IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 38>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:26
Не фалатрепкање
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:26
Мислам дека овој Хадис го имаш пренесено од книгата ИЗБОР ПОСЛАНИКОВИХ ХАДИСА од Јакуб Мемиќ.Читав еднаш дека овој Хадис не е веродостоен,т.е. е слаб или Даиф,кога ќе најдам ќе ви пренесам за што станува збор.Инаку уште на времето ИВЗ во Босна,т.е. некои добри познавачи на Хадисот се произнесоа за оваа збирка на Мемиќ дека во себе содржи многу АПОКРИФНИ и непроверени хадиси.
Но,ХАЈР ИНШАЛЛАХ,кога ќе го најдам реагирањето за овој Хадис ќе ви пренесам за што станува збор.

За повеќето хадиси кои ги поставив го добив истиот одговор.
Како е тоа можно? Ако се слаби. што ги објавиле? Книгата е таа, веќе одговорив на едно место, подарок ми е од еден многу за мене драг муслиман. Но штом е неверодостојнатага....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:27
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Не фалатрепкање


Тогаш едноставно ќе те замолам да се откачиш од мене и да ме оставиш да си дискутирам со оние кои сакаат дискусија.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:28
Ајде назад на тема сите... Оваа тема е за статусот на жената!
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:29
Воопшто не сум се ни закачил за тебе. 
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:30
Така е. Затоа истово прашање ќе го поставам /дополнам кај разговори за религиите.
А овде...нешто прикладно за темата.голема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислам дека овој Хадис го имаш пренесено од книгата
ИЗБОР ПОСЛАНИКОВИХ ХАДИСА од Јакуб Мемиќ.Читав еднаш дека овој Хадис не
е веродостоен,т.е. е слаб или Даиф,кога ќе најдам ќе ви пренесам за што
станува збор.Инаку уште на времето ИВЗ во Босна,т.е. некои добри
познавачи на Хадисот се произнесоа за оваа збирка на Мемиќ дека во себе
содржи многу АПОКРИФНИ и непроверени хадиси.
Но,ХАЈР ИНШАЛЛАХ,кога ќе го најдам реагирањето за овој Хадис ќе ви пренесам за што станува збор.За повеќето хадиси кои ги поставив го добив истиот одговор.Како е тоа можно? Ако се слаби. што ги објавиле? Книгата е таа, веќе одговорив на едно место, подарок ми е од еден многу за мене драг муслиман. Но штом е неверодостојнатага....Таа е пишувана од поодамна,и јас реков дека има многу апокрифни хадиси.Фала му на Бога,го најдов појаснението за овој Хадис,па еве ти можност самта да се увериш во тоа:

Da li će stanovnici Dženneta govoriti arapskim jezikom?


Treba naglasiti da se ni u k*r‘anu niti u vjerodostojnim hadisima ne spominje jezik kojim će govoriti stanovnici Dženneta. Ono što se spominje jesu neke predaje (athar) od kojih je i ova koju bilježi Et-Taberani u (El-Evsatu), El-Hakim, El-Bejheki u (Šu‘abu-l-imanu) i drugi da je Ibn Abbas, r.a., rekao: „Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: ‚Volite Arape iz tri razloga: jer sam ja Arap, jer je k*r‘an objavljen na arapskom jeziku i zato što je arapski - jezik stanovnika Dženneta.‘“
Ibn el-Dževzi za ovaj hadis veli da je apokrifan. Ez-Zehebi kaže: „Mišljenja sam da je ovaj hadis izmišljen (mawdu‘).“ El-Albani u svome djelu (Es-silsileh ed-da‘ifeh) također navodi da je hadis izmišljen. Iz ovih primjera se jasno ukazuje da ne postoji vjerodostojni (sahih) dokaz o tome kojim će se jezikom govoriti u Džennetu. Iz tog razloga se preporučuje suzdržavanje od polemike, te se umjesto ovih pitanja usredotočiti na stvari koje će dovesti dobročinstvu na ovom svijetu. Šejhu-l-islam Ibn Tejmijje, rahimehullah, je upitan: ‚Na kojem jeziku će se Allah, dž.š., obratiti ljudima Sudnjeg dana? Da li će im se obratiti jezikom Arapa? Da li je tačno da će jezik stanovnika Džehennema biti perzijski, a jezik stanovnika Dženneta arapski jezik?‘ Ibn Tejmijje je odgovorio: „Neka je hvaljen Allah, Gospodar svih svjetova. Nije poznato kojim jezikom će govoriti ljudi na Sudnji dan, ili kojim jezikom će čuti (razumjeti) Allahove riječi, Uzvišen neka je On. O tome nas nije obavjestio Allah, dž.š., niti Njegov Poslanik, s.a.v.s. Nije istinito da će jezik stanovnika Džehennema biti perzijski, niti da će arapski biti jezik džennetlija. Nije nam poznato iz govora ashaba (neka je Allah zadovoljan s njima) nešto što bi upućivalo na to, jer su se radije suzdržavali govora o tim stvarima misleći da su takva i slična pitanja i diskusije krajnje nepotrebne. Postojala je nesuglasica po tom pitanju između kasnijih učenjaka. Neki od njih zastupaju mišljenje kako će jezik džennetlija biti arapski, dok će jezik džehennemlija biti perzijski. Drugi, pak, navode da će jezik kojim će ljudi govoriti na budućem svijetu biti praarapski jezik, tj. prajezik svih ostalih jezika kojim je govorio Adem, a.s. Za navedena mišljenja ne postoji osnova niti dokaz, bilo to na osnovu razboritosti ili bilo kojeg izvještaja ili teksta. A Allah najbolje zna i On je najmudriji.“ (Medžmu‘-l-fetava, 4/299)


А можеш да погледнеш и на овој линк за истото:

Ријасет Исламске заједнице у БИХ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:33
Благодарам, за да не бидеме оф-топик истото го поставив кај Разговори за религиите, оди таму, те чека уште едно прашањенамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:12
Ме интересира, како е решен статусот на бездетната вдовица според к*ранот?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ме интересира, како е решен статусот на бездетната вдовица според к*ранот?


Treba da ceka izvesen period (od prilika cetiri meseci) za da se osoznae dali e vo drugo stajne ili ne, pa potoa ima pravo da se premazi!


Ova e moe mislenje, ako ima nekoj nesto drugo, da me koregira ili da nadopolni slobodno!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:55
Е сега, прашањето е за кого да се премажи?

1. Дали се враќа во куќата на својот татко и мајка каде по периодот нажалоста си одбира (и одбираат) друг сопруг?

2. Дали некој член на семејството на починатиот сопруг ја зема под своја заштита? Т.Е. Што станува со нашироко присутниот обичај кај некои муслимани деверот да се земе со вдовицата на починатиот брат заради продолжување на потомството? Подвлеков “обичај“, но не сум сигурна во неговата поткрепа во к*ранот, со оглед на тоа што во Тората постоел таков закон, а знаеме дека к*ранот меѓу другото ги повикува и следбениците на Тевратот (т.е. Тората) да го следат вистинскиот Бог.

Благодарам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 20:06

Na zenata spored pravilata  mazot i ostava imot i sekako domot, i cista glupost e deka treba da se mazi za deverot.232.    I koga ce gi pustite zenite, a koi ce go docekaat vremeto sto treba da pomine, ne poprecuvajte im da se vencaat so mazite svoi dokolku tie, sepak, se zadovolni so obnoslivosta nivna. Onie od vas - koi veruvaat vo Allah i vo Denot suden - se sovetuvaat vo toa. Ete, toa vi e pocisto i pouredno. Allah znae a vie ne znaete!

234.    Od onie sto ce umrat od vas, a ce ostavat zeni, zenite se dolzni da cekaat cetiri meseci i deset dena. A koga ce go docekaat vremeto sto treba da pomine, togas, vie nemate grev za ona sto onie ce go srabotat za sebe i od sto imaat korist. Allah e Izvesten za ona sto go rabotite!


40.    Onie medzu vas koi ce umrat, a ce ostavat zeni zad sebe, za zenite svoi treba da ostavat vasiet za izdrska vo traenje od edna godina, i da ne izleguvaat od doma. A ako, pak, izlezat, nemaat grev za ona sto ce go napravat samite za sebesi, a vece e poznato. Allah e Silen i Mudar!


(sura-el bekara)

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 20:45
Благодарам за одговорот, токму така, затоа и потенцирав ОБИЧАЈ присутен во некои средини, а за кој вие ми потврдивте дека нема поткрепа во к*ранот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 20:49
I toa e eden od najgolemite problemi kaj poveketo vernici ( i nevernici), koga treba da se objasnuva nekoja religija. Mnogu neshta se isprepletkani so obichaite i narodot gi poistivetuva so religijskite propisi i zakoni.

Toa go ima nasekade, kako megju muslimanite, taka i megju hristijanite. Chesto pati lugjeto ne znaat ili ne pravat razlika megju tradicijata i religijata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.