IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 97>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 20:46
Халид - кога поставуваш прашање јавно на форумов, очекувај да биде одговорено јавно од други членови. Ако сакаш одговор од само еден член, тогаш прати лична порака до него.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 20:49
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Bog otkako go sozdal chovekot mu dal svest, mu dal um, razum i mu dal mozhnosti da se razviva i da odi napred, da sozdava da gradi. Da,no so Monashtvoto,Naprotiv ne se sozdavat i Gradet,Tuku se Unishtuvat.t.e.ne se ragaat deca,a so toa i izumirat Populacijata,Znachi tuka nema odenje napred tuku Rikverc!!!!

Toa vazhi samo ako smetasah deka edinstvenoto gradenje shto mozhe da go ima e sozdavanjeto deca. Jas ne mislam taka - gradenje e i molitvata, gradenje e i sozdavanjeto i zachuvuvanjeto na znaenjeto i tvoreshtvoto niz vekovite, gradenje e i lichnoto posvetuvanje na Boga i gradenje na sopstvena vrska so nego, bez vlijanija odnadvor...


Gi spomnav Decata,posho zboruvame za Monashtvoto!! i zatoa kazav deka Vo Monashtvoto nemat Gradenje naprotiv Unishtuvanje!!

Toa mi beshe poentata!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 20:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Халид - кога поставуваш прашање јавно на форумов, очекувај да биде одговорено јавно од други членови. Ако сакаш одговор од само еден член, тогаш прати лична порака до него.


Tokmu taka,no ako na toj chlen mu bidet kazano da ne me chitat ni tj mene ni jas nego,treba da se pochituvat toa ili ne!!???

Poz...Halid ibn Velid!!!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 20:54
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Bog otkako go sozdal chovekot mu dal svest, mu dal um, razum i mu dal mozhnosti da se razviva i da odi napred, da sozdava da gradi. Da,no so Monashtvoto,Naprotiv ne se sozdavat i Gradet,Tuku se Unishtuvat.t.e.ne se ragaat deca,a so toa i izumirat Populacijata,Znachi tuka nema odenje napred tuku Rikverc!!!!

Toa vazhi samo ako smetasah deka edinstvenoto gradenje shto mozhe da go ima e sozdavanjeto deca. Jas ne mislam taka - gradenje e i molitvata, gradenje e i sozdavanjeto i zachuvuvanjeto na znaenjeto i tvoreshtvoto niz vekovite, gradenje e i lichnoto posvetuvanje na Boga i gradenje na sopstvena vrska so nego, bez vlijanija odnadvor...


Gi spomnav Decata,posho zboruvame za Monashtvoto!! i zatoa kazav deka Vo Monashtvoto nemat Gradenje naprotiv Unishtuvanje!!

Toa mi beshe poentata!!


Тоа ти мислиш дека е уништување, многумина не мислат така и имаат доволно оправдани причини да не сметаат така.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 23:00
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Monashtvoto e lichen izbor na vernikot.
Ima mnogu nachini za toa kako chovek mozhe da se posveti na Boga i toa e eden od niv.
Ne znam zoshto celo vreme mnogu od vernicite (od site veri prisutni na forumov), potenciraat raboti od tipot "ama toa go nema vo Svetata Kniga"... Bog otkako go sozdal chovekot mu dal svest, mu dal um, razum i mu dal mozhnosti da se razviva i da odi napred, da sozdava da gradi. Chovekot ne ostanal na istoto intelektualno, obrazovno, pa i duhovno nivo na koe bil pred 6000 godini. Postojano dodava neshto, postojano iznaogja novi nachini na koi da se razviva. Nekoi od niv se koristat za dobro, nekoi ne.
Ne gledam prichina zoshto bi zhiveele denes onaka kako shto zhiveele apostolite. Treba da gi sledime nivnite moralni principi, no ne da zhiveeme kako niv i da deluvame kako niv.
Soodvetno - koga pred 15-tina veka, prvite monasi zapochnale da zhiveat vo manastiri, tie napravile svoj sopstven izbor okolu toa. Reshile deka na toj nachin kje go slavat Boga, deka kje rabotat za Bozhja Slava i deka kje se obidat kolku shto mozhat da eliminiraat od zemnite, materijalnite i telesnite dobra koi ostanatite lugje gi uzhivaat, a so cel svoeto bitie da go posvetat na Boga.
Otsekogash imalo otshelnici, pustinici i slichno. Monashtvoto e samo organizirana forma na toj zhivot.
MisterX - spomna deka monasite imaat i zadachi so politichki karakter... da, toa se sluchuva, no toa e vo direkten sudir so osnovnite nivni principi, i soodvetno, lugjeto koi go pravat toa, se istotolku greshni kolku onie koi toa bi go pravele nadvor od monashkata ruba.
I povtorno da se navratam na prvichnata poenta na mojot post - ne gledam smisla da go ureduvame svetovnoto, materijalnoto, pa i duhovnoto zhiveenje onaka kako shto bilo uredeno vo 1-viot vek ili vo 7-miot vek. Sekoj izbira pat kon Boga, shto e ispraven samo za nego samiot i za nikoj drug i samo nego kje go odvede poblisku do Sozdatelot.

п.с. во иднина ќе се трудам да пишувам што почесто на кирилица


No dali toj li;en izbor ne e i eden vid na beganje od normite koi bog gi propishal. Za toa postojat i svetite knigi za od niv da se trasiraat dobrite zivotni pateki. Dali toa zamonashuvanje ne znaci i beganje od obvrskite da se napravi nesto za coveshtvoto, za opstanokot, za semejstvoto? DAli site tie mladi luge imaat cuvstva kon nivnite roditeli i majki koi gi rodile i sakaat da vidat vnuci od niv? Dali tie se zamislile sto bi bilo koga nivnite roditeli bi se reshile da ne stapuvaat vo brak id a se zamonashat. Togash i tie ne bi ja imale taa moznost da ziveat i da mu bidat predani na boga ama ne na toj nacin. Najlesen nacin da se izbega od grevot e da se izbega od svetot okolu nas. No dali covek mozxe da izbega od svojata misla. Dali toj moze da ja sokrie namerata od boga. Ovde site nie mislilme deka sme vo pravo a ne mislime deka ponekogash koga ni navreduvame drugite sme izgubile mnogu na patot kon boga. Isto taka i tie monasi koi denes rabotaat pod zakrila na politikata greshat ne samo pred boga tuku i pred site luge.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 23:04
Sto se odnesuva do monastvoto vo Islamot toa e strogo zabraneto.

Muhammed a.s. rekol:

"Nejma monastva u Islamu!"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 23:39
MisterX - повторно, не гледај на монаштвото од аспект на Исламот. Од ваша гледна точка, може и да е погрешно, од Христијанска гледна точка, не е (иако, одредени христијански гледишта се спротивставуваат на ова). Затоа што тоа што ти го гледаш како бегање од обврските, некој го гледа како жртвување, како откажување од се материјално и телесно и посветување само и единствено на молитва. Тие се молат не за себе си, затоа што својот живот веќе си го предале на Бога, туку се молат за сите останати. Тие сметаат дека на тој начин достојно служат на Бога.
Познавам многу монаси, од различни земји и можам да речам дека се многу чисти и продуховени луѓе, кои тоа го прават без никаква лична корист, кои се посветуваат на другите, на заедницата, на Бога.
Штом е забрането во Исламот - тогаш не треба да го има во исламот. Во Христијанството - не е забрането, соодветно - не гледам причина ако некој реши на тој начин да го слави Бога, да не го направи тоа.
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 23:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Од ваша гледна точка, може и да е погрешно, од Христијанска гледна точка, не е (иако, одредени христијански гледишта се спротивставуваат на ова).

........

Затоа што тоа што ти го гледаш како бегање од обврските, некој го гледа како жртвување, како откажување од се материјално и телесно и посветување само и единствено на молитва. Тие се молат не за себе си, затоа што својот живот веќе си го предале на Бога, туку се молат за сите останати. Тие сметаат дека на тој начин достојно служат на Бога.

Во Христијанството - не е забрането, соодветно - не гледам причина ако некој реши на тој начин да го слави Бога, да не го направи тоа.


Не те цитирам 100%, само, мили Боже, навистина ги оправдувам Протестантите што протестирале. Мислам дека секој паметен човек би протестирал, би протестирал поради вакви нешта, поради вакви додатоци во Христијанството, поради вакви исмислици. Само, за жал, Протестантите протестирале, одвоиле многу насобрани новотарии во тоа што го проповедал Исус, но не до крај . . некои работи за жал задржале.
А од каде гледаш дека е дозволено, а не е забрането?

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:02
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

MisterX - повторно, не гледај на монаштвото од аспект на Исламот. Од ваша гледна точка, може и да е погрешно, од Христијанска гледна точка, не е (иако, одредени христијански гледишта се спротивставуваат на ова). Затоа што тоа што ти го гледаш како бегање од обврските, некој го гледа како жртвување, како откажување од се материјално и телесно и посветување само и единствено на молитва. Тие се молат не за себе си, затоа што својот живот веќе си го предале на Бога, туку се молат за сите останати. Тие сметаат дека на тој начин достојно служат на Бога.
Познавам многу монаси, од различни земји и можам да речам дека се многу чисти и продуховени луѓе, кои тоа го прават без никаква лична корист, кои се посветуваат на другите, на заедницата, на Бога.
Штом е забрането во Исламот - тогаш не треба да го има во исламот. Во Христијанството - не е забрането, соодветно - не гледам причина ако некој реши на тој начин да го слави Бога, да не го направи тоа.


Odavna ednas dadov eden primer.

Interesno e kako Hristijanite pa i drugite smetaat deka zenata vo Islamot e prisilena da nosi Hidzab ili Nikab.

Ednas onaka,radi sala prasav,dali Monahinjata prisilena e da sedi vo crkva i od crkva ednas na sto da izleguva,da odi pokriena,vo mrak da zivee,bez maz,kako i mazot bez zena.....

A ne (odgovorija) taa resila da se predade potpolno vo Boga....

Kolku lesen odgovor si dadoa. A koga im velis deka zenata vo Islamot sama izbira da odi pokriena,nemozat da poveruvaat...
Znaete li zosto ?
Zatoa sto Mnogu gi ima Muslimaniki koi resile da se predadat na Allah a monahinji ima isto,edna na sto.

Uste edno (izvinete na primedbava).

Koga velite deka zenata vo Islamot e prisilena,zosto ne vi pagjaat na um Monasite ????

Za da bide edna Hristijanka pokorna na Boga,treba da se zamonasi,te. da se zatvori vo crkva,da ne se mazi,,,,,

Dodeka zenata vo Islamot,moze da bide Vernicka istovremeno da se skoluva,da raboti da izleguva na bela videlina itn.

Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:06
Сами забрануваат она што е дозволено од Бога, сами создаваат свои закони, свои правила, зарем тоа не е срамно? зарем тоа нема да биде казниво од Бога?
Бог ти ја дава жената, ти се монасиш не се жениш се затвораш по пештери . . . Бог ти го дава мажот ти се монасиш и се затвораш по пештери, е зошто? да се посветат на Бога само.
Логика НУЛА.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:16
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Сами забрануваат она што е дозволено од Бога, сами создаваат свои закони, свои правила, зарем тоа не е срамно? зарем тоа нема да биде казниво од Бога?
Бог ти ја дава жената, ти се монасиш не се жениш се затвораш по пештери . . . Бог ти го дава мажот ти се монасиш и се затвораш по пештери, е зошто? да се посветат на Бога само.
Логика НУЛА.



Ne e tocno. Monasite ne sozdavaat svoi zakoni ednostavno tie resile da se lisat od site semski uzivanja i na toj nacin preku molitva i samo odreknuvanje da ja dokazat verbata kon boga a so toa isto na nas da ni pokazat deka ako tie mozele na boga da mu go posvetat celiot svoj zivot i bitie nie barem da mu posvetime 5 minuti od nasite zivoti. Monasite i monahinjite ne pravat nisto loso inaku tie pravat milion dobrotvorni dela, ucestvuvaat vo milion humanitarni akcii sirum svetot pomagajci im na site bez razlika na verata. Iako na primer vo Faludja vo Irak edna monahinja bese masakrirana od teroristickata grupacija koja se narekuva Al Mahdi. Znaci nivnata cel ne e samo da sedat po manastiri i nikogas ne bila vo istorijata ima mnogu slucai koi go potvrduvaat toa.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:24
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ne e tocno. Monasite ne sozdavaat svoi zakoni ednostavno tie resile da se lisat od site semski uzivanja i na toj nacin preku molitva i samo odreknuvanje da ja dokazat verbata kon boga a so toa isto na nas da ni pokazat deka ako tie mozele na boga da mu go posvetat celiot svoj zivot i bitie nie barem da mu posvetime 5 minuti od nasite zivoti.


Самото монашење е создавање свој закон!

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Monasite i monahinjite ne pravat nisto loso inaku tie pravat milion dobrotvorni dela, ucestvuvaat vo milion humanitarni akcii sirum svetot pomagajci im na site bez razlika na verata. Iako na primer vo Faludja vo Irak edna monahinja bese masakrirana od teroristickata grupacija koja se narekuva Al Mahdi. Znaci nivnata cel ne e samo da sedat po manastiri i nikogas ne bila vo istorijata ima mnogu slucai koi go potvrduvaat toa.


За тоа дали прават или не прават ништо лошо, незнам . . . пример, штом човек се лишува од она што е природно за маж и жена, она што и во самата Библија се вели . . . ДА СЕ МНОЖАТ луѓето - множете се по светот - тоа ти е непочитување на Божјиот збор, па лишување од природно ќе побара неприродно, ќе пробуди можеби хомосексуалност!

Almahdi, верувај дека не го одбрав ова членско име поради некоја организација, го одбрав поради значењето на зборот на арапски.



Изменето од Almahdi - 12.Април.2008 во 00:25
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:27
Еден к*рански ајет баш за оваа работа вели:

"But the Monasticism which they invented for themselves, We did not prescribe for them" (к*ран 57:27)



Изменето од Almahdi - 12.Април.2008 во 00:27
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:37
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Еден к*рански ајет баш за оваа работа вели:

"But the Monasticism which they invented for themselves, We did not prescribe for them" (к*ран 57:27)



Jas mnogu dobro go znam znacenjeto na zborot Al Mahdi na arpaski no za zal i nekoi drugi resile taka da se narekuvaat, taka da jas ne posociv na tebe.
Inaku ne mi trebaat uslugi na verska osnova niv gi dobivam na druga osnova ima edno evangelie po koe se dobivaat mnogu uslugi no ne e povrzano so religijata.
Da se vratime na temata.
Od vasa gledna tocka moze da izgleda deka monastvoto nema vrska i deka e nekoj vid na zabluda no od gledna tocka na hristijanite si ima svoje znacenje taka da vo red jas dodjam do zaklucok na tebe tvojata vera na mene mojata. Ne mozes ti da veruvas i da ti bide jasno nesto vo sto jas veruvam i obratno...Mislam deka se sl*gas so mene...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.