IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - САД или Русија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САД или Русија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Прашање: Na koja strana treba da se orentira makedonskata politika?
Одговор Гласови Статистика
34 [60,71%]
22 [39,29%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 18:35
od prosta pricina sto RUSIJA sekojdnevno stanuva dominantna sila i ne samo vo vooruzuvanje .... BRIK голема%20насмевка
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 18:47
I ne samo toa...
No popusto e tuka da se diskutira za toa bidejki jasno e deka gro ovaa audencija ja socinuvaat poedinci koi,kako sto veke napisav nekade,razmisluva vaka :

Originally posted by Duduk Duduk напиша:


Veke stvorena slika za odreden politicar/subjekt/ideja mnogu retko se menuva bidejki ona sto ne e sozdadeno so racinalno rezoniranje mnogu tesko moze da se ospori so silata na argumentot.Se ona sto ne se vklopuva vo veke oformenata slika avtomatski se otfrla,se degradira,se naogaat nekoi niski motivi da se obezvredni onoj koj razmisluva poinaku.Od tie pricini mnogu tesko e da se napusti odredena matrica,odnosno toa od raka moze da im pojde samo na poedinci koi ke se steknat so znaenje i mudrost.Narodot kako celina ne moze da bide mudar.


Изменето од Duduk - 23.Мај.2008 во 18:50
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 18:54
sindromot na samounistuvanje ni odi vo bukvalna smisla na narodnata : " da mu crkne kozata na komsijata " ...... silata na argumentite tuka nema nikakva vaznost ... obezvrednuvanjeto na sekoe razlicno i ispravno razmisluvanje pretstavuva najsilnoto oruzje pri sekoj obid za degradacija na licnost ... pokraj etiketiranjeto ...
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 18:57
Nego...Madam ni ja zatvori Makedonija-Srbija, sega ke mora da se najde nekoe alternativno resenie za produktivno skribomaniranje .

Mi pagaat na um nekoi diverzantski idei,kako npr. da si napravam nov nalog i da uletam kako dzap kamikaza vo Makedonija-Bugarija da se iznatreskam gluposti pa da otide i taa tema pod kluc.

Изменето од moira - 24.Мај.2008 во 01:21
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 21:19
НИТУ ЕДНИТЕ - НИТУ ДРУГИТЕ!!!
car's freack
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 21:35
Site temi vo koji srbofilive se aktivni poleka se zatvaraat, ova jasno go pokazuva recnikot i stepenot na kultura na istite.
Ve molam da se vozdrzite da ne otide i ovaa tema pod kluc.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 21:44
a zosto ednostavno ne gi zamolis moderatorite da izbaniraat se sto ne ti odgovara ? ... ili da si otvoris svoj forum ? ... pa taka ce moze da citas samo ona sto ce ti odgovara samo na tebe samiot ... od pricina sto ce bides sam ......
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 21:55
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a zosto ednostavno ne gi zamolis moderatorite da izbaniraat se sto ne ti odgovara ? ... ili da si otvoris svoj forum ? ... pa taka ce moze da citas samo ona sto ce ti odgovara samo na tebe samiot ... od pricina sto ce bides sam ......


Ne e prasanje dali smi odgovara ili ne tuku nacinot i recnikot so koj poedinci vodat diskusii.
Bi bilo podobro da se koristat poveke fakti a pomalku navredi.
Inaku si nemam nikakva vrska so moderatorite, tuku se obiduvam da gi pocituvam pravilata na ovoj podforum.
Primer emoikonite se upotrebuvat bez pricina a isto taka se prakat sliki bez potreba.
Osven toa 100pati e kazano deka ovoj forum e za MAKEDONSKA politika, onie koi ne gi interesira domasnata politika slobodno neka se prefrlat na podforumot svet, mesto sekoja tema da ja obrakat vo pogresna nasoka.

P.S. Se nadevam deka moira nema da mi zameri sto si zemam za pravo proceduralno da komentiram.

Изменето од kultuzin - 23.Мај.2008 во 21:59
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 23:26
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

,.....................на четирите најголеми светски стопанства во раст,............pa, mnogu jasno,...koga pochnuvaat od ,..".nula",....zarem sakash i G7 da imaat tolkav rast,.....samo vidi kako zivee narodot vo brik,....pa ,posle zboruvaj,....a i vidi so koj najmnogu trguvaat tvoite "brzorastechki",....


Ve molam eden kolektiven aplauz za zakacalkava nasa   
G7 ili G8 ? Koja zemja si ja izostavil da pogodam ?! So kogo najmnogu trguva Rusija te interesira i vo koja kolicina ?! Ne znaes ? Ostani vo neznaenje,kakvi svakanja imas i ne zasluzuvas da znaes.
BRIK ?! 30 % vkupna teritorija,40 % populacija i 15 % BNP.Do 2050 godina spored analizi na site relevantni analiticari BRIK ke bide dominantna svetska sila.Rusija i Brazil imaat neograniceni prirodni resursi i osobeno Rusija,enormen tehnoloski potencijal,Kina i Indija,megju drugoto, evtina rabotna sila.Ne mora da bides profesor po nuklearna fizika,dovolno e da imas poznavanje od najosnovni matematicki aksiomski definirani apstraktni strukturi,pa da dodjes do zaklucok deka 2+2=dobitna kombinacija.
I me interesira ako ima nekoj kompetenten tuka da mi objasni zosto Amerika se protivi na prosiruvanje na G8 ? Ili zosto na jenkito Mekejn mu peni ustata koga vo predizbornite kampanji urla deka ke se zalaga Rusija da bide isfrlena od toa clenstvo ( ne bila dovolno "demokratska" spored negovite kriterijumi i deka ke go zaosti odnosot na SAD kon taa zemja ?!

Brza,ti ?! Ne znaes ?! Sedi dole, 1- !! Zivej si ti vo minatoto i rizikuvaj segasnosta a pogotovo idninata da te zgazi.
Eden sovet do tebe brza ako mi dozvoluvas.Ocigledno e deka treba da zgolemis dnevna doza na vitamin A, zatoa sto veke sega kaj tebe primetuvam simptomi na edna ne tolku naivna bolest : slepilo.


od moira: OVA E NE ZNAM KOJA PO BROJ OPOMENA DA SE KONTROLIRATE SO EMO-IKONITE!
   a be ,..slepec eden ruski,....mi gi podu( i toa ne samo na mene),..vekje so tie ,..srpski lajna  ,..dosta vekje seresh za taa ebana rusija,...ke i dojde i nejze krajot,...naskoro,...ako  ptoduzi da si go pika "nosot" ,..kaj shto ne i e mesto,....смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 23:31

krajot ne i se gleda ni odblizu ... epten e GOLEMA ..... a ti so toa slepilo sto ti go prikaza duduk ,  nisto cudno sto i ne gledas .... duri i na mapa ne mozes da e vidis .......

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 03:53
AMERIKA ILI RUSIJA, STO SO MAKEDONIJA?
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 08:39
Originally posted by brza brza напиша:

a be ,..slepec eden ruski,....mi gi podu( i toa ne samo na mene),..vekje so tie ,..srpski lajna ,..dosta vekje seresh za taa ebana rusija,...ke i dojde i nejze krajot,...naskoro,...ako ptoduzi da si go pika "nosot" ,..kaj shto ne i e mesto,....смеење



Ej ,.zakachalko,.... si gi pobrkal loncinjata.Ne sum jas slepec, poprvo bi kazal realist - pomalku i vizioner,sto ne bi mozel da kazam za tebe.Niti sum pro-ruski uste pomalce pro-americki nastroen.Ubavo sto si napisal deka ke mu dojde na nekoj krajot,ostanuva samo vremeto da pokaze koj ke kosi a koj voda ke nosi.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 12:02
Русија победи на НАЈСПЕКТАКУЛАРНАТА ЕВРОВИЗИЈА ДО СЕГА, која се одржа каде , ако не во   С Р Б И Ј А !!!!!
Беше ГОРДОСТ да се гледа како го прават тоа Србите...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:16
Neznam samo kako moze na eden MAKEDONEC da mu bide gordost zatoa sto srbite nesto postignale.
Razbiram da ti bide milo, da se raduvas na uspesi na drug narod, ama zborot gordost se upotrebuva samo za licni uspesi , neznam dali se raboti za lapsus , i loso izrazuvanje na delija ili namerna samoidentifikacija.

Patem cestitki za RUSITE koj ne veruvam deka ke padnat nekogas pod treto mesto imajki vo predvid deka 150 boda im se zagarantirani.

Изменето од kultuzin - 26.Мај.2008 во 12:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.