IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Како се добива ХИВ-СИДА?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се добива ХИВ-СИДА?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 17:23

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 12:28
 EVE  DA  ZNAETE  NAKRATKO  KAKO  SE  DOBIVA  HIV  SIDA
  ODIS  VO  DISKOTEKA  KADE  STO  IMA  NAJGOLEMA  GUZVA  I  CEKAS  NEKOJ  DA  TE  BOCNE  SO  ZARAZENA  IGLICKA.
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2009 во 14:17
da ali sida se prelezuva samo ednaska taka da ako te bocne eden posle od ostanatite nemas gajle
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2009 во 14:24
Moze da se dobie i od klozetska solja. Ako sednes, a prethodniot ne e stanat
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2009 во 14:36
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Moze da se dobie i od klozetska solja. Ako sednes, a prethodniot ne e stanat


da tova e eden od najsigurnite receptiголема%20насмевка


Изменето од anakin - 01.Јануари.2009 во 14:36
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 19:15

sh*tAKE PECURKA PROTIV VIRUSOT NA SIDA

sh*take pecurkata sodrzi unikatni materii tnr., "fitoncidi", isparlivi soedinenija koja gi unistuva virusite, vklucuvajki go i HIV, predizvikuvacot na sidata.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 23:40
a,zoshto? ...da ne saka nekoj da ...dobie?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 00:13
газење%20од%20смеење

taka stalno .......se pie za nastinka .......se kupuva shampon za voshki .......плазење

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 18:56
Ревидирано на: 15. Март 2010 - Објавено на 15:09 GMT
 
 
Ново оружје против вирусот ХИВ?
 
Реклама%20против%20СИДА
Група научници вели дека една хемикалија која се наоѓа во бананите може да биде моќно оружје во борбата против вирусот ХИВ.

Тие тврдат дека лабораториските тестови покажале оти природниот растителен протеин има јачина колку два од сегашните анти-ХИВ лекови.

Податоците се објавени во списание за био-хемија.

Научниците признаваат дека во борбата против вирусот ХИВ се потребни нови средства.

Има двојно повеќе заразени лица од оние што добиваат третман со спасувачките анти-ретровирални лекови.

Едни од најветувачките состојки, според научниците се лектините, хемикалии кои се наоѓаат во растенијата а ефикасно ги запираат инфекциите со вирусот ХИВ со тоа што го попречуваат да се интегрира во клетките кои ќе ги нападне.

Тимот научници од универзитетот Мичиген откри и дека лектинот извлечен од бананите е еднакво моќен колку и два од сегашните лекови кои се во употреба.

Тие веруваат дека лековите за вагинална употреба со микробицидно делување може да биде ефтин и ефикасен третман особено во земјите во развој.

Една од најголемите придобивки за употребата на лектините е тоа што тие многу му отежнуваат на ХИВ вирусот да мутира и да стане отпорен на третмани.

И покрај тоа што ќе бидат потребни неколку години за да се користи на пациенти, научниците веруваат дека дури и делумно успешни микробициди може да спасат многу животи.

Нивните оценки уште додаваат дека само 20% покриеност со микробицид кој има само 6% ефикасност против ХИВ - може да спаси од зараза до два и пол милиони луѓе во период од три години.

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 19:58
Бананите штитат од сида?!

Бананите може да се клучот во новиот моќен третман за заштита против вирусот на сидата. Во лабораториските испитувања, научниците открија дека состојката наречена BanLec е влијателен анти-ХИВ лек.

Тие веруваат дека евтините терапии базирани на BanLec имаат потенцијал да спасат милиони животи. Состојката која е од важно значење се вика лектин.

Истражувачите во САД открија дека лектинот кој се наоѓа во бананите може да го блокира ХИВ вирусот да влезе во телото.

- Проблемот кај лековите за ХИВ вирусот е дека тие можат да мутираат и да станат неефикасни. Но лектинот многу потешко може да мутира и поради тоа мислам дека нашата студија е успешна. Тој може да ги врзе шеќерите кои се наоѓаат на различни места од ХИВ вирусот и со тоа го опколува вирусот, изјави главниот автор Михаел Свонсон од Универзитетот во Мичиген.

Истражувањето беше објавено во магазинот Journal of Biological Chemistry.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 12:48
Акупунктурата може да пренесе ХИВ и хепатитис Б и Ц?!

Третманот со акупунктура може да пренесе бактериски инфекции, хепатитис Б и Ц, па дури и ХИВ, предупредуваат експертите.

Микробиолозите од Универзитетот од Хонг Конг инсистираат на тоа дека употребата на контаминирани игли може да има катастрофални резултати, пишува во China Daily.

- За да се спречат инфекциите кои се пренесуваат со акупунктурата мора да се преземат неколку мерки, како на пример употреба на игли за еднократна употреба, како и да се дезифенкцира кожата, напишаа истражувачите, предводени од Патрик Ху, професор по микробиологија од Универзитетот од Хонг Конг.

Акупунктура е терапија на отстранување на болка и лечење на одредени болести со помош на тенки иглички кои се забодуваат во пациентот во прецизно определени точки. Се развила во Кина. Во кинеската традиционална медицина акупунктурните точки се сместени во должина на линијата(меридијана) по која тече „виталната енергија“. Анатомски или хистолошки докази за постоење на такви линии или точки на човечкото тело нема. Современите акупунктолози ги претставуваат како претпоставки (идеи) кои се корисни во клиничката пракса.

- Иако не постои јасен доказ за врската помеѓу акупунктурата и ХИВ инфекцијата, ние предупредуваме да се внимава со користењето на иглите, изјавија научниците.


Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 21:56
Кој незнае како се добива сида? збунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 21:58
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Кој незнае како се добива сида? збунетост
 
 
Милиони луѓе знаат како се добива СИДА и важно е дека знаат како да се чуват.
 
Ти очигледно незнаеш......тага
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 17:01
емил си знае tiggy не е до толку
LD Pistolero a.k.a Demolero
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.