IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Брзина на светлината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брзина на светлината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 09:02
svetlosniot snop  koga pominuva niz jako naelektrizirano magnetno pole ,pokraj promena na traektorijata na dvizenje, ja menuva i brzinata!toa e fakt...veke dokazana rabota!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 12:07
Originally posted by zagor zagor напиша:

svetlosniot snop  koga pominuva niz jako naelektrizirano magnetno pole ,pokraj promena na traektorijata na dvizenje, ja menuva i brzinata!toa e fakt...veke dokazana rabota!

Но кога поминува низ магнетно поле се движи побавно отколку кога се движи низ вакуум или воздух. И тоа и исто факт. :)
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 12:32
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

svetlosniot snop  koga pominuva niz jako naelektrizirano magnetno pole ,pokraj promena na traektorijata na dvizenje, ja menuva i brzinata!toa e fakt...veke dokazana rabota!

Но кога поминува низ магнетно поле се движи побавно отколку кога се движи низ вакуум или воздух. И тоа и исто факт. :)


Не туку поминува поголем пат и изгледа ко да се движи побавно.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 12:40
dali ke bide pomala ili pogolema brzinata zavisi od polaritetot na magnetnoto pole...nasoka na struite...ili Lorencoviot zakon za magnetizam
zakon na levata raka...намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 12:47
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

svetlosniot snop  koga pominuva niz jako naelektrizirano magnetno pole ,pokraj promena na traektorijata na dvizenje, ja menuva i brzinata!toa e fakt...veke dokazana rabota!

Но кога поминува низ магнетно поле се движи побавно отколку кога се движи низ вакуум или воздух. И тоа и исто факт. :)


Не туку поминува поголем пат и изгледа ко да се движи побавно.


Тропам глупости...ДА може да успори, ама мислам дека не може да ја зголеми својата брзина поради Теоријата на Релативност, која става горна граница на брзината на светлината, но не и долна.

Изменето од Petkovsky - 28.Октомври.2009 во 12:47
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 12:58
...ako i se zgolemi energijata brzinata mora da se zgolemi.toa opsto poznato e pri pominuvanje niz magnetnoto pole..
zakon za energija i nejzinite velicini...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 13:56
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ako i se zgolemi energijata brzinata mora da se zgolemi.toa opsto poznato e pri pominuvanje niz magnetnoto pole..
zakon za energija i nejzinite velicini...


Ај кажи некоја равенка, релација, формулација на тој закон, извор од кај си го нашол и слично.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 15:46
aj vaka ... kolku od vas se sl*gaat deka brzinata na svetlinata e konstantna i apsolutna, t.e. deka ne zavisi od toa dali toj so ja meri se dvizi ili stoi (uslovno).

za site drugi, koi vikaat deka ne e konstantna, ili imaat "dokazi" deka ne bila konstantna, mislam deka ne mu e mesto da pisat vo ovaa tema.

znaci, vo ovaa tema, c e konstantna, eksperimentalno e potvrdeno ushte pred da kazi anjstajn deka e konstantna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morley_experiment

eve vi link na eksperimentot deka c e konstantna, i kraj голема%20насмевка

prasanjeto na temata e, ZOSTO bi bila konstantna, kako bi se objasnilo to. znaci, pricina za konstantnosta, ne posledicite od toa.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 01:10
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

aj vaka ... kolku od vas se sl*gaat deka brzinata na svetlinata e konstantna i apsolutna, t.e. deka ne zavisi od toa dali toj so ja meri se dvizi ili stoi (uslovno).za site drugi, koi vikaat deka ne e konstantna, ili imaat "dokazi" deka ne bila konstantna, mislam deka ne mu e mesto da pisat vo ovaa tema.znaci, vo ovaa tema, c e konstantna, eksperimentalno e potvrdeno ushte pred da kazi anjstajn deka e konstantna.http://en.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morley_experimenteve vi link na eksperimentot deka c e konstantna, i kraj голема%20насмевкаprasanjeto na temata e, ZOSTO bi bila konstantna, kako bi se objasnilo to. znaci, pricina za konstantnosta, ne posledicite od toa.pozdrav


Не. Брзината на фотонот е константа. Брзината на светлината може да е константна (доколку светлината се разгледува како честица), или да не е (доколку се гледа како бран). Кај брановите постои групна и фазна брзина кои не се секогаш исти.

Како и да е, на оваа тема никој од нас не е доволно стручен за да пишува. Може само да копираме од википедија и други извори и да се правиме паметни.

Изменето од Petkovsky - 29.Октомври.2009 во 01:12
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 10:26
jas da mozam da dokazam deka toa e taka kako sto kazuvam ,sigurno nema ovde da se slaam...
...drugo,nitu naukata ne e imuna na novinite,pa najverojatno i zatoa e nauka,sto znaci ako "busaviot" kazal nesto i dokazal deka toa e toa,ne mora da znaci deka e tocno i deka taka ke bide zasekogas!vo vremeto koga toj istrazuval i pronajdocite i teoriite gi dokazuval ...e edno vreme,mnogu raboti se promeneti odtogas,.., pronajdeni se cesticki i drugi sitnici  od koja e sostavena taa,taka da ne e mozno i ne e seedno kako i dali tie otkritija se zanemaruvaat vo  denesnive ispituvanja. 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 11:12
petkovski, e ne e bas taka,

brzinata na elektromagnetnite branovi e c. brzinata na vzaemnodejstvoto e c, znaci, brzinata so koja se osekjaat vlijanijata na silite. osven za gravitacijata, koja sho ... mozi i da ne e sila, nego spored ajnstajn samo iskrivuvanje na prostor-vremeto
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 11:57
Како и да е, на оваа тема никој од нас не е доволно стручен за да пишува. Може само да копираме од википедијанамигнувањеи други извори и да се правиме паметни.
изненадување.....neeeemoj takaaaa..нека%20ти%20е%20срам
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 14:52
Originally posted by zagor zagor напиша:

Како и да е, на оваа тема никој од нас не е доволно стручен за да пишува. Може само да копираме од википедијанамигнувањеи други извори и да се правиме паметни. <SPAN style="FONT-SIZE: 10px">

изненадување.....neeeemoj takaaaa..нека%20ти%20е%20срам
</SPAN>


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2011 во 12:28
Научниците од ЦЕРН при едно истражување откриле честички кои се побрзи од светлината. Откако истрелале неутрони на оддалеченост од 732 километри, од ЦЕРН кон лабораторијата Гран Сасо, тие стигале за дел од секундата побрзо.
Физичарите биле збунети, па го повториле истражувањето за да пронајдат грешка, но на крај заклучиле дека испратените неутони сепак стигнале побрзо од светлината. Уште од откритието на Алберт Ајнштајн брзината на светлината е константа во модерната физика, но доколку со понатамошните тестирања резултатите од ЦЕРН се покажат како точни, тогаш станува збор за револуционерно откритие.ALFA TV.time.mk.


... конечно.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.