IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ОБИЧАИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЕРСКИ ОБИЧАИ
    Испратена: 19.Март.2008 во 17:50
При практикувањето на повеќето вероисповеди, како неизоставен, пропратен дел влегуваат и низа обичаи, кои потекнуваат од менталитетот, местото на живеење, самата вероисповед. Тоа е така-насекаде. Постојат разноразни обичаи кои го следат човекот од неговото раѓање па се до смртта, заклучно со погребните обичаи.

Многу од овие “обичаи“, и “ритуали“ немаат вистинска поткрепа во Светите Книги, но понекогаш традицијата била толку силна, што тие станале неизоставен дел од некои вери.

При изведување на истите, секогаш некако поголема улога имала жената отколку мажот.


На форумов често доаѓаме во разни разијдувања но и нејаснотии кога ќе треба да се направат некои разграничувања меѓу она што е верски поткрепено-а што е обичај.

Па....оваа тема е токму за тоа. Да наведуваме одредени обичаи/ритуали/верски практики и да дознаеме за нивното потекло.

среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:03
чекање
Ајдете бе...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:25
jas smteam deka pravoslavcite pogotovo imaat najmnogu obichai koi gi povrzuvaat so verata mozebi mislam taka zoshto toa mi e najblisku pa mislam deka skoro celoto pravoslavie e eden gooooolem ,gooolem obichaj od kako chovekot se roti dodeka umre zivootot mu e ispolnet so obichai.Pa i ne e losho da se ima obichai taka se zachuvuvaat i kulturata i istorijata na eden narod ,nekade velat ,,bolje da selo izgori nego da umru obichai,,.Moe mislenje za obichaite e da si postojat ama da ne se meshaat so verata,sega paganski bile vakvi bile dZamalari,koledari,kalavesnica vprochem i decata najvec'e se raduvaat na tie raboti.Koga se izveduvaat obichaite se veli toa go pravime ,,ZA ADET,,i toa e jasno deka nema vrska so religija.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:53
Muslimanite kako gledaat na svoite verski obichai?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 23:38
Еве да го рабијам мразот. Во прилог на погорниот пост на лаки би го поставила следново прашање до муслиманските членови од форумот: каков е ставот на Исламот по однос на носењето амајлии?

Имено, најчесто муслиманите кај децата ставаат разни приврзоци во вид на окца, но го употребуваат и возрасните (знаете на какво окце мислам), или пак истото во вид на разни украси е присутно во домовите, или пак ако не е нешто со окце, задолжително е сина мониста макар и на најскап накит прилепена...

Нешто вакво
http://www.luckymojo.com/evil-eye-bracelet-blue.jpg

1.Зошто сино
2.Зошто окце.

Благодарам.



Изменето од maria_magdalena - 19.Март.2008 во 23:41
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 23:40
Prekrasna tema
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 23:44
Еве и ова ми текна, Фатимината рака, често присутен симбол.
Еднаш си најдов една Фатимина рака (златна) со полудраг камен тиркиз на нејзе. Ќе сака ли некој да го објасни нејзиното значење, и потекло, мислам, нешто околу Фатима, и сл.

http://www.brochins.com/product_images/small/hamsa-gi.jpg
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 23:55
Fatima Zahra bila edna od cerkite na Muhamed inaku pette prsti gi presdstavuvaat pette pilari na islamot. Inaku sluzi za sreca i zastita od loso. Mislam deka taka bese ...ako gresam neka me ispravi nekoj...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:08
И сега значи таа симболично ги потсетува муслиманите на петте пилари, но и штити од лошо и носи среќа. Како тоа штити од лошо или носи среќа?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:12
Pa neznam mislam deka nekoj od muslimanite na forumov ce objasni pubavo...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:12
Eve jas ke te ispravam!

Amajlijata i sekakov vid na sueverie koe se praktikuva MNOGU kaj muslimanite, nema vrska so islamot, i e STROGO ZABRANETO! Veruvanjeto deka nekoj predmet ke ti pomogne vo nesto i ke te zastiti od nesto spaga vo SHIRK (Pripisuvanjeto na sopranik na Boga), bidejki Bog e edinstvenito koj moze da ne zastiti od zloto i da ni podari dobro, nikakvi specijalni efekti ne se potrebni, samo nasa molba i tolku.....
Toa so paunovoto oko, Marija, e premnogu zastapeno. Kako kaj muslimanite taka i na kaj nemuslimanite!
NEma nikakva logika, edno okce da moze da te zastiti. Pratenikot Muhamammed, n.b.m.n., ni kazal sto treba da pravime za da se zastitime od zlo i sl. taka da amajlii ne!
Inaku za Fatiminata raka!
Pa ete odgovorot e ist! Inaku Temp. Pogodi Fatima Ez Zehra bila kerka na Pratenikot Muhammed, n.b.m.n., edna od 4 najdobri zeni vo Islamot. Inaku raka, noga, grav i sl. raboti koi se povrzuvaat so takva prekrasna licnost nemaat vtemelenost vo islamot!
Inaku Marija, temata e dobra, samo nekako ne bev raspolozena za pisuvanje. Utre, nov den novi sili
Bidi mi pozdravena
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:18
Поздрав Ајша и до тебе, драго ми е што ти се допаѓа темата, и благодарам за одговорот.
Па не ни е последен ден на форумов, ехе, има време, да не запнуваме, и јас легнувам кај да е.
Лека ноооооќголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:22
Leka nok Marija!
Slatki snista!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:39
Originally posted by Aisha Aisha напиша:


Amajlijata i sekakov vid na sueverie koe se praktikuva MNOGU kaj muslimanite, nema vrska so islamot, i e STROGO ZABRANETO! Veruvanjeto deka nekoj predmet ke ti pomogne vo nesto i ke te zastiti od nesto spaga vo SHIRK (Pripisuvanjeto na sopranik na Boga), bidejki Bog e edinstvenito koj moze da ne zastiti od zloto i da ni podari dobro, nikakvi specijalni efekti ne se potrebni, samo nasa molba i tolku.....
 
Добар пост Аиша. Ова истото важи и за христијанството.
Многу "христијани" веруваат дека крстчето обесено на врат ги штити од ѓаолот, дека миниикончето во џеп ќе им го положи испитот, дека иконата или крстот во кола ги штити од сообраќајќи, дека осветената водичка ќе ги излечи од некоја болест, дека бројаницата со 33 чворови ќе им помогне во молитвите итн итн... се се освен дирекната молитва до Бог.
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.