IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ОБИЧАИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 14:15
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас пак искрено и не познавам муслиманско семејство кое нема амулет во вид на око, било како украс, било како накит изработен од благородни метали...

Дали овие луѓе не ги сметате за вистински муслимани? (праашњето е упатено до форумџии од исламска вероисповед).



Vo vremeto na Muhammed s.a.v.s  Hamajliite,zapisite,talismanite bile
mnogu prosireni i imajki ja predvid slabata duhovna svest  vo toa vreme
lugeto barale zastita od takvi stvari.

Pejgamberot rekol: "Zapisite,Hamajliite,magijata,gatanjeto se shirk(mnoguboshtovo".

Isto vo drug hadis rekol:"Onoj koj obese na vrat bilo kakva stvar da bi go zastitela Allah nema da go zastiti,i onoj koj ke obese na sebe hamajlija da go cuva od nesreka Allah nema da go cuva"

Se prenesuva vo drug hadis: Deka edna grupa na luge dosla kaj pejgamberot da mu se zakolne na vernost(bej'ah) pa ja primel od
9 od niv ,osven od eden.Zaprasan zasto ja odbil negovata vernost rekol:Toj nosi Hamajlija". Covekot  ja stavel rakata pod svojta kosula
ja izvadel Hamajlijata i togas Pejgamberot ja prifates negovata zakletva.
-------------------------------------------------------------------------
Hamjliite se obicno napraveni od biseri ili koski.I obicno se nosat na
vrat ili se stavaat po kukji ili prevozni sredstva so nadez deka zastituvaat od nesreka ilu cuvaat od zavidno oko.

Znaci stavot na Islamot po ova prasanje e jasen!
Tie sini okca,fatiminata raka  i slicni raboti se strogo zabraneti vo Islam.
 
Sepak ima grupa na islamski teolozi koi nosenjeto hamajlija go opravdale samo vo slucaj zapisot (hamajlijata) da sodrzi tekst od
Quranot ,ili nekoe od Allahovite iminja ili svojstva,da bide na arapski
jazik ,i da ne sodrzi nikakvi znaci.

No bidejki pejgamberot jasno kazal kako treba eden musliman da se
zastiti sebesi od plasenje,dzinovi,zavidni oci itn.. togas voopsto nema
potreba od nosenje hamajlija,iako jas licno smetam deka bi bilo dobro
hamajlijata(Vo uslovite koi gi spomnav) da im se stava na mali deca
koi neznaat sebesi kako da se zastitat,a  za ova govorat nekolku
hadisi od Pejgamberot s.a.v.s.




Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 14:20
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!


Nikogas na nieden musliman ne mu davam pogrdo ime ili go etiketiram
nekako a nemu ne mu e po volja.

Toa so Vehabiite i protestantite bese shala iako realna shala.
Toa sto go rekov nema nikakva vrska so temava, ama jas kako covek
koj e epten uhodan vo stvarive tvrdam deka ako nekoi grupi megu
muslimanite i hristijanite imaat mnogu zaednicki stvari toa se 
Vehabiite i Protestantite намигнување
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 14:44

Еве едно интересно прашање упатено од наш брат муслиман кој бил 11 години во брак,но,сеуште немал деца.Одговорот на неговото прашање донекаде го опфаќа и прашањето за Хамајлиите,на кое убаво одговори Халифа.




Hamajlije
Pitanje: Ozenjen sam i u braku sam jedanaest godina i jos nemam djece. Isao sam kod hodze koji pise i pravi hamajlije. Meni i mojoj zeni je napravio hamajliju. Da li je haram da se lijeci sa ovim stvarima i da se one drze? Kada sam donio ovo u stan, mene je obuzimao neki strah. Nocu sam se budio i nisam mogao da spavam. Hamajlije mi je hodza napravio zato sto mi je rekao da ja i zena imamo sihir. Unaprijed hvala!



Odgovor: Lijecenje k*r'anom (Rukja) ili kako je to poznato u narodu kao "odlazak kod hodze", je dozvoljeno samo pod tri uslova:

1.Da to lijecenje bude k*r'anom, Allahovim dz.s. imenima i svojstvima ili Poslanikovim s.a.v.s. dovama.

2.Da to bude na arapskom ili nekom drugom razumljivom jeziku.

3.Da vjeruje, da to lijecenje nema svog direktnog uticaja, nego da je to Allahovim dz.s. htijenjem.

Ovi uslovi su uzeti iz vjerodostojnih hadisa, kao sto je onaj u Muslimu: "Dozvoljena su ona lijecenja (Rukja) u kojima nema Sirka (pripisivanja druga Allahu."

Dakle, dozovoljeno je ici kod hodze, koji lijeci u skladu sa ovim uslovima. Dok je zabranjeno odlaziti onim hodzama, koji se bave sihirom i putem njega lijece, jer je sihir i bavljenje sihirom zabranjeno i izvodi njegova pocinitelja iz vjere. Kaze Allahov Poslanik s.a.v.s.: "Cuvajte se sedam velikih grijeha! Rekose: "O Allahov Poslanice: Koji su to grijesi?"; a on im odgovori: Pripisivanje Allahu druga, baviti se sihirom?..." (Muslim).

Nosenje hamajlije je jedan dio uleme dozvolio, iskljucivo, za malu djecu, radi cuvanja od uroka, ali da budu napisane prema spomenutim uslovima. Medjutim, hamajlije ne treba da nose odrasle osobe iz razloga sto su oni u stanju da se sami cuvaju od raznoraznih uroka i sihira, putem stalnog uzimanja abdesta, ucenja k*r'ana i klonjenja necistoca.

Dr. Y. Qaradawi kaze: "Ispravnije je da se ne koriste hamajlije i navodi za to nekoliko razloga:

1.Opsta zabrana svih hamajlija, tako sto hadiski tekstovi nisu napravili razliku izmedju vrsta hamajlija.
2.Preventivna zabrana svih hamajlija, da ne bi doslo do koristenja hamajlija svih vrsta.
3.Ako je bude covjek nosio, tada ce biti prinudjen da je unosi na necista mjesta, poput toaleta.
4.k*r'an je objavljen kako bi bio uputa ljudima i nacin zivota, a ne da se koristi kao hamajlija i sl.

Sto se tice Allahove dz.s. kusnje, kojom On provjerava tvoj iman, Allah dz.s. te u k*r'anu uputio kako da od Njega trazis tu blagodat, rekavsi: "Trazite od Gospodara svoga oprosta, jer On, doista, mnogo prasta. On ce vam kisu obilatu slati, i pomoci vas imanjima i sinovima, i dat ce vam basce, i rijeke ce vam dati." (k*r'an 71: 10-12)

Obracaj se svome Gospodaru u momentima, za koje je utvrdjeno da se u njima prima dova, a narocito u zadnjoj trecini noci i znaj da onaj ko krsi Allahove granice ne moze ocekivati da mu dova bude primljena.

Takodjer, ako mozes, nastoj i da obavis obavezu hadzdza i iskoristi posjetu mubarek mjestima za iskreno obracanje Allahu dz.s., a narocito na dan Arefata; ili pak, ako nisi u mogucnosti, zamoli nekog od hadzija da te se sjeti u svojoj dovi. Nastoj i da dodjes do vode sa mekkanskog vrela Zemzem i napijte se ti i tvoja supruga te vode, sa nijjetom da vam Allah dz.s. dadne hairli potomstvo, jer Poslanik s.a.v.s., u sahih hadisu koji prenose Ibn Madze, Ahmed i El-Bejheqi, kaze: "Voda Zemzema je dobra za sve ono za sto se pije!"; kao sto je utvrdjeno da je Poslanik s.a.v.s. nosio ovu vodu bolesnima, napajao ih i poljevao njome (Zadu-l-Me'ad 4/360, u komentaru muhaddisa A. Arna'uta i F.Arna'uta). Zato nas ne treba zacuditi da su nasi pradjedovi praktikovali da se sterilni ljudi ili zene okupaju Zemzemom, sa nijjetom izljecenja i mnogi od njih bivali su izlijeceni, sa Allahovom dozvolom. Ali ne zaboravi jedan od osnovnih uslova primanja dove je da covjek bude pokoran svome Gospodaru Uzvisenom.

Neka ti olaksanje budu i ovi ajeti:

"Ta, zaista s mukom je i last, zaista, s mukom je i last!" (k*r'an: 94: 5-6).
"A onaj ko se Allaha bude bojao, On ce mu izlaz dati i opskrbit ce ga odakle se i ne nada; onome ko se u Allaha uzda, On je dosta!" (k*r'an 65:2-3)

Zelimo ti sve najbolje i da ti Allah dz.s. podari hairli potomstvo.

A Allah dz.s. najbolje zna!

Sarajevo, 16.1.1423.h.g./30.3.2002.g.




Vijece za Fetve IslamBosne



П.С. Под зборот Сихир се мисли на сите видови на магии.


Изменето од efendija - 21.Март.2008 во 14:46
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 16:40
Благодарам на исцрпниот одговор.

Познавам една жена (овде кај нас) чиј маж и беше неверен.
Таа по препорака на некоја друга пријателка отидоа кај еден оџа на Бит пазар, и овој и кажал да земе маица од мажот и.
Потоа тој нешто и запишал на маицата....

Незнам дали мажот се променил, но ме интересира, дали оџава направил Сихр-или пак само запис применет под трите услови кои ги наведе во постот (.Da to lijecenje bude k*r'anom, Allahovim dz.s. imenima i svojstvima ili Poslanikovim s.a.v.s. dovama.
2.Da to bude na arapskom ili nekom drugom razumljivom jeziku.
3.Da vjeruje, da to lijecenje nema svog direktnog uticaja, nego da je to Allahovim dz.s. htijenjem.)

Поздравсреќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 16:50
Znakovi po kojima se raspoznaje sihirbazKod koga se nadu neki od slijedecih znakova, znaj da je on sihirbaz bez ikakve sumnje. To su ovi znakovi:

1. Raspituje se o bracnim podacima roditelja bolesnog.

2. Uzima privatne bolesnikove stvari kao sto su (odjeca, maramice, kapa itd.)

3. Ponekad zahtijeva da mu se dovede zivotinja odredenih osobina i da se zakolje, bez spominjanja Allahovog imena. Ponekad njenom krvlju namaze bolesna mjesta ili baci zrtvu na pusto mjesto.4. Pise talismane (vradzbine, zapise).

5. Uci carolije i izgovara nerazumljive talismane.

6. Daje bolesniku zapise koji se sastoje od cetverouglova na kojima su slova i brojevi.

7. Nareduje bolesniku da se izdvoji od ljudi jedan odreden period, boraveci u sobi u koju ne ulazi sunceva svjetlost.

8. Ponekad trazi od bolesnika da se ne pere vodom jedan odreden period, uglavnom 40 dana, a ovaj znak upucuje na to da se radi o dzinu krscaninu koji sluzi sahira.

9. Daje bolesniku stvari koje ce zakopati u zemlju.

10. Daje bolesniku papire koje ce spaliti i nakaditi se njima.

11. Prica nerazumljivim govorom.

12. Ponekad sihirbaz obavjestava bolesnika o njegovom imenu, imenu grada iz kojeg je i o problemu zbog kojeg je dosao prije nego mu ovaj i saopsti to.

13. Pise bolesniku isprekidana slova na papir (zapis) ili na posudu od grncarije bijele boje a onda nareduje bolesniku da to rastapa i pije.

Ovo su samo neki od znakova koji nam mogu pomoci u raspoznavanju sihirbaza od pravog i ispravnog lijecnika Allahovom knjigom.

Dakle, dragi brate ako saznas da je covjek sahir, duznost je da mu ne ides, a ako mu pak odes, onda za tebe vaze ove Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, rijeci: “Ko otide vracaru i povjeruje u njegove rijeci, porekao je ono sto je objavljeno Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem.”[5]

Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 16:54
Аха, благодарам на одговорот. Значи погорниот пример е сихир.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 16:56
Sigurno naspram uslovite koi se dadeni od iskustva i po verodostojni hadisi

Изменето од dzem - 21.Март.2008 во 17:03
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 18:34
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!


Nikogas na nieden musliman ne mu davam pogrdo ime ili go etiketiram
nekako a nemu ne mu e po volja.

Toa so Vehabiite i protestantite bese shala iako realna shala.
Toa sto go rekov nema nikakva vrska so temava, ama jas kako covek
koj e epten uhodan vo stvarive tvrdam deka ako nekoi grupi megu
muslimanite i hristijanite imaat mnogu zaednicki stvari toa se 
Vehabiite i Protestantite намигнување
mnogu me interesira ova so vehabiite... postojat? kako izgledaat?
do tolku lilicat so hristijanite?
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 18:37
Kako moze lugjeto da veruvat vo race, okca, krstovi i zapisi vo 21 vek?
 
Ne deka ne postojat i deka so niv ne vladee gjavolot, sepak, ne treba da se obrnuva vnimanie na takvi paganstini koi se von osnovata na islamot!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 18:48
Originally posted by temimi temimi напиша:

Kako moze lugjeto da veruvat vo race, okca, krstovi i zapisi vo 21 vek?
 
Ne deka ne postojat i deka so niv ne vladee gjavolot, sepak, ne treba da se obrnuva vnimanie na takvi paganstini koi se von osnovata na islamot!


Да, но сепак се многу присутни, ќе признаеш.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 18:59
.

Изменето од Aisha - 21.Март.2008 во 19:04
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 19:00
ZA ZAL, neukiot narod pravi se sto ke cue, ne gledajki vo izvorot na informacijata, so cel da si pomogne i olesni, a ne sfakjajki deka na ovoj svet treba malku macenje, za poubavo uzivanje na onoj!намигнување
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 19:46
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка
Samo sto se vrativ od jacija, vecernata molitva.
Imamot go prouci ajetot kade se veli inneke entel Wehab. Wehab, Allahovoto ime, koe znaci: "Onoj sto daruva vo izobilstvo"!!!
A nekoj nasol da si igra so toa ime.
 
Se sovetuvam sebesi a i ostanatite: ova ne e ispravno, Allah da ni prost!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 02:00
Temimi, мислиш, самиот израз “вехабитизам“ кој што си го присвоиле некои движења во исламот е грев, или пак самото тоа движење/насока кое реално постои е грев?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.