IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Универзитетот ФОН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Универзитетот ФОН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 47>
Автор
Порака
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 17:38
Originally posted by svoja na svoeto svoja na svoeto напиша:

Dali ve pogoduva toa sto drzavniot i vas ve izmaltretiiral do maksimum, ili vi e krivo sto nekoj stvarno ima prekrasni uslovi za studiranje!
 
-studirav dodiplomski na drzaven, i prodolziv na postiplomski na drzaven. drzavniot ne me izmaltretiral voopsto, zosto mislam deka kako ke se postavis taka ke ti bide vozvrateno. i nemora da znaci deka  samo ako imas, kako sto velis"prekrasni uslovi za studiranje" ke bides dobar student!

i daj ti se molammmm, sakas da kazes deka profesorite na FON ne vredat a na drzaven vredat duri koga stanuva zbor da edna ista licnost????
 
-profesorite kako profesori,kako luge mozebi vredat(pa neli se toa istite tie sto do vcera predavaa na drzaven), megutoa programata koja moraat da ja sledat tamu i da se pridrzuvaat na istata, im go dodava toj "epitet".
 
 
 Profesorite imaat tolku ubav odnos na privaten univerzitet, tolku se fini, kulturni, dostapni vo sekoe vreme za se sto ti e potrebno, za se sto sakas da prasas, se sto te interesira....Sigurno vi e krivo sto toj odnos vo drzaven go nemaat...tamu nemozat do asistentot da dojdat da prasaat nesto a kamoli do profesorot, za da se dojde do profesorot na drzaven trea da se platiii!!!
 
-da ne vregame!vo moeto studiranje ni nekoj mi pobaral pari,ni sum platila nekade kade sto netreba. A kako student na drzaven, imav navistina korekten odnos so profesorite koi mi predavaa i nemav problemi kakvi sto naveduvas
onoj sto uci sekade ke uci, a onoj sto e pojden samo kolku na fakultet da e veruvajte nikade nema da zavrsi!
- samo vo toa se slozuvam, so drugoto ne zosto imalo primeri koi go dokazuvaat sprotivnoto

"Sekoj ima pravo na sloboden izbor, i sekoj ima pravo na svoe razmisluvanje! " - tocno taka!!! razlicni luge razlicni zivotni prikazni...nie ne mozeme da osuduvame za necie razmisluvanje.
 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 17:44
"А ако сакате солидни постдипломски, барајте стипендии за во странство. Има еден куп, па ако навистина вредите ќе добиете."


chovekot misli na stranski stipendii,....pa,...ako stvarno te biva,...i ke ja dobiesh,...a , ne deka nekoj taka posakal!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 18:14
Без лутење! Го почитувам твојот избор, посебно зашто си на постдипломски, си повозрасна и имаш зрел поглед на реалноста, за разлика од мене, нели.

А зашто си еден академски граѓанин на Република Македонија, се подразбира дека ти е јасно дека не е сТрамота туку е СРАМОТА, и дека сигурно не е да незнаеш, туку едноставно НЕ ЗНАЕШ. Ова не се учи само од правопис, може да се сретнеш со зборови и ако прочиташ книга, нели. Битно имаш диплома и слушаш постдипломски.

Јас никого не навредувам туку само ја кажувам вистината онака како што е. А ако тоа некого навредува не е моја грешка.

П.С. Странските стипендии не може да се доделуваат со врски зашто чичковците и тетките од големата Европа што ги доделуваат стипендиите те познаваат единствено преку документите за аплицирање, а не преку мама и тато. Исто така со тоа знаење што се добива таму, ќе можеш многу повеќе да и помогнеш на својата држава кога ќе се вратиш, отколку да седиш дома, да имаш диплома без некоја особена вредност, и да бидеш горда на својот патриотизам.
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 18:22
А тоа со логиката, па сега видов дека не е сфатено како што треба.

Професорите на приватен студирале на државен. Државен е подобар од приватен. Следствено, професорите на приватен се добри.

Значи она што сакав да кажам е дека професорите кои толку ги фалите и кои ви се по европски стандарди дипломирале на државен. И да, повеќето од нив магистрирале/докторирале во странство. Каков криминал... (ова иронично)

Поздрав!
Кон врв
stefi12 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefi12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 15:10
Drzaven i privaten toa ke bide vecna tema na forumov , no da bideme realni na drzavniot e bez pari ili se plaka mnogu malku a na privatnite se plaka od 1200 do 2000 vo zavisnost od rejtingot i kvalitetot na univerzitetot , znaci po avtomatizam pokvalitetni treba da bidat privatnite , no ne site , treba da pomine vreme od dve tri godini i se ke stane jasno koj vredi a koj ne.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 17:17
Originally posted by stefi12 stefi12 напиша:

Drzaven i privaten toa ke bide vecna tema na forumov , no da bideme realni na drzavniot e bez pari ili se plaka mnogu malku a na privatnite se plaka od 1200 do 2000 vo zavisnost od rejtingot i kvalitetot na univerzitetot , znaci po avtomatizam pokvalitetni treba da bidat privatnite , no ne site , treba da pomine vreme od dve tri godini i se ke stane jasno koj vredi a koj ne.

...definitivnoаплауз....
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 17:30
Ај да видиме како функционира "автоматизам" во Македонија:

1. По автоматизам, треба луѓе со високо образование да бидат директори/раководители итн... По автоматизам, луѓе со факултетски дипломи продаваат по пазарите, а нели, автоматски, луѓе кои едвај завршиле средно се на власт.

2. Медицина е најтешкиот факултет по сите правила и прописи. По автоматизам треба докторите да се најплатени. По автоматизам не се.

Знам дека ова е многу off topic и вакви примери има уште милион. Не е место на форумов за нив, ама само сакав да кажам дека кај нас не се движат работите по нормален тек, туку по правила за на друга планета.

П.С. Се воведуваат казни за прекршоци по европски стандарди. По автоматизам, треба да имаш толкава плата за да можеш да си дозволиш таква казна (пр. казната за пушење на јавни места). По автоматизам, не е така.



Изменето од Somnambulist - 12.Септември.2008 во 17:31
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 18:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by stefi12 stefi12 напиша:

Drzaven i privaten toa ke bide vecna tema na forumov , no da bideme realni na drzavniot e bez pari ili se plaka mnogu malku a na privatnite se plaka od 1200 do 2000 vo zavisnost od rejtingot i kvalitetot na univerzitetot , znaci po avtomatizam pokvalitetni treba da bidat privatnite , no ne site , treba da pomine vreme od dve tri godini i se ke stane jasno koj vredi a koj ne.

...definitivnoаплауз....
navistina sum iznenadena sto se razmisluva deka po avtomatizam ako plakas povisoka skolarina ke dobies pokvalitetno obrazovanie!!!Silno sum protiv toa mislenje....Togas samo bogatite luge i samo mal del od "obicnite" koi preku stipendii ke se izborat za skolarina, imaat pravo za kvalitetno obrazovanie...
Ke ja postiram listata na magazinot Forbs, objavena na eden mak portal vo celost....zaklucete sami dali i vo svetot najsako platenata skolarina ke ve donese do najdobroto obrazovanie!!! 
 

Најскапа високообразовна институција во САД и во светот е Универзитетот "Џорџ Вашингтон", на кој школарината за минатата академска година достигна рекордни 39.240 долари, покажува листата објавена во магазинот Форбс.

Сите високообразовни институции од листата се приватни и се за деца со родители со длабок џеб, но за некој да студира таму не се доволни само парите - исклучително се селективни при упусот, а наведените цени ја опфаќаат само школарината, односно не се пресметани трошоците за сместување, учебници и останати трошоци.

За разлика од САД, во Западна Европа каде универзитетите примаат големи субвенции од владите на своите земји, цените се многу пониски. Дури ни на Оксфорд и Кембриџ годишната школарина не надминува 3.070 фунти (3.800 евра) додека просечната цена на студиите на државните универзитети во Шпанија изнесува само околу 800 долари годишно.

Десет најскапи универзитети

1. Џорџ Вашингтон, САД
2. Кењон колеџ, САД
3. Бакнел универзитет, САД
4. Васар колеџ, САД
5. Сара Лоренс колеџ, САД
6. Квест универзитет, Канада
7. Американскиот универзитет во Париз, Франција
8. Универзитетот Бакингам, Англија
9. Аојама Гакуин универзитетот, Австралија

Десет најдобри универзитети

1. Харвард, САД
2. Стенфорд, САД
3. Беркли, САД
4. Кембриџ, Британија
5. Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ), САД
6. Калифорнискиот институт за технологија, САД
7. Колумбија, САД
8. Принстон, САД
9. Чикаго, САД
10. Оксфорд, Британија



Изменето од blackeye - 12.Септември.2008 во 18:02
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 19:27
Секоја чест, blackeye.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 20:39
Originally posted by stefi12 stefi12 напиша:

Drzaven i privaten toa ke bide vecna tema na forumov , no da bideme realni na drzavniot e bez pari ili se plaka mnogu malku a na privatnite se plaka od 1200 do 2000 vo zavisnost od rejtingot i kvalitetot na univerzitetot , znaci po avtomatizam pokvalitetni treba da bidat privatnite , no ne site , treba da pomine vreme od dve tri godini i se ke stane jasno koj vredi a koj ne.

БЕЗ ПАРИ ИЛИ МНОГУ МАЛКУ НА ДРЖАВНИТЕ???ПА НЕ БИ РЕКЛА...ДРЖАВНА КВОТА Е 200 ЕВРА,А ПРИВАТНА НЕ СУМ БАШ ИНФОРМИРАНА АМА НЕКАДЕ ОД 500-700 ЕВРА,А КАКВА Е СОСТОЈБАВА ВО ДРЖАВАВА НЕ ЗНАМ ДАЛИ ИМААТ СТУДЕНТИТЕ ДА ПЛАТАТ!!!
Кон врв
stefi12 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefi12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 00:40
dobro e sto imame pogolem izbor na univerziiteti jas mislam deka bese poloso koga bese samo drzavniot , so doaganje na privatnite univerziteti drzavnite se smenija za 360 stepeni vo nivniot odnos
Кон врв
stefi12 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefi12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 00:49
[QUOTE=blackeye] [QUOTE=mamamd] [QUOTE=stefi12]
navistina sum iznenadena sto se razmisluva deka po avtomatizam ako plakas povisoka skolarina ke dobies pokvalitetno obrazovanie!!!Silno sum protiv toa mislenje....Togas samo bogatite luge i samo mal od "obicnite" koi preku stipendii ke se izborat za artskolarina, imaat pravo za kvalitetno obrazovanie...
Ke ja postiram listata na magazinot Forbs, objavena na eden mak portal vo celost....zaklucete sami dali i vo svetot najsako platenata skolarina ke ve donese do najdobroto obrazovanie!!!


jas mislam deka zboruvas za totalno razlicni raboti , prvo , univerzitetite koi sto gi nabroja se univeraziteti koi sto postojat so vekovi i imaat tradicija za razlika od nasite kade doprva treba da se dokazuvaat, vtoro, tie se univerziteti vo zemji koi sto ima golem broj na ziteli odnosno studenti a kaj nas ima samo 17-18000 studenti , i na kraj tocno e toa deka site so podlabok dzeb imaat moznost za pokvalitetno obrazovanie megutoa vo tie univerziteti na MIT na primer po diplomiranjeto studentite od start dobivaat rabotno mesto so pocetna plata od 200.000 dolari, i ve molam da ne se merime so toj del od svetot , dajte na poblisku na balkanov na primer
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 13:02
***"360" степени се полна ротација и повторно враќање на истото. Во случајов ти требаат 180 степени.***

А сега она што навистина ни е од интерес - колку се нашиве универзитети признати во светот. Државниот универзитет "Кирил и Методиј" се наоѓа на ова место:

2074       SS Cyril and Methodius University Skopje

Се проценувале 14 876 универзитети од 191 држава во светот, а се издвоени 4000 најдобри. Кирил и Методиј е на 2074 место. Проценката е направена во 2008. Од ФОН или било кој друг приватен универзитет во Македонија нема ни трага ни глас.

Не знам дали има поголем доказ од ова колку вреди приватното, а колку државното образование во Македонија.
Кон врв
Somnambulist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Somnambulist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 13:18
Што се однесува на поблиската околина, подобри од нас се во:

Словенија-

324      University of Ljubljana              
804      University of Maribor            

Хрватска-

1589       University of Zagreb Faculty of Philosophy              
1907      Medical School University of Zagreb            
1969      University of Zagreb Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture            
2007      University of Zagreb

Србија-

367       University of Belgrade              
1633       University of Novi Sad

Бугарија-

1035       Sofia University Saint Kliment Ohridski              

Факултетиве се државни.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 47>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.