IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 97>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 01:44
И јас знам најмалку 20-тина монаси и монахињи кои ми се многу блиски, и за сите нив имам прекрасно мислење. Работата е до тоа колку ние сакаме да се запознаеме со реалноста, какви навистина се монасите. Судењето од претпоставки донесува само грев и ништо повеќе.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 11:35
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Златник,

Би сакал да погледнеш налку и од овој агол.

Зар не е скратување на слободата некому да не му одзволиш да изучува веронаука?a koga toa bilo uskrateno? zar nemate crkvi, zar nemate popovi, monasi, monahinji?

se razbira, problemot e sto nikoj ne vi gi posetuva tie veronauki, a vaka na sila ke se indoktriniraat malite nemokni da rasuduvaat zdravosposobno.

samo sto ne ste svesni deka samite ke si napravite bumerang efekt. zivi bili pa videli. ne e prv pat da se voveduva veronauka vo skolite vo makedonija, i nema da bide prv pat da zavrsi porazitelno.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 11:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

bratljube,

Tetratka ne e tefterce, MPC ne e priznena poradi politikata, a ne slovoto na Evangelieto i crkvata nema nishto so kriminalot vo drzhavata. Seto ova sto go navede ne drzhi voda. Istoto vazhi i za sekoja protestantska zemja. Nema nikakva razlika osven vo standardot na zhiveenjeto, no od druga strana nie sme balkanska zemja so balkanski mentalitet, a tie ne se toa.

I za kakva vojna govorish stom spomnuvash nekakvi pobedi?

Tuka ne doagjame da vojuvame, da kudime, da potcenuvame, da sudime, da napagjame ili da si igrame majtap so nechii veruvanja.


toa e tvoe glediste deka ne e priznaena zaradi politika. fakt e deka ako mpc gi prifati pravoslavnite kanoni, uste utre ke bide vo duhovno edinstvo so pravoslavniot svet. no taa ne gi prifakja, taka da sto e sega toa: politika ili dogmatsko neslozuvanje?

Kriminalot i te kako ima vrska so crkvata, bidejki ako ne si znael, taa treba da e sol na zemjata. istoto potpolno se slozuvam, treba da vazi za sekoja zemja, pa taka da se proveri nivoto na duhovnost na dominantnata crkva.

no sto ti zboruvam tebe, ti tvojot izbor si go napravil so mestoto na ziveenje sam si ukazal kade e podobro.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 14:22
Eh bratljube, jas kade sto zhiveam ima najgolem kriminal i najmalu prisutno vo duhvniot zhivot na lugjeto e tokmu pravoslavieto.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 16:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Eh bratljube, jas kade sto zhiveam ima najgolem kriminal i najmalu prisutno vo duhvniot zhivot na lugjeto e tokmu pravoslavieto.vikas najmnogu kriminal a? ej, bratce, ti odamna ne si bil vo makedonija izgleda. aj da se menjame togas, sto vikas? sigurno ke ti bide merak da zivees vo vaka mirna, kulturna, pravedna zemja.

site sto begaat od ovde, se izgleda ili glupi ili pa site se kriminalci pa gledaat kaj imaat najdobro tlo za 'rabota'.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:17
св. Силуан Светогорец

Мoнахот е должен да се бори со страстите и со Божја помош да ги победува.
Монахот е човек кој час се радува во Бога и живее како во рајот,
а час плаче за луѓето затоа што сака сите да се спасат.
Така Светиот Дух го научил монахот да го љуби Бога и светот.
Можеби ќе речеш дека денеска нема монаси кои се молат за цел свет,
а јас ти велам: Кога на земјата веќе не би имало молитвеник,
светот ќе пропадне и ќе го снајдат големи неволји. Тие и сега веќе се случуваат.
Светот опстојува преку молитвите на светителите. И монахот е повикан да се моли за цел свет.


Изменето од Maran Ata - 05.Ноември.2008 во 23:18
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:22
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Eh bratljube, jas kade sto zhiveam ima najgolem kriminal i najmalu prisutno vo duhvniot zhivot na lugjeto e tokmu pravoslavieto.vikas najmnogu kriminal a? ej, bratce, ti odamna ne si bil vo makedonija izgleda. aj da se menjame togas, sto vikas? sigurno ke ti bide merak da zivees vo vaka mirna, kulturna, pravedna zemja.

site sto begaat od ovde, se izgleda ili glupi ili pa site se kriminalci pa gledaat kaj imaat najdobro tlo za 'rabota'.


Rekov "najgolem", a ne "najmnogu".

Doagjam vo Makedonija sekoja godina i znam kako e tamu.

Lugjeto sto begaat od tamu ne se glupi, tuku taka gi naterala ekonomijata. A nekoi od niv se... kriminalci. Go znam i toa...

Na krajot, poentata e deka seto ova nema nishto so pravoslavnata religija, kako sto nema so bilo koja religija nitu vo zemjiata kade sto zhiveam jas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:27
a sto ne odis vo Saudiska Arabija ili vo Emirati, ako e cisto ekonomski? Tie se em pobogati, em polesno se dobiva viza.

znaci bogastvoto ako ne e proprateno so socijalna pravda, ne izgleda taka privlecno. zatoa makedoncite sto im nudat po 5-6000 dolari plati da odat vo arabija, odbivaat, i sedat vo mk, bez edna nula od sumata.

znaci prifakjam, deka crkvata ima limitirana odgovornost, no vo globala, opstestvoto e i slika na religijata vo taa zemja. za zal, slikata za nasata zemja e katanga.
Кон врв
Losho Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Losho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:44
Sekoj covek sto ke se otvori i oslobodi da se zapoznae so monasite ke ja osete energijata i ljubovta na Svetiot Duh.. dodeka sme zatvoreni vo nash*te gordi i samozaljubeni misli nikogash nema da ja osetime vistinskata ljubov i svetlina.. sekoj covek e stvoren od Gospod da se vrati kaj Nego, a monastite se patovoditeli koi celiot zivot vo Hrista Boga go predadale i so toa se blagosloveni od Bog da ni pomognat da se dvizime po toj pat kaj sto ke go najdeme nashiot Mladozenec.. .

Da pobarame od nash*te monasi da se molat za nas za da mozeme da krenime glava i trgneme po vistinskiot Bog sto go proslavuvaat, nashiot Gospod Isus Hristos.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:53
a Gospod rekol:

Kој не го љуби својот брат, кого го видел, како може да Го љуби Бога, Кого не го видел?

Zatoa tie prikaski na monaski 'sozercuvanja' vo sumite i vo pesterite se edna prikazna na nivnata lazna ljubov kon Boga. Ne moze covek da go ljubi Boga, a bez da bide tamu kade sto se nevoljite na covekot. Ne moze da se bega od covekot, za da se ljubi Bog, toa direktno ni go objasnuva Svetiot Apostol Jovan.

Toa e duhoven kukavicluk. Ako go ljubite Boga, pasete gi Negovite ovci. Ako go ljubite Boga, napojte go, nahranete go, oblecete go vasiot blizen. Ako go ljubite Boga, ljubete go vasiot blizen kako samite sebe.

Toa e ljubovta kon Bog. Drugoto e za zal, samo slavoljubie i sebeljubie.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 01:47
Originally posted by Losho Losho напиша:

Sekoj covek sto ke se otvori i oslobodi da se zapoznae so monasite ke ja osete energijata i ljubovta na Svetiot Duh.. dodeka sme zatvoreni vo nash*te gordi i samozaljubeni misli nikogash nema da ja osetime vistinskata ljubov i svetlina.. sekoj covek e stvoren od Gospod da se vrati kaj Nego, a monastite se patovoditeli koi celiot zivot vo Hrista Boga go predadale i so toa se blagosloveni od Bog da ni pomognat da se dvizime po toj pat kaj sto ke go najdeme nashiot Mladozenec.. .

Da pobarame od nash*te monasi da se molat za nas za da mozeme da krenime glava i trgneme po vistinskiot Bog sto go proslavuvaat, nashiot Gospod Isus Hristos.


Tокму така, лошо, токму така. Само оние кои се со затворено срце, со предрасуди, а во суштина не ги знаат монасите, можат да зборуваат и само да шпекулираат. Доколку монасите се луѓе кои се тргаат и бегаат од нас, јас никогаш не би Го спознала Бог, јас не би знаела ниту еден монах, не би спиела никогаш во манастир, не би имала контакт воопшто со нив... но работата е дека тие не сакат нас, луѓето, повеќе од што се сакаме самите себеси. Милион пати до сега тоа ми било докажано, ми се докажува и ќе ми се докажува на дела.

Господ да ги благослови, а тие секогаш да се молат за мене, бедната, и за сите останати во светот. Амин.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 02:46
Ех, лошо и Маран Ата, вие сте го отвориле срцето и така кажувате од себе, од свој личен опит. И јас би го кажал истото.
И јас бев затворен, не зборев лошо, ама се плашев од монаштвото.

И кога дојдов со едни пријатели во манастир. Тие заминаа во град по некоја работа а јас останав во манастирот. И толку ми беше убаво и толу ми беше тпло во душата, таков мир, спокој никаде не сум почуствувал...

Прв пат вистинската слобода и љубов ја почуствував во манстир.

И кога разговарав со монасите, еден од нив ми рече: Ај, остани. Тогаш сватив колку јас сум беден, немоќен и заробен...

И кога повторно дојдоа пријателите да ме земат, не ми се одеше. Се враќав назад, ништо не зборував, во срцето го чував тоа свето чуствуво од манастирот и умот ми остана таму.

Господ е голем.

Има една светоотечка:
За да видеш колку е вкусен медот, треба да пробаш, зашто како ќе му кажуваш на некој колку е вкусен кога не пробал.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 04:32
Opiten, ti si go nashol svoeto mesto i nikoj ne mozhe da govori vo tvoe ime deka si pogreshil.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 10:18
Свети Јован Синајски Лествица

“Монах, тоа е непрестајно принудување на природата
и неуморно бдеење над своите чула.
Монах, тоа е осветено тело, тоа се очистена уста
и просветлен ум.
Монахот е преболна душа, стално
обземена со сеќавањето на смртта,
било да бдее или спие”.
(поука 1.)


Изменето од Maran Ata - 06.Ноември.2008 во 10:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.