IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Како да се надмине разводот???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да се надмине разводот???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака
Album Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Album Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:37
eve vaka : SAMO NA POLA I GOTOVO
 
 
 
 
 
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:58
bibce
подобро развод отколку лош брак.........јас верувам дека во твојот живот постојат повеќе луѓе кои те сакаат и работи кои те исполнуваат , па ослони се врз нив .....според мене развод е потребен само во три случаи и тоа
1.Неверство
2. Насилство
3. Зависности ( алкохол,дрогу,коцка и сл).
.друго се е надминливо....зашто сепак бракот е Света заедница
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
Eisenhauer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eisenhauer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:27
A zosto celo vreme zenite "se napateni" kako sto citam. Dali maskata strana ne e ugrozen? Dali mazot ne trpi nasilstvo, normalno ne fizicko. Ama toa drugoto e pogadno mnogu poveke. Kako izgleda edna nervozna zena koja polaga pravo na se vo brakot, pred se na decata, potoa na imotot i na mazot kako sopstvenost. Na forumive osvenm poplaki od zeni ne sum videl deka nekoj maz sednal da se pozali, a toa ne znaci deka mazite se nasilnici. Poznavajki mnogu lugje, prijateli, bliski i dalecni, ne vidov deka mazot e toj koj ja dovel kriznata situacija vo brakot. Dali e takov slucajot i kaj vas, zeni, koi se zalite na forumov, na TV, po vesnici, vo opsti prikazni i vo opstoto mislenje kaj nasito narod, koj e na pragot na slucuvanjata vo evropskite brakovi, kade nema da vidite situacija kade zenata bila zlostavuvana, napatena i slicno.

Brakot go odrzuva mazot i ako ne uspee obicno si zaminuva kako partalkao. Toa sto go donel i go sozdal, najcesto ke mu bide odezemeno od zenata.
Jas ne sum razveden, za da mislite deka sum revoltiran ili imam nekoi problemi. No ona sto go gledam posle razvod vo mnogu slucai, bas e ova sto vi go kazav.

Aj pozdrav za sega

Eisenhauer
Кон врв
Eisenhauer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eisenhauer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 22:50
Ahh toa karanje. Otkako vlegov vo brak toa pocna. Od zenami poteknuva. Dve deca imam koi veke reagiraat na nasite karanici. Jas sum sekogas vinoven, spored nejze. Kavgite nastanuvaat od nisto. Ona e intenzivno nervozna i se obidov da zboruvam, mnogu pati, da doznaam dali ne me saka i ako e taka, da razmisluvame da se razvedeme. No, na tie moi obidi za rzagovor jas sum "naporen", "ja gusam" i slicno. A ona bese taa koja sakase brak so mene, nekogas. A sega, nervozite i poteknuvaat od omraza kon moite roditeli, sestra mi osobeno... Cudo. Nemozam da razberam. I koga se e vo red, nisto ne e vo red. Imame stan, pari, koli, najskapa obleka, tehniki, kompjuteri i se ona sto golem broj luge mozat da sonuvaat. Ljubov nema. E toa ne se kupuva. No ovdeka trpam jas, a ne ona iako vo poslednite godini feminizmot vladee i sekogas zenata e taa koja go vlece "podebeliot" kraj. Gledam kapmanji za maltretirani zeni i slicno. Samo da vidite sto trpam, pshiciki se razbira. Na kraj na nervite sum. Do taa merka, da mrazam se sto e vo nasoka na poddrska na zenata. Zal mi e, no taa sostojba mi e se pointenizvna. Sakam razvod, no decata toa ke go doziveat tragicno. Sakam razvod, no ke bidat iznenadeni mnozina prijateli, neprijateli i poznanici. S erabira ke se sitat. Sakam razvod, no poln sum so taga od taa pomisla, deka mene mi se slucuva nesrekjen brak. Ova r prvpat da priznavam deka sakam razvod. No da ostavam se, stan, koli, pari, deca i da izlezam bez nisto? Bez ona sto sum pecalel samo za semejstvo vo izminatiote 13 godini? Nemozam. Koj bi znael da kaze sto e najdobro da se napravi?
Кон врв
zdravko colic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zdravko colic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 09:30
Originally posted by Eisenhauer Eisenhauer напиша:

Ahh toa karanje. Otkako vlegov vo brak toa pocna. Od zenami poteknuva. Dve deca imam koi veke reagiraat na nasite karanici. Jas sum sekogas vinoven, spored nejze. Kavgite nastanuvaat od nisto. Ona e intenzivno nervozna i se obidov da zboruvam, mnogu pati, da doznaam dali ne me saka i ako e taka, da razmisluvame da se razvedeme. No, na tie moi obidi za rzagovor jas sum "naporen", "ja gusam" i slicno. A ona bese taa koja sakase brak so mene, nekogas. A sega, nervozite i poteknuvaat od omraza kon moite roditeli, sestra mi osobeno... Cudo. Nemozam da razberam. I koga se e vo red, nisto ne e vo red. Imame stan, pari, koli, najskapa obleka, tehniki, kompjuteri i se ona sto golem broj luge mozat da sonuvaat. Ljubov nema. E toa ne se kupuva. No ovdeka trpam jas, a ne ona iako vo poslednite godini feminizmot vladee i sekogas zenata e taa koja go vlece "podebeliot" kraj. Gledam kapmanji za maltretirani zeni i slicno. Samo da vidite sto trpam, pshiciki se razbira. Na kraj na nervite sum. Do taa merka, da mrazam se sto e vo nasoka na poddrska na zenata. Zal mi e, no taa sostojba mi e se pointenizvna. Sakam razvod, no decata toa ke go doziveat tragicno. Sakam razvod, no ke bidat iznenadeni mnozina prijateli, neprijateli i poznanici. S erabira ke se sitat. Sakam razvod, no poln sum so taga od taa pomisla, deka mene mi se slucuva nesrekjen brak. Ova r prvpat da priznavam deka sakam razvod. No da ostavam se, stan, koli, pari, deca i da izlezam bez nisto? Bez ona sto sum pecalel samo za semejstvo vo izminatiote 13 godini? Nemozam. Koj bi znael da kaze sto e najdobro da se napravi?
    

mozz i ke procitash.. neznam dal si se razvel sovet od mene pokusaj da ziveesh malce za sebe moz ke pomogne da svatish deka nikoj ne e nezamenliv zivotot e najgolemo bogatstvo druze..zivej go
Кон врв
Keti_1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keti_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 10:30
site sakame steknatoto loso iskustvo da ne ostavi bez grebnatini,no toa e nemozno,sepak ja imame moznosta za odluka sto ponatamu,
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 18:41
Originally posted by Keti_1 Keti_1 напиша:

site sakame steknatoto loso iskustvo da ne ostavi bez grebnatini,no toa e nemozno,sepak ja imame moznosta za odluka sto ponatamu,
tacno... zivotot e sostaven del od minatoto segasnosta i idninata среќа
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
op12eh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај op12eh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2011 во 18:44
абе иди напиј се, забавувај се....тресни нешто..одма ќе ти помине и болка и развод и се.......
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2011 во 12:58
А децата? Што прајме со нив... и тие се дел од поранешното семејство... И нив на пола? Тие како ќе го надминат разводот? И тие ли да пијатизненадување ??? трепкање
Кон врв
iznogud Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iznogud Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 02:04
Originally posted by zdravko colic zdravko colic напиша:

Originally posted by Eisenhauer Eisenhauer напиша:

Ahh toa karanje. Otkako vlegov vo brak toa pocna. Od zenami poteknuva. Dve deca imam koi veke reagiraat na nasite karanici. Jas sum sekogas vinoven, spored nejze. Kavgite nastanuvaat od nisto. Ona e intenzivno nervozna i se obidov da zboruvam, mnogu pati, da doznaam dali ne me saka i ako e taka, da razmisluvame da se razvedeme. No, na tie moi obidi za rzagovor jas sum "naporen", "ja gusam" i slicno. A ona bese taa koja sakase brak so mene, nekogas. A sega, nervozite i poteknuvaat od omraza kon moite roditeli, sestra mi osobeno... Cudo. Nemozam da razberam. I koga se e vo red, nisto ne e vo red. Imame stan, pari, koli, najskapa obleka, tehniki, kompjuteri i se ona sto golem broj luge mozat da sonuvaat. Ljubov nema. E toa ne se kupuva. No ovdeka trpam jas, a ne ona iako vo poslednite godini feminizmot vladee i sekogas zenata e taa koja go vlece "podebeliot" kraj. Gledam kapmanji za maltretirani zeni i slicno. Samo da vidite sto trpam, pshiciki se razbira. Na kraj na nervite sum. Do taa merka, da mrazam se sto e vo nasoka na poddrska na zenata. Zal mi e, no taa sostojba mi e se pointenizvna. Sakam razvod, no decata toa ke go doziveat tragicno. Sakam razvod, no ke bidat iznenadeni mnozina prijateli, neprijateli i poznanici. S erabira ke se sitat. Sakam razvod, no poln sum so taga od taa pomisla, deka mene mi se slucuva nesrekjen brak. Ova r prvpat da priznavam deka sakam razvod. No da ostavam se, stan, koli, pari, deca i da izlezam bez nisto? Bez ona sto sum pecalel samo za semejstvo vo izminatiote 13 godini? Nemozam. Koj bi znael da kaze sto e najdobro da se napravi?
    



mozz i ke procitash.. neznam dal si se razvel sovet od mene pokusaj da ziveesh malce za sebe moz ke pomogne da svatish deka nikoj ne e nezamenliv zivotot e najgolemo bogatstvo druze..zivej go




Zdravo na site

Gledam poslednata poraka e ispratena pred godina i kusur... bi sakal to da go sfatam kako namaluvanje na problemite so razvodite, ama znam deka ne e taka...

GO citiran Eisenhauer posto si go imame IDENTICNIOT problem..znaci ne sum bil sam, aleluja! Samo sto znam deka nema da go procita ova, do sega veke sigurno ja resil rabotata, na ovoj ili onoj nacin! Ama ISTO sosema ISTO se slucuva i kaj mene...kako da sum go pisuval jas, vaka ke pomislam deka zena mu e bliznacka na zena mi :)

PRVO sakam da razjasnam deka ne sum uopste sovinisticki tip i deka imam nesto protiv zenskiot rod, naprotiv najgolem fan sum!

Znaci da ne dolzam mnogu....vo brak sme poveke od 11 god, decinja zlatni, angeli, rabota i dvajcata, onaka prosek, kolku za skromna zivejacka ima...ama nema SREKJA! ja imase...i toa mnogu na pocetokot, se bese super, ljubov sto da vi kazuvam! NO sega...KATASTROFA...kolku povekje kjutam i trpam, se poradi decata (znam deka e toa najloso ZNAM), tolku poloso e! Se trudam da bidam jas toj sto ke premine preku site navredi, preku ponizuvanja, ke progoltam takvi gnasotii....samo za "mir u kukja"! Ama do koga bre???

Ne sakam nasilstvo...ne sakam da udiram zena! Ama ne sakam ni razvod...ne sakam deca bez tatko da rastat....zasto jas sum rastel!

Veke ne se trpi....moite i smetaat za SE! kako ja poglednale, sto rekle, sto ne rekle...koga e u pravo vikam taka e sto im ebes mater batali gi...ama koga ne e??? pa i togas vikam...aj moze ke uvidi deka ne e u pravo! AMA NE! pak sum jas toj sto gi BRANI??? aman breeeee...pa sto da pravam?? da se otkazam od niv preku vesnici???

Ne sum pijanica, ne brkam zeni, ne se kockam, prekrasen tatko sum, rabotam ko konj kolku sto moze da se donese, i dobar SOPRUG, vo sekoj pogled! AMA za zal ne sum sirak!

Neznam, stvarno neznam...se analiziram, ja baram greskata kaj mene, ama se pomalku mmozam da ja najdam...ZA zal, najlosoto e neminovno... istorijata sepak se povtoruva, i na kraj ke patat tie sto najmalku zasluzile, decata angelcinja...zatoa sto pogresno se spoile dvete delcinja od sl*galicata! Se slucuva, pogotovo u puzzle od nekolku milioni delcinja...mislis deka e toa pravoto, ama cvrc, ne pasuva, kolku i da go stiskas, ne e za tamu!

Koj znae dali nekoj uopste uste go cita ovoj forum, ali ipak mi trebase malku odiska, da se izduvam nekade!

I da, se slozuvam, mozebi da go ziveev zivotot....mozebi nemase da bidam u ovaa situacija! (a se otkazav od TAKOV zivot)! Ali nikad nije kasno! Ke vidime...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 13:11
Ако не живеете сами,твоите и се секогаш тука ги гледа и ја нервираат
Но,ако сте сами завршете ја таа тема засекогаш...тие се луѓе кои неможат да се менуваат на нивни години,какви се такви се....нека ги игнорира малку ако веќе толку се и смета ,па сигурно ти не би дозволил до толку тие да се мешаат во ваши одлуки и планови,ако тој момент е ваш ништо не може влијае на неа и да ве раздели.......
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
iznogud Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iznogud Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 13:45
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Ако не живеете сами,твоите и се секогаш тука ги гледа и ја нервираат
Но,ако сте сами завршете ја таа тема засекогаш...тие се луѓе кои неможат да се менуваат на нивни години,какви се такви се....нека ги игнорира малку ако веќе толку се и смета ,па сигурно ти не би дозволил до толку тие да се мешаат во ваши одлуки и планови,ако тој момент е ваш ништо не може влијае на неа и да ве раздели.......



Toa e najgolemata tragedija...ziveeme sami! DUri i nejzinata majka e kaj nas nekoe vreme, a jas nikogas ne sum napravil problem sto ke kaze ili ke nanpravi ona! Naprotiv, celosna pocit i odnesuvanje! (Ne daj Boze da kazam nesto oci ke mi izvadi)

Normalno jas ne bi dozvolil da se mesaat moite, no ne mozam da im zabranam da imaat svoi stavovi, kolku i da se neispravni, toa se NIVNI stavovi...i gledam takvi i da ostanat!

Ahhh...edinstveno resenie e da padnam i pod najniskoto nivo i da se pomiram so toa, so sto veke jas ne bi bil jas, a sepak, radi decata sum spremen i na toa, no...sto ke bidam togas???


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 00:55
Zdravo na site

Gledam poslednata poraka e ispratena pred godina i kusur... bi sakal to da go sfatam kako namaluvanje na problemite so razvodite, ama znam deka ne e taka...


...абе грешка си,нема разведени одтогаш.Сите се стара гарда..дотогаш разведени.и така останати.газење од смеењеШто сакаш повеќе..елај у клуб.голема насмевкаЗаљуби се у идивиди..и немај гајле.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 01:44
Едно ми е чудно iznogud......периодот е долг за сеуште да и сметаат твоите
со две деца расправии за тоа.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,266 секунди.