.

работите се толку едноставни и со примерите од светото Писмо и со живото предание на Црквата Божја низ историјата, и од практична гледна точка па и логички така е дека најпрво треба да завршиш школо, а тоа значи еден период целосно да се предадеш на тоа што го учиш и откако ќе покажеш дека си научил и за тоа ти дадат потврда тогаш и ти да земеш и да поучуваш, но вака е најлесно. без труд и посветеност одма учители.

Зашто е така?

Гордоста.

Гордоста, мили мои. Гордоста е бајголемата пречка. најтешко е да ја наведнеш главата и да триш и не случајно нашиот народ рекол: „ Бог да чува од учен а недоучен„

Голем поздрав до сите


Опитен, nema da veruvash, no poslednava nedela-dve mislev na tebe i posakuvav da se javish povtorno na ovoj nash forum. Bog e nash sesodrshatel, pa moite misli vrodile so tvoja intencija i eve, povtorno so radost te chitam.

Kako sto velish, vo minatoto site zaednichki dojdovme do nekoi sogleduvanja i zakluchoci, no kazhano e deka onoj koj ne e podgotven da vidi i da osoznae kje gi odmine neshtata kako tie da ne postojat.

Oti patot do prosvetluvanjeto ne e nekakov elektrotehnichki priruchnik koj treba da se prochita i napamet da se nauchat vnesenite standardiizirani vrednosti.

Sosem sprotivno, prosvetluvanjeto nema nikakva vrska so toa.

Pisanijata se alat koj treba da se koristi vo patot na produhovuvanjeto, no alatot sam po sebe ne e celta na toa patuvanje. Onoj koj slepo se drzhi za alatot kako bozhemen izvor na majstorstvoto nema da stane nishto poveje od eden alatnichar. Mozhebi kje stane odlichen alatnichar, no nikogash nema da bide majstor na zanaetot.

Za zhal, povekjeto lugje toa ne go razbiraat ili ednostavno ne sakaat da se soochat so toj fakt.

Vo sekoj sluchaj, da ne dolzham i da ne go uzurpiram mestovo za komentiranje koe bega od temava, sakam da ti se zablagodaram sto beshe priemchiv kon moite skorashni mislenja i sto oddeli del od tvoeto skapoceno vreme da se javish povtorno megju nas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 01:27
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
  Сакам да прашам нешто... ?
 
Иако нашиот јунак од статијата Спасе, сега Сулиан...дошол во
манастирот со голема љубов кон Бога, и поминал искушенички
период од две години...иако подготвен, возбуден и со радост се
замонашил.....што би се случило во овоземниот негов живот, ако
на некој начин сега или понатаму, реши да се  ...одмонаши... ???
 
Според мене ќе се случат неколку работи:
На Небото Бог и ангелите ќе се радуваат затоа што Спасе се вразумил.
На земјата пак, повеќето луѓе претпоставувам ќе се радуваат што го имаат Спасе повторно во нивните животи, а Спасе ќе си добие казна од МПЦ (big deal среќа ич не боли таа (виртуелна, заплашувачка) казна, не се секирај). Со слични казни и католиците ги заплашувале нивните верници порано, дека ако не платат толку и толку, нивната душа ќе се измачува илјадници години во чистилиштето.
Но, за среќа и слава на Бог, денес нам ни е достапна Библијата на современ и разбирлив јазик и лесно можеме да ги видиме овие измислици на големите цркви (чистилишта, монашки завети, казни и сл.)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 04:35
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:


 
 

  Сакам да прашам нешто... ?

 

Иако нашиот јунак од статијата Спасе, сега Сулиан...дошол во

манастирот со голема љубов кон Бога, и поминал искушенички

период од две години...иако подготвен, возбуден и со радост се

замонашил.....што би се случило во овоземниот негов живот, ако

на некој начин сега или понатаму, реши да се  ...одмонаши... ???


Монаштвото е личен избор на својата волја. Монахот доброволно го напушта овој свет и умира за него за да со сиот свој живот, сиот свој ум, сила и разум како што пишува во Светото Евангелие, сака да му служи на Бога а тоа значи и дека тој на ист начин и го засакува Него.

За да се дојде во манастир треба да помине период на проверка , откако ќе се дојде во манастир пак треба да помине период на проверка, опит искушение ( од тука е зборот искушеник, од црковно словенскиот збор искушати- да пробаш, да искусиш ) и откако духовниот Отец ке потврди дека тој е спремен да се замонаши , тогаш бива приведуван во монашките редови, и повторно , со трикраткото давање на ножиците на искученикот и толкупати негово вракање на истите во рацете на Епископот кој го замонашува тој пак слободно и љубовно потврдува дека сака да е замонашен.

Тоа значи дека неговта волја е цврста и зашто би одел во манастир ако р5азмислува за одмонашување.

Многу се ретки случаевите некој да замине од манасастир. Но ете и тоа се случува. Тогаш се враќаме пак на почетокот. ако, недај Боже, некој сака да се размонаши и повторно да го живее световниот живот, како што никој приндно не го донел така и никој со принуда неможе и да го задржи. Мегутоа тоа се смета за трагедија и отсапување и прекршување на монашките завети што ги дал и затоа следи и епитимија, ( казна) според номоканонот на Црквата.
Иако монахот си останува секогаш монах, сепак тој според каноните се става во редот на мирјаните и лаиците.Тоа е исто како некој воен офивер кој си дал отсавка од работата.

Најчесто и од оние кои се размонашувале , подоцна откако доволно ке го осозреат својот духовен пат тие повторно се вракаат во манастир со покајание.


Точен одговор! И јас се радувам што те читам, Опитен!

Православното Христијанство е љубов и слобода, а тоа значи дека апсолутно никого не принудува да направи нешто што самиот не сака. Ако некој сака да замине од манастир, слобно може да го направи тоа, но сепак, ќе си ги сноси последиците, не дека некој нешто ќе му направи, туку со самото откажување од тој завет што го дал пред Бога, смиот тој ќе си направи зло.

Тоа би било како некој да се крсти во Христа, и после извесно време се откажува од Христа и станува муслиман. Никој ништо не може да му направи, но со тоа што се откажал, самиот тој си сторил зло. Но, покајанието е најбитно. Секој кој се кае, Црквата го прима назад како што отецот го примил блудниот син

А отец Силуан, Господ да го чува и укрепува во неговиот молитвен подвиг за нас и целиот свет! До сега нема случај монах од кај отец Партениј да се размонаши, и се надевам дека нема да има. Затоа и отец Партениј претходно трезвено и во доволно време ги испитува дали навистина сакаат да се посветат на тој живот во пост, бдение, молитва, труд...

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 04:35
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 12:05
Напуштање на монашкиот завет е секога лична и трагедија на целата Црква(иако тоа не значи дека тие одма стануваат безбожници.)
Затоа од историјата и од искуството на Црквата е востановен искушеничкиот стаж (така да го наречам) каде се филтрираат сите со сомнителни или недоволно јак мотив за монаштво.

Затоа дури и за секој обичен верник што престојувал барем еден ден во некој манстир му е јасно дека она фамозно обвинување дека наводно во монаси иделе некои кои имале љубовни проблеми или се разочарале од животот е просто смешно!

Ќе прафразирам што кажа една монахиња од марков манастир..ние во православието се водиме од максимата:
БАВНО НО СЛАВНО..епа истото важи и за монаштвото.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 13:08
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Напуштање на монашкиот завет е секога лична и трагедија на целата Црква(иако тоа не значи дека тие одма стануваат безбожници.)


Каква трагедија на целата црква?
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.