IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 35363738>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 14:47
ХАДИС бр.628
 
Жено!Пази какво место имаш код свог мужа. Јер знај, он ти је и Џенет и Џехенем!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 14:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ХАДИС бр.628

 

Жено!Пази какво место имаш код свог мужа. Јер знај, он ти је и Џенет и Џехенем!

Pa kako i zenata za Mazot.Kako i Roditelite za sinot.Kako i sinot za roditelite.... Pocituvanjeto i nepocituvanjeto se pat doi Dzennet i Dzehennem.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 14:52
Свемирски....
Овде немаме взаемно почитување-но е нагласена подреденоста на жената во однос на мажот.
Толку е јасно кажано и разбирливо. Мажот е еден вид Бог и Батина за жената во исламот. Вика он ти је рај и пекол...А не зборува за взаемно почитување, туку ропски и потчинет однос.
 
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 15:08
Marija.
Ednas kazav,no za zal,porakite mi se izbrisani.
Za da ja vidis SLOBODATA I PRAVATA NA ZENATA VO ISLAMOT,treba da se zapoznaes so ROPSTVOTO NA ZENATA SPORED BIBLIJATA. Se dodeka ne go zapoznaes ropstvoto na zenata spored biblijata,nema da mozes da svatis nisto.
Jas ke se obidam samo edna paralela da napravam a znam deka porakava ke mi bide izbrisana,no se nadevam deka ti ke ja procitas.

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

Kutrata zena. Ako ima ponizok citat od ovoj vo bilo koja kniga na zemjinava kugla upaten kon zenata,,,,,, Ova ti se vika ponizuvanje. A ne toa pogore koe si go protolkuva glavata tvoja. Toa prosto znaci: Ako mazot e zadovolen so zenata(ako mu e verna,poslusna,go pocituva (zarem ne se bara ova kaj vas ?)),zenata zasluzila Dzennet.Ako mazot ne e zadovolen so nea (sto znaci mu gresela,go prevaruvala,go lazela,,,) togas zasluzila Dzehennem. Sto e tuka gresno.
Isto vazi i za mazot.Ako zenata ne e zadovolna so nego,togas toj zarabotil dzehennem oti dolzen e da ja zadovoli zenata na vo sekoj pogled. Go vrtela ti ova ili ne.... nie Muslimanite i Mazi i Zeni goi znaeme pravilata.TI NE GI ZNAES.

Nego,odi objasni mi go ti da te vidam pogorniot citat bibliski.

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Zenskoto ja pravi duplo ponecista.ZOSTO ?!

Vidi go ova Marija:

"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

Ova ti se vika Ropstvo i totalno pobnizuvanje na Zenata.



Изменето од svemirski_duh - 11.Септември.2008 во 15:20
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 18:32
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Marija.
Ednas kazav,no za zal,porakite mi se izbrisani.
Za da ja vidis SLOBODATA I PRAVATA NA ZENATA VO ISLAMOT,treba da se zapoznaes so ROPSTVOTO NA ZENATA SPORED BIBLIJATA. Se dodeka ne go zapoznaes ropstvoto na zenata spored biblijata,nema da mozes da svatis nisto.
Jas ke se obidam samo edna paralela da napravam a znam deka porakava ke mi bide izbrisana,no se nadevam deka ti ke ja procitas.

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

Kutrata zena. Ako ima ponizok citat od ovoj vo bilo koja kniga na zemjinava kugla upaten kon zenata,,,,,, Ova ti se vika ponizuvanje. A ne toa pogore koe si go protolkuva glavata tvoja. Toa prosto znaci: Ako mazot e zadovolen so zenata(ako mu e verna,poslusna,go pocituva (zarem ne se bara ova kaj vas ?)),zenata zasluzila Dzennet.Ako mazot ne e zadovolen so nea (sto znaci mu gresela,go prevaruvala,go lazela,,,) togas zasluzila Dzehennem. Sto e tuka gresno.
Isto vazi i za mazot.Ako zenata ne e zadovolna so nego,togas toj zarabotil dzehennem oti dolzen e da ja zadovoli zenata na vo sekoj pogled. Go vrtela ti ova ili ne.... nie Muslimanite i Mazi i Zeni goi znaeme pravilata.TI NE GI ZNAES.

Nego,odi objasni mi go ti da te vidam pogorniot citat bibliski.

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Zenskoto ja pravi duplo ponecista.ZOSTO ?!

Vidi go ova Marija:

"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

Ova ti se vika Ropstvo i totalno pobnizuvanje na Zenata.


Pojela maca jezika ?
Ajde Marija,kolku tolku,kako taka,se obidov da ti go objasnam Hadisot.
Daj da vidam kakov ke bide tvojot obid.

Na ovaa tema,so drage volje bi ti pisuval,samo bezcelno e,oti mi gi brisat porakite koga ke osetat gubitok.
Vie ne se plasite od Sozdatelot za grevot svesno sto go pravite.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 22:20
pojela maca jezikA - grev, sozdael ... ma daj !!!!

Изменето од Templarius - 11.Септември.2008 во 22:21
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 22:29
Темплариус - сликите се веќе постирани, нема потреба да спамираме повторно со истите работи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 00:29
Nema air od luge koi vo fotosop seuste veruvaat.

I ke mi objasni li nekoj za pogornite citati ?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:11
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Marija.
Ednas kazav,no za zal,porakite mi se izbrisani.
Za da ja vidis SLOBODATA I PRAVATA NA ZENATA VO ISLAMOT,treba da se zapoznaes so ROPSTVOTO NA ZENATA SPORED BIBLIJATA. Se dodeka ne go zapoznaes ropstvoto na zenata spored biblijata,nema da mozes da svatis nisto.
Jas ke se obidam samo edna paralela da napravam a znam deka porakava ke mi bide izbrisana,no se nadevam deka ti ke ja procitas.

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

Kutrata zena. Ako ima ponizok citat od ovoj vo bilo koja kniga na zemjinava kugla upaten kon zenata,,,,,, Ova ti se vika ponizuvanje. A ne toa pogore koe si go protolkuva glavata tvoja. Toa prosto znaci: Ako mazot e zadovolen so zenata(ako mu e verna,poslusna,go pocituva (zarem ne se bara ova kaj vas ?)),zenata zasluzila Dzennet.Ako mazot ne e zadovolen so nea (sto znaci mu gresela,go prevaruvala,go lazela,,,) togas zasluzila Dzehennem. Sto e tuka gresno.
Isto vazi i za mazot.Ako zenata ne e zadovolna so nego,togas toj zarabotil dzehennem oti dolzen e da ja zadovoli zenata na vo sekoj pogled. Go vrtela ti ova ili ne.... nie Muslimanite i Mazi i Zeni goi znaeme pravilata.TI NE GI ZNAES.

Nego,odi objasni mi go ti da te vidam pogorniot citat bibliski.

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Zenskoto ja pravi duplo ponecista.ZOSTO ?!

Vidi go ova Marija:

"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

Ova ti se vika Ropstvo i totalno pobnizuvanje na Zenata.


Pojela maca jezika ?
Ajde Marija,kolku tolku,kako taka,se obidov da ti go objasnam Hadisot.
Daj da vidam kakov ke bide tvojot obid.

Na ovaa tema,so drage volje bi ti pisuval,samo bezcelno e,oti mi gi brisat porakite koga ke osetat gubitok.
Vie ne se plasite od Sozdatelot za grevot svesno sto go pravite.




JAS CE TI ODGOVORAM - samo zatoa sto gledam deka gi vadis stihovite od kontekst i gi isprevrtuvas ti velis odnosno citiras (normalno se gleda deka dodavas zborovi) toa e sramno,

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svojaTuka dodavas i izmisluvas zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7
eve go orginalniot izvod od biblijata pa ti mi kazi zasto izmisluvas i lazes ????
Eve ti go orginalot




MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:7     Мажот пак не треба да ја покрива главата, зашто е слика и слава Божја, а жената е слава на мажот.


MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:8     Зашто мажот не е од жената, туку жената од мажот;    


MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:9     бидејќи мажот не е создаден заради жената, туку жената заради мажот.    

MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:10     Затоа жената треба да има власт на главата, заради ангелите.    

MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:11     Но во Господа ниту мажот е без жена, ниту жената - без маж,

MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:12     зашто како што е жената од мажот, така е и мажот преку жената, а сè е од Бога.    

MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:13     Пресудете сами во себе дали е прилично жената да Му се моли на Бога непокриена?


MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:14     Не ве учи ли самата природа дека е срамно за мажот да има долга коса,    


MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:15     ако пак жената има долга коса, тоа е чест за неа, зашто косата и е дадена место превез.    

KADE TUKA SE GOVORI ZA ROPSTVO?????

site sega mozete da videte kako svemirski ja isprevrtuva biblijata za da moze da pluka vrz hristijanstvo- a ti svenmirski odgvori zasto gi menuvas stihovite i zasto gi vadis od kontekst ....ne na mene jas znam zosto go rabotis toa tuku na drugite odgovori im .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:13
1 Господ му рече на Мојсеја:

2 „Кажи им на Израелците: ‘Кога некоја жена ќе забремени и ќе роди машко дете, нека биде нечиста седум денови како што е нечиста во времето на својот месечен ред.

3 На осмиот ден детето нека биде обрезано.

4 А таа нека остане уште триесет и три дни, за да се очисти од својата крв; не смее да допира ништо свето, ниту да доаѓа во Светилиштето, додека не се исполни времето на нејзиното очистување.

5 Ако роди женско, нека е нечиста две седмици, како за време на својот месечен ред, и нека остане уште шеесет и шест денови, за да се очисти од својата крв.

6 Кога ќе се исполни времето на нејзиното чистење - било за синче, било за ќеркичка - нека му донесе на свештеникот, при влезот на Шаторот на средбата, едногодишно јагне за паленица и едно гулапче или грлица за жртва за грев.

7 Тој нека го принесе тоа пред Господа и нека ја очисти; и таа ќе биде чиста од течењето на својата крв.Тоа е закон за жена, кога ќе роди било машко било женско чедо.

8 Ако не е во состојба да принесе јагне, тогаш нека земе две грлици или две гулапчиња - едното за паленица, а другото за жртва за грев. Па свештеникот ќе направи да и се покрие гревот и таа ќе биде чиста.’”


A ovaa ti e za toa oklu cistenjeto ... objasni im sega na drugite asto izmisluvas i isprevrtuvas ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:25

Сега ќе глумам малку "модератор" голема%20насмевка

Templarius и svemirski_duh, оваа тема гласи: "Статусот на жената во Кyранот", а не во Библијата.
Почитувајте ги правилата и пишувајте он-топик! А ако ме слушате мене, подобро ич да не пишувате за да не започнувате расправија и провокации и да ги искушувате и другите да се вмешуваат среќа
 
п.с. Сега видов дека maria_magdalena ја почнала "дискусијата" овде и затоа ќе се воздржам од пишување за статусот на жената во Исламот среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 19:14
Bez glumenje,ke ti se molam.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 19:17
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 19:20
PS: Vidi go templarus za pecatna greska mi se fati.
Sto menuva jas nezmam...
MAZOT NE TREBA DA JA POKRIVA GLAVATA. Ete,so golemi ti potvrdiv na greskata.

Dalje,ne te prasav za drugi citati tuku za onie sto jas gi navedov.

I se izvinuvam sto napisav na ovaa tema bibliski citati... toa so namera da napravime edna paralela a naj interesno e sto Marija nisto ne mi zina.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 35363738>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.