IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Како се добива ХИВ-СИДА?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се добива ХИВ-СИДА?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:50
Кинез се излечил од СИДА
ПЕКИНГ (Ројтерс) - Еден земјоделец во Кина немал никакви знаци за присуство на ХИВ-вирусот иако шест години претходно имал позитивен ХИВ тест, објави кинеската новинска агенција "Хсинхуа". Вен Конгченг, од областа Чуанјинг во североисточен Ѓилин, прв

ПЕКИНГ (Ројтерс) - Еден земјоделец во Кина немал никакви знаци за присуство на ХИВ-вирусот иако шест години претходно имал позитивен ХИВ тест, објави кинеската новинска агенција "Хсинхуа". Вен Конгченг, од областа Чуанјинг во североисточен Ѓилин, првпат бил тестиран како ХИВ позитивен во 2001 година во Центарот за превенција и контрола на болеста во Чуанјинг кога се правела анализа на крвната плазма на крводарителите.
Кон крајот на 2003 година било потврдено дека има ХИВ/СИДА со друг тест што го спровеле здравствените организации за спречување и контрола на болести во областа Ѓилин.
"Откако во јули чул дека има негативен резултат, Вен пошол во Првата болница при Кинескиот медицински универзитет и во три други болници за да направи ХИВ тестови, и сите се покажале негативни".
Резултатите не можеле веднаш да бидат потврдени. Стручњаците во Чуанјинг не знаат како може Вен да има негативни тестови и велат дека потребно е да се направат повеќе анализи.
"Не верувам дека Вен се излечил од вирусот со некаков лек", рекол еден стручњак.
Ако негативниот тест биде потврден како точен, Вен ќе биде првиот човек во Кина кој се излечил од ХИВ-вирусот.
Кина станува се поотворена за СИДА-та во последните години, иако отпрво негираше дека болеста масовно се шири во државата. Сепак има области каде што СИДА-та уште е табу и каде што е попречна работата на граѓанските групи кои се борат за нејзиното спречување на ширењето.
Во 2003 година, Ендру Стимпсон, 25-годишен Британец, имаше негативен ХИВ тест иако 14 месеци претходно бил позитивен. Ова предизвика секакви шпекулации кај медиумите кон крајот на 2005 година кога се дозна за случајот.

http://vest.com.mk/default.asp?id=144320&idg=7&idb=2238&rubrika=Kaleidoskop
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:01
ete gotovooo ,gledate lugeto pocnaa sami da si se lecat голема%20насмевка , udrete na sex

Изменето од Eleni - 05.Декември.2007 во 17:05
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 11:08
..e sega topla voda ke izmisluvam..Sto da kazam za AIDS-ot?...Se e kazano...a za Kinezot..veruvam..oni se freaky nacija...oni MOZAT SE!!!
Кон врв
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 08:24
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Оти си мислите дека само сидата е проблемот? Има уште 10тина други Сексуално Преносливи Болести, кои се многу почести од сидата.


Ne mislam deka samo sidata e problemot, tuku deka taa sigurno ubiva, mnogu cesto onie koi se najmalku vinovni za toa , decata na nositelite na virusot тага
f_frosina
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 02:09
СИДАта не убива. Сидата ја уништува одбранбената способност на организмот, и потоа и најмалку опасна бактерија или вирус може да биде смртоносна, зашто организмот нема како да се одбрани.

Скраја да е, на никој не му го посакувам тоазагриженост
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 02:12
И ризикот од ХИВ вирусот е подеднаков и кај стрејт и кај би и кај геј луѓето. СИДА-та не е болест само на геј луѓето, не се надевајте на тоа!
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
Bojan_pp Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bojan_pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 17:00
При некористење на кондом се добива ХИВ-СИДА.Затоа користете кондом за полов однос!!!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 20:34
е ова не го знаев
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 23:33
Sindrom na steknata imunodeficiencija(franc.Sindrome d'Immuno Déficience Acquise - SIDA)angl. Acquired Immunodeficiency Syndrome - AIDS).
Osnovna osobina na ovaa bolest e teshko oshtetuvanje na imunoloshkiot sistem,t.e.nemoznost na sistemot da se brani od shtetno deluvanje na razlichni bolesti.Togash se namaluva brojot na leukociti vo krvta,namalen e brojot na limfociti vo limfnite chvorovi i slezinata,namalen e brojot na zrelite T limfociti,taka da se namaluva kolichinata na antitela.Poimot "imunodeficijencija"podrazbira namalena ili nedovolna sposobnost na imunoloshkiot sistem na bolniot.

VIROLOGIJA
Prichinata za HIV virusot e tnr.RETROVIRUS koj gi napadja specifichnite stanici na odbrambeniot organizam,stanicite od grupata leukociti,t.e.limfocitnite podgrupi koi kako rekov go namaluvaat imunoloshkiot sistem koj e biten za odbrana od bolesti.

NACHIN NA PRENESUVANJE
HIV najchesto se prenesuva so seksualen chin,so meshanje na nekoi od telesnite technosti na oboleniot so onie na zdraviot chovek(sperma,krv),se prenesuva od majka na dete(vo bremenosta),so koristenje na istaa igla so predhodno zarazen,transfuzija,a preku postelkata zarazena majka moze da go prenese na svoeto dete,isto i so doenje.

HIV ne se prenesuva vo sekojnevniot zivot so druzenje,gushkanje,bacuvanje,koristenje na isti pribor za jadenje.HIV virusot nemoze da go prenesat insekti(komarci)preku pot,zatoa shto vo takvite technosti HIV virusot go nema vo  dovolni kolichini za da dojde do zaraza.Ne se prenesuva nitu so sedenje vo ista prostorija kade se naodja bolniot.

KAKO DA SE ZASHTITIME
Iako vo primitivnite krugovi se tvrdi deka edinstvena zashtita e apstinencija od seksualen odnos,nauchnite istrazuvanja tvrdat deka edinstvena zashtita e prezervativot koj vo seksualnite odnosi ja namaluva verojatnosta na prenesuvanje.
Osobite koi zemaat droga po intravenozen pat,treba da  koristat iskluchivo svoj pribor ne delejki ja iglata so nikogo.
Postojat nekoi lekovi i metodi na lechenje od koi edna od najpoznatite e kombinacija na lekovi so proteini i nukleinski kiselini,koi ja smaluvaat kolichinata na  virusot vo krvta,no veke edna propushtena doza moze da dovede do imunost na virusot na lekot.No i taa metoda ima negativni efekti kako shto se prolivi i anemija i ne se pokazuva sekogash uspeshna.
Postojano se raboti na novi lekovi i vakcini,no dosega nema formula koja bi  mozela da garantira sigurno ozdravuvanje.
Sega zasega e najvazno da ludjeto bidat informirani za bolesta vo pottiknuvanje na odnesuvanjeto so cel da izbegne mozniot izvor na zaraza.
Izvor:Wikipedia

CRVENA LENTA E GLOBALEN SIMBOL ZA SOLIDARNOST
SO HIV-POZITIVNITE I LUDJETO ZABOLENI OD SIDA
Изменето од mamma - 23.Април.2008 во 23:33

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 23:35
15 % NEMA SANSA DA SE ZARAZUVAAT, PROSTO NEMAT RECEPTORI KADE DA SE POVRZE VIRUSOT
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 16:38
abe ko idiot nekoj ke opita da ne znajt nekoj...
dali od lizenje na vagina moze da se zarazish so hiv?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 17:06
Chitaj fiksi pogore tekstot....se iznamachiv dodeka gi najdov informaciiteплазење

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 17:07
Можеш да се заразиш со ХИВ и преку орален секс.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 17:17
abe nekoj veli moze nekoj veli ne moze....
e sea kogo da mu veruva?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.