IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Атанас Македонецот 1845 година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Атанас Македонецот 1845 година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 15:00
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

И што сега? Признаваш дека немало Атанас или не?


Како и да е, според тоа што наемник го покажа, Македонците си знаеле за Александар Македонски, за што зборува и самата прокламација на друштвото постирана од наемник.

П.С. Сеуште нема дефинитивни докази со кои ти би докажал дека Атанасиј Македонецот е измислен.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 15:00
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Тоа е цитат од в.„Време“, не знам кој е авторот на статијата.„Еве што пишува во неговите мемоари за тоа: „Пророштвата на Александар Велики, преведена на македонословенски јазик, внимателно и тајно им ја делевме на селаните. Преку појаснувањата на светиот монах Атанас, ги потсетувавме што пишуваа сите пророштва на Александар Велики, кои му помагаа на секој паметен Македонец да разбере дека Македонија нема да може да се ослободи без Грција."

Значи имало некој свети монах Атанасиј, кој нешто појаснувал.


Со самиот факт што е монах, многу тешко ќе дознаеме нешто повеќе за него, бидејќи не е обичај на монасите да се знае за нив, да се фалат и слично. Да бил некој великодостојник ќе знаевме повеќе, сега за сега ова.

Ако авторот на статијата во „Време“ цитираше точно спомените на Сулиотис немаше да има никакво сомневање за тоа што Α.Σ.Ν. го измислил Атанас Македонецот. Само едни наводници, а кога ги нема се мења смислата. Требало да напише непознатиот автор од “Време“
„Еве што пишува во неговите(на Α.Σ.Ν.) мемоари за тоа: „Пророштвата на Александар Велики, преведена на македонословенски јазик, внимателно и тајно им ја делевме на селаните. Преку појаснувањата насветиот монах Атанас, ги потсетувавме што пишуваа сите пророштва на Александар Велики, кои му помагаа на секој паметен Македонец да разбере дека Македонија нема да може да се ослободи без Грција."

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 15:33
Ти само сакаш да нема Атанас МАкедонец за да не ти попречува во ТуркоМонголската пропаганданамигнување
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 15:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ти само сакаш да нема Атанас МАкедонец за да не ти попречува во ТуркоМонголската пропаганданамигнување


Ако ја видиш дискусијата во почетокот мислев дека имало Атанас Македонец, кога побарав повеќе информација разбрав дека сум се лажел и сега сум сигурен дека таков монах немало. Тоа е една манипулација на Сулиотис направена за целите на грчката пропаганда во Македонија.

Тебе зошто ти е да тврдиш дека постоел таков монах кога реално е измислен од Гркот?

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 16:05
Затоа зошто Атанас Македонецот постои нормално - има потпишано доста икони низ Македонските цркви и како ктитор баш се потпишувал како Атанас Македонецотнамигнување
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 16:32
Па не се вика само едно магаре Марко.


Дај да го видиме овој од иконите, ама оној од Прескажувањето е измислен.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 16:35
Не е точно дека е измислен - истиот човек е можеш на многу икони тоа да го прочиташ - слободно ке ти ги наведам црквите да ги посетиш и самиот да се уверишнамигнување

Ние знаеме дека во Бугарија магарињата обично по традиција Борис ги крстат но исто знаеме и дека од обични селани и слуги многу Борисовци се нарекуваат цареви а за цар ни ц немаат а камоли па да се доближат до цар - па ништо никому,ќутите како празноглавци - што не се побуните а?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 18:57
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:Ако Сулиотис го преведува, од каде Сулиотис ги знае карактеристиките на македонското наречје толку детално?


Последниот пример за употреба на терминот македонски јазик кој ќе го претставиме во овој текст, а датира од времето на грчката “Македонска борба“, се спомените на Атанасиос Суљотис Николаидис со наслов “Солунската организација 1906-1908“ Да не стане забуна меѓу читателите, по поимот “Солунска организација“ не станува збор за МРО туку за грчка пропагандна организација која ја формирал Николаидис со цел да дејствува во Солун и македонските села околу Солун. Подготвувајќи се да замине за македонија и очекувајќи го повикот на грчкиот конзул во Солун Ламброс Коромилас, Николаидис во своите спомени запишал:

“...Се зафатив да научам малку славомакедонски, турски и влашки и се друго што можеше да се научи во Атина за борбата...“

За време на престојот во Солун, откако ја формирал грчката “Солунска организација“, Николаидис во рамките на т.н. “мирна пропаганда“ што ја спроведувала организацијата меѓу македонското население во Солун и Солунско, во своите спомени се присетува дека:

“...Пророштва на Александар Велики со објаснување од Иеромонахот Атанасие... преведена на македонославика (македонословенски, б.м.) во 1907 година од Ион Комботекрас и Александрос Нециос...“

Целта на оваа книга која била напишана на дијалектите кои ги говореле солунските Македонци, а напишана со грчка транскрипција, според авторот била да му се покаже на македонското население дека Македонија “не било можно да се ослободи од никој друг, туку само од Грција“. Книгата во тајност била разделувана меѓу македонските селани за кои се разбира била и наменета бидејќи грчкиот јазик за нив бил непознат. Целта како што видовме, било да се наметне во свеста на македонецот, големогрчката идеја.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 19:25
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Самиот на себе си веке си здосади - некако не ти оди,ама се гледа дека си упорен човек,ако може ке се убедиш барем себе си

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 16:28
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

И што сега? Признаваш дека немало Атанас или не?
Како и да е, според тоа што наемник го покажа, Македонците си знаеле за Александар Македонски, за што зборува и самата прокламација на друштвото постирана од наемник. П.С. Сеуште нема дефинитивни докази со кои ти би докажал дека Атанасиј Македонецот е измислен.


Сега што мислиш? Имало или немало Атанас Македонец?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 17:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

И што сега? Признаваш дека немало Атанас или не?
Како и да е, според тоа што наемник го покажа, Македонците си знаеле за Александар Македонски, за што зборува и самата прокламација на друштвото постирана од наемник. П.С. Сеуште нема дефинитивни докази со кои ти би докажал дека Атанасиј Македонецот е измислен.


Сега што мислиш? Имало или немало Атанас Македонец?Според признанијата на А.С. Николаидис немало таков монах. Но, сепак многу важно нешто се пропушта. А тоа е дека народот земал од таа книга, затоа што сметал дека ја напишал некој Македонец и се однесува на нивниот предок Александар. Ако знаеле дека ја напишал некој Грк и е плод на грчка пропаганда, немало да успее нејзиното ширење меѓу народот. Тоа докажува дека националната свест на народот околу Солун, каде и се дистрибуирала книгата била македонска. А токму тоа е најважното.
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2011 во 23:12
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

И што сега? Признаваш дека немало Атанас или не?
Како и да е, според тоа што наемник го покажа, Македонците си знаеле за Александар Македонски, за што зборува и самата прокламација на друштвото постирана од наемник. П.С. Сеуште нема дефинитивни докази со кои ти би докажал дека Атанасиј Македонецот е измислен.


Сега што мислиш? Имало или немало Атанас Македонец?Според признанијата на А.С. Николаидис немало таков монах. Но, сепак многу важно нешто се пропушта. А тоа е дека народот земал од таа книга, затоа што сметал дека ја напишал некој Македонец и се однесува на нивниот предок Александар. Ако знаеле дека ја напишал некој Грк и е плод на грчка пропаганда, немало да успее нејзиното ширење меѓу народот. Тоа докажува дека националната свест на народот околу Солун, каде и се дистрибуирала книгата била македонска. А токму тоа е најважното.


И јас сакав истото да го кажам но ме претекна. Битно е дека постоела/постои книгата и дека истата била користена од Македонците. А тоа е проблем за политиката на источниот сосед сходно дежурниот Бугар сака да го релативизира значењето на книгата.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 12:19
DragancoLeskoec,

верувам знаеш дека давање дијагнози, вршење психолошки анализи, а посебно делење квалификации како македонисти не се дозволени и дека за истите следуваат санкции.

Изменето од Македон - 04.Јуни.2011 во 12:22
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2014 во 09:30
http://www.scribd.com/doc/133689831/Pretskazuvanja-Aleksandar-Makedonski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.