IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: како да ја препознаеме вистинската религи
    Испратена: 05.Април.2008 во 17:27
Isus rekol "po delata ke ve poznaat deka ste moi ucenici"
Sto mislite vie?
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 17:31
Ja se slozuvam so ovoj citat, no.....

Dali delata vi izgledaat kako delata na Isus (mir i spas vrz) nego???
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 17:32
Da.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 17:34
Mnogu lesno, da ja trgnete mrezata od prd oci..i vistinata ce vi blesne vo lice
 

Allah e edinstvenata vistina, Gospodarot na se sto postoi
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 00:54
Originally posted by KGB KGB напиша:

Isus rekol "po delata ke ve poznaat deka ste moi ucenici"
Sto mislite vie?
 
Исус рекол дека по взаемната љубов ќе се препознаат Неговите ученици, а не по делата. Делата се општ поим. Исус бил малку попрецизен и затоа рекол "по љубовта".
 
Во една друга прилика Исус рекол:
"Ако ме љубите, ќе ги исполнувате Моите заповеди."
(Јован 14:15)
 
Значи тие што се држат до Христовите заповеди вистински го љубат Христос и се вистински Негови следбеници.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:00
Se slozhuvam so EvAngelos.

Inaku, znam deka i hristijani i muslimani citiraat delovi od Knigite kade sto im se sovetuva ne gi vrednuvaj lugjeto po zborovite, tuku spored delata. Se izvinuvam sto ne se slozhuvam potpolno so toa, bez obzir koj go rekol i vo koja kniga toa go pishuva.

Za ednostavniot, sekojdneven chovek, mozhebi takvata preporaka e dovolen sovet, no vo sushtina taj ne e kompleten i spoed toa ne e potpolno tochen. Sovetot treba da glasi ne gi vrednuvaj lugjeto spored zborovite i spored delata, tuku spored svesta sto stoi pozadi niv. Znachi, ne mozhes da go procenish nikogo spored deloto sto go storil dodeka ne doznaesh zoshto go storil toa. Vo daden moment mozhebi mora duri i da se izlazhe ili da se ukrade za da se napravi doblest, bez obzir sto osnovnite naredbi vo svetite Knigi go zabranuvaat toa.

Tuka se sogleduva genijanosta na Isusovata poraka koga go doveduva noviot zakon koj gi obedinuva site dotogash postoechki i koj vo sebe, kako najbiten dodatok, ja vgraduva i svesta - pravi im na site onoa sto sakash da ti pravat i tebe. Se razbira istata vazhnost ja ima i negoviot derivat ne mu pravi nikomu onoa sto ne sakash da ti pravat i tebe.

Ako ova se sintetizira so Isusovata ljubov, togash kompletnosta na zakonot stanuva ednoznachna, univerzalna i vechna.

Spored mene, toa e onoa sto go pravi Isusovoto uchenje tolku originalno, dalekusezhno i apsolutno nesporedlivo so nishto sto bilo objaveno pred i posle nego.

P.S. Tuka govoram za Isusovoto propovedanje, ne zboruvam za hristijanskata religija. Prashanjevo na temava e neodgovorlivo, bidejki sekoj vernik ke tvrdi deka samo negovata religija e onaa vistinskata. Zarem mozhe da bide poinaku ???

Изменето од Messenger - 06.Април.2008 во 02:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi, ne mozhes da go procenish nikogo spored deloto sto go storil dodeka ne doznaesh zoshto go storil toa.
 
Интересна забелешка Messenger. Мотивите кои стојат зад нашите дела се уште поважни од самите дела. Некој прави добро дело за да добие слава од оние кои го гледаат. Некој прави добро дело за да добие нечија доверба. Некој прави добро дело за да си ја испере совеста од некое зло дело што го направил еден час порано. Некој прави добро дело едноставно за плата.
Но еден ден, според моето убедување на Судниот Ден, сечие дело ќе излезе на виделина и многу "добри дела" ќе бидат поништени заради погрешните мотиви кои стоеле зад нив, а од друга страна пак, многу дела кои луѓето не ги забележале ќе излезат на виделина и ќе бидат соодветно наградени.
 
Во првото послание до христијаните во Коринт апостолот Павле меѓу другото им пишува...
 
"Сечие дело ќе излезе на виделина; Денот ќе го покаже, зашто ќе се открие во оган; а огнот ќе покаже какво е чие дело. Оној, кому ќе му остане тоа што го градел, ќе прими награда; а оној чие дело ќе изгори, тој ќе претрпи загуба, но самиот ќе се спаси, но така, како низ оган. "
(1 Коринтјаните 3:13-15)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:29
Apsolutno se slozhuvam so toa EvAngelos. Lugjeto se razlikuvaat od zhivotnite poradi svesta,, nie sme Bozhji cheda spored Negoviot lik poradi darenata svest i zatoa site nashi dela treba da se vrednuvaat samo spored svesta sto stoi zad niv.

Nema nishto drugo osven svest. Taa e onoa sto go pravi nerazbirlivoto da bide razbirlivo, taa e onoa sto ke ne prosvetli i samo so nea mozheme da go osoznaeme i da mu se priblizhime na nashiot Kreator.

Nesvesnoto, slepoto, avtomatskoto sledenje na bilo kakvi dogmi, rituali, zakoni, propisi, tradicii, recepti, filozofii i veruvanja, za zhal, ne vodi nikade.

Изменето од Messenger - 06.Април.2008 во 02:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:08
Vistinska vera se poznaat po ljudzeto, po licata ce se poznajt, po delata, al praa ubai raboti al zli, e u tea kaj imet navise dobri ljudze ta je najbolja
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:55
a mozes li da pravis eve da receme dobri dela....i ako ne veruvas vo isus.....t.e bog........bez nikakva pricina i strav od sudniot den......

??????????????????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
polval Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polval Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 23:43
Respect Goor, mnogu dobro kazano. не%20вреден
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 23:58
Фатете го КГБ за рака и по него сигурно ке ја дознаете религијата (иронично кажано јасно).
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 18:49
Originally posted by goor goor напиша:

a mozes li da pravis eve da receme dobri dela....i ako ne veruvas vo isus.....t.e bog........bez nikakva pricina i strav od sudniot den......??????????????????????


moze, da.
no kaj hristijanite treba da bide dela poradi toa sto veruvaat vo Bog.
bidejki dela bez vera se mrtvi dela.
pravi dela bidejki veruvas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 20:49
Originally posted by fileo fileo напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

a mozes li da pravis eve da receme dobri dela....i ako ne veruvas vo isus.....t.e bog........bez nikakva pricina i strav od sudniot den......??????????????????????


moze, da.
no kaj hristijanite treba da bide dela poradi toa sto veruvaat vo Bog.
bidejki dela bez vera se mrtvi dela.
pravi dela bidejki veruvas.



Abre fileo... me nasmea so odgovorot... me nasmea zatoa sto znam deka ne izlaga od tebe tuku si go slushnal kako sto sum go slushnal i jas tolku pati od onie koi go slushnale od drugi pred niv i t.n. Toa se veli dogma. neshto sto lugjeto go prifatile kako vistina, bez da se obidat da ja proverat i da ja potvrdat.

Ajde razmisli malu so otvoren um, dali ako nekoj ateista spasi chovek od davenje, toj chovek ke bide pomalu spasen ili ateistot napravil pomalo dobro delo samo zatoa sto deloto go napravil neveruvajki vo Boga? Negovoto delo e mrtvo delo iako davenikot e zhiv?

Za tvojata posledna rechenica se slozhuvam, no so doobjasnuvanje - pravi dela voden od svojata svest, a ne zatoa sto nekoj ti rekol deka taka treba da pravish. Veruvanjeto kako veruvanje vo bilo sto ne znachi apsolutno nishto vo momentot koga treba da se deluva - chovekot sto se davi treba da se spasi bez obzir dali nie veruvame vo edna religija ili druga ili dali voopshto veruvame vo neshto. Togash nie sme vodeni od svesta.

Изменето од Messenger - 06.Мај.2008 во 20:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.