IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 38>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:48
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Марија време е да престанеш со
твојата омраза кон Исламот, секојпат кога се води дискусија на примерен
начин, во последно време некако се трудиш да ја расипеш. Верата ли така
те учи?




Не бе брате.Не случајно еднаш реков дека умее мариа-магдалена да биде зафркната и зафркнато да пишува(извини мариа ако се почувствува навредена со овие зборови-кажи и одма го бришам постот),едноставно таа си тера инает со нас,не да не е толку информирана,оти таа колку што јас гледам е од поодамна на форумов и многу работи веќе научила за Исламот.Но,ете еднаш јас ја испровоцирав со еден мој пост,каде таа многу се навреди(јас се извинувам за тие зборови,и ги повлекувам),па сега сака да си игра со нашите нерви поставувајќи прашања и уздуж и попреко и унакрсно,донесувајќи нејзини заклучоци,а потајно во својата душа мисли поинаку,т.е. не се работи за личност која што има голема омраза кон муслиманите.

Така ли е бе мариа-магдалена или не е така?


[QUOTE=Omer El Faruk] [QUOTE=mudzahid]

Гледам дека неколку пати до сега се потруди да ме анализираш, често безуспешно (како она дека сум протестант на пример)...

Но освен грешките што ги направи во анализата, има и по некоја вистинитост, т.е. некадеه и си погодилтрепкање


Изменето од maria_magdalena - 17.Април.2008 во 14:49
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Марија време е да престанеш со
твојата омраза кон Исламот, секојпат кога се води дискусија на примерен
начин, во последно време некако се трудиш да ја расипеш. Верата ли така
те учи?




Не бе брате.Не случајно еднаш реков дека умее мариа-магдалена да биде зафркната и зафркнато да пишува(извини мариа ако се почувствува навредена со овие зборови-кажи и одма го бришам постот),едноставно таа си тера инает со нас,не да не е толку информирана,оти таа колку што јас гледам е од поодамна на форумов и многу работи веќе научила за Исламот.Но,ете еднаш јас ја испровоцирав со еден мој пост,каде таа многу се навреди(јас се извинувам за тие зборови,и ги повлекувам),па сега сака да си игра со нашите нерви поставувајќи прашања и уздуж и попреко и унакрсно,донесувајќи нејзини заклучоци,а потајно во својата душа мисли поинаку,т.е. не се работи за личност која што има голема омраза кон муслиманите.

Така ли е бе мариа-магдалена или не е така?

[QUOTE=Omer El Faruk] [QUOTE=mudzahid]

Гледам дека неколку пати до сега се потруди да ме анализираш, често безуспешно (како она дека сум протестант на пример)...

Но освен грешките што ги направи во анализата, има и по некоја вистинитост, т.е. некадеه и си погодилтрепкање


Тогаш прими го моето извинување за погрешните мои анализи.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:55
Примено, ама не се замарај многу со мене, тешко дека сосем ќе ме потрефишголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:08
Marija no sepak ne e vo red koga kazuvas nekoi neargumetnirani raboti, pogovrki, nekoi luge, nekogas, nekoj!
Sepak ova se ostelivi prasanja i treba da se vnimava, ova za SITE vazi!

A za komanduvanjeto...................eh!
Ubavo ti e veke kazano.
Tvojot izbor na zborovi e sosema pogresen.
Islamskiot brak e brak na megusebni dogovori i razbiranja, NIKOJ NIKOGO NE KOMANDUVA!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:16
Islamskiot brak e brak na megusebni dogovori i razbiranja, NIKOJ NIKOGO NE KOMANDUVA!
________________________________________________

HA HA HA HA Bas me iznasmea.Pa jas zna barem 100 bracni dvojki koi nikogas vo zivot ne se videle a bile primorani da se zemat.
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:19
Ti mi zboruvas kako se zemale a jas pisuvam za islamskiot brak.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:21
Sto si bre pametna
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:23
Po zenska linija
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:23
znaci , sepak pravata na zenata spored k*r'anot se strogo odredeni ....... sto bi znacelo vo sloboden prevod , nema nikakvi prava osven onie koi i se so strogi pravila nametnati ..... a koga nesto e nametnato , togas ne e pravo tuku samo nametnato resenie   so posebno odredeni resenija bez da se razmisli dali zenata e svesno ili nesvesno bitie.
sto bi znacelo deka nema pocit nitu respekt kon zenata. pa so samoto toa ne i e dozvoleno da misli , razmisluva i funkcionira vo sklad so svoite zelbi i potrebi ... edinstveno kako seksualen subjekt za zadovoluvanje na potrebite na mazot i samo zaradi zgolemuvanje na natalitetot vo polza na religijata

Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:31
Eve nesto edukativno kolku za pocetok, OK
Ние сме народ кој ја ослободува жената од робување на мажите

За многумина терминот покриена муслиманка представува жена од кујна, со деца, понижена сопруга во светот на индоктирнација, незамислива да биде прозападна...
Но се наметнува прашањето – зошто се зголемува бројот на оние западни жени кои сакаат да го примат исламот и да ја остават својата слобода позади грб.
Исламот не ја малтретира ниту ја понижува жената! Фактички тој ја ослободува како и останатите човечки суштества. Така како што можеме да видиме во зборовите на еден од асхабите, кој бил прашан од страна на персискиот генерал Рустума, зошто се дојдени, а одговорот бил:
„Господ не пратил да ги изведеме луѓето од робување на луѓето во робување на Господ да ги изведем од црнилото на овој свет во светлоста на вечниот свет (ахирет) и да ги изведем од тираниите на верите во праведноста на исламот.
Но дали западната жена е слободна сега? Дали им се суди по нивниот изглед или по она што го носат во главите – знаењето? Милијарда фунти годишно се трошат за фризури, шминка , итн...Има ли тука правда додека на другиот крај од светот ивните христијански сестри се борат за живот и умираат од глад. Експлоатацијата на западната жена навистина го достигнала врвот на неправдата и од едно зло против кое се бореле тие неразмислувајќи преминале во друго, можеби дури и полошо. Само во 1992 во Америка 150 000 жени умреле од анорексија. А жената бива силувана на секои 6 минути.
Западната цивилизација е толку крута спрема своите жени. Им ја искорнала душата и чувствата пошле што се нашла во смртоносниот лавиринт. Тие се под притисок да ги следат диктаторите на ова друштво, додека исламот учи следење само на Господ.
Во 7-от век, кога жените биле понижени во секој дел од светот, запалувани како жртви или вештерки, продавани како робинки или убивани на раѓање, вистинската и чистата порака на Исламот како што била учена од страна на Адам (Нека е Божји мир над него), пренесувана преку Абрахам, Мојсеј и Исус, повикувајќи и луѓето. Таа иста порака ни стигнала и на нас преку последниот пратеник Мухамед (Нека е Божји мир над него).
„Кој и да направи добро дело, било да е маж или жена, ќе влезе во Рајот и ниту трошка неправда нема да им се нанесе.“ (к*ран 4: 124)
Првиот верник во Исламот била жена, Хатиџа (Нека е Господ задоволен со неа).
Првиот шехид во Исламот била жена, Сумеја (Нека е Господ задоволен со неа). Копје било прободено низ неа, и кога Пратеникот Мухаммед (нека е Божји мир над него) ја видел во таква состојба и рекол: „Не жалости се Сумеја, твојата дестинација е Рајот.“
Нусејба бинт Кааб го одбранила Мухаммед (нека е Божји мир над него) во битката кај Ухуд. Она убила двајца мажи со свои раце и примила 13 рани на кои им требало година дена да зараснат.
Асија, жената на фараонот, го одбранила Мојсеј (нека е Божји мир над него), жртвувајќи го своето здравје и положба само поради Господ. Ветен и е Рај. Многу вакви примери има низ историјата на исламот само треба да ги проучуваме.
Исламот од рани периоди има забечежано многу голем број на жени научници во многу сфери на животот. Аиша (нека е Господ задоволен со неа) била позната како муфтија на жените. Уште во 7-от век имала јака меморија а исламот и пружил средства тоа да го искористи. Имала исто така големо знаење за медицината, генеалогијата, а најважно од се за исламот.
Нафиса (нека е Господ задоволен со неа) имала толку јако знаење за хадисите (говорот на Божјиот пратеник Мухамед) и била голем пренесувач на хадиси. Имамот Шафија, еден од најголемите и најдобрите научници во исламот учел од неа.
Зејнеб ел Газали е таа која со својата личност и борба за ислам го крунисала ова столетие на исламската историја, што незначи дека не постои уште некоја. Во исламот жените не треба да ги емитираат мажите како би биле еднакви со нив.
Они се апсолутно еднакви од аспект на Аллаховиот Поглед. Имаат право настудирање во текот на целиот свој живот и право на личен имот, на лична плата, работа, избор на животен сопатник, борба за воспоставување на Аллаховиот збор како горен, имаат право на поседување на лични компании и услуги и сл. Работата е дали тие тоа го сакаат и можат а никако дека исламот тоа им го забранува. Тие како такви се доволно слободни и еманципирани, дури повеќе од своите сопрузи и татковци. Имајќи ги овиеправа кои исламот им ги дава и ги охрабрува, уживајќи со нив потполно добро и слобода во исламското друштво. Аллах ги ослободил од покорувањето на луѓето, со тоа да му се покоруваат само Нему, од црнилото на овој свет да ги внесе во светлината на Рајот. Зарем ова не е најголем степен на либерација!?
Никој не смее да ги експлоатира ниту да се игра со нивната чест ниту пак да влијае врз нивниот духовен и физички развој кој не е во согласност со исламот. Никој не може да ги присили на нешто што тие не сакаат или да ги продаде за пари.
Поради тоа!
Ние сме народот кој ја изведува жената од црнило во светлост. Ние сме народот кој ја изведува жената од робување на мажот во робување на Нејзиниот Создавател,Оној Кој им дал чест наовој свет и пространи одаи на оној свет. Ние сме народ кој повикува на почитување на жената а се противи на нејзиното искористување. Ние сме народот кој ја воздигнува жената на нејзиниот диван скроен од Нејзиниот Создавател и ние сме тие кои не смееме тоа да го измениме. Ние ги изведваме луѓето од тиранијата на невистините религии во праведноста на исламот. Вера на која различната природа на луѓето и одговара и се согласува со неа. Дојдете ни во друштво!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:32
Originally posted by antigona antigona напиша:

znaci , sepak pravata na zenata spored k*r'anot se strogo odredeni ....... sto bi znacelo vo sloboden prevod , nema nikakvi prava osven onie koi i se so strogi pravila nametnati ..... a koga nesto e nametnato , togas ne e pravo tuku samo nametnato resenie   so posebno odredeni resenija bez da se razmisli dali zenata e svesno ili nesvesno bitie.
sto bi znacelo deka nema pocit nitu respekt kon zenata. pa so samoto toa ne i e dozvoleno da misli , razmisluva i funkcionira vo sklad so svoite zelbi i potrebi ... edinstveno kako seksualen subjekt za zadovoluvanje na potrebite na mazot i samo zaradi zgolemuvanje na natalitetot vo polza na religijata





Ti da ne si ljubomorna na Muslimankite, pa tuka treses nebulozi??????

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:33
Blagodaram za edukacijata.Ama Tolstoj go citav od damna.Daj u kratki crti,bidi konkretna so tvoj zborovi.Sto sakal pisatelot da kaze
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:35
OOOO duso.Prosto pukam od ljubomora.Ne menjam moja vera pa da me utepas.Drugo e u mantija na plaza,drugo e vo nekoe sexy bikini
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:35
Ona sto go napisal draga
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.