IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:42

Интересна вера Златник, ти благодарам што ја сподели со нас големо%20гушкање

Секој си верува дека неговата вера е најдобрата, инаку зошто би останал во неа, освен ако не му е вперен пиштол или нож под грклан од некој друг, но дури и тогаш, само надворешно ке верува, а внатрешно не.
Јас, како христијанин, верувам дека христијанската вера е вистинита т.е. вера во вистината, а сите други се лажни. Колку и да ти изгледа ова "нетолерантно", во секој друг случај би те излажал среќа


Изменето од EvAngelos - 05.Јуни.2009 во 19:42
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 23:58
Шалом алеихем, Евангелос!

Сите пагански вери што свестно или несвестно упатуваат на СОВРШЕНАТА не се потполно лажни, но за жал и не се потполно совршени како што тоа беше и е ХРИСТОВАТА!
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Но ете, и покрај вербата во безграничната љубов кон погоре наведените, сепак, поради разни причини (мои, нивни или од трети лица), доаѓа до разделување со девојката (жената) или децата...


Како можеме да ја препознаеме вистинската религија?      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 12:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Секој си верува дека неговата вера е најдобрата, инаку зошто би останал во неа,...  Јас, како христијанин, верувам дека христијанската вера е вистинита т.е. вера во вистината, а сите други се лажни. Колку и да ти изгледа ова "нетолерантно", во секој друг случај би те излажал среќа

Убаво е што признаваш дека мислиш дека твојата вера е онаа вистинската. Тоа си е твое право и никој неможе да ти го оспори. Но, сепак мислам (да не речам убеден сум) дека длабоко во себе, сепак согледуваш дека има нешто што не „штима“ во твојата религија (како и во другите). Овој впечаток го добив од твоето познавање на теологијата. Неможе човек како тебе, со такво студирање на една теолошка доктрина, да не воочи некој недостаток. Е сега, дали за тоа јавно ќе се произнесеш или не, реков, тоа си е твоја работа. Во тоа во што јас верувам, си признав, ги има тие недостатоци кои ги наведов! Но, морам да признам дека се чудам зошто ти (и др. верници) не признавате за недостатоците на вашите вери? Нели е малку симптоматично ова?

И, btw. не ми одговори на прашањето под Р.Ѕ. од мојот претходен пост! Искрено, сакам да знам што мислиш за тие поранешни, сега веќе изумрени, религии и за луѓето кои верувале во нив!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 12:48
Не ми е јасно од како си добил впечаток дека јас длабоко во себе сум согледал дека нешто не "штима" во мојата вера (немој религија те молам).
 
Мислам дека во мојот одговор го опфатив и тоа прашање кога ти реков дека јас верувам дека само христијанската вера е вера во вистината, а сите други се лажни. Нивните верници си верувале дека тие религии се вистинити, дека нивните богови се реални, ама јас верувам дека тие биле лажни. Не знам што повеќе од ова очекуваш да ти одговорам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:39
...

Изменето од spiros - 06.Јуни.2009 во 23:42
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:41
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


...Искрено, сакам да знам што мислиш за тие поранешни, сега веќе изумрени, религии и за луѓето кои верувале во нив!


Сите догми, религии, системи, заедници, ... што несе вистински втемелени во СОВРШЕНАТА ЉУБОВ БОЖЈА, порано или покасно ќе паднат во дупка!

Кој се противи на ВИСТИНАТА, тој ќе биде превоспитан од *Животот!

Знаете Кој е *Животот?
Знаете Кој - во својата пасивност - ги руши догмите, системите, кралевствата, религиите, ... што и се противат на ЉУБОВТА?


Зошто се *бунат народите, и племињата смислуваат лоши работи?
Се креваат царевите земски, и кнезовите се собираат заедно против Господа и Неговиот Помазаник.

    
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 08:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не ми е јасно од како си добил впечаток дека јас длабоко во себе сум согледал дека нешто не "штима" во мојата вера (немој религија те молам)...

Тоа го заклучив од твоето големо познавање на теолошкото учење. Сметав дека кога човек толку многу е завлезен во некоја област, не ја прима таа материја здраво за готово (како другите понеупатени верници), туку има прилика да прави по длабоки анализи, за да ги спознае како позитивните, така и негативние работи.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Мислам дека во мојот одговор го опфатив и тоа прашање кога ти реков дека јас верувам дека само христијанската вера е вера во вистината, а сите други се лажни. Нивните верници си верувале дека тие религии се вистинити, дека нивните богови се реални, ама јас верувам дека тие биле лажни. Не знам што повеќе од ова очекуваш да ти одговорам.

Добро, кога го рече тоа помислив дека истото се однесува само на сегашниве религии.
Е сега, кога убаво си кажа(вте) ти (и Спирос) за вашето видување на вашите сопствени религии, што мислите, дали и припадниците на другите религии (поранешни и денешни) мислат исто како вас, дека токму нивните вери (теологии) се оние вистинските?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 13:10
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

...
Добро, кога го рече тоа помислив дека истото се однесува само на сегашниве религии. Е сега, кога убаво си кажа(вте) ти (и Спирос) за вашето видување на вашите сопствени религии, што мислите, дали и припадниците на другите религии (поранешни и денешни) мислат исто како вас, дека токму нивните вери (теологии) се оние вистинските?

Тоа е така и во ред, за на крајот да излезе на виделина која вера е ВИСТИНСКА ЉУБОВ а која само човечка (или ангелска) егоистичка конструкција!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.