IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 34>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:00
da, se sto e pod obvrska na eden nacin e nametnuvanje. megjutoa problemot e podlabok.

najnakraj nikoj ne gi sprecuva roditelite ako sakaat da si gi nosat decata na veronauka vo crkvite, crkvite imaat i takvi prostorii.

a ako sakame da bideme realni, trebase da ima referendum za voveduvanje na veronauka vo ucilistata a ne trup tup. jas sum protiv i ne sum edinstvena.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 23:43
Прашањето беше дали ако изучуваат веронаука ќе станат верници или само познавачи на основите на религиите.
Јас сум служел војска, знам да ракувам со повеќе оружја, но не мислам дека станав убиец...или воин.
Единствено оправдување може да биде оптовареноста на децата ...а дека некое знаење ќе им штети на децата...тоа ми е чудно.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:01
ke im steti od pricina sto , mojot sin uci vo paraleka kade ima muslimani i pravoslavni. ednite ke odat kaj popot drugite kaj odzata. koga ke izlezat sto ke si kazat? i ednite i drugite ke velat - vasiot sto vi predava ne znae, ve laze.... i decata uste na taa vozrast ke vodat diskusii kako onie sto gi vodat vernicite na podforumot veroispoved.... i site tie vernici se bas vernici, a procitaj im gi postovite samo...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:17
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ke im steti od pricina sto , mojot sin uci vo paraleka kade ima muslimani i pravoslavni. ednite ke odat kaj popot drugite kaj odzata. koga ke izlezat sto ke si kazat? i ednite i drugite ke velat - vasiot sto vi predava ne znae, ve laze.... i decata uste na taa vozrast ke vodat diskusii kako onie sto gi vodat vernicite na podforumot veroispoved.... i site tie vernici se bas vernici, a procitaj im gi postovite samo...


Не сум сигурен дали свештеници воопшто ќе влегуваат во училиштата, или тој предмет ќе го предава социолог, кој воопшто нема да ги дели децата.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:56
[QUOTE=semenka] Со Веронаука ќе одиме напред - или се враќаме назад???
-------- Samo nazad se vrakame a ne napredтагатагатага
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 08:11
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ke im steti od pricina sto , mojot sin uci vo paraleka kade ima muslimani i pravoslavni. ednite ke odat kaj popot drugite kaj odzata. koga ke izlezat sto ke si kazat? i ednite i drugite ke velat - vasiot sto vi predava ne znae, ve laze.... i decata uste na taa vozrast ke vodat diskusii kako onie sto gi vodat vernicite na podforumot veroispoved.... i site tie vernici se bas vernici, a procitaj im gi postovite samo...


Не сум сигурен дали свештеници воопшто ќе влегуваат во училиштата, или тој предмет ќе го предава социолог, кој воопшто нема да ги дели децата.


veronauka ke predavaat svestenici, a istorija na religii ke predavaat sociolozi.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 10:12
...pred 6 godini predavaa mladi teolozi, ne aktivni sveshtenici...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 16:02
Повеќе сум за воведуње на Етиката како редовен училишен предмет отколку за Веронаука.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 19:01

mislam deka razlicnite religii se cesto pati precka za komunikacija megju lugjeto, predizvikuvaat omraza i konflikti od tipot "jas mojot Bog go sakam povekje od ti tvojot", ili "mojot Bog e podobar od tvojot"...bum-tres...ti na mene li....ne, ne, ti na mene li....

ne, ne sakam moeto dete da se zanivama so takvi raboti
ima tolku mnogu poubavi i pokorisni raboti koi bi sakala da gi nauci.
 
Dobroto vospituvanje gi sodrzi vo sebe 10te zapovedi,
a dali kje bide naglaseno, Bog rece da se pocituvaat, ili mama rece, ne e mnogu bitno.
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 20:02
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

mislam deka razlicnite religii se cesto pati precka za komunikacija megju lugjeto, predizvikuvaat omraza i konflikti od tipot "jas mojot Bog go sakam povekje od ti tvojot", ili "mojot Bog e podobar od tvojot"...bum-tres...ti na mene li....ne, ne, ti na mene li....


ne, ne sakam moeto dete da se zanivama so takvi raboti

ima tolku mnogu poubavi i pokorisni raboti koi bi sakala da gi nauci.


Dobroto vospituvanje gi sodrzi vo sebe 10te zapovedi,

a dali kje bide naglaseno, Bog rece da se pocituvaat, ili mama rece, ne e mnogu bitno.


Вистинскиот верник е исполнет со љубов и добрина.Убивањето во име на бога е најтешко лицемерие.И крстоносните војни се водеа за територии и богатство.Оној што е шовинист не мора да е верник за да мисли дека другите се лоши.Не постојат лоши вери- постојат лоши толкувачи на верите и лоши верници.

Изменето од lpartik - 10.Април.2008 во 20:02
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 21:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Повеќе сум за воведуње на Етиката како редовен училишен предмет отколку за Веронаука.

TAKA E MN DOBAR PREDMET E ETIKATA,SE SOVLADUVAAT MN KORISNI I INTERESNI ZNAENJA!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:43
Abe so da vi kazam, etika!?? Daj ne me zezaj? Najgolemite bagabonti od nase skolo se na etika! HAHAHA PARADOKS!
Logic will take u from A to B! Imagination will take u everywhere!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 23:33

za da izgradime od nasite deca kvalitetni lugje,

treba da gi posluzime so ljubov, vnimanie i ubavo domasno vospitanie

NE so strav od bozja kazna

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 10:03
So se se slozuvam so Kejt.

Verata e licna rabota i ne treba da e vo ucilistata.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.