IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 444546
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 16:18
комплицирана работа
затоа ми е проблем македонскиот

каj нас е просто
без - без
над - над
под - под
зад - зад
пред - пред
през - презнема бес нема нат
old d4b3
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 17:24
Еве уште неколку примери со префиксите од Да Бе:

безбедно - безбедно, безкрајно > бескрајно;

надмоќно - надмоќно, надпревар > натпревар;

подгреано - подгреано, подполно > потполно;

задгробен - задгробен, задскрие > затскрие;

предградие - предградие, предпладне > претпладне;
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2014 во 18:36
Originally posted by емил емил напиша:

Аха . Јасно 

А иста ли е работава со зборовите  ’’дека ’’ и ’’каде’’ . И сељачки ли е да се обратиш кон некој со дека ?Ne DEKA e seljachki, tuku zavisi vo koj del od Makedonija kje go kazesh toa.
Mozesh na nekoja da i rechesh, DEKA odish vaka rano? Istoto znachenje e i so KADE odish vaka rano?
Ako ova i go kazesh na nekoja skopjanka kje te smeta za provincijalec i tezok seljak.
Vo sekoj sluchaj, jas sum posledna shto treba da zboruva za makedonskiot literaturen jazik, koga ziveesh vo Skopje najchesto zboruvash sekako samo ne literaturno.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2014 во 00:41

Се чудев, се чудев што време ќе да е ова и никако не ми текнува.
Можеби некое ново измислено, на пример “сегашно неписмено време“...не знам


Според британски медиум починатиот веќе бил еднаш оздравел од Ебола!

Од Сител.Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2014 во 09:50
Историјата ја пишуват победниците, (шо сака да каже писателот)
Ако изданието за македонски литературен јазик го напишал прв некој од струмица и истото е издадено со членови на некој совет каде членувале струмичани и штипјани тогаш вие сите скопјани  ќе бете сељаци нели? или  ако погледниш наназад Скопје некаде пред земјотресот имал под 300.000 жители, сега се над 600.000ж. абе се множат многу или сега во Скопје се повеќе провинцијалци одколку скопјани.Да не давам, Литературниот македонски јазик МОРА да е склоп на историјата односно склоп на сите начини на изразување во Македонија, ако Жуто, И Ногите што е најчесто уптребувано  во Скопје е литературно, ние од Тиквешијата сме за вас Литературни Лекторигазење од смеење


Изменето од konan - 25.Јануари.2015 во 10:16
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 01:56
Во последниве 2-3 месеци постојано го среќавам зборот оДкаже и тоа најчесто во пишаните медиумивртење со очи
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 07:47
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Во последниве 2-3 месеци постојано го среќавам зборот оДкаже и тоа најчесто во пишаните медиумивртење со очи

тоа е затоа што не вработуваат дипломирани лектори да го редактираат текстот како што треба....мислат дека су уличарски  жаргон ќе му се приближат на народот и ќе му бидат поразбирливи и поблиски.
затоа и на оние што ги пишуваат текстовите им се провлекуваат вакви грешки од типот оДкаже
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 22:46
Некои изданиа на топер  беа да си помислиш дека воопшто немаат лектор.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 23:18
Па и од Култура јас имам земено книги што како да се преведени на Гугл транлејт...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 23:35
Пред месец дена ми падна во рака примерок само не паметам од кој автор, знам дека е професор на Факултетот за безбедност, напред пишуваше дека за преводот се погрижил Гугл транслејт.
Имаше и по интернетов слика од "делото", ама еве сега не можам да ја најдам затоа што не ми текнува на авторот. Ама ќе ми текне..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
ThomsonSteve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThomsonSteve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2016 во 08:07
You can choose the academic writing services for all kind of academic paper. They have expert writers to complete all the papers orders from the students. Hope you are enjoying the services.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2016 во 09:37
-pa, opshto poznato e deka tie shto se zanimavaat so bezbednost, se posebno jaki i po svojata osobeno  ''visoka''  inteligencija.смеење
You live only ONCE!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2016 во 00:54
me interesira ova podole,kako se cita i kako se pisuva pravilno...pa duri eve i na makedonski.

ИГОР & САШО 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 444546
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.