IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:30
GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:47
Аиша, не кревај непотребно многу прашина! За кои Кyрански стихови велиш дека сум ги извртувал? Јас никаде не користев мој превод, јас немам мој превод на Кyранот. Јас користам готови преводи, преводи од еминентни преведувачи, преводи кои се користат на секаде во светот.
 
Ако те боли да го гледаш вистинскиот статус на жената во Исламот, паметно е да се повлечеш. Да, и јас би го сторил истото да сум на твое место среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ефендија, истото зборче "ЕЗЕН" (болест) се користи и во следниов ајет:


"They said: "By Allah! (never) wilt thou cease to remember Joseph until thou reach the last extremity of illness (ЕЗЕН!), or until thou die!"


(Јусуф 85)


 

Тука контекстот е очигледен дека станува збор за разболување, а не за непријатност која може да резултира со смрт/упропастување. среќа


Можеби можеш да излажеш некој што не знае Арапски,ама мене МАЛО МОРГЕН.

Ајде сега да ти го цитирам и 85 ајет од сурата Јусуф кој ти го посочуваш на арапски, па да видеме дали постои таков збор таму:

Калу Таллахи тефте,у тезк*ру Јусуфе
(Синовите му рекоа:Се колнеме во Аллах!-ако не престанеш да се сеќаваш на Јусуфа,

Хатта текуне харедан еу текуне минел халикиин.

(или ќе се истоштиш ХАРЕДАН или ќе се упропастиш ХАЛЕКАН-ХАЛИКИИН.

И престани повеќе со лаги и лицемерие.Очигледно те разобличив.

Срам да тие!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:58
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


А сега ве повикувам браќа да се придружиме заеднички до апелот кој сестрата Аиша го упати до модераторите.

Значи ќе ве молам без никакви понатамошни дискусии на оваа тема.


Изменето од efendija - 05.Април.2008 во 19:59
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:04
Не мора вие да дискутирате на оваа тема, ние можеме и без вас да дискутираме тука намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа
 
Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228
I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.
 
3. Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
 
4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
 
5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20
 
6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 
7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 
8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 
Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...
 


10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29
 
12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)
Итн итн..
Се надевам ви се допадна? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:09
Луѓе, полека....
ЕЗАН значи штета на арапски. 100%.намигнување Враќајте се на тема.големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Луѓе, полека....ЕЗАН значи штета на арапски. 100%.намигнување Враќајте се на тема.големо%20гушкање


Aj i tyi smirgi Prstite koga tipkas na Tastaturata!!!Ne Ezan,Tuku EZEN!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:24
Каков ти е овој тон на обраќање кон мене? Како наредба да ми даваш некаква, инструкции како да типкам? Види, види....

Во секој случај ЕЗАН напишано на латиница т.е. англиски се чита ЕЗЕН. Ете, ЕЗЕН нека ти биде, значи “штета“.

И не ми се обраќај повеќе.


Изменето од maria_magdalena - 05.Април.2008 во 20:25
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Каков ти е овој тон на обраќање кон мене? Како наредба да ми даваш некаква, инструкции како да типкам? Види, види....Во секој случај ЕЗАН напишано на латиница т.е. англиски се чита ЕЗЕН. Ете, ЕЗЕН нека ти биде, значи “штета“.И не ми се обраќај повеќе.


Za ova sto pisuvam so Golemi Bukvi a>???

Pisuvam so Golemi Bukvi,zaradi toa sto za malite nekomu mu trebaat Cvikeri,pa zatoa da ne mu se zamagluvaat Cvikerite,Pisuvam so Vakvi Bukvi!!!

A za Naredba Nikako!!Nemoj ni da pomisluvas!!
Pa ti Vrtija kako sakas!!!

P.s.Nie tuka na Mkd,pisuvame,a ne na Angliski,Neli???
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:28
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


Prifacam Sestro!!!
Samo i pisav na Maria,da ne Izvitoperuvat,Poso znam kaj taa Ciljat!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:29
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:32
Gledam deka bratot efendija se vratil, masAllah kako kamen da ni padna od srceto, sto jako go podbral na Evangeloson, cu cu..голема%20насмевкаголема%20насмевка

Halid brat maria nie mnogu dobra sogovornicka, pa plus toa od ponezniot pol e, pa zatoa treba da se odnesuvas poubavo kon nejaнамигнување


ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:45
KGB te opomenuvam ushte ednash i toa za posleden pat - ne komentiraj i ne analiziraj lichnosti, tuku drzhi se za objavenata tema. So tvoeto nekorektno odnesuvanje navreduvash i sozdavash nepotrebni tenzii megju chlenovite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,133 секунди.