IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 21:17
Секое нешто го изживува своето постоење. Се си има свој почеток и свој крај кој се претопува во нов почеток.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 22:54
Освен Бог кој е безвременски....
МИР со сите
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 22:59
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Немало наука, имало религија. Има наука, религијата исчезнува.


Мислам дека религијата не исчезнува со развојот на науката, за што ни сведочи фактот што врвни научни имиња биле и се големи верници : Алберт Анштајн, Макс Планкт (квантна теорија), Калвин, Роберт Бојл, Кеплер...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 23:00
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

оф леле мајко !!алал да ти е месси!..толку одамна се немам смеено.
Мада морам да признаам малце сум изненаден што го слушам тоа од тебе ,но тоа е тоа, се тече се се менува нели. Иначе јас лично сум многу горд(во позитивна смисла на зборот)што сум дел од тие "слепците фатени за стап" кој никако да избледат со нивната вера а па уште помалце да исчезнат од историјата.
Абе што не им праеле на таквите за да ги истребат!!никако да ги уништат.Мајката ..да не има нешто во нивната вера што се толку жилави?!
поздрав


Ne mislev voopshto na tebe ili bilo koj chlen na forumov, tuku zboruvam opshto za religiite i veruvanjata.


Dalaj Lama vo negovata kniga "The Universe in a single atom" veli: "Mojata verba vo nauchnite istrazhuvanja lezhi vo osnovnoto ubeduvanje deka vo naukata, kako i vo Budizmot, do razbiranjeto na realniot svet se doagja preku kritichko istrazhuvanje: dokolku nauchnite analizi nedvosmisleno pokazhat deka oderedeni tvrdenja vo Budizmot se pogreshni, togash nie morame da gi prifatime tie nauchni naodi i da gi napushtime takvite tvrdenja."


Edna od teoloshkite dogmi (dokolku mozhe taka da se nareche) beshe i "faktot" deka Zemjata e sredinata na Vselenata i deka se se vrti okolu nea. Koga naukata dokazha deka ne e taka, teologijata se povleche i zazema dug posoodveten stav okolu toa. Da ne se sluchat drugi takvi lapsusi i da ne se postavuvaat drugi dogmi koi porano ili podocna bi morale da se napushtaat (za brukite da ne zborime), Vatikan vekje odamna otvori svoja opservatorija i ima svoi lugje koi detalno gi pratat najnovite nauchni dostiganja vo site disciplini.

Neodamna diskituravme kako tokmu Vatikan objavi oti evolucijata postoi i deka najverijatno postojat i drugi inteligentni zhivi bitija vo Univerzumov.

Religijata treba da e vitalna, treba da e razviva i da se menuva spored najnovite soznanija. Ostanuvanjeto na dogmite po sekoja cena ne vodi nikade. Toa ne e nikakov dokaz deka dogmite se tochni. Ushte pomalu nekakov dokaz pretstavuvaat lugjeto koi si gi dale svoite zhivoti, na eden ili drug nachin, za odbranata na bilo koja dogma. Toa mozhebi zvuchi mnogu doblesno samo za nivnite istomislenici.

I denes vernici se machat i umiraat opashani so ekspozivi za veri i dogmi. I dali toa pretstavuva bilo kakov dokaz za bilo shto, osven za nivnata determiniranost ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 23:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Мислам дека религијата не исчезнува со развојот на науката, за што ни сведочи фактот што врвни научни имиња биле и се големи верници : Алберт Анштајн, Макс Планкт (квантна теорија), Калвин, Роберт Бојл, Кеплер...

и уште нешто, во 20ти и 21ви век се случува револуција во науката, а истовремено и христијанството се шири како никогаш порано. Значи напоредно со развојот на науката, се шири и христијанството среќа


Изменето од EvAngelos - 04.Јуни.2009 во 23:05
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 23:09
Ете, зар не е тоа уште еден показател дека науката и религијата можат да одат рака под рака и дури да се надополнуваат?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 23:17
ne e tocno tvrdenjeto
so razvojot na naukata procentot na vernicite opagja rapidno
sirite nevistini

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 11:59
Христијани (православни, католици, адвентисти ... ), муслимани (шиити, сунити, дервиши ...), будисти, хинду ... знам дека секоја од „вашите“ вери е вистинска, но може ли некој од вас да каже само една негативна работа од таа ваша вера? Можно ли е тоа да немаат ниту една грешка? Или нема такво нешто? Дали сите (секоја за себе посебно, гледано од ваш аспект) се безгрешни?!  Или, имаат, ама вие не ја знате?! размислување


Изменето од Zlatnik - 05.Јуни.2009 во 12:02
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 13:50
Zlatnik, а можеш ли ти да кажеш некоја негативна работа од твојата вера?
Јас ете за себе ќе си кажам, во мојата христијанска вера нема негативни работи (за верата зборам, а не за нејзините вакви или онакви практиканти). Ете јас за себе кажав, ајде сега тебе да те чуеме. Има иили нема во твојата вера негативни работи?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:26
Не ни очекував некој верник да каже дека има некоја (барем една) негативна работа во сопствената вера. Токму затоа и го поставив прашањето, да видам колку сте самокритични, колку сте реални.

Бидејќи порано реков дека јас верувам во многу други работи, можам да кажам негативни работи за нив. Но, затоа што не верувам во постоењето на бог, не би имало никаква основа, не би било логично да кажувам нешто негативно (или позитивно) за нешто во што не верувам. Едноставно, во неверувањето (за разлика од теизмите) нема некоја доктрина (како да не верувашглупчо), па да се наоѓаат нејзини слаби (негативни) точки.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:33
Златник, јас знам дека ти веруваш дека Бог не постои. Не те ни повикувам да кажуваш негативни работи за Бог, туку те повикувам да кажеш негативни работи за својата вера во тие други работи што не се Бог нели. Темава не е ексклузивна за Бог, туку е општа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:51
Значи да си „писнеме“ сега сите да си пишуваме за тоа во што веруваме, а кое не е бог!? збунетостизненадување
Еве јас верувам во машините, на пример. Или во човекот. Или во моралот, другарството, љубовта ... И сега треба да пишувам за нив?ма%20ајде Јасно е поставен насловот на темата. Се знае за што се мисли под „религии“. А и да зборуваме за тие нетеистички верувања, сепак тие не би можеле да се сведат во ист кош со теистичките верувања, бидејќи тие „норми“ на верување, на однесување не се пишани. Овие верувања секој си ги доживува за себе, како тој лично си ги чувствува. Значи, овде нема некоја општоприфатена пишана доктрина која секој треба слепо и без поговор да ја следи, како што е случај кај теистичките учења.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 15:09
Златник, никој не рече дека атеистичките верувања се во ист кош со теистичките, но сепак и едните и другите се верувања и затоа, доколку едните подлежат на критика, зошто да не подлежат и другите?
Свесен сум дека сите атеисти не веруваат во исто и дека меѓу нив си има различни вери, но затоа јас не прашав во множина, туку те прашав тебе како индивидуалец кои се негативните работи во твојата вера?
Какви машини, каков човек, тоа не се објекти за вера. Можеш ти да кажеш дека ти веруваш дека машините ќе го заменат или нема да го заменат човекот. Можеш да кажеш дека веруваш дека моралот постои, непостои, дека е апсолутен, релативен, дека љубовта постои, дека е условна или безусловна... ете вака од прилика треба да си ги дефинираш своите верувања, а не да кажеш само "веруваш во машините" среќа Што веруваш за или околу нив? Дека постојат? Па и животните знаат дека постојат, тоа не е вера.
Верата стапува на сцена кога се подигнуваат прашања од минатото, од иднината или пак од сегашноста за работи кои не ги гледаме, кои ни се недостапни за сетилата, или не се до крај недефинирани, испитани и сл.
Па така ти можеш да кажеш: Јас верувам дека светот настанал некоја експлозија во минатото, дека вечно постои, дека настанал од ова или она, дека го посрала некоја кокошка, било што.. тоа се вика изјава на вера. Или пак можеш да кажеш дека веруваш во повеќе опции, можеш да кажеш дека веруваш дека тоа прашање е недостапно за човекот. Некој верува дека тоа прашање е достапно, некој верува дека не е . Сето тоа е вера.
Слично можеш да веруваш и за иднината. Да веруваш дека светот оди во оваа или во онаа насока. Дека по смртта настапува ова или она. Ете такви работи се веруваат, а не машините, човекот среќа
 
Ајде сега, ако си расположен, кажи ни во што веруваш за горните прашања или слични на нив, и кои се негативните работи во таа вера. Бујрум.


Изменето од EvAngelos - 05.Јуни.2009 во 15:10
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 18:54
Е ај, накратко!намигнување

Верувам во машини.
  • Седнувам во автомобил и знам дека е добар (мотор, волан, менувач ...) и верувам дека ќе ме однесе на саканото одредиште (инаку не би ни седнал во негоплазење)
  • На работно место машината е исправна, беспрекорно работи и имам верба дека работата ќе се зврши на време
Но ете, и покрај мојата сигурност и верба во нив, може да се случи да откаже моторот или менувачот на автомобилот или некој дел на машината.
Верувам во љубов
  • ја сакам девојката (жената) со целото свое срце. Таа моја љубов  е несебично возвратена (еееххх, барем верувам дека е така мечтаење)
  • го сакам сопственото дете повеќе од мене
Но ете, и покрај вербата во безграничната љубов кон погоре наведените, сепак, поради разни причини (мои, нивни или од трети лица), доаѓа до разделување со девојката (жената) или децата.
Верувам во морал
  • не сакам некого да навредам
  • пристојно се однесувам секогаш и секаде
Но ете, поради мојата субјективност во оценување на исправноста на некои мои постапки, сум придонел кон нанесување навреда кон некого или поради нечие однесување и јас некултурно сум се однесувал во дадена ситуација
Верувам во другарство
  • верувам во другарот, односно во неговите карактерни особини кои на некој начин се слични со моите
  • прифаќање на другарот без некоја користољубива причина (да очекуваш утре тој да ти возврати за некоја твоја моментална услуга)
Но ете, и покрај вербата во тие начела на другарството сепак доаѓа до разделување на другарите

Како што гледаш, таа е реалноста во која јас живеам, тоа во што јас верувам има негативни страни. Но иако има и такви моменти, кога се губи предметот на верба, јас и понатаму верувам во истите. Не давам да ме поколебаат одделни случаи. А ти (претпоставувам и другите верници) велиш дека она во што ти веруваш е безгрешно! изненадување

Р.Ѕ. Што мислиш, дали асирците, египјаните, елините, римјаните, словените ... верувале дека нивните религии имале недостаток, негативност? Или пак сметале дека се беспрекорни, безгрешни, без недостаток, со еден збор за нив тие биле идеални? И тие верувале во тоа дека токму нивните богови се оние вистинските и верувале дека токму нивните религии ќе бидат вечни! И? Каде е сега таа нивна „идеалност“?размислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,155 секунди.