IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 19:43
[/QUOTE]

Abre fileo... me nasmea so odgovorot... me nasmea zatoa sto znam deka ne izlaga od tebe tuku si go slushnal kako sto sum go slushnal i jas tolku pati od onie koi go slushnale od drugi pred niv i t.n. Toa se veli dogma. neshto sto lugjeto go prifatile kako vistina, bez da se obidat da ja proverat i da ja potvrdat.

Ajde razmisli malu so otvoren um, dali ako nekoj ateista spasi chovek od davenje, toj chovek ke bide pomalu spasen ili ateistot napravil pomalo dobro delo samo zatoa sto deloto go napravil neveruvajki vo Boga? Negovoto delo e mrtvo delo iako davenikot e zhiv?

Za tvojata posledna rechenica se slozhuvam, no so doobjasnuvanje - pravi dela voden od svojata svest, a ne zatoa sto nekoj ti rekol deka taka treba da pravish. Veruvanjeto kako veruvanje vo bilo sto ne znachi apsolutno nishto vo momentot koga treba da se deluva - chovekot sto se davi treba da se spasi bez obzir dali nie veruvame vo edna religija ili druga ili dali voopshto veruvame vo neshto. Togash nie sme vodeni od svesta. [/QUOTE]

zatoa i nie zborime za Isus.
ako postoi vecen zivot i jas znam za nego a ti umiras dali treba da molcam?

vo vrska so davenikot:
ako vcera si spasil davenik a denes si ubil covek togas ke bides osuden za prestapot a ne za dobroto.
sekoj covek ke bide suden za svoite grevovi a ne za dobrite dela koi gi storil. pravdata mora da e zadovolena. Isus ja zede kaznata za tvojot prestap (grevovite) i sega ako go prifatis toa deka si mu dolzen so zivotot na Isus ke bides spasen, ako odbies togas odbivas Toj da plati za tebe.
Isus umre i voskresna i ni dade nacin i nie da ziveeme vecno.
nase e da ti kazeme a tvoe e dali ke prifatis ili ne.
Bog neka te blagoslovi.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 20:25
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

DAIJA, si se pomesal nesto, jas pogore pisav deka HRISTIJANITE ne mrazat nikogo vo imeto na boga, a ne pravoslavniteДемек сакаш да кажеш дека православните не се христијани,или...?
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 23:32
zаладувањето е горчлива состојба и е полна со опасности. Неговиот извор очигледно го прават гревовите или невистинските мисли, лошите чувства и склоности. Пред сè се изладува срцето, молитвата пресушува преку празнословие, презафатеност и многугрижливост, расеаност, саможивост и страсни движења: преку неумерено јадење и пиење, преку сетилноста, преку осудувањето на другите, а пред сè – преку гордоста и самоувереноста. Кога некој не ги забележува своите грешки, тоа е знак дека се наоѓа во сатанска состојба: ѓаволот никогаш не ги гледа и не се кае за своите гревови. Но човекот се кае во смирение и затоа Бог го сака (монах Анатолиј Оптински).
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Samiot si dade odgovor na prashanjeto sto go postavuvash vo komentarot:

Тука лежи зајакот, многумина од вас се далеку од зборовите на Исус вистината за него.     

Tochno tuka lezhi zajakot, sto mnogumina se pretstavuvaat i si mislat deka se hristijani, a vsushnost ne se toa. Istoto vazhi i za ostanatite samonarecheni vernici na ostanatite religii, vkluchuvajki go i Islamot.

Edno e sigurno - hristijanstvoto vo Noviot Zavet (toj e onoj sto vazhi so pojavata na Isus) propoveda samo ljubov i odvrakja i ja osuduva omrazata od bilo koj vid i poradi bilo koja cel. Zatoa toa se vike religija na ljubovta.

Za Islamot ne bi mozhel da vi zboruvam, osobeno ne na vas, zatoa sto vie go znaete nesporedlivo podobro od mene.


Епа ти како што викаш друже, јас можам да заклушам дека на светов нема ниеден верник. Јас како муслиман(вистински или невистински има еден што знае најдобро)на сите теми кои ми се интаресни и сакам да пишувам(незнам дали си читал нешто мое) зборувам за реалноста. Реланоста е потребна за да можеме да бидеме сигурни во она кое го следиме како упатство од бога. Вие го следите новиот завет(според тебе тој зборува само за љубов) но да го следиш него а да делуваш многу поинаку тоа дава слика на едно болно верување. Ако Исус повикуваше на љубов тогаш колку христијани истата ја практикуваат? Ти реше дека многу луѓе не го прават тоа и не се вистински верници а јас ќе бидам реален и ќе ти кажам дека можеби и нема такви на светов. Ако вие го следите новиот завет тогаш дали го отфрлате стариот? Дали тоа значи дека вие отфрлате се што вам не ви одговара и се од пред Исуса и после него. Кој ве учел на тоа Исус? Сигурен сум дека не е така. Ти велиш дека ние муслиманите мрзиме во име на аллах а јас велам поинаку. Ние муслиманите мрзиме исто како сите други луѓе затоа што ние сите сме од еден. Створени сме од крв и месо и не се разликуваме еден од друг. Ако си ти супериорен и не мразиш тогаш јас би сакал веднаш да се запознаам со тебе и ти да ми бидеш најдобриот пријател. Јас сакам да имам барем еден таков пријател. Јас би сакал и без тоа да те имам за пријател тебе но сепак кога ќе зборуваш за исламот немој толку да не мразиш затоа што тоа се познава по твоите зборови.
Според исламот сите религии се вистински. Во к*ранот повеќе се зборува за делата на исус одколку за некои други работи тогаш како можете да зборувате дека муслиманите ве мразат? Начинот на кој секој човек верува е многу битен. Секој шчовек треба да прави добри дела а лошите работи да ги отстранува од себе. Господ е еден за сите и тој најдобро знае дали ние сме биле на неговиот пат или не. Немојте само да им пребацувате на муслиманите дека тие единствено мразат и тоа го прават во име на бога. Јас незнам кој го напиша тоа но знам дека тој мој брат по вера не е во право. ако омразата ја создадеше бог тогаш ние ќе можевме и да мразиме во негово име. Но сепак бог создаде се што е добро на светов, а лошото се јавува онаму каде што добрината ја нема. Омразата е плод на недоволната колична на љубов во одредени луѓе а не на бога. Оние кои можат да мразат незнаат да љубат а оние кои имаат добро срце незнаат да мразат. Тоа е реалноста за тоа јас зборувам и не ги делам луѓето по религија кога станува збор за едно обично човечко чувство.
Поздрав
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 18:58
Na strana od tvoite pretpostavki za mene i drugite lugje vo prviot del od tvojot komentar, spored poslednite tvoi zborovi zakluchuvam deka imame istovetni razmisluvanja.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 22:08
e ova e neshto mnogu ubavo MisterX,,,se pridruzhuvam na tvojot post,,,
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 02:12
Вистинската религија му нуди решение на човештвото.
Вистинскиот Бог не му мафта со камшикот на своето паднато дете, туку му притекнува напомош, како вистински родител на своето дете.
 
Дозволете ми да ви раскажам една случка од Библијата (една од моите омилени).
 
Еден ден кај мудриот цар Соломон дошле две жени да бараат правда и суд од него. Двете жени беше родиле по едно дете во иста ноќ, во иста куќа. Но едното од нив починало. Едната жена, пред царот, ја обвинуваше другата дека оваа навачер дошла и и го сменила живото дете со нејзиното починато дете. Другата пак го тврдеше обратното. Ни едната, ни другата немаа дополнителни сведоци и цело време се препираа и надвикуваа.
Мудриот Соломон ги замолкна и одговори вака: "Донесете меч и пресечете го живото дете на две половини и дајте и половина на едната, а половина на другата"
Тогаш жената, мајката на живото дете, ја заболе срцето по синот, и му извика на царот: „Ах, господару! Детето нека и биде дадено нејзе, само немојте да го убиете!”
А другата жена рече: „Нека не биде ни мое ни твое: пресечете го!”
Тогаш мудриот Соломон ја изнесе праведната пресуда:
„Дајте и го детето на првата, не убивајте го! Таа му е мајка.”
 
Многу наровученија можат да се изведат од оваа случка, меѓу другите е и следново:
Многу "богови" се претставуваат дека се наши вистински Создатели (родители). Секој од нив ни дели некоја правда, ни дава некои совети, критериуми, прописи, правила, заповеди, казни, награди и сл, но само Вистинскиот Бог безусловно не љуби и ни притекнува напомош жртвувајќи дел од Себе.
Тоа го направи за нас Христос. Тој на првиот Велики Петок, на Голготскиот крст докажа дека е нашиот Вистински Родител кога заради нашето спасение, дозволи да биде потсмеван, камшикуван, плукан, понижуван, и најпосле распнат како најголем грешник.
Христос докажа дека е Вистинскиот наш Родител кога го жртвуваше Својот живот за нашите гревови.
Тоа е крунинскиот доказ - ЉУБОВТА. Не по филозофии, не по надмудрувања, не по апологетички, интелектулани и реторички акробации, туку по ЉУБОВТА ние го препознаваме нашиот Вистински Бог! Нека е благословено Неговото Име довека! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 02:47
mnogu ubava prikazna,,,samo shto pak nitu ova ne mozhe da dokazhe nishto,,,bidejki toa shto za tebe mozhebi pretstavuva dokaz za Bozhjata lubov kon negovite "creatures", za drugite pak mozhe da lichi na absurd,,

Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 03:08
"Словото за крстот е абсурд за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила."
(1 Коринтјаните 1:18)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 03:51
EvAngelos, ti go znesh Noviot Zavet na pamet ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 10:15

"Еднаков ли е оној кој има јасна претстава за Господарот свој со оној кому му се разубавува пакоста на делата негови...и кои ги следат страстите свои?(Сура:Мухаммед,14)


Изменето од trebo.r.a - 10.Мај.2008 во 10:16
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 02:32
Evangeose a kede e sega ljubovta hristijanska? Zosto tolku patenje i nepravdi niz svetot.Ima li vistinski hristijani na ovoj svet? Koj ja sproveduva naredbata da go ljubish blizniot svoj, da ne krade da ne laze da ne ubiva da ne vrshi pravipreljuba... Za sto beshe raspnat tvojot bog? Za ova denes?Za podobro utre? Za koi grevovi bese raspnat? Za tie togash ili ovie sega? Poradi kogo behse raspnat i od kogo beshe izdaden. Da ne bea toa muslimanite?


Изменето од misterX - 11.Мај.2008 во 02:37
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 05:48
МНОГУ ЛЕСНО!-ПО НЕЈЗИНАТА ОСНОВА;ПО ЧИСТИОТ МОНОТЕИЗАМ КОЈ ГО ПРОПОВЕДА,ЕДНОСТАВЕН,ЈАСЕН И РАЗБРИЛИВ ЗА СЕКОГО:

"РЕЧИ:АЛЛАХ Е ЕДЕН!
АЛЛАХ Е ЗАСОЛНИШТЕ СЕКОМУ,
НЕ РОДИЛ,И НЕ Е РОДЕН,
И НЕМУ НИКОЈ НЕ МУ Е РАМЕН!"

(к*р,АН:АЛ-ИХЛАС,1-4)


Изменето од trebo.r.a - 11.Мај.2008 во 05:49
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 06:04
Trebo, a shto velea evreite lijadnici godini pred muslimanite (da ne nabrojuvam i drugi religii koi ja tvrdat istata rabota) ?

Od kade Islamski ekskluzivitet na Boga, pa spored toa da se prepoznava vistinskata vera ?

Изменето од Messenger - 11.Мај.2008 во 06:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.