IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 34>
Автор
Порака
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 17:55
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

more zaso da neako nekoj saka negovo dete da nauci tova Veronautikaneka e i vo ucilishteso ima vrska kade eno ima edno prasanjeima li roditel pravo deteto da go napravi:1. teist ako samiot e teist2. vegetarijanec ako samiot e vegetarijanec3. jogin ako samiot se bavi so jogaima li pravo da mu nametnuva od mali godini stil na zivototi teist ili ateist e sepak odreden stil i nacin na ziveenjekoj moze da odgovori potvrdno na ovie prasanja i sepak da ne go zagrozineadekvatvoto vlijanije na detetosite si go ziveeme zivotot po pravila koi mislime deka se najdobri

jas mislam deka religijata e optovaruvanje i ne e neophodna vo razvojot i vospituvanjeto na edna licnost

znam da go naucam moeto dete sto e dobro a sto loso, bez pri toa da mu naglasuvam, ova e dobro zasto Bog taka rece. NE!

nemoj da krades i lazes, zasto taka kje bides los covek, a toa ne e dobro ni za tebe, ni za lugjeto okolu tebe, zosto bi go plasela so djavoli i vecni ognovi


Vospituvanjeto na deteto ne e nametnuvanje stil na ziveenje.

Toa samo kje si go izgradi.

no nasa obvrska e da mu dademe smernici

Plasi se od kazna, zatoa bidi dobar???? Ne !!! ne e toa dobra smernica!!!kejt-d-grejt, како што знаеш што е добро а што не за твоето дете, јас верувам дека сигурно знаеш и да пишуваш и да читаш, а можеби знаеш и некој странски јазик... можеби твојот ракопис дури да е и подобар од оној на учителката, така да не мора да го праќаш на училиште детето.Веројатно имаш некоја стручност, па би можела да му ја пренесеш на детето...оттука следува дека нема потреба и од образование. На тој начин и државата ќе заштеди многу за еден така гломазен ресор каков што е образованието, или ако не друго - ќе се намали бројот на учители и училишта. На училиште нека повелат да ги праќаат своите деца неписмените.
Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 13:00
Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
...bez zamerki, ama tuka samiot sebesi  malku si kontradiktoren... ne ne prashale...ucevme marksizam...pa sega nekoj utvrdil deka toa bilo demagogija i indoktrinacija... shto ako po nekoe vreme nekoj utvrdi isto  i za veronaukata. Ne sum protiv...no ne sum i za... poveke sum za proshiruvanje na znaenjata so paleta na izborni predmeti od tipot...folklor... naroni obicai i tradicii...rakotvorbi... ekologija...a sum i za podelba na segashnive postoecki predmeti...na pomali segmenti...ili integriranje na ovie rasparcenite vo eden... ima urneci niz zemjive...samo treba da primenime neshto shto e pozitivno i dokazano...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 14:24

Originally posted by Halid ibn Velid:::

Ovaa drzava se vikat Makedonija,No narodot,Albanci,Turci,Bugari,Srbi,Grci...a Nikakvi Makedonci!!!

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 18:17
KOJ KE GO BANIRA DECKOTO NAD MENE? AJ CE VE MOLAM ADMIN...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 20:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.-------------------------------------------------------------------------------------------------...bez zamerki, ama tuka samiot sebesi malku si kontradiktoren... ne ne prashale...ucevme marksizam...pa sega nekoj utvrdil deka toa bilo demagogija i indoktrinacija... shto ako po nekoe vreme nekoj utvrdi isto i za veronaukata. Ne sum protiv...no ne sum i za... poveke sum za proshiruvanje na znaenjata so paleta na izborni predmeti od tipot...folklor... naroni obicai i tradicii...rakotvorbi... ekologija...a sum i za podelba na segashnive postoecki predmeti...na pomali segmenti...ili integriranje na ovie rasparcenite vo eden... ima urneci niz zemjive...samo treba da primenime neshto shto e pozitivno i dokazano...


Не знам дали си ме разбрала...едно време учевме Марксизам или поточно Мраксизам(кој учеше, јас го користев како апче за спиење)и никој никого не прашаше дали сака да го изучува. Сега постои можност некој предмет да се изучува факултативно, а некои се изборни...што е во секој случај подемократски.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:12
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.-------------------------------------------------------------------------------------------------...bez zamerki, ama tuka samiot sebesi malku si kontradiktoren... ne ne prashale...ucevme marksizam...pa sega nekoj utvrdil deka toa bilo demagogija i indoktrinacija... shto ako po nekoe vreme nekoj utvrdi isto i za veronaukata. Ne sum protiv...no ne sum i za... poveke sum za proshiruvanje na znaenjata so paleta na izborni predmeti od tipot...folklor... naroni obicai i tradicii...rakotvorbi... ekologija...a sum i za podelba na segashnive postoecki predmeti...na pomali segmenti...ili integriranje na ovie rasparcenite vo eden... ima urneci niz zemjive...samo treba da primenime neshto shto e pozitivno i dokazano...


Не знам дали си ме разбрала...едно време учевме Марксизам или поточно Мраксизам(кој учеше, јас го користев како апче за спиење)и никој никого не прашаше дали сака да го изучува. Сега постои можност некој предмет да се изучува факултативно, а некои се изборни...што е во секој случај подемократски.

...mora da si priznaeme deka seushte glumime demokratija... vo dush*te site strukturi nad 35 godini dlaboko se seushte vo stariot obrazoven sistem... i roditeli i nastavnici i...
eve ako pogledneme shto se sluci so maturata...shto ke mu e na medicinarot matematika...angliski...makedonski... pa  i na pravnikot/mashinecot, arhitektot... sakal ili ne ...priznal ili... srbite dobro velat ...EPP...era psihologa i pedagoga... metodicarot / prakticarot e spakuvan vo fioka... dzabe mu se polozenite metodiki... mislam me razbirash shto zboruvam...

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 22:08
Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.

samo taka moze,...pa,ke vidime koj ke odi podolgo vreme,...mozebi vo pochetok i ke ima"guzva",...ama ,ponataka,...teshko da opstane "toa",...osobeno kaj postatrite uchenic,...ako ne gi prinudish,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 23:15
Originally posted by brza brza напиша:

Нас како да не прашаа едно време дали сакаме марксизам или не.А сега барем постои опција - ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ и ФАКУЛТАТИВЕН.samo taka moze,...pa,ke vidime koj ke odi podolgo vreme,...mozebi vo pochetok i ke ima"guzva",...ama ,ponataka,...teshko da opstane "toa",...osobeno kaj postatrite uchenic,...ako ne gi prinudish,...


brza, иако работам во образование,не сум сосем информиран...но ако јас се прашувам- предметот Основи на религијата, би го предавале социолози,философи, а во недостаток на таков кадар историчари...Не би го наметнувал како задолжителен, туку факултативно или изборен.Тоа е мој став.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 23:38
Originally posted by only_me only_me напиша:

KOJ KE GO BANIRA DECKOTO NAD MENE? AJ CE VE MOLAM ADMIN...


deckoto nad tebe protestira
so ovoj post napisan od HALID
abe ti citas li
ili necitas


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 23:45
ako ima pravo da bira, a ako jas imam pravo da sugeriram,
togas ne se soglasuvam so izbor na veronauka.
jas sum komunusticko dete, religijata nikogas ne bila zastapena vo moeto vospituvanje, pa sepak smetam deka mojot tatko komunist dobro si ja zavrsil rabotata.
sakam da kazam, osven za opsta kultura, nemam ideja kako i kolku ovoj predmet bi mu koristel na moeto dete vo negoviot razvoj kon zdrava licnost.
a sakam da nauci eden kup drugi ubavi i korisni raboti.
 
se soglasuvam deka marksizmot ni bese nametnata filozofija, no samo gledajki go toa od denesen agol. togas bese normalno i prirodno kako i "druze Tito mi ti se kunemo"
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 09:36
ama sto si se fatil Ipartik so marksizmot, veke napisav , nikoj uste od osnovno uciliste ne gi zamaral decata so marksizam.

pak ke povtoram, nemam protiv za veronauka vo srednite ucilista kako izboren predmet, no imam mnogu protiv za veronauka vo petto oddelenie vo osnovno uciliste, kade na casot po biologija ke uci deka vrne zatoa sto vodenata para sozdava oblaci a na casot po veronauka ke uci deka vrne zatoa sto dedo Gospod taka saka....

ama ajde
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 14:26
...spored ovaka postaveni diskusii...site se vo pravo... koga bi se odelo na izrabotka na programa vo koja bi ucestvuvale...teolozi, ateisti, sociolozi...roditeli i nastavnici... bi se napravila programa spored koja bi se izucuvalo.... neshto shto ne zadira/ negira nauka... a ke bide korisno za decata... banalen primer... odnesuvanje vo crkva... proslava na praznici...krshtevanje na dete... slavenje imendeni... crkvata kako verski objekt...zboruvam od aspekt na pravoslavec... pa zapoznavanje na verski objekt, praznici od druga konfesija...
...Imav prilika preku ucestvo vo proekt...da vlezam vo sharenata dzamija vo Tetovo... koga na decata im se objasnija pravilata na odnesuvanje...soblekuvanje na patikite...vleguvanjeto bosi... nemanjeto sveki...ikoni... ne ostavanje pari... a potoa decata od muslimanska veroispoved se vnesoa vo crkva... i se zapoznaa so nacinot na odnesuvanje vo crkva.. se razbi eden strashen TABU... So normalni luge/ne fanatici od dvete najgolemi religii vo Makedonija... mozat da se nadminat mnogu verski barieri.... Jas veronaukata ja gledam vo toj pravec...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 10:01
Награди за најубаво украсени јајца
По повод големиот христијански празник Велигден, Организацијата на жени на град Скопје (ОЖС), на Величетврток, во 19 часот во ресторанот ИМЕС по петти пат организира дружење на жени каде што ќе се избира "Најшарено хуманитарно јајце" - симбол на нашиот христијански празник. Собраните средства од ова дружење ќе бидат наменети во хуманитарни цели. Учесничките на ова дружење со своите креации ќе се натпреваруваат за Најшарено велигденско јајце и ќе имаат можност да освојат една од трите награди.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Tradicijata... vekovna... ne uci deka aktot na vapsuvanje veligdenski jajca pravoslavnite hristijani go smetaat za svet cin, pa toa go izvrshuvaat so dlaboka pocit i naboznost. Vapcuvanjeto na jajcata zapocnuva vo mugrite na Veliki Cetvrtok, a jajca se farbaat i vo sabota.Vo mnogu pravoslavni semejstva, prvoto vapsano jajce se cuva do narednata godina.
Vo ponovo vreme  vidlivi se obidi i toa so golem intenzitet da se narushi tradicijata vo dnevno politicki celi.
... Do site ucilishta se stignati pisma za ucestvo na konk*rsot za izbor na najubavo veligdensko jajce... koj se organizira vo vtornik... sreda... cetvrtok... Shto e losho... shto decata se vklucuvaat vo ovie akciii.
... E  tokmu toa shto zboruvam... narushuvanje na tradicijata... pa zatoa kutrite prvacinja vcera gi prashuvaa svoite ucitelki... koi bea prinudeni da farbaat jajca... za da ucestvuvaat na konk*rsite... UCITELKO DALI DENESKA E VELIKI PONEDELNIK...
... vreme e crkovnite otsi da reagiraat... da ne se narushuva tradicijata... da ne se vulgarizira eden od najgolemite hristijanski praznici. Cinot na farbanje jajca decata ke go doziveat doma... a vo ucilishte moze... ama samo vo cetvrtok... se drugo e parodija.... organizirana od  "golemite vernici"Изменето од mamamd - 22.Април.2008 во 10:04
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:18
Овие денови ,читам во весниците, Уставниот суд ќе одлучува дали ќе има кршење на уставот ако предметот Веронаука се воведе како ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ. Изборен и задолжителен, се различни поими. Немојте да ја ставате јавноста во заблуда.
Ако се утврди дека нема кршење на уставот, пак предметот не е задолжителен. Оној што е атеист по убедување ќе има полно право овој предмет да не го одбере...а и оние што ќе го одберат,не значи дека се или ќе станат верници...како што ние не станавме МАРКСИСТИ.
Погледнете ги новопечените бизнисмени, сите тие учеле МАРКСИЗАМ,зарем така ќе им ја дереа кожата на своите работници,ако беа марксисти. Дел од нив се докажани комунисти (а комунистот нели треба да е хуман), а дел и припаѓа на црвената аристократија.Ако беа вистински комунисти, објаснете ми како за толку кратко време акумулираа толкав капитал,за сметка на неплатениот труд на работниците...измамувајќи ги да им ги препишат акциите.
П.С. НА СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ ИМ ГИ ЧЕСТИТАМ ПРЕТСТОЈНИТЕ ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ, СО ЖЕЛБИ ЗА МНОГУ ЗДРАВЈЕ И РАДОСТ...ОСТАНАТОТО СЕ ПОСТИГА СО ПОТ.
НА АТЕИСТИТЕ И ОСТАНАТИТЕ ИМ ПОСАКУВАМ ПРИЈАТЕН ВИКЕНД И МНОГУ ПРИЧИНИ ЗА РАДОСТ И СРЕЌА.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.