IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)
    Испратена: 24.Јуни.2008 во 14:42
vi blagodaram!среќа
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 01:46
Originally posted by thanatos thanatos напиша:

napraviv update na firmware... bese 1.01 sega e 2 toj bese posledniot ama ne pisuva nisto za kartickite...
znam za brzinite i protokot ama mi e strav za kapacitetot... a da si naracam jas edna 133ka od 2 gb...mislam deka ne bi trebalo da ima nikakov problem... so velite?


Сега видов на Dpreview дека со верзијата 1.2 се подржани картички и над 4гб.

Issues addressed with 'B' firmware version 1.02

Supports for Compact Flash™ memory cards with a capacity greater than 4GB has been added.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 01:26
Ne me prasuvajte mene, kje ve konvertiram i site kje pocnete so film da slikate збунетост. I kje se raspravate dali AE-1 e podobar od FM-2n намигнување
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

D60 e super. Da se vratime na temta намигнување

голема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 01:19
pa osven ako ne planiras da stanes fotoreporter ili da pocnes da fotografiras na svadbi, 2gb spored mene ti se i poveke od dovolno... jas imam 1gb i nikogas ne sum ja napolnil do kraj... a slikam raw... sekoj si ima svoi tertipi, ama sakam da kazam koga se znae sto se slika i koga ne se pravi "dzukelizam", i edna rolna od 36 pozi e premnogu... prasajte go teglaголема%20насмевка

Изменето од branko_k - 24.Јуни.2008 во 01:20
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 00:47
napraviv update na firmware... bese 1.01 sega e 2 toj bese posledniot ama ne pisuva nisto za kartickite...
znam za brzinite i protokot ama mi e strav za kapacitetot... a da si naracam jas edna 133ka od 2 gb...mislam deka ne bi trebalo da ima nikakov problem... so velite?
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 23:34
Ama D70 e postar model. Mislam (99%) deka poddrzuva najveke 2Gb, bez da se javat problemi. E sega od druga strana pak, ima firmware update za d70, sto dava moznosti nekoi. Ako znae nekoj poveke...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 21:44
Thanatos, sekoja kamera prima kartichki so bilo koj memorijski kapacitet i brzina. Toa nema vrska so kamerata i ima se so kapacitetot i brzinata na zapishuvanje na kartichkata. Druga rabota e dali ti e potrebna ekstra brzina na zapishuvanje i dali ti treba edna kartichka so, na primer, 8 GB kapacitet.

Ako koristish profi kameri od Canon i Nikon i fotografiorash so niv kako so mitrolez (sportski natprevari) sekako deka ti trebaat kartichki koi ovozmozhuvaat brz protok i zapis na fajlovite, a ako fotografirash pejsazhi i si zemash dovolno vreme da razmislish i da ja podesish kamerata na sekoe pritiskanje na okidachot, taman ke ti bide i najsporata kartichka na svetot.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 21:09
edno prasanje nadvor od temata za d60....
dali nekoj znae do kolku gb memoriski karticki podrzuva d70?isto me interesira i brzinata dali ke ja podrzi onaa od 133x ili pobrza?
vi blagodaramсреќа


Изменето од thanatos - 23.Јуни.2008 во 21:11
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 15:28
Vo D60 go stavija elektronskoto srce od D3 i D300, nebare e niven backup! Sporedete gi performansite megju nea i na primer D80 i ke vidite deka ja minuva vo sekoj aspekt osven vo rezolucija.

I takvata performansa i tehnologija e vgradena vo amaterska kamera koja mozhe skoro sekoj chovek od ulica da si ja dozvoli kako Novogodishen poklon.

P.S. Pred dva meseci snimav edna svadba na koja fotografot koristeshe D80/18-200 kit. Edna od deverush*te (nemashe poveke od 12 godini) celo vreme slikashe so D40 sto ja zema od nejziniot tatko. Slikite sto izlagaa od ova kamerche staveno na Program mode i Auto white balance bea fenomenalni i devojchevo stana zvezda na denot. Site se vrtea okulu nea gledajki go skrinot i prashuvajki sto chudo od kamera drzhi vo racete.

Изменето од Zoran K - 23.Јуни.2008 во 15:36
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 15:20
D40 i D60 se super kameri so strogo opredelena namena. Tie se za lugje sto ke kupat kit, ili dual lens kit i tolku. Ili kako vtoro/backup telo.

Na D40 i D60 ne mi smeta sto nema motor, bidejki so macroto se nauciv/naviknav da fokusiram racno, kolku sto mi smeta sto nemam TOP LCD, ednostavno mi treba, i toa e najgolemata mana.

Imas D50 i D70 vo srbija se uste na prodazba kako novi kitovi, i tie se super izbor, bidejki imas i vgraden motor. Ako rabotis blic/multiblic kombinacija zemi D70 bidejki ima commander mode, za wireless kontrola na SB600/800. Edinstvenata mana e losiot viewfinder koj se popravi prilicno so DK21M Magnifying eyepiece.

Za prajmovi ja zaboravi 60 AFS Macro голема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 15:04
E pa sega Medeni, kolku pari tolku muzika. D40 i D60 ne se profesionalni kameri so site svirchinja i zvonchinja, tuku prvichni DSLR modeli nameneti za pochetnici i amateri koi bi koristele kit zumovi specijalno dizajnirani za ovie tela. Koj od niv bi koristel fiksni objektivi 85/1.8 ili 20/2.8 (ne postojat 20/1.8 ili 28/1.8)? Kamerite D40 i D60 se namerno dizajnirani taka za da se namalat proizvodnite troshoci i da se napravi nivnata cena popristapna na pazarot.

Za onie koi imaat pogolemi apetiti ili potrebi postojat D80 i D300.

P.S. Za tebe nedostatokot na kardan e minus preku koj ne se minuva, a dali si gi sporeduval kvalitetite na ovaa kamera sto ja pravi ne samo unikatna vo familijata na Nikon, tuku i megju site drugi proizvoditeli? D40 ima odnos signal shum koj mozhe da se sporeduva samo so D3 i flash sync od 1/500 sec sto denes nema nitu edna Nikonova kamera, a mozhebi i nitu edna druga na pazarot (ne sum gi sporeduval site modeli od site proizvoditeli). I toa lugjeto go dobivaat skoro za eden dzheparlak pari.

Изменето од Zoran K - 23.Јуни.2008 во 15:14
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 12:18
Deni zavisi za kakov tip na fotografija ti treba alatot. Jas nemam niedna kamera so AF (koristam isklucivo rangefinder) i nemam nikakov problem so toa sto fokusiram racno. Se, e navika. Dodeka cekas da izleze nov model so performasi i cena koj ti odgovara kje ostanes bez alat.
A, okolu rakuvanjeto, pa gore dolu site se isti. Ima nekoi finti vo meni ovo-ono ama se e pravoliniski - nema utka намигнување.

P.S. Nema 20/1.8 i 28/1.8, kje treba lekjata da bide pogolema od kamerata i kje bide preskapa. Popravete me ako sum greska.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 12:02
Sto ima vrska toa? Nekjam, da kupam D300 pa me interesiraat site raboti za nego. Sakam da znam da rakuvam so site, bez razlika na model. Ili ako me prasaat za sovet da znam da dadam (se slucuva cesto...).
D40 odma znam, tak-tak! Nema motorce i ajt! D60 nema, ama znaes ima takvo sto ti kazuva... dali e vo fokus... pa sam da si fokusiras... edno... takvo...
D40 ne go sakav zaradi toa so motorceto, i me vadi od takt seuste! Sakav da doznaam dali e nesto prisredeno so fokusiranjeto ili i d60 e isto kako D40.
Inaku bi sakal D60 zaradi sto e mal, a da imase motorce sigurno ke si kupev, a i za poklon ako nisto drugo. Vaka... Stoznam, moze i ne sum vo pravo... ama toa motorce e tolkav minus za mene, sto 50 plusa nemoze da go nadjacaat.
Sega znam ima vakvi objektivi, takvi objektivi... ama tie kostaat! Nema ni eden eftin prajm so fokusira, na d40. Znam za sigma 30mm. I ne ja sakam. Nitu bi ja preporacal. Neznam zosto ama taka e. Site sigmi udiraat malku na zolto, i ne bi go sakal toa. Nikon kamera, a druga marka objektiv ne biva. Na primer da imase 50mm f1.8, 28mm f1.8, 85 f1.8, 20mm f1.8 so motorce od Nikon, za asalna cena, nema problem! Ama nema. Epa toa e... A 400 evra za 30mm Sigma... Nekako... Da bese nikon Ok...


Изменето од mdeni - 23.Јуни.2008 во 12:08
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 01:45
mdeni, mdeni, mdeni...

Da ne planirash da kupis D60 ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.