IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 38>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 00:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аиша - не ме разбирај погрешно, не сакам да звучам навредливо, но ова е феномен кој не е присутен само во Македонија, но во целиот исламски свет... Да, има земји во кои има уште поголема неписменос и необразованост (како на пример некои Африкански земји), но освен во тие земји - муслиманските се на второ место по необразованост на населението, особено необразованост на жената.
Турција е исклучок, но мора да се земе во предвид крајно секуларниот карактер на таа земја. Во останатите земји - почнувајки од Индонезија на исток, па се до Мароко на запад, нивото на образованост е многу ниско. Дури и во земји во кои има услови и има релативно постабилна финансиска ситуација. Исклучок е можеби Иран, во целата таа ситуација... но тие се шиити, па нели не ги броиме...
Дури и во Босна и Албанија, образованоста на жените се должи на нерелигиозниот карактер на државите. Дури и во овие две земји, во реоните во кои традицијата има посилно влијание, образованието на населението е многу ниско.
Зошто е тоа така, кога к*ранот изрично бара од луѓето да се едуцираат, без разлика на полот? Зошто од жената се очекува да се занимава само со домаќинските работи, и да биде добра сопруга, а не да биде добар доктор, професор, инжењер? Ова не е феномен само во Македонија, а низ целиот исламски свет...


Fenomenot koj mene me uzasnuva i voopsto ne mi se dopaga e da skoluvanite muslimanki se daleku od religijata. I sega ako sakas da bides prava vernicka, bivas osuduvana od predhodnite. "Sota baras ti so samija vo pr. pravo, medicina, arhitekt." Ko da obrazovanieto im pripaga nim.
Za da navlezam vo podlaboka analiza zosto muslimankite se najcesto neobrazuvani, sum zboruvala so mnogu zeni, i najcesto odgovorot bil deka nivnite roditeli bile ubedeni ako odi vo grad da se skoluva ke stane ista kako nemuslimankite (procafiritce se) vakov izraz se koristel.
No ima eden inreresna rabota. Jas uzivam da go sledam Oprah showto, i nacinot na koja taa gi obrabotuva ovie temi. Sosotjbata na zenata e alarmantna kaj site narodi. Duri ona voopsto ni ne govori za muslimankite, najcesto govori za afro-amerkincite. POsebno za Afrika, kolku tesko ziveat tamu, i navistina ne ni mozam da razmisluvam zosto neodat vo skolo, koga i samiot si svesen vo kakvi uslovi ziveat.
A za porazvienite......eh
Nemoj te molam za indonezijaSo sigurnost znam deka stepenot na obrazovnie na zenata e na VISKOKO nivo. Imam prijatelka koja e od tamu, a omazena e tuka. Taa e magistar, a nejzinata kerka e na med, fakultet vo sk.Tie se tamu super. Arapskiot del zagrizuva i toa mnogu. Voopsto nema nikakva strategija za obrazovanie. Vlasta e korumpirana i vooposto ne se grizi.
Za zal neobrazovanieto e povrzano so nizok stepen na svesnost kaj zenite.
Islamot e toj koj ni veli DEKA ALLAH GI SAKA UCENITE. Deka ucenit evo odnos na DRUGITE se kako zvezdata vo odnos na mesecinata. Sekogas ucenjeto e prioritet, PRviot ZBOR KOJ ALLAH MU GO UPATIL NA PRATENIKOT BIL "iqre - UCI".
Nemozam da ja najdam vistinskata pricina za problemot, no koga ke pomislam na Palestina, i na statistikata neodamna objavena na eden islamski sayt deka toj narod e najskoluvan vo celiot muslimanski svet!

Ednostavno nam ni ostanuva da ja gledame segasnosta, koja mnogu vetuva. Minatoto e tazno i nemoze da se popravi, a idninata ke socekame da dojde.
Na muslimankata i e dozvoleno da bide lekar, ingener, i sl. za ona sto ja biva pred se. Prioriteto se znae, i za nego e pisuvano, no nejzinata profesija e LICNO nejzino pravo, a islamot i nudi OGROMNA PODRSKA.

"NAJDOBAR E ONOJ KOJ NAJMNOGU IM KORISTI NA LUGETO!" -hadis.

Imam mnogu prijtelku muslimanki koi se doktorki, ekonomisti, menageri.....no imam i od onie koi se vredni domakinki, koi se posvetile na decata, no se mnogu doboro religiski obrazuvani. Nemora taa da IMA dokaz za svoeto obrazovanie (diploma) bitno e da ima ZNAENJE!
Sepak da se bide domakninka ne e taka lesno!


Изменето од Aisha - 18.Април.2008 во 00:17
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 01:45
Problemot za neobrazovanost kaj Muslimankite vo Makedonija smetam deka e najmnogu poradi slepata tradicija, i istovremeno neprakticiranjeto na Islamot. Ne mozelo i da bide poinaku koga ne sme ja znaele korista od obrazovanieto, i ne sme gi pocitovale Allahovite zborovi.
Se slozuvam so sestrata Aisha deka obrazovanieto vo Islamot e vozdignato na najvisok piedestal.

Vo edna prilika vlegol Pejkamberot s.a.w.  so nekolku svoi Ashabi vo Dzamija i vnatre videle dve grupi na ludze, edna grupa obavuvale molitva (Klanjale) a druga grupa ucele (citale k*ran, verojatno i Hadisi) ,Pejkamberot s.a.w. gi prasal na drugarite koja od dvete grupi e podobra, tie sto se molat ili tie sto ucat? Ashabite odgovorile tie sto se molat se podobri, a Pejkambwrot s.a.w. gi poucil i im rekol deka tie sto ucat se podobri vernici, bidejki ucat i ce naucat poubavo i podobro da se molat.

Situacijata denesna e takva kakva sto e, no insAllah nie ce se smenime pa vo idnina ce bideme podobri, pa i Allah dz.s ce ja promeni nasata sostojba i ce ni dade pogolema nauka medzu Muslimanite!

Da spomnam  za Saudiska Arabija, sum procital deka tamu 60% od studentite se zeni, kolku e ova vistina Allah najdobro znae.
Vo Afrika najgolem problem e toa sto obrazovanieto e privilegija na pobogatite, vo mnogu zemji duri i osnovnoto obrazovanie se placa, pa mozeme da zamislime kolku narodot tamu moze da si go dozvoli toa.

Malezija e zemja kade sto Muslimanite imaat golem procent na obrazovani licnosti so poln izraz na zborot bidejki obrazovanieto vo Malezija ne zaostanuva mnogu so obrazovanieto vo Zapadnite zemji.

A najgolem procent na akademski gradzani vo svet ima Jordan, interesno zarem ne.

"Naslednici na Pejkamberite se Alimite ( Ucenite ludze)" - Rekol- Muhammed s.a.w




Изменето од muhadzir - 18.Април.2008 во 01:50
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
im happy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 09:35
Колку што знам, огромен е процентот на факултетски образовани муслиманки во арапските земји. Ако не се лажам, пред војната во Ирак имаше најголем процент на доктори на науки на светско ниво! Еве сега читам погоре дека Палестинците се најобразовани. Е сега колку од нив се жени не знам, но сигурно се многу. Во секој случај сакам да речам дека, доколку мажот/таткото е интелектуалец, тој не би дозволил жената/ќерката да остане на пониско рамниште. Нели? Верувајте, ако жената е покриена, тоа не значи дека е проста!
middle is best... i believe in science
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 10:51
taka
site primeri za muslimanka gi zemat od potesniot kraj, te. od nasiot kraj ili od afganistan (sto videle po CNN), a pojma nemat za obrazovanite zeni vo iran (kade ima specijalni univerziteti za zeni) , i vo drugite islamski zemji kade zenite se vo visoski funkcii- pr saudi arabija, malezija, OAE, brunei (finansiski konsultant na sultanot e zena)- taka sto za edukacija na zenata vo islamot treba da se zbori opsto.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:10

Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">1. Жените вредат колку пола маж</SPAN> (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе </SPAN>Сура 2:228 I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">3. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот</SPAN>, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">4. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно)</SPAN> Сура 4:20
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">5. Мажите треба да владеат над жените</SPAN> (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">6. Жените треба да се тепаат ако се непослушни</SPAN>, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">7. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу</SPAN> Сура 24:31

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">8. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото</SPAN> има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 

Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...

 

9. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

10. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29

 

11. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

12. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

13. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)

Итн итн..

Се надевам ви се допадна? среќа


Kako samo si ja naredil Muhamed alal da mu e, edni prava za drugite, a special prava za sebe, no i vo dvete zenata e porobena, obespravena, bezglasna, bez nikakvo dostoinstvo, maltretirana, seksualna robinka i na zemjata i na neboto, bez pravo na razvod, bez pravo da odbie seks od mazot...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:14
Ete i vie i Protestantite imate zaednica rabota. Da e tuka evangelos, ke buide prezadovolen deka NEGO GO citiras.....
 
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:20
Забавен мие овој со гитарава,не знае ништо сем спамирање.Ама Иншаллах ќе му одговорам за се,кога ќе имам повеќе време.Валлахи уживам кога некој сака да најде некаква контрадикција во исламот,тоа ми дава мотив и морал да учам ,истражувам и на тој начин да и се восхитувам на мојата вера.Аллаху Екбер.

Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:22
Bravo sestro!!!
P.s.I znam od na koj forum!!!

P.s.No ne mu e celosen Tekstot..Demek malku po malku..ke se pravet demek znael nestoo!!!

P.s.Pravoslavec!!!

Daj ne sramise,zemigo celiot tekst pastirajgo...a za Sekunda ke imas odgovorot...Ili vratise nanazad ke go najdes!!!

Odgovoreno e od Efendija(lele,bratot uste ne go pustile na forumov!) ili od Omer el Faruk!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:37
Омер - ќе те опоменам да не ги вреѓаш иконите веќе! Тоа не е гитара, а е позиција на рацете на Богородица!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:38
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Забавен мие овој со гитарава,не знае ништо сем спамирање.Ама Иншаллах ќе му одговорам за се,кога ќе имам повеќе време.Валлахи уживам кога некој сака да најде некаква контрадикција во исламот,тоа ми дава мотив и морал да учам ,истражувам и на тој начин да и се восхитувам на мојата вера.Аллаху Екбер.



Ne ti e toj tolku zbaven ima eden so nesto drugo vo race toj ce ti bide uste pozabaven.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:40
moe mislenje e deka dobar status na zenata vo k*ranot e OFF TOPIK

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:43
Sepak e toa tvoe mislenje...
Realnosta i argumentite govorat drugo.
 
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:45
tuka
kazuvame site svoi mislenja
nema tuka na forum ni realnost pa mi argumenti AJSHO
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:47
Па ајде тогаш да си го направиме Чат,и да си тресеме зелени,кому како ќе текне.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,515 секунди.