IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што сега, без НАТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што сега, без НАТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:03
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Sekoj sega mozje se da i porachuva na makedonija.
Kade bea tie shto sega i porachuvaat na Makedonija da i pomognat na samitot vo Buk*resht?


KAKO DA I POMOGNAT?
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:08
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Sekoj sega mozje se da i porachuva na makedonija.
Kade bea tie shto sega i porachuvaat na Makedonija da i pomognat na samitot vo Buk*resht?


KAKO DA I POMOGNAT?


Isto kako shto i odmognaa.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:18
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Sekoj sega mozje se da i porachuva na makedonija.
Kade bea tie shto sega i porachuvaat na Makedonija da i pomognat na samitot vo Buk*resht?


KAKO DA I POMOGNAT?


Isto kako shto i odmognaa.


KOJ i KAKO i odmogna?

Za mene najmnogu ni odmogna Francija i ostanatiot del od Evropa ( citaj. Germanija, Britanija ,i dr.)koja ostana neutralna na najk*rvinski mozen nacin, sepak ne treba da se zaboravi deka imase i oakvi koji ne podrzaa javno Turcija, Amerika, Slovenija, Estonija i Litvanija.
Sepak nikoj nemase dovolna smelost poostro da se sprotistavi na toj sram i nepravda sto ni go nanese Grcija.
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:28
Zlostornikot sekogash ima ALIBI- vo sluchajov SAD i NATO. Sekogash se vo senka a se vistinskite vinovnici. Da kultuzin, sekogash. I chudno, zoshto ne ja svakjash igrata?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 17:43
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

tocno taka ... ce si mesime leb  , ce pazarime na zeleno pazarce namesto vo vero , cement ce uvezuvame od kacanik , benzin ce svercame od albanija ,  koka kola ne ke pieme kljaker , na izgradbata ce uvezeme od zapadniot breg i pojasot gaza ( ionaka rabotat za eftini pari ) , kosmofon ne tuku so dimni signali ce komunicirame  i red drugi raboti .... koj gi trkala grcite ..... neka si gi nacukaat i parite i investiciite i kapitalot u gz ... da dade gospod da im se osusi moreto ... za inaet .....
 
Да даде Бог морето веднаш и тоа до Јуни годинава да (им) НАРАСНЕ ...и тоа до Гевгелија..
Па ...Гевгелија приморски град....
голема%20насмевка
 


Изменето од novace - 07.Април.2008 во 18:07
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 18:04
Originally posted by irenka2 irenka2 напиша:

najvazno od se sega e da bideme obedineti i da pravime se za na zemjata i nam sepak ni bide podobro. Edno vreme nekoj ni kazuvase deka e vazno samo ekonomski da zajakneme i deka ne treba nisto drugo da gledame. No za zal ne uspea da gi ubedi lugeto. Drugite politicari se napravija da go isfrlat od politikata. A toj ukaza na nekoi sostojbi odamna. I duri so neverojatna preciznost kazuvase sto treba da storime. Raboti sto potoa se slucuvaa, no drugi ni gi nametnaa. Steta! No Makedonecot ke izdrzi. Cudna bilka sme nie Makedoncite. Mislam deka sepak nema da bide loso. Ke uspeeme da gi nadmineme problemite. JA SAKAM MOJATA ZEMJA MAKEDONIJA
 
Не можеш да зајакнеш економски ако нема меѓународна размена на добра..кои ние ги произведуваме и нудиме на светскиот пазар..
 
Односно не можеме ние...како екононски слаба држава да спороведува ембарго..а и самите... со скромната понуда ...да не бидеме ставена под ембарго (забрана) на економски посилните..Дури и ќе имаат опарвдување за правење на тоа...
Само тивок бојкот...проследен со скромни резултати ..а кои нема  да ги надразнат појаките..
Штосот е во тоа ...тоа да ни биде ТРАЈНА  определба..слично како кај Гермнанците.
Тие купуваат најпрво исклучиво германски производ...од другио само ако го немаат..без разлика на цената..
пс
Имав прилика да видам како ист артикал..односно во се слични производи..освен во марката..односно производителот..реакоракот на цените да биде  1:2 во корист на странскиот...а германскиот да биде најкупуван..иако не е и најквалитетен (зборувам за светски поими за квалитет..а не балкански).
КУПУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ ПРОИЗВОДИ   е само ехо односно текст на она што сум го гледал таму како слика..само уште квалитетот да ни е светски!!!.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 18:40
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Zlostornikot sekogash ima ALIBI- vo sluchajov SAD i NATO. Sekogash se vo senka a se vistinskite vinovnici. Da kultuzin, sekogash. I chudno, zoshto ne ja svakjash igrata?


Zosto SAD zlostornik vo nasiov slucaj sto trebase da napravat, neli gledas deka ne im pomina ni planot so Ukraina i Gruzija, sepak moze se najsilna drzava ama ne se sami na ovoj svet.
Koga ke razbereme deka Evropa so isklucok na nekolku mali drzavi i Turcija e najgolemiot krivec sto ne ne primija vo NATO, siguren sum deka ako site ne podrzaa so isti intenzitet kako sto toa go napravi Amerika a na pedercistata grcki jasno im kazaa deka sme za vo NATO grcija ke se razmislese dali ke stavi VETO.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:10
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Zosto SAD zlostornik vo nasiov slucaj sto trebase da napravat, neli gledas deka ne im pomina ni planot so Ukraina i Gruzija, sepak moze se najsilna drzava ama ne se sami na ovoj svet.
Koga ke razbereme deka Evropa so isklucok na nekolku mali drzavi i Turcija e najgolemiot krivec sto ne ne primija vo NATO, siguren sum deka ako site ne podrzaa so isti intenzitet kako sto toa go napravi Amerika a na pedercistata grcki jasno im kazaa deka sme za vo NATO grcija ke se razmislese dali ke stavi VETO.
 
Јас мислам дека фактите се спротивни на искажаните овде...а еве и (мое) објаснување за таквиот мој став:
Америка е замешана во финански смисол 80% во НАТО , а со логистика и оружје... дури до 95% од НАТО..
Така да приказаната ...за добиот и лошиот цајакан е секому позната..барем се надевам оти е така??.
А америте овде се „добрите„....
пс
Ова го видов во случајот со косово..кога сите накрај мораа се да потврдат..она што америка го створи најпрво а потоа и призна..
Во нашиот случај не „признаа„  АМА со напомена (спротивна на признаеното) дека мора да се и понатаму „преговара„!!!.
А правото значење на зборот да се  „преговара„..сите или повеќето од нас знаеме што значи :
МЕНУВАЊЕ НА ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ЗАНАВЕК..со ПЕЧАТ ЗАПЕЧАТЕНО..преку префригани „гиманстики„ со зборови и други нивни вербални еквилибристики.
Затоа мојот одговор секојпат ќе е :
НЕ НЕ и НЕ..по секоја цена.
тага
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:22
Priznavanjeto na Kosovo e druga prikaska, NATO e druga.
Kazi spored tebe sto trebase Amerika da napravi za da ne stavi Grcija VETO.
A ako Amerika tolku saka da go smenime imeto ke ni zapretese so netabilnost , sepak taa go napravi sprotivnoto i ni ja ponudi nejzinata zastita, sto od druga strana ni dava postabilna pozicija.
Sega za sega mislam deka imame podrska od SAD sto ne ja isklucuva moznosta rabotite da se smenat, za sega sepak iako ne sum pro Amerikanski naklonet mora da priznam deka vo ovaa situacija ne podrzaa.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:36
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Priznavanjeto na Kosovo e druga prikaska, NATO e druga.
Kazi spored tebe sto trebase Amerika da napravi za da ne stavi Grcija VETO.
A ako Amerika tolku saka da go smenime imeto ke ni zapretese so netabilnost , sepak taa go napravi sprotivnoto i ni ja ponudi nejzinata zastita, sto od druga strana ni dava postabilna pozicija.
Sega za sega mislam deka imame podrska od SAD sto ne ja isklucuva moznosta rabotite da se smenat, za sega sepak iako ne sum pro Amerikanski naklonet mora da priznam deka vo ovaa situacija ne podrzaa.
 
Јас само би почекал времето да ме негира..ако (само) јас грешам овде..и дајБоже да е така?А што ако не сум погрешил...??
ОТИДЕ МАКЕДОНИЈА ЈАБАНА..
Секој експеримент секојпат не успева..има и грешки...
Примерот (ти) е Полска во Втората светска војна..
Ем „заштитена„ ем поробена.....
Нека се крстат на папата кој беше умен прво ПОЉАК а после ПАПА..
Ги натера да и опростат на Полска над 100МИЛИЈАРДИ долари долг..и таа стартуваше од НУЛА..мислам на долгови надворешни..
Макеоднија според ММФ има долг околу 2 милијарди надворепшен..
А знаеш или можеш ли да претпоставиш колкав е ВНАТРЕШНИОТ ДОЛГ...на македонија
Јас сум лаик и ќе кажам ..едно 10-20 милијарди..од око.
Тука се сите изгубени и реално наплативи добивки на сите фирми на кои во 1948 година им го украдоа комунистите..
Алкалоид , Треска , Пролетер , Макпетрол , Пивара ,Европа , Битолска Пивара, Прилепска Пивара , Витаминка се едни од повеќе познатите...
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:43
Dobro jas isto neznam kako ke izleze cela situacija, a ishodot mnogu zavisi i od nas samite ( politicarite, istoricarite , MANU, dijasporata pa i graganite).
Sepak zborot mi e deka Amerika ne podrza vo Buk*rest ako ne podrzese i Evropa na toj nacin siguren sum deka nemase da bide kako sto bese.
Mislam deka vo ovoj slucaj mnogu poveke treba da i bideme ljuti na Evropa otkolku na Amerika.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro jas isto neznam kako ke izleze cela situacija, a ishodot mnogu zavisi i od nas samite ( politicarite, istoricarite , MANU, dijasporata pa i graganite).
Sepak zborot mi e deka Amerika ne podrza vo Buk*rest ako ne podrzese i Evropa na toj nacin siguren sum deka nemase da bide kako sto bese.
Mislam deka vo ovoj slucaj mnogu poveke treba da i bideme ljuti na Evropa otkolku na Amerika.
 
Јас имам обичај ...да одпосле јасно кометирам..не според кажаното ами според направеното..се мисли на арно..
Грција не е она за што ја преставуваат кај нас..и тие се само троа побогати копуци од нас..
Тие се ако се сеќаваш на ситуации од детството:
Кога идев у „туѓо„ маало по девојка..ми пуштаа детуле да ме провоцира..а одстарна какао незаинтересоирано си седеа постарите..и чекаа повод за да ме смачкаат..не поради друго..беа и појаки и мнооогу побројни од мене..
Ова на тоа ме подсетува...а ако грешам јавно ќе се извинам...на сите..
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 19:56
Nema vrska oni si barat nivna politika vo cela situacija, a glupo e da se misli deka Amerika stoi zad Grcija.
Ako nekoj stoel i stoi zad niv togas toa e Rusija, a finansiski Evropa.
Inaku jas mnogu dobro znam koj se i kako se grcite pogolemi cigancista od niv nema ( so isklucok na tatarite) arno ama evropa so epten mnogu sredstva gi opravi i zatoa sega se pravat peteli na balkanot.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 20:08
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nema vrska oni si barat nivna politika vo cela situacija, a glupo e da se misli deka Amerika stoi zad Grcija.
Ako nekoj stoel i stoi zad niv togas toa e Rusija, a finansiski Evropa.
Inaku jas mnogu dobro znam koj se i kako se grcite pogolemi cigancista od niv nema ( so isklucok na tatarite) arno ama evropa so epten mnogu sredstva gi opravi i zatoa sega se pravat peteli na balkanot.
 
Се сложувам за грчиштава..другото ќе видиме..дај боже на арно..
Иако секој на свој начин различно размислува..очигледна е желбата за просперитетна Македонија..
поздрав
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.