IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како е да се биде муслиман во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како е да се биде муслиман во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како е да се биде муслиман во Македонија?
    Испратена: 25.Март.2008 во 12:20
Инспирација за оваа тема ми даде еден пријател, кој ми го постави истото ова прашање. Јас само реков дека верувам дека нема никакви проблеми да се биде муслиман тука, но сепак, сакам да чујам што мислат вистинските муслимани.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 12:25
Originally posted by tofu tofu напиша:

Инспирација за оваа тема ми даде еден пријател, кој ми го постави истото ова прашање. Јас само реков дека верувам дека нема никакви проблеми да се биде муслиман тука, но сепак, сакам да чујам што мислат вистинските муслимани.



Podobro odkolku vo Turcija!хипнотизиран
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 12:37
Jas ne sum musliman no navistina sum kosmopolit i sakam site lugje da bidat slobodni da rabotat, da si veruvaat i da si osnovaat semejstvo, i sekako da bidat ednakvi pred zakonot, zatoa me interesira mislenjeto na muslimanite i se nadevam deka nema mnogu ogorceni poradi losiot odnos na drzavata kon niv, jas licno imam raboteno dva pati za gazdi Turci i se bese O.K. pa stom ima Hristijani koi rabotat za Muslimani vo zemja so mnozinsko nemuslimansko naselenie toa znaci deka se garantiraat site osnovni covekovi prava.
No sepak jas ne sum musliman i bi me interesiralo od drug aspekt da cujam kako im e na Muslimanite i dali se cuvstvuvaat ramnopravni i slobodni.
sekako se nadevam deka siromastijata svoja nema da ja zemaat kako plod na megju verska omraza, bidejki vo Makedonija vladee nevrabotenost i siromastija veke podolgo vreme i od toa ne se postedeni ni Hristijanite ni Muslimanite.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 12:45
da se bide musliman vo makedonija e edna obicna pojava za koja nema nikakvi problemi, no postojat mnogu pritisoci...

navistina vo makedonija seuste postoi gledanje vo toj pogled...

na primer ako pojdes vo nekoja drzavna institucija i sakas da zavrsis rabota sigurno sekoj hristijaninbi mu zavrsil najprvo rabota na hristijanin odkolku na musliman, no mora da se priznae deka istoto se slucuva i od obraten aspekt, odnosno isto taka i sekoj musliman najprvo bi mu svrsil rabota na musliman odkolku na hristijanin, toa e pojava koja ovde navistina i den denes ne e vo celost iskoreneta, no se nadevam deka so tek na vremeto i celosno ke se iskoreni...

so tek na vremeto ke se navikneme na procenka na lugjeto samo kako dobri i losi i nisto drugo, onaka kako sto ni zapovedaat i nasite religii...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:02
NE E VAZNO KADE SI, NAJ UBAVO E DA SI MUSLIMAN.

KOJ NE VERUVA NEKA PROBA.
големо%20гушкање
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:03
Да не си малку ...пристрасен?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:22
Abe treba da gi prasame onie od Istocna Makedonija,kako ziuvaat,i dali se zadovolni!!

A za mene licno e Mnogu ubavo,i mnogu lesno,bidejci ziuvam vo Sredina so nad 10.000 ziteli(mislam na Dolnoreknskiot kraj) i e Mnogu lesno da zivees Islamski!!!!

A vo moeto selo,Etnicko Islamki e 3000 ziteli..i e Mnogu Lesno!!!

No za zal nemame na forumov Mislam nikoj Musliman od Istocna Makedonija,pa da ni kazet kako e tamu situacijata i zivotot!!!


Изменето од Halid ibn Velid - 26.Март.2008 во 10:23
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:26
Мене би ми било драго да ги чујам мислењата од сите. А за овие што до сега се изјаснија, само да кажам дека ми е драго што воглавно имаат добар живот.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:44
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Abe treba da gi prasame onie od Istocna Makedonija,kako ziuvaat,i dali se zadovolni!!

A za mene licno e Mnogu ubavo,i mnogu lesno,bidejci ziuvam vo Sredina so nad 10.000 ziteli(mislam na Dolnoreknskiot kraj) i e Mnogu lesno da zivees Islamski!!!!

A vo moeto selo,Etnicko Islamki e 3000 ziteli..i e Mnogu Lesno!!!

No za zal nemame na forumov Mislam nikoj Musliman od Istocna Makedonija,pa da ni kazet kako e tamu situacijata i zivotot!!!




Da vo pravo si brate tamu ima muslimanski sela shto voopshto se "otkaceni" taka da recam od moderniot zhivot nemaat asvalti patishta ,voda,kanalizacii uslovite im se primitivni ne e pravedno od drzhavata, za razlika eve da receme kaj nas vo Kicevijata ima Makedonski sela duri 25-30km asvaltiran pat i toa selo so 3 - 4 zhiteli

Изменето од dzem - 26.Март.2008 во 10:47
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:56
KOJ NE VERUVA NEKA PROBA.големо%20гушкање

[/QUOTE]


VREDI DA SE PROBA

Изменето од dzem - 26.Март.2008 во 10:57
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:57
Воопшто не сум пристрасен, ја кажувам реалноста. Муслиманот е секогаш добро каде и да е. Кога судбината му носи добро се заблагодарува на Возвишениот Аллах, а кога му носи несреќа прави сабар.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:01
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Воопшто не сум пристрасен, ја кажувам реалноста. Муслиманот е секогаш добро каде и да е. Кога судбината му носи добро се заблагодарува на Возвишениот Аллах, а кога му носи несреќа прави сабар.



Cudna e sostojbata na musimaniteголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:07
Јас би рекол, прекрасна.големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:10
намигнувањенамигнувањенамигнување
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.