IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - "Македонија" името било географски поим!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Македонија" името било географски поим!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Борислав Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Борислав Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 19:59
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

...Зошто јас знам дека име на една држава се дава кога таа е населена со луѓе кои припаѓаат од некое племе(пр.)
Македонци, Македонија...Бугари Бугарија
Дајте да ги чуеме бугарските логики зошто е тоа така??
Може?


А в Косово какви живеят, косовци ли
Кон врв
ntg2006 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2006 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 07:59
Originally posted by makedonist makedonist напиша:

..... Дали Бугарите знаат дека Пиринска Македонија е западна Тракија, дека поимот Македонец во Пирин значи етнос, а не географски термин? Очигледно е дека севкупната бугарска историографија, во делот на македонизмот, треба
да претрпи длабока ревизија. Тоа би било во интерес и на
сегашните и на идните генерации Бугари. Ср ам и грев е да живеат во една вештачки наметната заблуда.


Ке ja направи шефо ревизиjата Он може да стигне наjдлабоко во бугарската историографиja.На тие от МАНУ ке им купа пасти
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 08:01
Originally posted by Борислав Борислав напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

...Зошто јас знам дека име на една држава се дава кога таа е населена со луѓе кои припаѓаат од некое племе(пр.)
Македонци, Македонија...Бугари Бугарија
Дајте да ги чуеме бугарските логики зошто е тоа така??
Може?


А в Косово какви живеят, косовци лиКосово е приказна стара 1 година

Косово е СЛОВЕНСКИ ТОПОНИМ..
И Косово името е добиено по Ќерката на Самуил КОСАРА..
Тоа е покраина
Ние збориме за регион кој повеќе од 2500 години се вика Македонија.
Тоа што србите сега пред 10 години ги продале имотите не значи дека Косово не било населено со СРБИ(СЛОВЕНИ)...
Не го земај Косово како приказна и не се прави наудрен знаеш која е приказната со Косово.
Или и за тоа треба човек да ви објаснува????


А и Косово е ПОКРАИНА, не е ДРЖАВА..

Изменето од Vladimir88 - 22.Април.2008 во 08:29
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 09:26
ne ce e samo pokraina..
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:33
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?

Изменето од Vladimir88 - 22.Април.2008 во 12:35
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 13:10
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1EBFED7044C5E94697D682A55D8DDF9A

..
За да може да се сосече критичкото мислење и отпор, се користи порнотопски речник на црно-бели слики.Џорџ Орвел за опис на таа појава го измислил терминот „двојно мислење“ или способност да се верува во контрадикторни нешта....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 13:15
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1EBFED7044C5E94697D682A55D8DDF9A

..
За да може да се сосече критичкото мислење и отпор, се користи
порнотопски речник на црно-бели слики.Џорџ Орвел за опис на таа појава
го измислил терминот „двојно мислење“ или способност да се верува во
контрадикторни нешта....


Aj be ne mi go postiraj pederov lopovski semkata lopovska ja na nego....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 21:47
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?


ne vo niakov slucaj nekoi od tie anticki narodi se uste zivee vo ovie kraevi
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 21:56
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?


ne vo niakov slucaj nekoi od tie anticki narodi se uste zivee vo ovie kraeviАма така де не разбирам што толку грците го тупат

Еве кои се грците
Мешавина од Египќани, Етиопијанци и Словени

Кажи ми кои се овие потомци на Античките Грци??

Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 22:25
urnebes sallata ili tuti fruti
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 07:16
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?


ne vo niakov slucaj nekoi od tie anticki narodi se uste zivee vo ovie kraeviАма така де не разбирам што толку грците го тупат

Еве кои се грците
Мешавина од Египќани, Етиопијанци и Словени

Кажи ми кои се овие потомци на Античките Грци??Докога бе Влади с лажни докази?

Цитирај January 13, 1913 marked the dawn of a new horizon in the history of black women. On that day, twenty-two indelible young women from Howard University set the foundation for what is now one of the largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.


largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.

Негърки от USA ги напраи гъркини ли бе брате

Цитирај Египќани, Етиопијанци и Словени


Али си супер глуп али се прайш

Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 07:29
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?


ne vo niakov slucaj nekoi od tie anticki narodi se uste zivee vo ovie kraeviАма така де не разбирам што толку грците го тупат

Еве кои се грците
Мешавина од Египќани, Етиопијанци и Словени

Кажи ми кои се овие потомци на Античките Грци??Докога бе Влади с лажни докази?

Цитирај January 13, 1913 marked the dawn of a new horizon in the history of black women. On that day, twenty-two indelible young women from Howard University set the foundation for what is now one of the largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.


largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.

Негърки от USA ги напраи гъркини ли бе брате

Цитирај Египќани, Етиопијанци и Словени


Гладем са ви краднали "македонската" боя за байрако

Али си супер глуп али се прайш

Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 08:26
ups
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 08:39
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne ce e samo pokraina..Добро во Антиката тој регион носел друго име
Дарданија
Сега носи друго име
Еве бе некои луѓе се населиле и тој регион има добиено друго име.
Ете ти типичен пример како регионите ги добиваат имињата по оние кои живеат таму.
Зошто Македонија го нема добиено другото име??
Или пак имало словенски преселби
Не само тука туку и во Грција и во Албанија
И се помешале тука луѓето со тие што живееле тука....

Никој на Балканот неможе да се декларира за директен потомок на античките племиња...
Никој но сепак се имаме измешано со тие?
Каде отишле, тие да не испариле во воздух случајно тие антички народи?


ne vo niakov slucaj nekoi od tie anticki narodi se uste zivee vo ovie kraeviАма така де не разбирам што толку грците го тупат

Еве кои се грците
Мешавина од Египќани, Етиопијанци и Словени

Кажи ми кои се овие потомци на Античките Грци??Докога бе Влади с лажни докази?

Цитирај January 13, 1913 marked the dawn of a new horizon in the history of black women. On that day, twenty-two indelible young women from Howard University set the foundation for what is now one of the largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.


largest Black women's organizations in the world-Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.

Негърки от USA ги напраи гъркини ли бе брате

Цитирај Египќани, Етиопијанци и Словени


Гладем са ви краднали "македонската" боя за байрако

Али си супер глуп али се прайшЈас еве имам и храброст да се извинам
Се извинувам за грешката, тоа јас барем имам храброст да го направам тоа.
Али еве за да ја докажеме твојата глупавост за тебе и анализи од крв и Атина во чоколадно издание.

Ајде не е проблем
Ја бараше Атина еве ти ја Атина
Во убаво "Чоколадно" издание
Не е проблем, само ти тапшај се по рамо дека не станува збор за грци..
Поглуп од тебе кај има
Прво погледни ги најновите анализи на крв па после треси зелени..HLA genes in Southern Tunisians (Ghannouch area) and their relationship with other Mediterraneans.

South Tunisian HLA gene profile has studied for the first time. HLA-A, -B, -DRB1 and -DQB1 allele frequencies of Ghannouch have been compared with those of neighboring populations, other Mediterraneans and Sub-Saharans. Their relatedness has been tested by genetic distances, Neighbor-Joining dendrograms and correspondence analyses. Our HLA data show that both southern from Ghannouch and northern Tunisians are of a Berber substratum in spite of the successive incursions (particularly, the 7th-8th century A.D. Arab invasion) occurred in Tunisia. It is also the case of other North Africans and Iberians. This present study confirms the relatedness of Greeks to Sub-Saharan populations. This suggests that there was an admixture between the Greeks and Sub-Saharans probably during Pharaonic period or after natural catastrophes (dryness) occurred in Sahara.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez


А и гледаш што горе браќата си го учат јазикот на нивните црни браќа од Грција, што има врска исто како да станува збор за ГрциИзменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 09:03
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.