IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што сега, без НАТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што сега, без НАТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2012 во 00:01

...ќе се потепаме сега кој згрешил!.газење од смеење

неспособњаковичи...лутина

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2019 во 23:05

опа бато без нато а во отан, парадокс, но зошто, затоа што Македонскиот Народ не гласаше на Референдум за влез во нато, што е Уставна Норма, туку дочека отанизација виа ерга-омнес насилие, реалност која уште сега во алијансата внесува каузален вирус [1] при што 'оние' кои примиле земја во која Поредок е Устав а истиот е забиколен тоа така ним ќе им се удри во однос клучни моменти на своето делување, како незнам, но живееме на свет каде каузалноста е норма ...

реално она што зајковци но и груевци бараа Криволак да го направат една од 30-тенато бази во свет за така да би се гарантирала унитарноста на Македонија, но бидејќи Македонија веќе не постои дали сеуште е ова идеја незнам, а доколку е репер америчкото влетување по ротацијата со зајковци кога ги поредија транспортерите пред триумфалката која нели ќе ја рушеле [2][2] веројатно ќе сакаат да се инсталира на Криволак америчка база, иако дефакто тоа би бил само чекпоинт во случај на идни геополитички интервенции кој така би бил предбележан и позициониран а би се користел активно во иднина, она пак што е придобивка од челнство во една алијанса како нато е милитаризација на земјата бидејќи посекако натака ќе влетува се повеќе оружје, но пред се оние кои се фатени на оро ставаат рака и во крвавиот казан на алијансата како што се блискоисточните интервенции пример онаа во Ирак кога 1 милион ирачани изгинаа од кои 1 третина Деца а уште толку се осакатени, среќа удбалитичарите сами насила сето ова го истераа заобиколувајќи го Устав па така таа крвава отан каузалност е само на нивните глави но не и на Македонскиот Народ, но кој да им каже сега на војниците пазете да не ви ја закачат ѕвездата деница на вашите чела и рамена, кој Свештеник би им посведочил дека живејат во последните времиња и тоа е многу реална Православна дилема односно дали нато симболот не е тоа!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2019 во 10:50

за да ја проверите линкуваната диема, а ако немате време да минувате низ дигресиите во последниот линк, одете во вториот пасус на фуснотите [4][4][5] и тие понив [6][6][7], а потоа пак навратете се на дилемата на крајот од горниот пост, по што ако не ве заинтригираат фуснотираните предожби никому ништо си терате натака како ништо да не било а само ќе ги дочекувате нусефектите од таквата отанизирана реалност постфестум, кога можеби ќе биде прекасно за да разберете дека сте фрлени во центеифуга за сега една аде ако знаеме дека духовниот свет е подлошка за материјалниов јасно е дека таму не ве чека мир и спокој, напротив ко злото навистина е во позадина на таа отанизирана центрифуга како продолжена масонско-евроатланска алатка за колонизација уште појасно е дека вие како отанизирани сте само ресурс како Христијани кои ќе даваат секуларно оправдување за атландитските похоти за њу'ворлд'ордер бирајќи удбалитичари кои одред ќе си легнуваат на брашно на таквата агенда бидејќи си имаат вроден страв да се плашаат Вистината да му ја кажат во лице на насилникот, што дури е норма и за поголемите сојузници во алијансата, со ред исклучоци, но кога и Обама како претседател не можеше да ретерира од нивните шеми што пак друг отаде барата, бар тој беше нели либерал, смешно му дадоа нобеловка за да го замолат европскиот интелектуален крем да не почне wwIII во Сирија, а ко за иронија Трамп кој целосно ги ресетира тамошните ризици за таква реалност но и издејствува преговори со Северна Кореја нго очигледно ќе го заобуколат, веројатно оправдувањето ќе им биде бидејќи бил еден од америчките волбилдери, точно ако успее да ја заузда неоконската аждаја како масонска технократска перјаница и ги огради нивните слинења за хаос без граници, Трамп навистина и тоа ќе стане ... [1]

еве интересна либерална руска анализа за светската шаховска табла, но каде на глобализмот се гледа како предност за сите доколу е мултиполарен, но зар некој верува дека евроатланските детерминисти не се империјалисти и немаа n'w'o агенда, хм тоа им е повеќе од јасно и на врапчињата по дрвјата што значи дека еу оди кон федерализација а ние можеби сме првиот официјален експеримент за да им укажат на другите европски нации ете не боли ако доволно се сака, силувањето, ота нормално следи мерџинг меѓу сЕд и сАд, а потоа присила и другите светски сили да бидат доброволно колонизрани, што посекако нема да биде случај со лесно зар тие како запад можеа да си дозволат комунизмот да ги апсорбира, бреј а сега се сврти страната, само што тоа сиго тераат подмукло низ специјална агитпроп војна да глумат демократи а спроведуваат автократски свои агенди, онаа позната поговорка за слоновите и тревата, што пред се' случува во нивниот двор како елитите би останле послушници на матрицата а Народ како Уставотворен Елемент си го возат како да е уште сега сред тоталитарен комунизам, кој дефакто е сега фашизам како корпоративна-плутократија, а само чека ден кога ќе шифта на повисоко ниво штом кај Народ го ресетираат Христијанското доволно силно за да не може да им ги оградува агендите призивајќи Божја Благодат, што јасно евроатланските детерминисти го прават низ промовирање на содома&гомора стаил декаденција, контрлиран емоционален хаос кој од Христијаните и воопшто секој еден Монотеист прави духовен инвалид, на кој посекако ќе му понудат универзалистичка алтернатива дека и злото е добро низ призма на дуализам односно соживот со него, за на крај откако отпаднат од така од Божјата Благодат и да узнат која е симболиката зад ѕвездите која со векови а не само сега со децении ја имале закачувано по знамиња! интересно е дека и ние во минатото сме ја имале за своја како Македонци, а смешно е што мислат дека ако Македонците ги обезличиле така нивната денешна им зајакнала, напротив, зато и треба да се гледа оптимистички во однос ерга-омнес дилот како Божја Промисла преку која бидејќи истиот е истеран насила и без Народна Акламација така за Народ има голем простор да одолее на многу искушенија иако е повлечен во опасна воен центрифуга како отан, но што без Ссветотаински Живот не е осигурано, иако одишка би било ако Човек се отргне од градската центрифуга и се отштопува од системот Самоодржливо за бар да си го сочува мирот во срце какви и искушенија сега да почнат во Македонија да виреат, лесно да се каже тешко да се изведе, особено склет бидејќи сега мнозина веруваат дека арно ќе ги стигне, та тоа до сега како сончево опуштени јужно европејци се предаваме на раскош и блуд, и тоа со никакви плати, а не пак ако стандард крене озбилно, кој ќе ви биде крив кога ќе ве закачи секс без граници и пари без решетки а вие всушност не сте во Рај туку тоа ќе ви биде пранга за да до него стигнете духовно, но Слободна Волја та евала што сте барале тоа сте си добиле!

нечно што можете да направите во вакви околности, Молитвено Исправете се Здраво, логично Литургиски тое е најсилно како обединети во Славословијата и Молитвите, а за да не ве однесе матната, бидејќи ако до сега ви беше тешко од овој аспект сега уште потешко ќе ви биде бидејќи мамонистичкиот-секуларизам и хедонистичкиот-либерализам ќе ве облејат озбилно како награда заради сервилноста кон евроатланските елити на вашите удбалитичари, сега треба нели да си ја оправдаат својата исклучивост каде погазиле секаков Уставен Поредок за да одработат за своите мецени, иако за оправдување си имале страв од нивни уцени, па бар да ве соочеја со истиот директно туку тоа го тераа агитпроповски подло, ме чуди само што си мислеа Народ црпи волја за промена преку застрашување, уценување и силување!? та ете си истераа како си истераа, онака државнички, а уште сега мерете кои ќе бидат предностите а кои недоносеностите од тоа, да се надеваме негативни нуефекти ќе нема! зар тоа е возможно сред посесивен индивидуализам кој денес и во сиромаштво цвета а не пак во осигурани ратрејс околности, јзнае може ќе стигне работата до возобновени Изворни идеали иако со баркод на чело, нели за да послесно можете да се пребројувате, кога веќе тоа не го чиневте до сега!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2019 во 22:58

инфото за 1 милион загинати ирачани од нато, морам да признаам ми беше не проверено, а излезе дека е анкетна статистика [1] додека бројката 100k [2] иако логично е да марионетска влада ќе се додворува од оние од кии им зависи обновата на земјата, а се повеќе анализи велат дека пола милион ирачани е бројката на загинати [3] но да речеме биле 100k во Ирак но 500k се во светот во последните две декади од кои најголем дел се настрадани заради нато интервенции [4] а дека тоа ќе запре за тоа историјата сведочи дека нема да биде случај [5] на страна постојните жаришта допрва ќе се отвора и Африка, но сето ова е ситница во однос она што како wwIII се спрема и не само со конвенционално оружје туку и со емиско и уште поcтрашно биолошко кое на ангро се модификува и генетски [1][1] а за што има и активна агенда нато [2] патем вие радувајте се дека нема да биде заморчиња сега кога како им се сака што им се сака на отановци ќе си прават [2] а кој да ги спречи можеби сами себе ако се има предвид дека истокот при БРИКС исто имаат секакви вируси, та да не пукне големата инаку пепел, кој се испостави и во лабос ќе ви го товарат                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         [3][3][3]
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2019 во 11:20

релевантно прашање е дали вие и до сега бевте во лабос или допрва од вас ќе направат тоа, хм и до сега бевте директно или индиректно, та тие во земји со повеќе милионски нации си тераат експерименти а не пак со вас, разликата е што сега тоа покомфорно ќе си го прават, ве поздравија аберите како и во сојузничка земја како Франција на времето си експериментирале со цели градтчиња ткајќи им LSD во брашното [1] само што сега на палета не се само хемиски и биолошки гачки туку и наноботови [2] надевајте се дека како интегрирани бар нема да се иживуваат со вас, иако имајќи го во предвид опкружувањето и удбашко-удбалитичарското полтронство како земја вие сте им идеален експериментал граунд, прво на политичко ниво а потоа на сите останати, затоа и битно е да се ослободите од постојните удбашки наштимани партии и како Народ да имате целосна контрола врз политиката (наместо да ве возат постојано како недораснати) а што нема да го сторите ако во недоглед ги гласате постојните удбалитичарски мастадонти, што пак без алтернатива не е возможно за сега [1] во таков вакум пак изборна апстиненција ве прави рамнодушни а колку што знам повеќето имаат намера во Македонија да живејат па од тој аспект погрешно е да им оставате на удбашана да си ја армираат по свој терк политичка сцена ко што тоа го правеа и поранозаради немање внтрепартиски плурализам, но ако мислите дека алтернатива се крајности како ултра левица или ултра десница аирлија на паметот, иако секогаш треба да има простор каде соодветни идеалисти ќе си шмирглаат чалам, едните стремејќи кон марксизам а другите нацизам, иако и постојните мастадонти имаат таква инерција бидејќи популизмот или недостатокот од него зависно кога како ги приморува да бидат исклучиви, без разлика што тоа е удбашки иницирано како во случајот сега со sdSSm и ерга-омнес одродувањето а заради глобалистичко-наднационален експеримент за инстант отанизација на земјата, но што всушност така направија, би рекол ве извозија на тема безбедност а ве фрлија во амбис на милитаризам, сега дефакто станавте приврзок на евроатланскиот империјализам, тоа пак во иднина ќе си повлеквит многу ризици ако вие мислите дека некој за вас ќе сече вени сред сеопшт хаос тоа сте ја утнале озбилно математиката,затоа сега ќе бидете отворени како бавча а живеете на балкан, на страна што во моментот сте ако не најслаба до-најслаба алка во сервоатланската алијанса па логично уште на прва ви стигаат честитки од милитантни фанатици, не дека и порано ги немаше но едно е да си затворен а друго распашој, ако според мене далеку поголем ризик е мафијата и нивниот идела да колонизира преку корупција, она дилемата што е полошо да ти влезе склет под кожа или пак да те нападне од надвор, но постојат денес операции и доктори та не ви остануваништо друго туку да се надевате дека некоој ете е доволно спретен да чиати гангрената, она што е битно да сте свени дека сега сите проблеми одеднаш нема да исчезнат туку надежта ви е потпрена поосигурано врз еа-тајните служби, но аирлија на паметот ако некој си мисли дека тие ќе ве гушкаат, можеби за да ве учипат што потокму, што се прави на разни начини, но кога со некого се гушкаш те префаќа ко што велиме народно мајата неговата енергија, среќа сме Православни па има начини како ова да се спречи нонкој е свесен за тоанкој од удбашани удбалитичаринви енВоцрковен за да има најтокмунштитнза да инсред оган не изгори!?

а дека ставте соучесници вонеден глобалистичко-масонски империјализам тоа треба да ви е јасно, штомне значи дека како чавки од папагали треба да им ја гракате мантрата, дури можете од внатре да им ја реметите доколку свртите на здрава Непосредна Демократија, при што би им затнувале на опитата неоконски пример, кои пак масоните си ги користат заради својата н'с'п агенда, баш како што Трамп им ги згази сред сАд, иако едно цвеќе пролет не прави, но бар остава абер дека промени се можни, а пчела ваму пчела онаму и ето полен ... реално како отанизирани воналијанса која сеуште не е ојска на сАд и сЕд имате луфта за Самоосвест во какви и да е околности на едикоја сервоатланска инвазија колонизација или агитпроп лоботомија ширум светот ако не и потака, вашиот глас може да им биде кукавичко јајце ако не друго кога глумат отан усогласување, а за штомпоучно е да знаете дека сте дел од центрифуга која не знае за доста [1][2] а особено какви се масонските односи во неа [3]

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2019 во 12:40

она што е сигурно сега, иако и порано беше норма, е малтретирањето антиотанизирачки елементи, заради што паметно е истите да си се обединат прогандно во еден еПортал за да можат полесно да одолеваат на притисок, иако ако тоа е политичко наместо интелектуално обединување тогаш ќе бидат државен непријател доколку имаат отворена антиотанизирачка програма, во кој случај би било пожелно ако сакаат да одат контра како слободоумни тоа да го чинат само Црковно т.е. како Верници на аждајата да удираат со Молитва, во спротивно ризикуваат да биднат современи маченици на кои еугеничарите ќе си експериментираат во недоглед разни технологии на лоботомирање, а што без озбилен Молитвен Штит е невозможно да се истрпи, од лично искуство би рекол треба навистина да имате насобрано многу Благодат а потем случајно ко мене да се истрчувате сред отанизиран простор, иако порано беше блиску-до-отанизиран иако нималку слободен бар какви спинови ниски удари и подметувања ми се случуваа и случуваат, но ете имав среќа да не рокнам бидејќи во принцип и многу многу не им се замарам на обземените знаејќи им го крајот, битно ми е само што повеќе да Посведочам дека треба Човек фокусот да му е на Спасение на Душата а што нема да го постигне ако е дефокусиран со гневење кон аждаите и од нив обземените, напротив така ако не го изедат и тој ќе си стане аждаја, во кој случај добрите намери на крај ќе преминат во злобни барајќи кривци клеветејќи по сите страни, а всушност треба да е јасно дека злото не бира кого ќе го обземе, та размислувајте како Ближните да ги деотанизирате не со своја сила туку преку Бога а тоа посекако ќе го сторите ако се утврдите со Воцрковен Литургиски Светотаински Живот бидејќи на аждаите нема како поинаку да им стапнете на опаш а не пак да им скинете копита рогои или истурите заби, заради што секогаш сеќавајте се како дури и војник ко Свети Ѓорѓија го правел тоа Молитвено, еве уште еднаш негова претстава за да и визуелно се потсеќате на тоа ... трет пат на овој форум [1][2]http://www.pppe.mk/2017/sveti-gorgi-kurbinovo-renesansniot-biser-na-prespa/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2019 во 17:43
еве интересна забелша од 2008-ма во нишкава, недостасува само листа на мисии и воени вежби со се онаа последната [1]
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Mozebi ne vlegovme vo nato , no nato e vlezen odamna vo Makedonija...


http://www.novi-svjetski-poredak.com/2016/10/31/svicarski-povjesnicar-sokirao-ratne-huskace-zapada-nato-je-ilegalan-bushu-i-blairu-bi-se-trebalo-suditi-za-ratne-zlocine/

онаму каде можат да влезат влегуваат, онаму каде не можат си тераат спиндерела патки дали терористички или проруски, во најмала рака за да врти америчката воена економија [1] а во најлош случај заради масонската aгенда за нов'светски'поредок низ ордо'аб'чао, зависно кој е на власт во сАд, за последните избори пример Трамп доби подршка од над 200 постојни и поранешни генерали бидејќи беше јасно дека клинтоновци ќе играат на билдерборговската карта за што побрз глобален конфликт, а за што мотивирани се и од брзиот подем на Кина [2] иако најнапред стрепат од Русија но тоа го дознаваме само спорадично [3] заради што и станаа агресори наместо гарантери на безбедност, нивната одбрана е напад, а так и ние од оаза на мирот нали сега треба да биднеме оаза за некромансери, што ќе прават тие се знае, прашање е дали тоа во даден момент е гарант за безбедноста на Македонија, мое мислење е дека не е бидејќи така си губиме Благодат како заедница при што разни ризици се зголемуваат, иако и во такви околности може да се биде флексибилен но само ако не се размислува ригидно дека сега готово нато е гарантот на мирот, хм ако дипстејтовци решат да си тераат некоја своја шема нато сигурно нема да ги запре, заради што и самите нато членки размислуваат отворено [4] кому колку му сечи, но дефакто влезот во отан гајбата за сега спушти прилично комшиски мегали страсти ако тоа е утеха, бидејќи она што би било гарант за безбедноста на Македонија е интеграција во еу иако и тоа не е без ризик [5] под претпоставка дека унијата нема да се федерализира, но времето ќе покаже дали неразумниот ерга-омнес компромис не е добредојден, во најмала рака за да не само со туците туку и со грците да имаме специјален безбедносен дил ко што неофицијално го имаме и со бугарите, динствен проблем е што како дил ерга-омнесот го истераа насила наместо натенане та и така му беа 30 години переле мозок на Народ дека или оди в нато или се ќе му било сакато та и Народ ќе им дадеше подршка, вака подршката дејуре не постои официјално, а тоа значи дека удбалитичарите треба на свој грб да ја изнесат каузалноста што произлегува од заобиколување на Уставна Норма како задолжителен референдум за отан пенетрација, што знаејќи ја нивната непостојаност е малку веројатно, а така пример при срозена економија сама по себе отанизацијата нема да е фактор на стабилност, но нели паметни си се ''они'' може ќе изнајдат некој нов експеримент како би амортизирале К*ршлуси, шиткање на реките и планините, уште тоа им остана што не распродадоа, битно сега сервомаусдонците се дел од нацикоминтерна, чунки национални држави здружени во глобалистички воен сојуз тоа и се!? [6]Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2019 во 13:56

сега нека му ја мислат војниците најнапред иако и Народ не треба многу да е безгриќен, зар мислите дека сега аир ќе видите, хм, за да се осигураат еа-детерминистите дека ќе бидете 100% подобни нема воопшто да се двоумат да ве ботираат или лоботомираат, аирлија на паметот ако мислите дека тоа не го чинат и на сојузници! сигурно им е уште поинтересно бидејќи не сте свесни за ризиците иако помотивирани би биле за подрски експерименти ако сте претпазливи, што би рекле народно - од сите страни ѓорѓи сардисан, НО ако сте паметни ќе се оградувате Благодатно низ Воцрковен Светотаински Живот, но одете да ве видам наштимајте се за Живот во Подвиг а сте си отвориле екстра евроатланск врати за разврат, за сега подотворени, но прашање на време е кога ќе ве заплисне западниот либерализам бихејворизам и кашатализам а сетне така одете одолевајте на искушенија, че заборавите дека воопшто некогаш сте биле Православни Христијани Не Дај Боже, се надевам аберов ќе стигне до што повече Луѓе та бар да внимаваат на пто се насадиле отанизирано и на што сакаат да се насадат глобалистички натака!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&PID=3144806#3144806

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PID=3127441&title=nwo#3127441

https://nanobrainimplant.com/tag/brain/

немојте да се тешите дека сеуште не е скроз замината работа во нов'светски'поредок , а додека вие се тешите таа веќе на светот му е предврата, веројатно се чека самоо подобен момент за да се стркала најнапред федерализација на еу во сЕд за веднаш потоа виа мерџин со сАд да се отвори скроз патот за светска надвлада но за што нормал ќе треба и ww3 инерција како сите со лесно би се фатиле на глобалистичкото оро односно во еугеничарската стапица
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:38


Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.fo/K7qDk#selection-565.0-569.128

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.