IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Струшки вечери на....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Струшки вечери на....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 20:34
   ONOJ KOJ GO NAPUSTA LJUBENOTO

Onoj koj go napusta ljubenoto
go otvora prozorecot
i gi slusa negovite odzivi
i veli:
ova e se sto imav.

Onoj sto go napusta ljubenoto
gleda
cudata kako se prevrtuvaat
kako se preoblokuvaat
vinoto kako se presozdava vo krv
lebot vo kamen
i Crvenoto More
koe nikogas odnovo
nema da se otvori
za eden nov zivot
tuku ke ostane taka nedopreno
kako amajlija na zaboravot
kako spomen nesovladliv
vo koj samoto ke se udavi.



        YEHUDA AMIHAJ
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 20:41
аплауз
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 20:51


Po dolgiot pat
se vrakam kako sekogas doma
kon tebe sto me cekas
so ljubovta tvoja i nejzinite plamenati sveki
vrz masata postavena.
Taka go sonuvav skoresnoto
povtorenoto i novo srekavanje
a vetrot me turkase
i dozdot mi gi zgolemuvase zelbite.
Ja otvoriv vratata
i eden zgusten zduv
kako temnicata
me udri v lice
Natrupan mebel,
miris na nikogo,
sal studena tisina me cekase.
Jacese veterot
megu esenskite borja...
No ne se predavam jas,
i te zamisluvam doma kako nekogas.
Ja osvetluvam sobava
kade sto siese ti
i se vrakas od dnoto na spomenite.
Naednas na tvojot stol
zdogleduvam obleka ostavena,
ja galam
kako da si ti vo nea
no racete prazni
vo vozduhot mi se srekavaat.
Gi ljubam i baram predmetite tvoi
a dozdot prodolzuva,
i ocajot samoten se vovlekuva
vo prvata nok na tvojata otsutnost.



Husto Horhe Padron
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:18


Makoto Ooka,japonski poet ,roden vo 1931 godina vo Shizuoka,e eden od vodeckite poeti i intelektualci vo Japonija!Raboti kako profesor na poveke univerziteti vo Japonija i seopfaten literaturen tvorec!
Negovite dela se prevedeni na poveke svetski jazici,raboti paralelno i kako preveduvac i novinar,a dobitnik e na prestizni svetski nagradi od oblasta na literaturata i kulturata..
Nam ni e dobro poznat kako nesitel..laureat na Lovoroviot venec na Struskite veceri na poezijata vo 1996 godina..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:20
Ти професор по македонски да не си?
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:22
zosto?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:23
не бе Палестинец, по јапонски - Макото ООка

Изменето од filmadzijka - 07.Август.2008 во 17:23
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:29
Originally posted by zagor zagor напиша:

zosto?


Па гледам песнички составуваш.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:41
eve i edna pesna za..

B L I Z N A C I


Jas znam deka nemokta e najgolema taga
zosto jas go slusam nejzinoto tazenje bolezlivo
vo ovaa nok ovenata od vinoto?
Kako voz bez prozorci i sini
nasukan vo pustinskiot pesok tone unistuvajki...
Koj ke dojde da te odbrani od tebe samiot ?
Koj ke moze da tece koga samiot si prezir
Kazi mi ti sto se odaleci od mene,koj si
kako zivees bez samiot sebe?
Ne znaes recisi nisto,duri i ne znaes
deka si kral na vinoto,
vistinski kral bez kruna..

sto da me praznuva moze...
Zaradi toa se prasuvam.
Koj od vas dvajcata zasluzuva da izdrzi?
Karnevalot na mitovite i negovata praznicna vreva
ili isklepanata tisina sto
smisleno ne oddeluva...

Husto Horhe Padron
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:42
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Originally posted by zagor zagor напиша:

zosto?
Па гледам песнички составуваш.



..prepisuvam,ponekogas i toa loso mi odi...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 23:52


ALI AHMAD SAID ili samo ADONIS(ADUNIS) e sovremen sirijski poet.Roden vo 1930g. vo gradot Al Qassabin,Khartoum,Sirija,,kade sto zivee i ja dobiva osnovnata naobrazba.Podocna zaminuva za Damask,kade vo 1954g. zavrsuva filozofski fakultet i se priklucuva na intelektualnite krugovi.Eden period poradi razno-raznite politicki sostojbi vo drzavata,zavrsuva vo zatvor,no po izleguvanjeto od nego zaminuva vo Bejrut kade sto raboti kako profesor.
Literaturnoto tvorestvo na ovoj poet e obemno i mnogu vazno,kako za drzavata taka i za samiot del od Bliskiot Istok.Pisuva na arapski jazik,a pogolem broj od negovite dela se prevedeni na poveke svetski jazici..
Pokraj literaturnoto tvorestvo raboti i kako urednik i osnivac na nekolku vesnici i spisanija,no i kako profesor,kriticar,preveduvac....
Se preseluva vo Francija,kade raboti kako profesor po arapski jazik na Sorbonskiot univerzitet.
Poezijata na ADONIS se karakterizira so prizvuk na modernisticko-stilsko oblikuvanje na zborovite vo pesnite ,odlepeni od stariot i tradicionalen nacin na pisuvanje,ednostavno cepenje ili odlepuvanje od dotogasniot stil..!Vo pesnite na ovoj poet ,koj e nominiran samo tri pati po red za Nobelovata nagrada(a ne ja ima dobieno niednas..),preovladuva metaforata kako stilska figura ,cii stihovi se protkaeni so ritam na lesno citliva i dlaboko vpecatliva forma i stil na pisuvanje...
   Dominanten poet i prav intelektualec koj zavzema vidno mesto vo celokupnata arapska poezija.Poradi svojata golemina i vozvisenost vo svetski ramki,francuzite duri i go svrstuvaat kako francuski poet so arapsko(sirijsko) poteklo...
Cest gostin e na poetskite sredbi na STRUSKITE VECERI NA POEZIJATA,a vo 1997godina ,nositel e na najprestiznata nagrada...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 23:42


...na nekolku dena pred pocetokot na ovogodisnite Struski veceri na poezijata,zalosna vest objavija svetskite mediumi ...pocina Mahmud Darvish(Mahmoud Darwish)...palestinski poet ,lanski nositel na Lovoroviot venec od Struga...!
Roden na 13 mart 1941 godina vo Galileja,a smrtta go zatece vo Hjuston...9 avgust...
Vo svoite dela Darvis peese za svojata zemja i narod..za neprilikite so koi se soocuvaat gragjanite na ovaa zemja...!Negovite dela se citani sirum svetot i se prevedeni na poveke svetski jazici..!


Изменето од zagor - 10.Август.2008 во 23:45
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 00:05


Iv Bonfoa(Yves Bonnefoy) ,francuski poet ,preveduvac,eseist,prozaist...literaturen i likoven kriticar...
Roden vo 1923 godina na 23 juni,studira najprvo matematika, no nabrzu se svrtuva kon umetnosta i filozofijata ....
Iv Bonfoa se smeta za eden od najgolemite svetski umovi od oblasta na umetnosta.Rabotel kako profesor na francuskiot koledz,i imal redovni predavanja od oblasta na istorijata na umetnosta na poveke svetski univerziteti..siroko e cenet od intelektualcite od oblasta na umetnosta ,i vazi kako mnogu skromna i tivka licnost,cestopati okarakteriziran kako neutralen po odnos na politikata...!Za Bonfoa,mnogumina ke kazat deka e vodac i markantna licnost na modernizmot,a negovite dela kako klasici na modernata knizevnost..
Ljubovta kon umetnosta ke go obvrze celosno da se posveti na veke poznatite i najgolemite umovi od oblasta na filozofijata,pr.Hegel cii dela gi ima prevedeno i elaborirano vo poveke svoi knigi.
Kako istoricar na umetnosta i likoven kriticar poseben osvrt dava na Gotskoto zidno slikarstvo vo Francija,razrabotuvajki go vo poveke svoi dela...
Od oblasta na knizevnosta,vo svojata rabota posvetuva posebno vnimanie kon svetskite klasici ...kako Sekspir ,Bodler ...Andre Breton...Rembo.....
Dobitnik e na poveke svetski nagradi i priznanija od oblasta na umetnosta i kulturata,a nominiran bil i za Nobelovata nagrada ,koja za zal ne ja dobiva..
Vo 1999 godina,na Struskite veceri na poezijata ja dobiva najprestiznata nagrada...


Изменето од zagor - 12.Август.2008 во 00:07
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 01:24


Eduardo Sangvineti(Edoardo Sanguineti),italijanski poet ,eseist,intelektualec,.teoreticar i kriticar...lider i clen na Gruppo 63,avangardno kulturno dvizenje vo Italija vo seesetite godini..
Roden na 09 dekemvri 1930 godina vo Gjenova.Profesor po knizevnost na Univerzitetite vo Gjenova,Salerno,Torino...
Od 1979-1983 kako clen na politickata partija PCI,vleguva i vo italijanskiot parlament...
Knizevniot opus na Sangvineti,e obemno i sestrano..od zbirki pesni poezija,do tekstovi i muzika za teatarski pretstavi,drugi dela od oblasta na kulturata i umetnosta kako razni prevodi od grcki i latinski avtori,kako i od Sekspir i Molier...Breht...
Dobitnik na nagradata na Struskite veceri na poezijata za 2000 godina...

http://associazioni.monet.modena.it/avanguar/bollettario/biografie/sanguineti.html
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.