IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Стокатници во центар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стокатници во центар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стокатници во центар
    Испратена: 22.Март.2008 во 11:32
Sto mislite za ovoj proekt i za opsto se ona sto sakaat da go gradat na plostadot, crkvi spomenici i tn i tn.

Moe mislenje e deka stokatncite treba da se gradat na drugo mesto ako veke se gradat, a ako nesto se gradi na taa strana od trgovskiot toa bi mozelo da bide samo katna graza i prodolzuvanje na trgovskiot a bi se spoil so most nad ulicata.
Idealno mesto za stokatnicite bi bila nekoja lokacija okolu saemot, tamu i onaka ke se gradi biznis centarot na ERA, pa toa bi bilo samo kako nadopolnuvanje , tamu ima dovolno prostor a i odlicno e povrzano direktno na vlezot na Skopje e, a tamu e i kontinental.

Sto mislite vie za ovie predlozi ili dajte nekoj vas , bidejki iskreno mislam deka 100katnici bi go nagrdile centarot, isto taka i bi go ugusile, koj i bez toa dise na skrigi.

Изменето од kultuzin - 22.Март.2008 во 13:10
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:34
Cudno kolku Skopjani se nezainteresirani za ovie problemi.
Svesni li ste na sto ke lici centarot ako se realiziraat ovie proekti.

Vistinski proekt za Skopje vo ovoj moment bi bil samo podobruvanje na infrastrukturata i voveduvanje na tramvajski linii.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:45
kao nekoj nas ne prasuva ....kaj nas 10 katnici ne mozat da se odrzuvaat a kamo li 100 katnici..za takva garadba teba da ima kultura na ziveenje a ne samo da se gradi kolku da se ima...zamisli kesa so gjubre da se dzitne od 100ti kat...ke eksplodira ko bomba...a znaeme deka kaj nas takvo nesto ne e retka pojava
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:49
i da...kako ke se regulira odrzuvanjeto na takva zgrada?...koga treba da molis i kolis za naplata na lift,cistacka...a ne daj Boze za nekoj po golem defekt a be ovie nasive so "mala"glava razmisluvaat
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:50
Originally posted by granny granny напиша:

kao nekoj nas ne prasuva ....kaj nas 10 katnici ne mozat da se odrzuvaat a kamo li 100 katnici..za takva garadba teba da ima kultura na ziveenje a ne samo da se gradi kolku da se ima...zamisli kesa so gjubre da se dzitne od 100ti kat...ke eksplodira ko bomba...a znaeme deka kaj nas takvo nesto ne e retka pojava



Pa ako sedime doma nikoj nema ni da ne prasa.
Mislam deka opsto Makedoncite ne sme kriticni voopsto.
Vo zima koga se otopi snegot se davevme vo kal i so e najvazno na nikoj ne mu precese toa.
Sega i so gradbite tolku li nemoze toa da se kontrolira.

Ako treba neka platat gradski arhitekt ( najdobro stranec ) neka napravi proekt za narednite 20 godini i prijatno.

Vaka na sto lici Skopje vladata gradi, opstinata gradi , gradonacalnikot gradi + divogradbi na sekoj cekor , neznam samo do koga.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:53
ima plan gradski...samo sto koj se pridrzuva?...neli sekoj eden a sobira dva denara u dzep,gradi objekt...divo...posle 2-3 dena ima na TV kao ke se rusi...pa ke se izvadat dokumenti...i odednas od nikade ke nikne so ispravna "dokumentacija"10 katnica...baska sto nikoj griza ne vodi za kvalitetot na izvedbata....
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 13:59
da ne zboram za "lepenki" na postojecki objekti...kako nikoj ne stana javno da kaze deka se narusuva na toj nacin stabilnosta na zgrada...
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:03
Originally posted by granny granny напиша:

ima plan gradski...samo sto koj se pridrzuva?...neli sekoj eden a sobira dva denara u dzep,gradi objekt...divo...posle 2-3 dena ima na TV kao ke se rusi...pa ke se izvadat dokumenti...i odednas od nikade ke nikne so ispravna "dokumentacija"10 katnica...baska sto nikoj griza ne vodi za kvalitetot na izvedbata....


Zatoa ti vikam samo gradski arhitekt od stranstvo ( po moznost Germanec ) cisto onaka da im kaze samo kolku si nemaat pojma od planiranje.
Kaj sto na celo e uguseno Skopje pa uste i sto katnici vo centar.

Eden drugar na gradezen sto zavrsi mi kazuvase deka ako ne se razmisluva na podobruvanje na patnata infrastruktura vo Skopje za 10 godini kolite nema da se dvizat , ke bide se blokirano.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:07
a be i sega e opst haos...ama treba za se da se ima kultura..nie nemame kultura na ziveenj...ziveeme u krpenici...gledas deka od dupki po patistata site vnatresni organi se pomestuvaat...
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:09
Tocno e toa ama ne mi odi u glava kako toa na nikoj ne mu smeta, nikakva graganska inicijativa nema , toa me buni.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:10
i jas imam u familija nekolku arhitekti,gradezni inzinjeri..bas diskutiravme za nadgradbi i dogradbi...opasno e za statikata na objektot...temelot e postaven za odredena tezina...a se preopteretuva naknadno
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:13
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Tocno e toa ama ne mi odi u glava kako toa na nikoj ne mu smeta, nikakva graganska inicijativa nema , toa me buni.
kaj da se bunis...koga kao kreteni te gledat u oci i se smeat...zemi primer Trifun...so plasticnata faca se vrti bez gram sram..a si napravi pateka i so kola do kancelarija ide...kao raboti nesto..raspadnati avtobusi vrvat niz skopje...zatoa sto nejkese za evtini pari novi da kupi...izgleda karot mal mu bil...
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:18
Graganska inicijativa ne e eden graganin da se buni tuku organizirano.
Mnogu loso kaj na s e sto razmisluvame u stil sto ke smenam jas.
Me svakas li , go napravija Skopje za nikade.
Eve se blizi Evropsko prvenstvo rakomet , kazi mi so ke pomislat gostite.
Ne e samo ubava sala da imas , tuku kazi mi kako ke dojdat do taa sala, a nejkam da znam so ke se desi ako ima sneg ili dozd.

Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 14:21
da..i kade ke se smestat tie luge sto ke dojdat..jas ova sekoja godina go vikam...koga se udirat u gradi za eurovizija...pa kaj be luge ke smestis novinari,ucesnici...ako pred toa ne se ispokrsat po pat do centar
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.