IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 34>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 10:31
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Овие денови ,читам во весниците, Уставниот суд ќе одлучува дали ќе има кршење на уставот ако предметот Веронаука се воведе како ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ. Изборен и задолжителен, се различни поими. Немојте да ја ставате јавноста во заблуда.
Ако се утврди дека нема кршење на уставот, пак предметот не е задолжителен. Оној што е атеист по убедување ќе има полно право овој предмет да не го одбере...а и оние што ќе го одберат,не значи дека се или ќе станат верници...како што ние не станавме МАРКСИСТИ.
Погледнете ги новопечените бизнисмени, сите тие учеле МАРКСИЗАМ,зарем така ќе им ја дереа кожата на своите работници,ако беа марксисти. Дел од нив се докажани комунисти (а комунистот нели треба да е хуман), а дел и припаѓа на црвената аристократија.Ако беа вистински комунисти, објаснете ми како за толку кратко време акумулираа толкав капитал,за сметка на неплатениот труд на работниците...измамувајќи ги да им ги препишат акциите.
П.С. НА СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ ИМ ГИ ЧЕСТИТАМ ПРЕТСТОЈНИТЕ ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ, СО ЖЕЛБИ ЗА МНОГУ ЗДРАВЈЕ И РАДОСТ...ОСТАНАТОТО СЕ ПОСТИГА СО ПОТ.
НА АТЕИСТИТЕ И ОСТАНАТИТЕ ИМ ПОСАКУВАМ ПРИЈАТЕН ВИКЕНД И МНОГУ ПРИЧИНИ ЗА РАДОСТ И СРЕЌА.

...stooooj... ustavniot sud...e niv ic ne gi mirisam... zimi ustavnosta... kako mozea da ja ukinat odredbata za penzioniranje na 62 godini... lesno im e niv od kancelarija... aj da vidime...kako nekoj prosveten rabotnik na 64 godini ke go odrzi mirot na 35 prvacinja...pubirtetliii... adolescenti...ili shivackata na mashina...gradezniot rabotnik na zidini... inaku utvrdiv deka decata mnogu poveke znaat za verata od svoite nastavnici...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:20
ИНФОРМАЦИЈТА ЗА УСТАВНИОТ СУД ЈА НАПИШАВ- НЕ ДЕКА СЕ НАДЕВАМ НА НЕГО,ТУКУ ЗАРАДИ ПОДАТОКОТ ДЕКА ПРЕДМЕТОТ ТРЕБА ДА БИДЕ ИЗБОРЕН...А НЕ КАКО ШТО КОМУЊАРИТЕ ФРЛААТ ПРАВ ВО ОЧИТЕ И ПО СТАР ОБИЧАЈ ЈА ЗАМАЈУВААТ ЈАВНОСТА ДЕКА ЌЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН (НАМЕТНАТ).
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:24
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

ИНФОРМАЦИЈТА ЗА УСТАВНИОТ СУД ЈА НАПИШАВ- НЕ ДЕКА СЕ НАДЕВАМ НА НЕГО,ТУКУ ЗАРАДИ ПОДАТОКОТ ДЕКА ПРЕДМЕТОТ ТРЕБА ДА БИДЕ ИЗБОРЕН...А НЕ КАКО ШТО КОМУЊАРИТЕ ФРЛААТ ПРАВ ВО ОЧИТЕ И ПО СТАР ОБИЧАЈ ЈА ЗАМАЈУВААТ ЈАВНОСТА ДЕКА ЌЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН (НАМЕТНАТ).

...pred dve/tri godini...koga OTP beshe izboren... so informatika... za da ne ostane koleshkata po OTP bez rabota nikoj od kolegite ne sprovede anketa za izbor... i decata ucea OTP...koga otkrija... bunt... ama zenata zamina penzija... od takvi "izborni" stravuvaat lugeto/roditelite...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:43
Случајот со ОТП е подруг, тие се затечени...во случајов се работи за предмет за кој се крена многу прашина и не ќе може да се наметнува.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:47
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Случајот со ОТП е подруг, тие се затечени...во случајов се работи за предмет за кој се крена многу прашина и не ќе може да се наметнува.

...jas prva sum za..ako se padne istata teologinja koja predavashe pred nekolku godini... prisustvuvav na casovite...slushav shto zboruvashe... mnogu mi se bendisa.... jas sum za javna rasprava za programata... ne e teshko da se objavi...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Случајот со ОТП е подруг, тие се затечени...во случајов се работи за предмет за кој се крена многу прашина и не ќе може да се наметнува.
...jas prva sum za..ako se padne istata teologinja koja predavashe pred nekolku godini... prisustvuvav na casovite...slushav shto zboruvashe... mnogu mi se bendisa.... jas sum za javna rasprava za programata... ne e teshko da se objavi...


Исто и јас.
Кон врв
*___****M@r!J@****___* Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *___****M@r!J@****___* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 11:09
VERONAUKA?
ISKRENO NE SUM ZA VERONAUKA VO OBRAZOVANIETO
DOVOLNO MI E DA VERUVAM,DA JA ZNAM OCE NAS
DA ZNAM DEKA NA PROCKA SE PROSTEVA
NA VELIGDEN SE VAPCUVAAT JAJCA ZASO ISUS VOSKRESNA
NEKOI TAKVI RABOTI
A NE DA U4AM ZA EVANGELIJA DA 4ITAM PRIKASKI ZA MOJSE I NZ SO
OK E ZA ONOJ STO SAKA
NEKA SE INFORMIRA PREKU INTERNET PA IMA SPECIJALNO SKOLI ZA TOA ITN
NE VO U4ILISTATA KAKO PREDMET
NE SUM ZA
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 13:37
Originally posted by *___****M@r!J@****___* *___****M@r!J@****___* напиша:

VERONAUKA?
ISKRENO NE SUM ZA VERONAUKA VO OBRAZOVANIETO
DOVOLNO MI E DA VERUVAM,DA JA ZNAM OCE NAS
DA ZNAM DEKA NA PROCKA SE PROSTEVA
NA VELIGDEN SE VAPCUVAAT JAJCA ZASO ISUS VOSKRESNA
NEKOI TAKVI RABOTI
A NE DA U4AM ZA EVANGELIJA DA 4ITAM PRIKASKI ZA MOJSE I NZ SO
OK E ZA ONOJ STO SAKA
NEKA SE INFORMIRA PREKU INTERNET PA IMA SPECIJALNO SKOLI ZA TOA ITN
NE VO U4ILISTATA KAKO PREDMET
NE SUM ZA


ТОА Е ТВОЕ ПРАВО.А ТОА ШТО ГО ЗНАЕШ- ИСТО Е КАКО ДА ГИ ЗНАЕШ БУКВИТЕ, ПА ДОСТА ТИ Е ТОЛКУ.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 14:11
За веронаука со обете раце.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 15:51
Ipartik a zosto ti tolku nastojuvas da se vovede veronaukata? pa koj saka moze i sega i otsekogas mozel da posetuva veronauka , crkvite imaat takvi prostorii.

veronaukata e sosema licna rabota i ednostavno mestoto ne i tamu kade sto denes se naogja, a se naogja nasekade kako edna farsa i licemerie ....

zalam megjutoa ke pomislam deka nie ateistite mnogu poveke ja cenime religijata kako nesto kon koe se ima odreden respekt, otkolku mnogubrojnite vernici ...

ovde na cel glas gi blatis komunistite, pa tie nikomu ne zabranile da odi vo crkva , megjutoa ni crkvata ne mozela da se mesa tamu kade sto ne treba, sosema ispravno.

Majka mi sekoja godina za site pogolemi praznici odela vo crkva i nikoj nikogas ne i rekol nisto. me nosela i mene kako dete, pa jas ete sum ateist. Ne mislam deka moeto dete ke stane vernik od casovite po veronauka, a nitu pak jas imam namera da vlijaam na nego vo pogled na toa, no sigurno znam deka tie casovi mnogu ke vlijaat na odnosot so negovite drugarcinja muslimani, a jas ne sakam toa da se slucuva.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 08:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ipartik a zosto ti tolku nastojuvas da se vovede veronaukata? pa koj saka moze i sega i otsekogas mozel da posetuva veronauka , crkvite imaat takvi prostorii.

veronaukata e sosema licna rabota i ednostavno mestoto ne i tamu kade sto denes se naogja, a se naogja nasekade kako edna farsa i licemerie ....

zalam megjutoa ke pomislam deka nie ateistite mnogu poveke ja cenime religijata kako nesto kon koe se ima odreden respekt, otkolku mnogubrojnite vernici ...

ovde na cel glas gi blatis komunistite, pa tie nikomu ne zabranile da odi vo crkva , megjutoa ni crkvata ne mozela da se mesa tamu kade sto ne treba, sosema ispravno.

Majka mi sekoja godina za site pogolemi praznici odela vo crkva i nikoj nikogas ne i rekol nisto. me nosela i mene kako dete, pa jas ete sum ateist. Ne mislam deka moeto dete ke stane vernik od casovite po veronauka, a nitu pak jas imam namera da vlijaam na nego vo pogled na toa, no sigurno znam deka tie casovi mnogu ke vlijaat na odnosot so negovite drugarcinja muslimani, a jas ne sakam toa da se slucuva.


...butel...dali bi bila protiv koga programata ke bide izlozena vo ucilishteto na oglasnata tabla i vie kako roditeli imate pravo da davate svoi mislenja... shto e prifatlivo...shto ne... i koga decata bi se zapoznale so osnovite religijata, verskite objekti i odnesuvanjeto vo niv... hierarhijata na sveshtenite lica...
... da receme diskutabilno e postavuvanjeto spomenici pred crkvite... kolku shto znam... a ne znam dovolno... vo hristijanstvoto e zabraneto poklonuvanje pred idoli... "dozvoleno" e samo pred ikona... ili svetata kniga...
... jas se cudev zosshto vo ramkite na crkvite ima grobovi na nekoi crkovni velikodostojnici... koga vo ramkite na proektot... za verskite zblizuvanja... bev vo poseta na Teketo...vo Tetovo .. vidov deka toa go praktikuva i muslimanskata vera... bidejki tamu ima grobovi na imami/odzi (ili neznam kako se vikaat muslimanskite velikodostojnici) . Znaci neznaenjeto  pravi da se plashime, a znaenjeto  priblizuvanje ili branje slicnosti...

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 09:36
Jas veke kazav deka moeto dete nema da odi na casovi po veronauka, a ne znam dali ke odi i na istorii na religiite , bidejki toa ti e istoto, samo vo poinakva verzija, i jas sekako ke si kazam tamu deka sum protiv, ako mi bide dadena sansata da kazam. Sepak mislam deka za da ovoj predmet bide voveden vo ucilistata bi trebalo da ima referendum na koj roditelite ke se izjasnat.

Veke kazav nekolku pati deka sosema poinaku bi bilo da se raboti za srednite ucilista. Eden srednoskolec samiot moze da si donese odluka dali toj predmet go interesira i saka da doznae nesto poveke.

Za crkvite i za popovite.... prvo sto ne mi se dopagja e makedonskoto zname istaknato na samite crkvi, bidejki tie sepak predstavuvaat edna religija a ne nacija, drugo cenovnicite i tarifite....pa pricinite zosto denes sekoj pop ima parcela na grobistata na koja pee i nieden drug ne smee da otpee na taa parcela i komicnite situacii vo takvite slucai....

Se slozuvam deka znaenjeto i zapoznavanjato e dobro, jas sum vlegla vo mnogu verski objekti i parovaslavni i katolicki crkvi, manastiri, dzamii , edinstveno nemam vlezeno vo sinagoga , koga ke bide gotova ovaa vo Skopje i tamu ke pojdam. megjutoa toa e licno moj interes da zapoznaam i vidam nesto.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 23:52
Бутел, целта на Веронауката не е децата да ги направи верници...ако вака ги толкуваш моите ставови, тогаш лошо си ме разбрал.Го дадов примерот со Марксизам и реков - не станавме марксисти. Децата нема да станат верници, туку да се запознаат со основите на својата и тугите вери и да бидат верски толерантни...што има тука лошо?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 23:55
 a be ,.....part....,...sto pati ti kazaa deka marxismot ne se uchel ushte vo osnovno,...a, ti pak toa,...dobro vika butel,...u sredno moze ,...ama ,pak samo fakultativno,...pa,da vidime koj ke odi,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.