IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 46>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2014 во 14:32

Кога се меша употребата на ф и в, па имаме зборови како Шфајцарија, Афстралија, кфалитет, ефтино-евтино, сфаќа- сваќа, сфера - свера, растфор-раствор.... ох

Скоро па софршен, што би рекла сликава:

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2014 во 14:37
Да не е жално, би било смешно ... доста е
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2014 во 15:03
Eden predlog...mozes na poslednite 3 komparacii isto taka da im gi odboldiras bukvite na pravilnite zborcinja.....da ne gi povtoruvam jas za da ne rece nekoj deka mudruvam:)

p.s. ne za drugo,tuku na nekoj ke mu se najde....

Изменето од Kastro - 06.Март.2014 во 15:08
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 11:14
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=3614818259&id=51&prilog=0&setIzdanie=

Би истакнал дека е многу разочарувачки кога ќе видите конК*рс за запишување студенти во високообразовна установа напишан со бугарски кирилски букви

изненадување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2014 во 11:15


Зошто шолја бе луѓе?
Шолја за кафе и WC шолја.

И филџан не е македонски збор, ама барем не асоцира на нешто од што не би пиела кафе. не слушамКон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2014 во 18:38
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:Зошто шолја бе луѓе?
Шолја за кафе и WC шолја.

И филџан не е македонски збор, ама барем не асоцира на нешто од што не би пиела кафе. не слушамправиот израз за WC шолја е ВЦ школка, а шолја ја викаме на нашки, баш затоа што наликува и на шолја за кафе со порцеланот... во ниеден јазик не постои термин за тоа, исто како кај нас се бара првиот предмет на кој наликува, на пример toilet bowl на англиски

немам ништо против термините филџан и шолја да се користат за садот за кафе...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 12:45
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:Зошто шолја бе луѓе?
Шолја за кафе и WC шолја.

И филџан не е македонски збор, ама барем не асоцира на нешто од што не би пиела кафе. не слушам-a zoshto pa wc-to da ne bide....WC fildjan?намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 12:53

Е баш сега пијам кафе.кафе
Струмичани кафе пијат од филџани, а шолјите им служат за други потреби.
Јас ќе си се држам до моето.голема насмевка

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 13:04
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Е баш сега пијам кафе.кафе
Струмичани кафе пијат од филџани, а шолјите им служат за други потреби.
Јас ќе си се држам до моето.голема насмевка

 

Значи смисалата е да ни го кажеш како е на литературен јазик , а не на локалниот диалект што го зборуваш и си мислиш дека си во право !
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 13:05
e alal da tie,

...sama  si go piesh,a?изненадување 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 13:23
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Е баш сега пијам кафе.кафе
Струмичани кафе пијат од филџани, а шолјите им служат за други потреби.
Јас ќе си се држам до моето.голема насмевка

 

Значи смисалата е да ни го кажеш како е на литературен јазик , а не на локалниот диалект што го зборуваш и си мислиш дека си во право !


Ауууу Емил, за тебе специјално мора да се дообјаснува.
Македонски збор нема, реков погоре и шолја и филџан се увезени.
А во литературниот јазик, мислам дека одомаќинет израз е филџан.
(За литературен јазик не го сметам ова што се пишува по разноразни списанија, портали и локални телевизии. Таму си требаат лектори.)


За Брза еден филџан кафе


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 13:39
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:За Брза еден филџан ---


- shukjur!

ti tekna na kraj.намигнување

-кафе
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 21:51
Во Македонија толку многу се употребужваат србизми  што е дојдено до тој степен да тврдиме дека се тие македонски зборови.

„македонски“       македонски

цигара                 цигар
тегла                    тегло  (може и тегла, ама ако се две и повеќенамигнување)
крема                    крем
пудра                    пудро
...
и да не редам понатаму.

Зборот ми беше дека и во овој случај:
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

  Зошто шолја бе луѓе?
Шолја за кафе и WC шолја...

Зошто едноставно не си го користиме зборот „шол“? Во множина: „шолеви“!
Пример:
Подај ми го шолот со чај.
Измиени ли се шолевите?

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 23:50

Шол? размислување

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.