IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:50
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by Azrael Azrael напиша:

голема%20насмевка Ajde po redNie veruvame vaka Bog e EDEN no ima tri licnosti Bog Otec, Sin i Svet DuhSvet Duh ne e Isus.Konkretno vo Dela 16 :6 -7 site komentari koi gi citav od teolozi ukazuvaat na toa deka Sv Duh e vo uloga na vodic (toa i den denes e negovata misija) ima uste nekoi tolkuvanja za stihot, no eve za tvoevo prasanje Isus NE E Svet Duh



Ооооооооооо,ова не сум го знаел.ЗА дали е Отецот Исус,дали е Исус Бог?



Za da doznaes treba da napravis nesto i ce ti bide jasno.....jas ce ti pomognam ako sakas ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:




Za da doznaes treba da napravis nesto i ce ti bide jasno.....jas ce ti pomognam ako sakas ....


Brat, im odgovara da se pravat deka ne znaat.
A koj e Isus? da ne e Svet duh, a Otec Isus e? Od koga JASNO IM SE NAPISA DEKA SE TRI LICNOSTI. Sledno sto citas a Otec Isus e , a Isus e Bog.смешенизненадување Ova moze samo nekoj koj nema elementarni poznavanja od hristijanstvoto da prasuva. Ama ova e so cel ismejuvanje, pa izlisno e na drvo da mu zboruvas.
Ti ubavo ednas kaza Evangelie po Sv Magnum газење%20од%20смеењенамигнување


Изменето од Azrael - 13.Мај.2008 во 01:58
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 02:01
Originally posted by Azrael Azrael напиша:



Originally posted by Templarius Templarius напиша:



Za da doznaes treba da napravis nesto i ce ti bide jasno.....jas ce ti pomognam ako sakas ....
Brat, im odgovara da se pravat deka ne znaat. A koj e Isus? da ne e Svet duh, a Otec Isus e? Od koga JASNO IM SE NAPISA DEKA SE TRI LICNOSTI. Sledno sto citas a Otec Isus e , a Isus e Bog.смешенизненадување Ova moze samo nekoj koj nema elementarni poznavanja od hristijanstvoto da prasuva. Ama ova e so cel ismejuvanje, pa izlisno e na drvo da mu zboruvas.Ti ubavo ednas kaza Evangelie po Sv Magnum газење%20од%20смеењенамигнување



Amin
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 08:39
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Види Темплариус,јас убаво знам зошто прашувам,ама изгледа ти не знаеш.Еве ако знаеш за што спориме со Азраел никогаш повеќе не пишувам на овој форум.Ајде да те видам.



Nemam pojma za sto sporis ti koga azriel ubavo ti odgvori, sto si se zapnal ko nekoe detiste za nekoi gluposti koga na se sto imas prasano ti e daden odgvor sto sakas da smislis......pa tebe ako te interesira odgvorot vece go imas i kulturno ce se povleces od diskusija, no ti ne pa ne tvojata cel ne e odgvor da dobies tvoja cel e da ja omalovazis nasata religija i sto e sega tuka ce igrame krienki neli ..... ma ajde te molam .... i sega ti na mene mi postavuvas pak prasanje pa cekaj be more koj si ti pa na tebe vo glava da ti se sipuva koga taa ti e vece polna sto si ti nekoja mnogu vazna faca pa ako te interesira biblija vo race - pamet imas oci imas pa citaj ce ti se razjasni a ne ovdeka da se zaebavas....


kaj odgovoril ubavo be Azrael ?
Ja ovde se sto gledam e vie kako odbegavate da gi odgovorite prasanjata.
I gledam mnogu ste dobri vo toa.
Eden odgovara so komentiranje drugi raboti, a drug go fali za toa sto go napravil.

I ajde sega objasnete mi go mene Matej, 15:24.
Sto e rabotata so toa ?

I sto e rabotata so slucajot so Azija ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 14:02
Lugje, prashanjeto na temata e neodgovorlivo. Sekoja religija e vistinskata za onoj sto veruva vo nea. Da se diskutira na toa prashanje vsushnost e da se zboruva deka site religii se lazhni osven "onaa mojata".

KGB ubavo ne namesti site za megjusebno raspravanje i se istavi od sopstvenata diskusijata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 15:45
Originally posted by se7en se7en напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Види Темплариус,јас убаво знам зошто прашувам,ама изгледа ти не знаеш.Еве ако знаеш за што спориме со Азраел никогаш повеќе не пишувам на овој форум.Ајде да те видам.



Nemam pojma za sto sporis ti koga azriel ubavo ti odgvori, sto si se zapnal ko nekoe detiste za nekoi gluposti koga na se sto imas prasano ti e daden odgvor sto sakas da smislis......pa tebe ako te interesira odgvorot vece go imas i kulturno ce se povleces od diskusija, no ti ne pa ne tvojata cel ne e odgvor da dobies tvoja cel e da ja omalovazis nasata religija i sto e sega tuka ce igrame krienki neli ..... ma ajde te molam .... i sega ti na mene mi postavuvas pak prasanje pa cekaj be more koj si ti pa na tebe vo glava da ti se sipuva koga taa ti e vece polna sto si ti nekoja mnogu vazna faca pa ako te interesira biblija vo race - pamet imas oci imas pa citaj ce ti se razjasni a ne ovdeka da se zaebavas....


kaj odgovoril ubavo be Azrael ?
Ja ovde se sto gledam e vie kako odbegavate da gi odgovorite prasanjata.
I gledam mnogu ste dobri vo toa.
Eden odgovara so komentiranje drugi raboti, a drug go fali za toa sto go napravil.

I ajde sega objasnete mi go mene Matej, 15:24.
Sto e rabotata so toa ?

I sto e rabotata so slucajot so Azija ?




A ti sto sakas da ti se nacrta pa ti koga ne svacas dzabe da ti crtame tuka ti ne razbiras i tocka.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 16:11
А па ти демек сваќаш.
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 16:55
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by se7en se7en напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Види Темплариус,јас убаво знам зошто прашувам,ама изгледа ти не знаеш.Еве ако знаеш за што спориме со Азраел никогаш повеќе не пишувам на овој форум.Ајде да те видам.



Nemam pojma za sto sporis ti koga azriel ubavo ti odgvori, sto si se zapnal ko nekoe detiste za nekoi gluposti koga na se sto imas prasano ti e daden odgvor sto sakas da smislis......pa tebe ako te interesira odgvorot vece go imas i kulturno ce se povleces od diskusija, no ti ne pa ne tvojata cel ne e odgvor da dobies tvoja cel e da ja omalovazis nasata religija i sto e sega tuka ce igrame krienki neli ..... ma ajde te molam .... i sega ti na mene mi postavuvas pak prasanje pa cekaj be more koj si ti pa na tebe vo glava da ti se sipuva koga taa ti e vece polna sto si ti nekoja mnogu vazna faca pa ako te interesira biblija vo race - pamet imas oci imas pa citaj ce ti se razjasni a ne ovdeka da se zaebavas....


kaj odgovoril ubavo be Azrael ?
Ja ovde se sto gledam e vie kako odbegavate da gi odgovorite prasanjata.
I gledam mnogu ste dobri vo toa.
Eden odgovara so komentiranje drugi raboti, a drug go fali za toa sto go napravil.

I ajde sega objasnete mi go mene Matej, 15:24.
Sto e rabotata so toa ?

I sto e rabotata so slucajot so Azija ?




A ti sto sakas da ti se nacrta pa ti koga ne svacas dzabe da ti crtame tuka ti ne razbiras i tocka.....


E sto ti e lesno so taa glava sto ja nosish
Кон врв
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:29
По делото.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:10
Значи вели дека ќе ги познаеме по нивните дела, тоа значи дека ќе ги познаеме и по нивните плодови...

(Галатјани: 5:22) А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата;
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:25
poim vistinska religija?????
svashta
тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 20:00
Вистинската религија е онаа која се отелотвори во Христа.!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 23:38
Originally posted by KGB KGB напиша:

Isus rekol "po delata ke ve poznaat deka ste moi ucenici"
Sto mislite vie?


Se slozuvam so ovaa izjava.AMIN!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 02:04
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Isus rekol "po delata ke ve poznaat deka ste moi ucenici"
Sto mislite vie?


Se slozuvam so ovaa izjava.AMIN!


Zashto po blagodat ste spaseni preku verata; i toa ne e od vas - Bozhji dar e; ne e od dela, da ne bi nekoj da se pofali.
Efesjanite 2:8,9

Zashto preku delata na Zakonot pred Nego nema da se opravda niedna plot; bidejki preku zakonot se poznava grevot... Kade e pak falbata? Taa e iskluchena. Spored koj zakon? Spored onoj na delata li? Ne, tuku spored zakonot na verata. I taka, si mislime deka chovekot se opravduva so verata, bez dela spored Zakonot.
Rimjanite 3: 20,27,28

Otkako uznavme dek chovekot se opravduva ne preku delata od Zakonot, tuku samo preku verata vo Hrista Isusa, za da se opravdame preku verata vo Hrista, a ne preku delata od Zakonot; oti preku delata od Zakonot nema da se opravda niedna plot.
Galatjanite: 2: 16



Изменето од Messenger - 22.Мај.2009 во 02:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.