IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Струшки вечери на....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Струшки вечери на....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 22:36

Sejmas Hini(Seamus Heaney) irski poet,,peveduvac,profesor i predavac na vrvni univerziteti vo Irska,roden e na 13 april 1939 godina.Skoluvanjeto go zapocnuva vo svoeto rodno mesto,,vo 1957 godina se zapisuva na univerzitetot vo Belfast a veke vo 1961 godina diplomira.
Voden od ljubovta kon svojot narod i tradicija, vo negovata poezija preovladuva anglosaksonskata tradicija, koja na prekrasen nacin ja dolovuva vo svoite dela ,a preveduvackata dejnost na dela od staroangliski ...samo mu go ovozmozuvaat poobjektivno da se pronajde i pocuvstvuva vo pesnite na Hani...
Golem e brojot na prevodi ,pisani knigi i zbirki poezija na ovoj avtor ,koj vo 1995 godina ja dobiva i Nobelovata nagrada za literatura..
Vo 2001 godina ,zakiten e so
Lovoroviot venec ,na poetskite sredbi vo Struga...

http://www.seamusheaney.org/
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 00:27


Slavko MIHALIC,cesto pati po svoite dela i silinata na pisaniot zbor sporeduvan so KRLEZA,e hrvatski poet,pisatel,urednik i publicist..!Roden vo Karlovec ,vo 1928 godina ,i celokupniot svoj zivot go ima posveteno na knizevnosta i pisaniot zbor...!Clen na hrvatskata akademija na naukite i umetnostite HAZU, na dva pati izbiran...,dobitnik na brojni nagradi i priznanija ..(Goranov venec,Tin Ujevic,Vladimir Nazor...i drugi nagradi),preveduvan na poveke od 20 svetski jazici..!...ima izdadeno preku 20 knigi , svojata kariera ja zavrsuva na 04 februari 2007 godina vo zagrebskata bolnica...
Dobitnik na nagradata na Struskite veceri na poezijata vo 2002 godina..!Pocesen clen na DPM..


Približavanje oluje

Pogledaj one oblake, Vera, zašto šutiš
Nisam, zaboga, životinja, ali evo kiše
Kako je naglo zahladnjelo
Daleko smo od grada
U redu, Vera, nikad neću zaboraviti što si mi
darovala
Mi smo sada jedno i čemu govoriti
Žuti oblaci obično donesu tuču
Sve je već nijemo, zrikavci i žito
Ako ti želiš, možemo i ostati
Bojim se za tebe, za mene je svejedno
Gromovi su opasni u poljima
A mi smo sada najviši (i tako prokleto sami)
Mnogi će ratar večeras kukati nad zrnjem rasutim
iz klasja
Ne bih mogao pristati da toliko ovisim o
mijenama
Ne plači, Vera, to su samo živci
I oni slute oluju
Kažem ti, život je u svemu mnogo jednostavniji
Evo i prvih kapi, sad će početi urnebes
Zakopčaj haljinu, gle se i cvijeće zatvara
Ne bih si oprostio da ti se nešto dogodi
Dakako, ovo će mjesto u mojem sjećanju ostati
sveto
Molim te brže koračaj i nemoj se osvrtati

...prezemeno od www.booksa.hr

http://www.hazu.hr/Akademici/SMihalic_bibl.html
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 23:52


Tomas Transtromer ,shvedski poet,roden na 15 april 1931 godina vo Stoholm..
Studira psihologija i knizevnost,podocna raboti kako psiholog naporedno so pisuvanje na poezija..!
Golem ljubitel na prirodata i ima golem interes kon delata na Karl Line..
Negovite dela se prevedeni na poveke od 50 jazici vo svetot i vazi za eden od najgolemite poeti na XX vek.Nominiran za Nobelovata nagrada za literatura no ne ja dobiva vo konk*rencija so uste dvajca poeti...
Dobitnik e na preku 30 drugi nagradi vo svetski ramki ,no ovaa Nobelovata ...
Tvoreckiot opus e golem i ima izdadeno mnogu knigi i zbirki...a stilot so koj se napisani negovite pesni, e jasen i citliv za sekoj citatel...
Dobitnik na lovoroviot venec vo 2003 godina na Struskite veceri na poezijata..!
Zivee vo Stoholm so svojata sopruga Monika...

Изменето од zagor - 14.Август.2008 во 14:33
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 17:40


Vasko Maura(Vasco Navarro de Graca Moura) portugalski poet,roden vo Porto na 03 01 1942 godina vo bogato semejstvo...politicar, knizevnik..
Aktiven poiticar vo Parlamentot na EU,clen na poveke komisii... bivs kandidat za pretsedatel na Portugalija..
Poteknuva od bogato semejstvo i svoeto skoluvanje go zavrsuva vo Porto,potoa raboti vo poveke kulturni instutucii sirum Portugalija..
Dobitnik e na poveke megunarodni priznanija i nagradi,a kaj nas vo 2004 godina ja dobiva nagradata na Struskite veceri na poezijata..
Ima izdadeno preku 30 knigi od razni oblasi na knizevnosta..prevodi ,esei,poezija..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 18:43


Wilijam Stenli Mervin(William Stanley Merwin),poet roden vo SAD ,Njujork,na 30 septemvri 1927 godina...
Poet ,preveduvac..dobitnik na Pulicerovata nagrada za poezija vo 1971 godina,protivnik na borbata vo Vietnam,ljubitel na prirodata i okolinata,zivee od 1976godina vo svoeto omileno katce na Havai..
Avtor na poveke od 50 knigi od razlicen zanr,vo prv red poezija,prozni dela,i razni prevodi od francuski ,italijanski..latinski..!Ljubitel na drevnata arhitektura i kultura.
Vo 2005 godina ja dobiva nagradata na STRUSKITE VECERI NA POEZIJA...



http://www.barclayagency.com/merwin.html
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 16:02


Nansi Morehon (Nanscy Morejon) najpoznata kubanska poetesa ,sto pisuva na spanski jazik.Vo svoite pesni,Morehon ja vmetnuva tradicijata na kubanskata kultura ,vklucuvajki go zivotot na zenata niz tradicijata na ziveenje...
Rodena vo Havana ,na 7 april 1944 godina vo siromasno semejstvo,taa uste klako mlada ja pokazuva svojata sklonost kon ucenjeto ,i veke na 18 godini diplomirala na fakultetot za literatura vo Havana...Rabotela i kako profesor, novinar ,pisuva pesni,kritiki...,preveduva dela od angliski i francuski avtori.. Ima izdadeno poveke od 20 knigi,a nejzinite dela se prevedeni na poveke svetski jazici...Doditnik na najgolemite kubanski nagradi od oblasta na literaturata i kulturata,a vo 2006 godina ,na
Struskite veceri ,ja dobiva glavnata nagrada.Zivee i raboti vo Havana..Kuba...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 23:42
[QUOTE=mamma]


Махмуд Дарвиш добитник на Златен венец2007(Палестина)Роден на 13 март
                          1942 година, во селото Ал Бирва, Палестина, во сунитско
                          муслиманско семејство. За време на основањето на израелската
                          држава во 1948 година, неговото село е целосно уништено,
                          па затоа семејството бега во Либан, но следната година,
                          по тајни патишта, илегално се враќа во Израел.Во младоста Дарвиш е неколкупати
                          затворан заради политичка активност, но и за своите
                          јавни поетски читања. Неговиот егзил започнува уште
                          во 1970 година кога заминува за Москва, од каде, по
                          само една година престој, заминува за Каиро, Египет.
                          Потоа повеќе од 26 години живее во егзил, постојано
                          на релацијата помеѓу Бејрут и Париз. Во 1996 година
                          се враќа во Израел и се населува во Рамала, на Западниот
                          брег.Махмуд Дарвиш во моментов се смета
                          за најеминентен палестински поет и воопшто, за најважен
                          современ поет кој пишува на арапски. Своето светско
                          реноме го има заслужено не само како поет, туку и како
                          романсиер и книжевен теоретичар. Има објавено триесетина
                          поетски збирки, осум прозни дела, или заедно со други
                          објави и студии, вкупно над 40 наслови. Првата поетска
                          книга ја објавил во 1964 г.За своето дело има добиено голем
                          број меѓународни награди, меѓу кои: наградата "Ибн
                          Сина", "Лениновата награда за литература",
                          "Сталиновата награда за мир", наградата "Лотос"
                          од Унијата на Афро-азиски писатели (1969), "Наградата
                          за културни слободи" од фондацијата Ланан (2001),
                          мароканската награда "Висам" за интелектуални
                          дострели што ја доделува лично мароканскиот суверен
                          Мохамед ВИ, а во 1997 година ја добил почесната француска
                          титула "витез", заедно со орденот за заслуги
                          во уметноста и литературата. Во моментов Махмуд Дарвиш
                          работи како главен и одговорен уредник на списанието
                          Ал-Кармел, што самиот го основал во 1997 година.
<span>Псалм 9</span>
                            
О розо вон дофат на времето и сетилата
                                О бакнежу повиен во шамиите на сите ветрови
                                изненади ме со еден сон
                                во кој моето лудило ќе се штрекне од тебе
                                ќе побегне
                                за да ти се доближи
                                Го открив времето
                                на патот кон тебе
                                си ги открив сетилата
                                бегајќи од тебе и одејќи кон тебе
                                Помеѓу бегството и приближувањето
                                има еден камен голем колку сон
                                Тој не приоѓа,
                                Тој не бега
                                Ти си ми татковината
                                Каменот не е тоа што сум јас
                                и затоа не сакам да се соочам со небото
                                ниту да умрам срамнет со земјата
                                Јас сум сал туѓинец, засекогаш туѓинец.
         Превземено од http://www.svp.org.mk/mk_07_zlatenvenec.htm                                                                      



...edno golemo BLAGODARAM za mamma...!

ZABELESKA:MAHMUD DARVIS pocina na 09 avgust...godinava vo Hjuston,SAD...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 23:14

   Сакам да кажам...

        ...на тема....СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА.

    Денес по неколку месечна работа на оваа тема,со голема храброст,движејќи се со брзина на светлината,со пишување,препишување,копирање,бришење кое,покрај намерно, имаше и ....несакајќи,..измислување ,додавање и одземање, на самиот праг пред почетокот на овогодишните средби на најистакнатите светски поети на денешницава,темава се приведува кон крај.Сакаааааам да кажам осум-девет збора за се она што ми даде инспирирација, и ми влеа надеж да започнатото нешто го приведам при крај...

  Во самото размислување ,сам со себе,ми текна на отварање на една ваква тема ,по некоја судбина или слушајност,пред очи ми падна магла низ која не верував ни самиот дека ке се пробијам...сега знам дека можам ,започнато нешто и да го довршам...неостварена желба да ми се исполни...!Не сакам да го оквалификувам ова  како мегаломански потфат,задоволство или разочарување,напротив,сакав  и на самиов форум,да се најде тема ...или било што напишано...каде што членовите на форумот и гостите ,во своето патување по net,ќе имаат можност на едно место да го најдат своето место од соништата,своето измислено место,каде што ќе добијат основни податоци за добитниците на наградата на  поетската  манифестација,некои насоки за подетални информации за добитниците ,нивни фотографии и слично...Колку во ова успеав не знам .

  Знам дека  ....и претходно ми се вртеше мисла додека ќе пишувам , ќе ми фали ,ми недостасува некоја домашна веб-страна ,каде би се нашло нешто поконкретно за самата манифестација.Официјалните страни на СВП,страната на Wikiи други  mk сајтови,не нудеа и сеуште не нудат подетални податоци за овој настан,случка,или многу штури информации од....медиумите и списанијата ,а камоли за учесниците или пак за добитниците на наградите...или ,се е тоа некако расфрлано по разно-разни линкови или пак необновени со години..хаос!Оваа појава ме изнервира денес и не ми се допаѓа фактот што самиот настан,и неговата традиција не заслужуваат ваков несериозен пристап кон една манифестација од уметност,култура,традиција ...,а  која одамна ги проби сите граници и меридијани и премина во светски културен настан на крајот на август секоја година..

    Се чудам што на многу малку домашни сајтови од областа на културата, може да се најде драма,песна ,книги,биографија или некој поконкретен податок за добитниците на најголемата награда на овие средби...тоа е недозволиво..тоа е голем пропуст...самоубиство...гола вистина!Дали знаете дека,за многу други... cit:…важни-нехитни,или небитни-хитни работи може да се најде се и сешто,а за ова конкретно многу малку или ништо..!Убаво би било на едно место,во една целина, да се најдат дела,извадоци,исечоци,цитати,песни...биографија,кој колку години има...кој што работи...што има завршено, на сите добитници-индивидуи  на досегашните средби ,и напишано на македонски јазик....така да по сето ова, импресиите по прочитаната книга би биле големи...!За вакво нешто не е потребна ни медијска кампања ,ни меѓународен тендер,...само љубов и идеја за старт на мал бизнис и волја на надлежните ,на организаторите и покровителите на овие средби...

    Поздрав до  сите колеги од форумов,што ми дадоа подршка и совет ,што подолго време ме дружеа,што пишаа свој коментер,и ги изразија своите чувства преку зборот, макар и вон тема, на сите оние што помогнаа да создадеме нешто..да напишеме нешто и на некој начин да им дадеме поголемо значење  и смисол на овие средби како наше културно наследство и  дел од нашиот живот,да ги доближиме до обичниот посетител на овој форум....

 Инпириран од претходното ...и од  досада,му остапувам место на претставникот од надлежната институција ,да стави свој коментар за кинескиот поет Ју Луан(за овој поет ,па ништо не најдов на net..),и да ги изрази своите чувства и со тоа да ја завршиме темата за досегашните добитници ....

 

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 11:18
...na samiot istek na ovaa godina,sakam da dadam mal osvrt na slucuvanjata okolu Struskite veceri ,koi ja odbelezaa  ovaa manifestacija,   godinava...
   Po dolgi napreganja i previranja, cii se ....kako..kako se...moi ...tvoi ..i po izborot i smenata na prviot covek na ovaa manifestacija ,vo skripec so vremeto koe preostanuvase ,uspea da se odrzi i ovogodisnata manifestacija,inaku najstara od ovoj tip i so  dolgogodisna tracija ... so ucestvo nad 150 poeti  od poveke zemji od cel svet....
   Kako toa biva vo site oblasi na naseto ziveenje ,taka i ovde,politikata,pristrasnosta ,sebicnosta i mnogu drugi osobini koj go krasat nasiot covek dojdoa do izraz...no bidna..se stori...
...dobitnikot na ovaa nagrada za godinava,albanskiot poet FATOS ARAPI(ФАТОС АРАПИ),koj vleze vo konk*rencija na poveke poeti  i stana dobitnik na Zlatniot venec,i  negovoto pretstavuvanje  vo Pariz ,vo sedisteto na UNESCO,samo po sebe ja prikazuva serioznosta i pocitta na svetskite poeti i kriticari kon ovaa manifestacija koja nadvor ,iscistena od site pegi i nedostatoci dobiva visoka ocenka..
....smenata na pretsedatelot MUCA,ja zadvizi programata na SVP i uspea da se dovede do kraj!!!..normalno za nasi prostori ,zosto nesto da bide prosto no sodrzajno ,koga moze da bide slozeno i komplicirano,so vmetnuvanje na politika i moment za ispolnuvanje na licni i pridobivki na eden tesen krug na luge...ova podocna se potvrdi so dodeluvanje na edna od tritte nagradi...
...no,toa e toa i karvanot trgna .....
..Pretstavuvajki gi poetite vo najznacajnite kulturno istoriski objekti ,i tradicionalnoto citanje na mostot na Drim,poetite i ljubitelite na pisaniot zbor  gi posetija Sv.Sofija,Sv.Bogorodica ,kukata na Miladinovci...Sv.Naum....a ne bese propusteno i poetskoto matine na Matka kraj Sv.Andreja...kako i  Suli-An vo starata skopska carsija..
...ovgodisen dobitnik na nagradata Braka Miladinovci e poetot Risto Lazarov???..a nagradata Mostovi na Struga(Mlada Struga) hrvatskata poetesa Antonija Novakovic....
...pri krajot na godinata ,pretstavnicite na manifestacijata na SVP ,ja posetija Polska,koja ja ima svojata Varsavska esen,poetska manifestacija i sobir na svetski poeti, i sklucen e dogovor za sorabotka pomegu dvete manifestacii ,se so cel za podobro i podalekusezno pretstavuvanje na poetskiot zbor na site meridijani...
....crna i tazna damka e vesta za smrtta na minatogodisniot dobitnk na Zlatniot venec ,poetot MAHMUD DARVIS...na devetti avgust ...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 17:55

 

Во Македонската академија на науките и уметностите денес официјално беше прогласен добитникот на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата, словенечкиот поет Томаж Шаламун

Шаламун е овогодинешниот лауреат на најзначајната и најпрестижната меѓународна поетска манифестација.
 За најдобар млад поет и добитник на наградата на УНЕСКО и Струшките вечери на поезијата е прогласен 28-годишниот поет од Сенегал кој твори на француски јазик, Усман Сар - Сарус. На денешното прогласување на добитниците директорот на СВП Данило Коцевски истакна дека поезијата на Шаламун од неговите почетоци до денес е своевиден бунт, немирење со клишеата, барање на нови простори на поетскиот јазик и израз. „Блиска до секојдневието, јазички отворена, комуникативна и едноставна, таа истовремено е и зачудена, комплексна, метафизички продлабочена, откривајќи силни, длабоки, неочекувани дамари на човековата егзистенција. Неговата поезија е историја на човековата интима, на сите оние мали големи нешта кои го сочинуваат животот, но и историја на цивилизациите, митологијата, книжевноста, религијата, секогаш видени од еден необичен рак*рс, кој оваа поезија секогаш ја прави нова и свежа во својата непредвидливост.
Според Шаламун, Македонија и Струшките вечери на поезијата речиси педесет години се центар, жив извор и чувар на достоинството на оваа професија. „Ние поетите постоиме за да го чуваме достоинството на живите тела на луѓето, на нивните имиња, на нивните конкретни и симболни простори. Ублажуваме, смируваме и го продлабочуваме разбирањето, иако низ болки и рани. Без оглед на се‘, ја запазуваме рамнотежата и принесуваме светлина. А Струшките вечери, зачувувањето на нивните амбиции и димензии, се стабилна и мудра државничка одлука на вашиот народ за сите народи“, вели меѓу другото Шаламун по повод веста дека е добитник на наградата „Златен венец“. 
Република Македонија како земја со богата и долга традиција, преку СВП се афирмира како држава во која поезијата гради мостови помеѓу сегашноста и иднината. „Оставајќи печат во светскиот поезис, во своето традиционално долгогодишно опстојување Струшките вечери на поезијата обединија близу 4000 поети, есеисти и критичари кои од македонската земја ги испратиле пораките на своите култури, ја пренеле славата и убавината на пишаниот збор до секое катче низ планетата.
Инаку, Томаж Шаламун (1941, Загреб) е едно од најмаркантните имиња во современата светска поезија. Тој е и водечка фигура на словенечката авангарда во шеесетите и седумдесетите години на минатиот век. Бил аташе за култура во словенечкиот конзулат во Њујорк. Првата книга поезија „Покер“ ја објавува во 1966 година и таа го означува новиот бран во словенечката поезија. Покрај својата матична земја Словенија, повремено живее во САД каде е предавач на неколку еминентни универзитети, како што се оние во Алабама, Тенеси, Џорџија, Питсбург, Ричмонд и Ајова. Преведен е на речиси сите светски јазици. Во 2000 година ја доби големата словенечка книжевна награда „Прешерн“, како и наградата „Младост“. Наградата „Златен венец“ ќе му биде доделена на Струшките вечери на поезијата кои ќе се одржат од 20 до 24 август.
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 18:07

Томаж Шаламун
добитникот на овогодинешниот “Златен венец“
на Струшките вечери на поезијата
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 22:25
Честитки за овогодишниот лауреат а Заги под хитно нека оскопа мекоја песна од него и да не спие, оти по другите форуми веќе има песни од овој поет...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 13:42
cestitki za noviot dobitnik na nagradata...!!!
....za pesnite ke pocekam da zavrsat izborite i da dojdat sledni koga ke bidat objaveni knigite na site dosegasni dobitnici..i toa zamsli si so prevod ...na makedonski...задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 15:26
...sto se slucuva so SVP?
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.