IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 38>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:22
Незнам воопшто каков асален одговор очекуваш на ова смешно прашање кое си го поставила: Дали жената муслиманка ќе влезе во Џеннетот? (чекај да се консултирам ,сега ме фати во тесно, ептен силно ти е прашањето)

Аха, да,...кхм,кхм, значи вака: Да, жената муслиманка ќе влезе во Џеннетот/Рајот. (ова беше одговор на првото прашање, сега одиме да видиме во твојот пост дали има уште некое прашање)

Wow, визата на жената муслиманка за да влезе во џеннетот е статус на хурија која во џеннетот ќе опслужува повеќе мажи - верници.

Ах бре маре,до толку да не разбираш основни работи

Значи вака, жената нема да опслужува повеќе мажи во џеннетот, туку ќе биде во друштво со својот маж.Жената нема да биде како хуриите, таа ќе биде главна

А за ајетите кои што зборуваат за тоа ,дај отвори го к*р,анот, не мора за се да користиш некои антиисламски брошурчиња начкрабани од неписмени луѓе. Мислам дека имаат едно стотина ајети кои што говорат и за жената и за мажот и за сите добри верници кои ќе влезат во џеннетот. Засега ниту јас нема да ти посочам директен цитат, не од друго,туку од тоа што ми стана интересно како ги пренесуваш работите од еден форум на друг.

Значи,ако имаш к*р,ан, отвори и види самата дали пишува или не.

Секое добро.


       
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:37
Originally posted by deshad deshad напиша:

Незнам воопшто каков асален одговор очекуваш на ова смешно прашање кое си го поставила: Дали жената муслиманка ќе влезе во Џеннетот? (чекај да се консултирам ,сега ме фати во тесно, ептен силно ти е прашањето) Полека, Омер, знам дека вие муслиманите многу сакате да се смешкате, смеењето е здраво, но не и исмејувањето.

Аха, да,...кхм,кхм, значи вака: Да, жената муслиманка ќе влезе во Џеннетот/Рајот. (ова беше одговор на првото прашање, сега одиме да видиме во твојот пост дали има уште некое прашање) Каде е цитатот кој го поткрепува тоа? Прашањето беше само тоа-едно.среќа

Wow, визата на жената муслиманка за да влезе во џеннетот е статус на хурија која во џеннетот ќе опслужува повеќе мажи - верници.

Ах бре маре,до толку да не разбираш основни работи Поучи ме. Не ме карај. Не приличи на добар муслиман.

Значи вака, жената нема да опслужува повеќе мажи во џеннетот, туку ќе биде во друштво со својот маж.Жената нема да биде како хуриите, таа ќе биде главна Зошто тогаш Ел Муслима восхитено бара да биде хурија во џенетот? Зошто не на пример “Иншаллах, да бидам покрај својот сопруг во џенетот?“

А за ајетите кои што зборуваат за тоа ,дај отвори го к*р,анот, не мора за се да користиш некои антиисламски брошурчиња начкрабани од неписмени луѓе.Не поседувам ниту една таква брошура, незнам ни дали ги има, од исламска литература поседувам само к*ран (еден во превод на Џило е еден на босански и Хадисите) Мислам дека имаат едно стотина ајети кои што говорат и за жената и за мажот и за сите добри верници кои ќе влезат во џеннетот. Едно е да мислиш-друго да знаеш и да одговориш. Засега ниту јас нема да ти посочам директен цитат, не од друго,туку од тоа што ми стана интересно како ги пренесуваш работите од еден форум на друг. Ќе се најде некој....ако има таков цитат.

Значи,ако имаш к*р,ан, отвори и види самата дали пишува или не.

Секое добро.
 
И тебе, се разбира, имај убав денсреќа

       
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:40
ej koi se hurii?????
dajte da doznam neso
neso mi se interesni голема%20насмевка

a i zborot  OPSLUZUVA mi e interesen



Изменето од anakin - 23.Јули.2008 во 11:40
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:42
pojasnete opsluzuvanje - tie so znaat - na neukiot jas
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:42
Добро маре, нека биде така како што велиш. За да не чекаш да доаѓа друг и да ти дава цитати,пошто си го имала преводот на к*р,анот од Џило,ајде отвори кај сура НИСА ( жени) и прочитај го 124 ајет.Па ако имаш уште нешто, бујрум.

А што рекла Муслима, тоа расчисти го со неа.Очигледно не си ја сфатила добро.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:44

Епа тоа велам и јас, Ел Муслима од една страна вели “Navisitna fala mu na Allah za islamot.....i insaAllah da bideme huriji vo Dzennet!!!!“,

а Омер вели вака: Значи вака, жената нема да опслужува повеќе мажи во џеннетот, туку ќе биде во друштво со својот маж.Жената нема да биде како хуриите, таа ќе биде главна“

Има разлика.
 
Дали е потребен некаков тренинг тука на земјата за да муслиманката стане хурија горе или? Зашто нели хуриите не биле допрени од маж ниту од џин. Ако жената муслиманка овде на земјава е нормално, сопруга, значи “допрена“, дали горе ќе се трансформира во хурија? Мислам, некоја небесна хименопластика и слично?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:44
hurija nesto kao furija na spanski ... egzoticna , vatrena , temperamentna голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:46
OPSLUZUVANJE se bara
eeeeeeeeeeej
kazujte
so kjutite za takvi raboti????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:46
Originally posted by deshad deshad напиша:

Добро маре, нека биде така како што велиш. За да не чекаш да доаѓа друг и да ти дава цитати,пошто си го имала преводот на к*р,анот од Џило,ајде отвори кај сура НИСА ( жени) и прочитај го 124 ајет.Па ако имаш уште нешто, бујрум.

А што рекла Муслима, тоа расчисти го со неа.Очигледно не си ја сфатила добро.
 
Значи сопругава од доле се трансформира во хурија горе? Или?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:48
Абе напиши ја ти конкретната работа, така се поткрепува одговор.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:48
OPSLUZUVANJE
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

OPSLUZUVANJE se bara
eeeeeeeeeeej
kazujte
so kjutite za takvi raboti????


pa gledas deka nikoj ne ti dava odgovor ...... od strav ..... da ne posakas nekoja hurija .....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:48
samo posluzuvanje .... hipermarket .........
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:51
Тоа горе, нели, е сега работава е а што со овие што биле верни овде долу, еден вика ќе бидат хурии горе, друг вели хурија е друго, овие сопругиве ќе биле главни...Зар и горе небесен хаос?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,828 секунди.