IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 46>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 00:26
jas ti vikam deka ne ti treba vopshto,...ako zboruvash, kako shto pisuvash ( osobeno ako od "prva" pishuvash),....bi trebalo da ti pozavidat na toa ,...mnogu makedonci.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 09:52
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Edinstven leksikon koj mozev da go najdam, bese lani na saemot, mislam deka I.K. Toper bese. I da vo tomovi bese. lani ne go kupiv a ovaa godina go nema.

Tuku najdov pravopisi denes. VO prosvetno delo. I toa prilicno dobri i poopsirni.
No recnik nema nikade
POrano imase mnogu srpskohrvatski - makedonski recnici, sega nikade!


РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СО СРПСКОХРВАТСКИ ТОЛКУВАЊА
СОСТАВУВАЧИ: ТОДОР ДИМИТРОВСКИ,БЛАГОЈА КОРУБИН,ТРАЈКО СТАМАТОСКИ
ИЗДАВАЧ- МАКЕДОНСКА КНИГА - 1986
ЕДНОТОМЕН СО ДЕБЕЛИ КОРИЦИ ( ТРИДЕЛЕН - СО ОБИЧНИ КОРИЦИ)
РЕДАКТОР - БЛАЖЕ КОНЕСКИ
РЕЧНИКОТ СОДРЖИ 64522 ЗБОРОВИ НА 1706 СТРАНИЦИ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 12:27
Благодрам мајсторче за информацијата. Јас знам дека има, но проблемот е што неможам да најдам. На саем има само нешто како балкански речник, но фондот на српски зборови е многу мал.
Па да не знаеш каде да го најдам?

Инаку брза, јас сум родена во Мк. и на една друга тема пишував дека јас си ја чувствувам како моја земја. Сум била зо земјата од каде што потекнувам и искрено, сум се чувствуавала како странец.

А на мене гордост ми е да зборувам лит. мак. јазик. Сепак целото мое образование било, и е на мак. јазик.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:13
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

А на мене гордост ми е да зборувам лит. мак. јазик. Сепак целото мое образование било, и е на мак. јазик.
Доколку веќе се стремиме кон македонскиот литературен јазик и отвораме тема за тоа, тогаш да го употребуваме правилно. Имено, не можеме да употребиме конструкција А на мене гордост ми е да зборувам.... Правилно е: А мене ми е гордост да зборувам....
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:20
Ете така, конечно една убава и корисна тема! Темава навистина ми се допаѓа, бидејќи и јас многу често доаѓам во дилеми за некои работи. Сепак, граматиката и правописот на нашиот јазик се преобемни и невозможно е се` да знаеме.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 23:31
Eве на пример, како е правилно:
сфаќа или сваќа?
(се oднесува на глаголот)
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 23:59
Sfaka e pravilno, dodeka svaka e "profesija"
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 00:07
ma,...jas povekje ja miluvam,..svakjata,....голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 14:35
Кој во денешницава зборува литературно македонски?

Изменето од Zaspana - 24.Април.2008 во 14:35
Кон врв
teonicka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Локација: Poland
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teonicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 13:37
Леле, малечки дечиња. Сите зборувате литературно, без тепачки ве молам.
И дијалектите се дел од традицијата и национално богатство. Ама нивната употреба во јавност е недозволена. Дома никој не може да ми забрани да зборувам како што сакам, ама кај нас друго е проблемот. Употребата на литературниот јазик - каде, кога и од кого.
Медиуми, училишта? Таму каде што треба да се зборува на литературен јазик, се зборува некој нов „литературен“. Недај боже да изреагираш, ќе те сметаат за ненормален и ќе ти предложат да прошеташ малце по скопските улици за да научиш што е тоа „буткање“.
"Love is...not living in the past"
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 21:01
Originally posted by anastea anastea напиша:

Mnogu mi smeta nepravilnata upotreba na nasiot preubav i bogat so zborovi jazik.Zosto koristite srbizmi,bugarizmi,grcizmi..i slicni "izmi" koga za soodvetnite zborovi si imame nasi koi se mnogu poubavi zatoa sto se NASI!Sekoja misla,kolku i da e ubava,napisana (ili kazana) vo nekoj nevozmozen redosled,so bezbroj pravopisni i drugi greski,gubi od svojata smisla i ubavina.Pa zosto sme odele na uciliste bre luge???E sega, ne velam da vnimavame na sekoja zapirka ili da barame sekogas vo PRAVOPISOT sto e pravilno a sto ne (toa bi trebalo barem malku od malku site da go znaeme),no barem da se potrudime da go zboruvame (i pisuvame) pravilno majciniot jazik i da si go socuvame od zabot na vremeto i mnogubrojnite nadvoresni vlijanija!
P.S.:Se izvinuvame odnapred za napravenite greski!


ми смета = ми пречи

И да, секогаш кога не сме сигурни во тоа што го зборуваме или пишуваме треба да го отвараме правописот, затоа што само така може нешто да научиме.

Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 21:17
Еве што најчесто се среќава:

- највеќе (Градацијајата оди вака: многу, повеќе, најмногу. Значи, не е исто како голем, поголем, најголем, туку е отстапка.)

- најефтини цени (Цените не се за продавање, па да бидат најефтини. Треба да се рече: најниски цени или, пак, најефтина роба.)

- Погрешна употреба на: него и нему. Слично: нејзе и неа.
Него му реков - треба: Нему му реков. (Него го однесов на лекар.)

Дијалог:

- Благодарам - му велиме на продавачот, а тој одговара:
- Ви благодарам и јас на вас (треба: И јас ви благодарам, или, уште поедноставно, ви благодарам).


Кон врв
Nin4e Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nin4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 00:18
Во ред - треба да зборуваме македонски, но пред се и да пишуваме на кирилица.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:31
Retko koj zboruva literaturno,site cepame dijalekt zavisi od kade sme,a za zal mnogu i ne znaat koj e toj literaturen makedonski jazik,pa kamo li da go primenuvaat..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.