IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 10:05
Nikoj na svetov nema eksluzivitet na Boga pa ni muslimanite, a bog ima eksluzivitet na site nas. Zatoa na ovie forumi da gledame sto pomalku da gresime zatoa sto nikoj od nas ne e sovrsen i sekoj od nas smeta deka negovata vera e podobra od drugite. Ako site bideme dobri i na vistinskiot pat togash bog e tolku golem i milostiv sto za site nas ke ima mesto kaj nego.
Ste razmislile li kolku dobri raboti mozat da se napravat preku vakvi forumi i otvoreni razgovori i dali nekogash pomisluvate kolku mozeme da zgresime site nie sakajci da dokazeme nesto a za istoto ne sme kompetentni da komentirame? Nikoj ne e sovrsen i nie treba da se pomirime so toa a najsovrsena religija e onaa koja covek ja sproveduva vistinski i spored site pravila i normi.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 14:03
Originally posted by misterX misterX напиша:

Nikoj na svetov nema eksluzivitet na Boga pa ni muslimanite, a bog ima eksluzivitet na site nas. Zatoa na ovie forumi da gledame sto pomalku da gresime zatoa sto nikoj od nas ne e sovrsen i sekoj od nas smeta deka negovata vera e podobra od drugite. Ako site bideme dobri i na vistinskiot pat togash bog e tolku golem i milostiv sto za site nas ke ima mesto kaj nego.
Ste razmislile li kolku dobri raboti mozat da se napravat preku vakvi forumi i otvoreni razgovori i dali nekogash pomisluvate kolku mozeme da zgresime site nie sakajci da dokazeme nesto a za istoto ne sme kompetentni da komentirame? Nikoj ne e sovrsen i nie treba da se pomirime so toa a najsovrsena religija e onaa koja covek ja sproveduva vistinski i spored site pravila i normi.



nema vrska
vistinskata rekigija ne se poznava po toa koj ja ispolnuva.
i muslimanite i istocnite religii imaat lugje koi se predani.

eve slucka koja ke ti dade pretstava:
ima film narecen "sin eater"
Sin Eater e covek koj veruva deka ja ispolnuva Bozjata volja so toa sto zivee nastrana od lugje i doagja samo na pogreb za da gi zeme grevovite na umreniot na sebe, toj e nesto kako "svestenik" no toa sto toj ne go znae e deka koga se izbiralo koj ke bide "Sin Eater" se vlecelo zrepka i taa zrepka bila namestena, no toj ne znael.
toj covek narecen Sin Eater ziveel predan zivot na svojata zadaca veruvajki deka ja ispolnuva Bozjata volja.
koga nekoj mu ja kazal vistinata toj svatil deka e izmamen i pravel nesto koe Bog ne go baral od nego.

taka i mnogu lugje mozat da bidat verni na svojata religija a da ne znaat deka pravat nesto sto Bog ne go bara od niv.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 14:28
E mnogu mi objasni sega koja e vistinskata religija. Toa e film i toa e necija imaginacija prenesena na platno pa taka istata nemora da znaci nesto. Mozebi za tebe ima smisla no za nekoj nemora da ima. A po sto se poznava vistinska religija? Ne objansi za toa a za razlika od tebe drugite imaat nekakvo mislenje. I ako moze da mi objasnis malku okolu ova koi se zapadni religii a koi se istocni?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 18:15
Originally posted by misterX misterX напиша:

Nikoj na svetov nema eksluzivitet na Boga pa ni muslimanite, a bog ima eksluzivitet na site nas. Zatoa na ovie forumi da gledame sto pomalku da gresime zatoa sto nikoj od nas ne e sovrsen i sekoj od nas smeta deka negovata vera e podobra od drugite. Ako site bideme dobri i na vistinskiot pat togash bog e tolku golem i milostiv sto za site nas ke ima mesto kaj nego.
Ste razmislile li kolku dobri raboti mozat da se napravat preku vakvi forumi i otvoreni razgovori i dali nekogash pomisluvate kolku mozeme da zgresime site nie sakajci da dokazeme nesto a za istoto ne sme kompetentni da komentirame? Nikoj ne e sovrsen i nie treba da se pomirime so toa a najsovrsena religija e onaa koja covek ja sproveduva vistinski i spored site pravila i normi.


Se slozhuvam i tokmu zatoa sum na ovoj forum. I koga razgovarame vaka iskreno i trezveno, veshtachkite razliki sozdadeni od dogmite i nacionalno-politichkite interesi ednostavno bledneat i ischeznuvaat.



Изменето од Messenger - 11.Мај.2008 во 18:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 18:22
site religii se vistinski
vo sekoja veruvas vo nesto
kako moze da se sporeduva veruvanjeto?
ne mi e jasno
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 15:11
Originally posted by misterX misterX напиша:

E mnogu mi objasni sega koja e vistinskata religija. Toa e film i toa e necija imaginacija prenesena na platno pa taka istata nemora da znaci nesto. Mozebi za tebe ima smisla no za nekoj nemora da ima. A po sto se poznava vistinska religija? Ne objansi za toa a za razlika od tebe drugite imaat nekakvo mislenje. I ako moze da mi objasnis malku okolu ova koi se zapadni religii a koi se istocni?



sto ako e film? poentata e vazna.
jas ne gi sakam religiite. tie te teraat da pravis nesto koe ne e moralno da se pravi.
vistinskoto prasanje e : dali pravilno veruvas vo Bog?
sto saka toj od nas?

za istocni religii mislev na orientalnite religii vo Azija t.e. krishna, buda... kako primer.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 16:15
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

МНОГУ ЛЕСНО!-ПО НЕЈЗИНАТА ОСНОВА;ПО ЧИСТИОТ МОНОТЕИЗАМ КОЈ ГО ПРОПОВЕДА,ЕДНОСТАВЕН,ЈАСЕН И РАЗБРИЛИВ ЗА СЕКОГО:

"РЕЧИ:АЛЛАХ Е ЕДЕН!
АЛЛАХ Е ЗАСОЛНИШТЕ СЕКОМУ,
НЕ РОДИЛ,И НЕ Е РОДЕН,
И НЕМУ НИКОЈ НЕ МУ Е РАМЕН!"

(к*р,АН:АЛ-ИХЛАС,1-4)

Trebo, a shto velea evreite lijadnici godini pred muslimanite (da ne nabrojuvam i drugi religii koi ja tvrdat istata rabota) ?

Od kade Islamski ekskluzivitet na Boga, pa spored toa da se prepoznava vistinskata vera ?

Изменето од Messenger - од вчера во 06:14



НИТУ ЕВРЕИТЕ,НИТУ НЕКОЈ ДРУГ ИМА ЈАСНА И ВИСТИНСКА ПРЕДСТАВА ЗА МОНОТЕИЗМОТ КАКО МУСЛИМАНИТЕ.И ЕВРЕИТЕ МЕСЕНЏЕР СМЕТАЛЕ ДЕКА УЗЕЈР Е АЛЛАХОВ СИН,КАКО ШТО ХРИСТИЈАНИТЕ ТОА ГО ВЕЛАТ ЗА ИСУСА.

АЈДЕ БУЈРУМ ПОКАЖИ МИ КОЈА РЕЛИГИЈА ГО ТВРДИ ИСТОТО,ШТО ГО ТВРДИ ИСЛАМОТ?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 16:35
Требо - не знам која религија го тврди тоа што го тврди исламот, но навистина е редно да престанете да го напаѓате христијанството заради Светото Троиство, само затоа што вие не можете да го разберете...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 18:42
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

МНОГУ ЛЕСНО!-ПО НЕЈЗИНАТА ОСНОВА;ПО ЧИСТИОТ МОНОТЕИЗАМ КОЈ ГО ПРОПОВЕДА,ЕДНОСТАВЕН,ЈАСЕН И РАЗБРИЛИВ ЗА СЕКОГО:

"РЕЧИ:АЛЛАХ Е ЕДЕН!
АЛЛАХ Е ЗАСОЛНИШТЕ СЕКОМУ,
НЕ РОДИЛ,И НЕ Е РОДЕН,
И НЕМУ НИКОЈ НЕ МУ Е РАМЕН!"

(к*р,АН:АЛ-ИХЛАС,1-4)

Trebo, a shto velea evreite lijadnici godini pred muslimanite (da ne nabrojuvam i drugi religii koi ja tvrdat istata rabota) ?

Od kade Islamski ekskluzivitet na Boga, pa spored toa da se prepoznava vistinskata vera ?

Изменето од Messenger - од вчера во 06:14



НИТУ ЕВРЕИТЕ,НИТУ НЕКОЈ ДРУГ ИМА ЈАСНА И ВИСТИНСКА ПРЕДСТАВА ЗА МОНОТЕИЗМОТ КАКО МУСЛИМАНИТЕ.И ЕВРЕИТЕ МЕСЕНЏЕР СМЕТАЛЕ ДЕКА УЗЕЈР Е АЛЛАХОВ СИН,КАКО ШТО ХРИСТИЈАНИТЕ ТОА ГО ВЕЛАТ ЗА ИСУСА.

АЈДЕ БУЈРУМ ПОКАЖИ МИ КОЈА РЕЛИГИЈА ГО ТВРДИ ИСТОТО,ШТО ГО ТВРДИ ИСЛАМОТ?


Trebo, bez razlika dali tebe ti e jasna slikata ili ne, dali ti se slozhuvash so taa interpretacija ili ne, fakt e deka Islamot samo se nadovrzuva po Judaizmot i Hristijanstvoto vo monoteizmot, a ne go establira kako takov.

Toa e istorijski fakt i nema potreba od nikakvo folozofiranje ili ubeduvanje okolu toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:44
EDINSTVENO AKO BOG TOA VI GO DADE.
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

МНОГУ ЛЕСНО!-ПО НЕЈЗИНАТА ОСНОВА;ПО ЧИСТИОТ МОНОТЕИЗАМ КОЈ ГО ПРОПОВЕДА,ЕДНОСТАВЕН,ЈАСЕН И РАЗБРИЛИВ ЗА СЕКОГО:

"РЕЧИ:АЛЛАХ Е ЕДЕН!
АЛЛАХ Е ЗАСОЛНИШТЕ СЕКОМУ,
НЕ РОДИЛ,И НЕ Е РОДЕН,
И НЕМУ НИКОЈ НЕ МУ Е РАМЕН!"

(к*р,АН:АЛ-ИХЛАС,1-4)

Trebo, a shto velea evreite lijadnici godini pred muslimanite (da ne nabrojuvam i drugi religii koi ja tvrdat istata rabota) ?

Od kade Islamski ekskluzivitet na Boga, pa spored toa da se prepoznava vistinskata vera ?

Изменето од Messenger - од вчера во 06:14



НИТУ ЕВРЕИТЕ,НИТУ НЕКОЈ ДРУГ ИМА ЈАСНА И ВИСТИНСКА ПРЕДСТАВА ЗА МОНОТЕИЗМОТ КАКО МУСЛИМАНИТЕ.И ЕВРЕИТЕ МЕСЕНЏЕР СМЕТАЛЕ ДЕКА УЗЕЈР Е АЛЛАХОВ СИН,КАКО ШТО ХРИСТИЈАНИТЕ ТОА ГО ВЕЛАТ ЗА ИСУСА.

АЈДЕ БУЈРУМ ПОКАЖИ МИ КОЈА РЕЛИГИЈА ГО ТВРДИ ИСТОТО,ШТО ГО ТВРДИ ИСЛАМОТ?


Trebo, bez razlika dali tebe ti e jasna slikata ili ne, dali ti se slozhuvash so taa interpretacija ili ne, fakt e deka Islamot samo se nadovrzuva po Judaizmot i Hristijanstvoto vo monoteizmot, a ne go establira kako takov.

Toa e istorijski fakt i nema potreba od nikakvo folozofiranje ili ubeduvanje okolu toa.


Islam znaci "totalna potcinetost na eden Gospod".
Ako vo vremeto na judaistite ste otisle i ste go prasale na Mojsej "koja vera propovedas ?".
Bi ti odgovoril "verata koja bara totalno potcinuvanje i predavanje na eden Gospod". Ili pak arapski Islam.
Togas da si mu spomnel na Mojsej "judaizam" toj ne bi te razbral.
E sega sto se slucilo so verite kako se interpretirale, za kogo bile upateni, toa e druga rabota. Vo sushtina, Islamot postoel i pred Muhammed.

Matthew (15:24) But he answered and said, I am not sent but unto the lost sheep of the house of Israel.

"No toj odgovori i rece, jas sum praten na izgubenite ovci od kukjata na Izrael" (malku pobukvalen prevod).

Isus ne bil praten za celoto coveshtvo i za site vreminja, za razlika od Muhammed.
Muhammed e konecniot prorok. A verata e edna. Islam - totalno poctinuvanje na eden Gospod
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:01
Ma nemoj molim  te Isus ne bil praten za site?
A zosto im veli odete i pravete OD SITE moi ucenici krstevajki gi vo imeto na...
eve go stihot
MATEJ 28 16
Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!
Isus bil NAJPRVO praten za Izrael no i za celoto covestvo
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:03
P.S. Ako veke pravite takvi paraleli,toa ako go prasema denes Mojsej sto ke ni kazel sto veruval Pa prasajte bilo koj hristijanin i on ke vi kaze deka BOG E EDEN. Sto mislite deka jas i site veruvame deka ima 3 Boga.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:12
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Ma nemoj molim te Isus ne bil praten za site?A zosto im veli odete i pravete OD SITE moi ucenici krstevajki gi vo imeto na...eve go stihotMATEJ 28 16Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во
името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум
ви заповедал!Isus bil NAJPRVO praten za Izrael no i za celoto covestvo



e zosto de, i jas toa se bunam ...
ke ti dadam uste pobukvalen prevod od prethodniot stih:
"jas NE sum praten OSVEN na izgubenite ovci od Izrael".

Logicki ako analizirash, vika deka toa mu e misija, ne e praten za NISTO osven za ovcite zagubeni izraelski.
dovolno rabota ima da im go pokaze stadoto na ovcite, za drugi ovci nema vreme. Ima drug za toa koj ke bide praten.

taka da ne bidi ovca izgubena, ne mi kazuvaj prikazni posle, pred toa, ne utre zadutre ...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.