IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вистина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:21
ne mora da e sekogash gruba i da boli

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:26
Da,...ne mora da e......pogotovo ako mi odi vo prilogплазење

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:30
eto vidite

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 19:46
...vistinata...vo zima e vo vinoto... a vo leto...vo pivoto... 
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 21:25
vistinata e- taa!намигнување
You live only ONCE!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 23:00
никој не сака да ја чуе...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 23:34



Originally posted by Monuska Monuska напиша:

никој не сака да ја чуе...



Е како никој? Баш сакам да слушам вистина, само вистина и ништо друго освен вистина.

Колку и да е тешка или сурова е подобра и од најслатката лага.





Изменето од james dean - 06.Февруари.2010 во 18:22
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 23:37
Originally posted by james dean james dean напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

никој не сака да ја чуе...



Е како никој? Баш сакам да слушам вистина, само вистина и ништо друго освен вистина.

Колку и да е тешка или сурова е подобра и од најслатката лага.



Ова е реткост, искрено. Луѓето што се околу мене се лажат дека ја знаат или дека сакаат да ја знаат вистината. А кога ќе ја кажеш, па и на време да е, или им се распаѓа светот или ти им мислиш зло...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 23:41



Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Originally posted by james dean james dean напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

никој не сака да ја чуе...



Е како никој? Баш сакам да слушам вистина, само вистина и ништо друго освен вистина.

Колку и да е тешка или сурова е подобра и од најслатката лага.



Ова е реткост, искрено. Луѓето што се околу мене се лажат дека ја знаат или дека сакаат да ја знаат вистината. А кога ќе ја кажеш, па и на време да е, или им се распаѓа светот или ти им мислиш зло...



Е па Монушка се зависи од човекот. Некои луѓе можеби повеќе сакаат да живеат во некој невистинит, нереален, лажен свет.... Да се залажуваат дека е така како што тие мислат дека е, а не како што е во суштина.
Јас лично не би сакал да живеам во свет на илузии.





Изменето од james dean - 06.Февруари.2010 во 18:21
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 00:09
А од каде сигурноста дека и твојот свет не е свет на илузии?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 00:59
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

А од каде сигурноста дека и твојот свет не е свет на илузии?
 
Види Монушка, ова ти е многу добро прашање...
За жал, никој не може да даде одговор на прашањето, поточно да тврди дека живее во свет на апсолутна вистина, ако е барем малку објективен. Секогаш од некаде демне опасност да се сруши еден цел свет, ако е изграден на стаклени нозе... Човек никогаш не може да тврди или да биде сигурен дека се она што го слушнал или го кажал е вистина...
Тоа може да ни биде само мотив повеќе секогаш да ја бараме вистината, за да не ни се случи еден ден светот да ни се сруши како кула од карти...
Претпочитам секогаш вистина, макар да е таа сурова или болна отколку слатка и лицемерна лага!...
Можеби и можам да тврдам дека мојот свет не е изграден од илузии... макар и 99%... ама секогаш оставам некој процент... како џокер... за можни непријатни изненадувања...намигнување
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 09:59



Монушка, Анастеа многу убаво одговорила на твоето прашање и јас апсолутно се сложувам со неа.
Јас мислев дека тука ние зборуваме за тоа како би сакале да биде... дали да ја слушнеме вистината или пак ако е таа претешка дали е подобро да ни кажат лага... Затоа јас реков дека не би сакал да живеам во заблуди... Повеќе би сакал ако некој, на пример, не ме сака и не ме цени да ми го каже тоа, отколку да се однесува лицемерно...
Но има и многу пострашни работи од тоа... Замисли, на пример, кога докторите за да не поштедат не би ни ја кажувале вистинската дијагноза... дали за нас или некој близок, не е битно... Така би ни останала некоја лажна надеж, а во суштина утрешнината ќе донесе нешто друго, па тогаш ќе ни биде уште потешко...




Изменето од james dean - 06.Февруари.2010 во 18:20
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 13:01
Ми се допаѓаат одговорите и јас претежно се согласувам со вас, сакам да ја знам вистината без оглед на тоа колку е тешка, кога ќе ја дознаеш барем можеш да се соочиш со неа. Но, од друга страна не сум сигурна дека другите мислат како мене и дека се спремни да ја чујат. Често поради таа вистина страдаат и пријателства и врски, а кога ќе се случи тоа се прашувам на крајот дали вредело и дали било моја одговорност да им кажам дека живееле во лага и уште пострашно, се јавуваат сомнежите дека можеби и не ја знам личноста толку добро па да одредувам што во нејзиниот живот е лага или вистина. Зборувам за големи нешта, а не за бели лаги. На крајот на краиштата никој не ја знае вистината, се зависи од перцепцијата. Ако јас и речам на другарка ми дека фустанот не и стои убаво и мислам дека сум искрена, тогаш се лажам сама себе. Јас перцепирам дека фустанот не и стои убаво, што е вистина само за мене, а не за светот или за неа.... Леле, се расприкажав и забегав од тема, но не е битно, се надевам ме сфативте.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 13:57



Монушка многу убаво си кажала... Точно е тоа дека понекогаш поради вистината можат да страдаат и пријателства и врски... Но нели скоро секогаш вистината кога - тогаш излегува на виделина, па подобро е од почетокот да биде се фер и отворено, отколку подоцна да дознаеме дека некој не лажел, па тогаш страдањето ќе биде уште пострашно или со поголеми последици.
А и примерот со фустанот ти е добар. Па зар ти не би сакала повеќе кога ти ќе прашаш некоја другарка за мислење таа искрено да ти каже... ако навистина не ти стои убаво, да не го облекуваш... Иако тоа е веќе ствар на вкусови и можеби и таа нема да биде во право, но барем ќе знаеш кое е точно нејзиното мислење... дека неа не и се допаѓа тоа...




Изменето од james dean - 06.Февруари.2010 во 18:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.