IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "Фото сојуз на Македонија“ по втор пат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Фото сојуз на Македонија“ по втор пат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 10:45
AH DA ZABORAVIV

I ova so FIAP bodovite, vo momentov dodeka ne funkcionira scenata t.e estetskite pravila na igra na FIAP na adekvaten vistinski nachin se smeshka, igrachka za mali deca, metod na instant samorpromocija vo biten FOTOGRAF, totalna nebuloza...

eve da vi kazam primer toa e kako na dete shto ne odi vo shkolo nekoj da mu nacrta 5 na raka

bitno za NEGO i drugite deca shto kje ja vidat 5ta nacrtana no ne bitno za opshtestvoto i deteto kako individua, bitno e da odi vo shkolo kade funkcionira sistemot na 5 ki!!!!


taka da OLABAVETE SO BODOVITE DODEKA NE SE FORMIRA SCENATA


SMESHNO E



There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 15:05
Ima edna rabota sto mnogu mi smeta, kako sto e vo slucajot so FSM - rabotite se do taa mera zamrljani i izgledaat tolku mnogu tugjo, sto mislam deka nikoj ne se ni interesira sto se slucuva tamu!
 
barem vo mojte oci FSM e tugja organizacija, bidejki ne mozam da najdam nekakva informacija za nea, bidejki mi izgleda na zatvorena grupa fotografi, dovolna samata sebe, i bidejki e zadlabocena vo sopstveni problemi sto ne me tangiraat.
 
 
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 22:42
Tocno edeka FSM ima nov pretsedatel Boro Rudic. Inaku Fsm poslednive godini ne dobiva skoro nikakvi sredstav od drzavata. Zemase nekoj denar od ministerstvo za kultuira za organizieanje na godisna izlozba na fotografii koja pred dve godini se odrza vo Stip. Organizatorot bese zadolzen da napravi katalog na izlozbata i da obezbedi izlozben prostor kde ke ja postavi izlozbata. Pod pokrovitelstvo na FSM ili vo negovo ime se uspevase da se priberat nekoj pari koj gi trosea odreden krug na luge da ne recam eden (C.G.) pa taka toj si finansirase prosetki po Evropa, na sostanoci na FIAP. Seta ovaa sostojba koluminirase i nastanaa golemi kavgi i se napravi novo pretsedatelstvo i nov pretsedatel e Rudic vo koj od celoto pretsedatelstvo imam doverba kako vo prav entuzijast (ako funkcijata i nego nego napravi kako C.G.)Ostanuva na vremeto da vidime.
Da napisam i nekoj zbor za dobivanje na bodovite i klasite na FA po pravilata na FIAP.
Sekoja izlozba koja se oprganizira se rangira dali e od prv vtor ili tret rang. Rangot zavisi od ucesnicite. Se znae na izlozbata kolku trebe od ucesnicite da se majstori na fotografija, kolku kandidat majstori , kolku FA prva klasa kolku FA vtora klasa, pa taka se odreduva rangot.
Vo zavisnost od rangot na izlozbata i ucestvoto na izlozbata nosi razlicen broj na bodovi. Taka na pr na izlozba na od prv rang sekoja primena fotografija nosi odreden broj bodovi (kolku bea sum zabopravi Alchajmer pocna da mi doaga na kafe), dokolku imate nagradena fotografija imate plus bodovi, nagradite za kolekcii isto taka nosat bodoovi, diploma za fotografija isto taka bodovi, pofalnica isto taka plus bodovi itn.
Sekoj amater si sobira bodovi. Za toa koku bodovi ke ima dokazuva so katalozi od izlozbi vo koj se sodrzani site ovie podatoci (rang na izlozbata, primeni fotografii, nagradi, ...) Koga soberes odredenbroj bodovi Prvo dobivaz zvanje FA vtora klasa, pa FA prva klasa, pa kandidat majstor, pa majstor na fotografija. Vo momentot koga ke gi soberes bodovite za majstor na fotografija vednas ne go dobivas zvanjeto tuku imas obvska da izrabotis ili prezentiras mislam bese sest kolekcii na fotografii od po sest sliki, od koj se pravi izlozba koja ja ocenuvaat cetiri majstori na fotografija. Dokoku od niv dobies preodna ocenka go dobivas zvanjeto MAJSTOR NA FOTOGRAFIJA. Ovde ne e krajot. Sledna tituls e HON EFIAP za koja e potrebna uste rabota bi rekol mnogu makotrpna, i za koja e potrebna poprilicen bvroj na bodovi od megunarodni izlozbi, na koj redovno se plaka kotizacija za ucestvo (bez ogled dali ke ti primat fotografija ili ne)sto znaci pokraj rabota koga ke se vklucat trosocite od kotizacija i postarinata i pod pretpostavka na serkoja izlozba da ti primat barem edna fotografija, mislam deka edno 3000 evra bi bile dovilni.
E kolegi patot do zvezdite e dolg i skap.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 23:51
Bre, bre, bre........ Tolku rabota za titula........
Koj saka neka si brka tituli, ama za vistinski uspeh bara posvetuvanje. Tolkavi uspesi ne se postignuvaat so hobi. Ednostavno nemam vreme tolku da se posvetam (Poslednive 3 meseci seriozno se posvetiv na rabotata i imam ogromen uspeh - ama ne sum razvil nieden film намигнување - ne se zalam). Veruvam deka na ista linija se i povekjeto aktivni clenovi na forumov - amateri.
Ako sakate bodovi, sojuzi i slicni raboti, batalete rabota i posvetete se na toa 100% - samo taka kje ima uspeh.
Ova go kazuvam zatoa sto FSM e organizacija sostaven od amateri. Amaterite nemaat vreme sekoj den da bidat vo FSM. I zatoa nema nikakvi aktivnosti osven nekakva godisna izlozba. I nikakov napredok - NIKAKOV. Ne mi kazuvajte prikazni deka kje bide podobro zatoa sto znam deka ednostavno - NE MOZE. Denot e 24 casa, a site tie vo FSM se familijarni lugje so problemi doma, na rabota - KRPEN ZHIVOT. I posle nema uspeh. Epa NEMA. Koga FSM kje raboti 24/7 kje ima uspeh.
Taka sto da ne se zalime. Tolku e silata - realno.

P.S. Nemam namera da kritikuvam. Samo kazuvam moe mislenje kade e problemot. Ne se zalam zatoa sto nemam nikakvi ocekuvanja od FSM, a ako napravat nesto dobro toa e BONUS - kako HD video na DSLR намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 00:01
Temava pak se razgore... ...istite muabeti... ...ama telefon crc.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 00:18
Pa JANE971 e potpretsedatel na FSM i e aktiven ovde. Pisi mu licna poraka.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 13:29
Fala. Ne go znaev toa.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 14:04
Jas samo objasniv kako se doaga do odredeno zvanje, a dali nekoj e spremen da go izodi patot ili ne toa e negov licen izbor. Od pisuvanjata na mnogu forumgii vidov deka ne im e jasno kako se doaga do odredeno zvanje. Inaku sto se opdnesuva do FSM kako i drugite slicni organizacii vo nasava drzavicka ne im se pridava nikakvo znacenje. Vo drzavite od bifsite YU prostori sekade nee taka. Za Hrvatska sigurno znam kako i za Slovenija a delumno i vo Srbija Narodnite tehniki drzavata se uste gi finansira(a vo sklop na niv rabotat i foto sojuzite) i se vo relativni dobra kondicija.
Inaku sto veli Tegla krpen zivot, toa e vistinata.
Ekonomistite velat deka sekoj covek ima prioritet na potrebi. Prvo saka da se prehrani, pa da se oblece, da ima krov nad glavata a najpopsle doaga nadgradbata i negovoto educiranje a posebno kulturno educiranje. Zamislete gladen covek da otide na teatar a nemu crevata mu krkorat, i ne samo toa si misli utreto kako na deteto da mu dade 10 denari da si kupi gevrek za pojadok ??????
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 18:35
Uf, edvaj cekam novoto pretsedatelstvo ( odnosno pretsedatelot) da se "zaleta" so rabota.
Hmmmm, bev clen na prethodniot sostav na pretsedatelstvoto i 4 godini gi slusav istite prikazni: glaven problem na fotografijata vo Makedonija bese kako da si gi dobijat majstorskite tituli Boro i Cvetan. I tolku. Sekoj sostanok zapocnuvase so toa. Da ne bidam pogresno razbran, tie majstorski tituli nikoj ne im gi osporil, medjutoa zastareniot pravilnik za boduvanje ne dozvoluvase istite da bidat dodeleni.
   4 godini se zboruvase za toa deka treba da se promeni pravilnikot za boduvanje, deka treba da se azurira web stranata ili da se napravi nova ....... i ama bas nisto ne se napravi. Da, i jas bev clen na toa nerabotno pretsedatelstvo i bas zaradi toa znam kako odat rabotite. Isto i noviot pretsedatel bese. Ne se secavam da proizleze nekoja inicijativa od nego, duri na edno od poslednite "zasedavanja" na prethodniot sostav B.R. se izjasni deka ne e zainteresiran za da bide pretsedatel.
   Arno ama covekot se pismanil, sigurno dobil vizija kako treba natamu. Ne se zafrkavam, navistina bi sakal da e taka.
   A za toa deka drzavata ne dava pari znaeme i toa e edna izlitena fraza koja mnogu ubavo sluzi vo odredeni situacii. Bas toa e glavnata rabota na pretsedatelot, DA NAJDE PARI! A koga ce ima pari, ce ima i aktivnost neli? Ili mozebi ne?
   Za da se pravat fotografii voopsto ne e potreben Sojuz, ama za da se organiziraat, da se obedinat site tie sto pravat fotografii mora da ima takva institucija.

Изменето од focus - 28.Февруари.2009 во 21:01
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 16:54
Cvetan bese pretsedatel pred se od nekoi licni ambicii i zadovolstva. Za Boro ne znam ke go prasam Angel. A ne ga zabravaj i Dule od Kumanovo i negovite ambicii da stane majstor iako so bopdovi e daleku so svetlosni godini. Za ovoa sum siguren oti on pocna da izlaga koga FSM bese u faza na raspaganje ... Vo vakva situacija na finansiranje na FSM tesko da se promene rabotata na FSM.
A AKO VI SE PRAVE IZLOZBA U STIP KE VI NAPRAVEME SAMO OBEZBEDITE FOTOGRAFII I NAJDITE SI ZIRI KOMISIJA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 22:23
Sega me zainteresira dali imame ili nemame majstor vo Makedonija?
Da se davase titulata kaj nas pola Makedonija kje se chataleshe so majstorski tituli.


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 12:14
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Sega me zainteresira dali imame ili nemame majstor vo Makedonija? Da se davase titulata kaj nas pola Makedonija kje se chataleshe so majstorski tituli.



   Znam deka Drnkov e majstor sigurno. Tuka nekade bea i Cvetinovski i Dusko (mislam deka se vikase od Kumanovo ama ne Docevski) ama ne znam dali imaat zvanje. Za Cvetan i Boro ne sum siguren dali konecno gi dobija, kolku sto znam oni gi imaat ispolneto normite ama spored stariot pravilnik titulata majstor treba da im ja dodeli komisija vo koja ima najmalku dvajca (ili bea trojca) majstori.
   E sega, bidejci vo Makedonija nema tolku majstori, se postavi prasanjeto kako da im se dodelat titulite. Sto napravija ne znam, samo znam deka vo edno ziri na izlozba vo Srbija pred skoro vreme, Boro bese predstaven kako majstor.
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 19:40
Edna ispravka za GEMINI:
boduvanjeto za zvanja kaj nas i kaj FIAP ne e bas isto, duri bi rekol i nema vrska edno so drugo.
Tocno, kaj nas se sobiraat bodovi na izlozbite i plus i od nagradi itn.
Kaj FIAP idat vaka rabotite:
prvo e AFIAP, znaci ne HonFIAP, toa e epten daleku.
Posle AFIAP e EFIAP itn, koj go interesira moze da odi na www.fiap.net
E sega, za pocetnoto zvanje AFIAP treba da imate najmalku 5 godini staz na mednjunarodni izlozbi, vo tie 5 godini da imate ucestvuvano na najmalku 5 izlozbi pod patronat na FIAP i da imate "vlezeno" na tie izlozbi so najmalku 10 razlicni fotografii.
Ova go znam oti komunicirav so niv pred otprilika godina i pol, bev mnogu blisku do AFIAP, dodusa uste poblisku sum sega ama nesto podzastanav.
Za domasnite zvanja ne sakam da komentiram, ama ovie medjunarodnite se interesni, vo smisla da mozat da vi pomognat za vadenje Sengen vizi, (taka da nema da vi treba Bugarski pasos, ha,ha,ha) mozete da bidete clen na ziri vo druga zemja itn.
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 00:29
интересен е одзивот и заинтересираноста на децата за малата лига на А1 во мал фудбал.
што мислите, дали ако има повеќе вакви натпреварувања помеѓу децата, во форма на фотографски конк*рси, ама само за деца, ќе има повеќе раздвиженост помеѓу оние кои го сочинуваат тој истиот Фото - Сојуз?
дали на фото сојузот му е потребна свежа крв?
и дали нема да им биде полесно да дојдат до поени, ако почнат од порано, барем оние кои се талентирани за тоа и имаат остро око за естетика и бои?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.