IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИТЕТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИТЕТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
beach Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beach Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 01:10
hmmmmmmmmmmmmm....koj ne bi ja posakal,no ne veruvam deka nekogas ke ja imam
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 21:38
Новиот BMW X6 ...Класа помеѓу теренец и кола...колку е само убав
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 21:41
Се спрема новата генерација на опел Калибра......биче добра биче .............


Изменето од samir_sneijder - 01.Август.2008 во 21:42
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 23:04
Toa e konceptot na Opel - DA, ke pocekame malku za novata Kalibra iako i starata e uste mnoguuuuuuuuuu atraktivnaголема%20насмевка
 
 


Изменето од Lady Blue - 01.Август.2008 во 23:07
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 20:45
Jaguar XF 2.7 Diesel Premium Luxury

Кај елитните модели 90 отсто паѓа на угледот, бидејќи во високата класа нема лоши, ниту просечни модели. Jaguar XF, наследникот на S-Type, заслужено го има добиено местото во тоа друштво. Тоа може да се види уште на прв поглед. Статусната англиска лимузина дава еротски привлечен стил и аристократска изведба.

Него го движи 2.7 D V6, со 207 KS и обртен момент од 435 Nm. Наследникот на моделот S-Type покрај тоа што има еротски дизајн и аристократски луксуз, има и особено силен и штедлив дизел мотор.

Новата лимузина, изгледа толку проклето добро, што слободно може да се рече дека XF, заедно со легендарниот E-Type (1961. - 1975.), веројатно е најдобриот Jaguar на сите времиња, кој слободно може да се бори со Audi A6, BMW серија 5 и Mercedes E-класа

Под каросеријата која потсетува на Aston Martin DB9 се наоѓа платформата од S-Type. Завршната обработка овој пат е на највисоко ниво, што не беше случај со досегашните модели.

Меѓуосовинското растојание  - 291 сантиметри открива дека е задржана старата платформа со докажаните својства. Димензиите на автомобилот се благо зголемени, па така сегашниот модел е 496 сантиметри долг, 187,5 широк и 146 сантиметри висок. Екстра сантиметрите му дадоа повиток и подинамичен изглед на моделот.

Причината поради која XF ви наликува на Aston Martin DB9 веројатно е поради фактот што зад дизајнот стои Англичанецот Иан Калум, кој се вбројува во петте најдобри дизајнери за автомобили.

XF, без разлика колку ќе ви звучи чудно е inside-out автомобил: од внатре изгледа попривлечно отколку од надвор. Всушност кокпитот ја открива уметничката душа. Додека моторот е изгасен, внатрешноста има придушен и поспан изглед.

Уверливите перформанси и поволната потрошувачка може да се каже дека се производ на добро испегланата аеродинамика, а за неверојатната стабилност одговорни се 19 –цолните бандажи и гумите 245/40

Автомобилот поседува „touch screen“ кој овозможува лесно прилагодување на сите секундарни функции, а меката кожа, во комбинација со хромираните украси и брусеното дрво се  проверена формула за успех. Автомобилот со луксузно – спортски стил има доволно простор околу предните и задните седишта, како што и прилега на една елитна лимузина.

Со помош на двата турбополначи од 2720 ccm даваат 207 KS при 4000/min, кои со помош на вртежен момент од 435 Nm и квалитетниот автоматски менувач ZF со шест степени обезбедува перформанси какви што и се очекува од еден Jaguar. XF до 100 забрзува за 8,2 секунди, а максималната брзина изнесува 236 km/h, иако во фабричката декларација стои дека развива 229 km/h.
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 10:03
Се спрема новата генерација на голф ---6

Првичниот план на Volkswagen, првите официјални фотографии од шестата генерација на Golf да ги објави на 6 август среда се изјалови. И сето тоа благодарение на интернет зедницата.

Вообичаено неколку фотографии кои го откриваат финалниот лик на Golf VI веќе се најдоа на интернет. Комплетните податоци за автомобилот ќе бидат на располагање кон крајот на месецов, пред светската премиера која треба да се случи на салонот во Париз.

Фотографиите откриваат дека Golf VI неодоливо потсеќа на веќе актуелниот Golf V. Разликите можат де се забележат во предната маска и светла кои потсетуваат на новиот Scirocco и во задните светла кои се слични на оние кај Touareg.

Влијанието на Scirocco може да се забележи и во внатрешноста пред се кај квадратните отвори за доток на воздух, додека централната конзола останува слична. Останатите новини се однесуваат на моторната понуда.

Под хаубата на Golf VI ќе заживее новиот 1.6 литарски TSI кој ќе остварува 200 коњски сили, а во понудата ќе биде и високоперформансната верзија на 2.0 литарскиот турбо TFSI која ќе остварува 240 коњски сили во моделот GTI.

Истиот мотор кој веќе работи во Audi S3 и таму остварува 275 коњски сили ќе се вградува и во најмоќната верзија на Golf VI. Моделот R32 со моќниот, но тежок V6 под хауба оди во пензија, а место него задачата на двигател ќе ја превземе 2.0 TFSI со моќност од околу 280 коњски сили.

Интересно е што во Volkswagen најавуваат вградување на новата генерација на трицилиндрични мотори. Се очекува во Golf VI да работи мотор со зафатнина од 1.2 литри кој ќе остварува 75 коњски сили благодарение на механички компресор. Но, ова се само претпоставки.

Со актуелизација на проблемот за зачувување на животната средина и климатските промени во Volkswagen најавуваат дека Golf VI ќе биде околу 30% поекономичен од својот претходник.

Верзиите BlueМotion ќе имаат поинакви менувачи кои недозволуваат брзо менување на степените. Овие така наречени спори менувачи заедно со гуми со помал отпор на триење треба значително да ја намалат потрошувачката во однос на обичните верзии.

Најавуваниот дизел-хибрид би требало да биде круна во гамата BlueMotion, но реално неговото појавување не можеме да го очекуваме уште неколку години.

Од Volkswagen стигнува уште една потврда дека Golf VI без оглед дали се работи за верзиите со волан на лева или десна страна ќе се произведува исклучиво во нивната фабрика во Волфсбург.

изворче
http://www.vozi.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=2084&Itemid=70Изменето од samir_sneijder - 06.Август.2008 во 10:07
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 16:33

е ова е стварно еден од најубавите голфови!!!

ми се допаѓа неговата линија, внатрешното што е истовремено и елегантно и спортско!
 
исто така цената не е како предходните голфови,  во германија  ке биде околу 16,500 евра, што ми лињчи на добра цена за тоа што оваа „машина„ нуди... ќе го прицекаме да го видиме во живо голема%20насмевка и се разбира да го пробаме
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 16:45
Новата Ланчиа Делта која во Германија ке се претставува во септември...
мене ми се допаѓа... ВАС???


Изменето од samir_sneijder - 10.Август.2008 во 21:27
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 10:35
Suzuki Alto - нова генерација

Suzuki на саемот за автомобили во Париз премиерно ќе го прикаже својот најнов мини автомобил Alto. Новата генерација на Suzuki Alto ќе се истакне со моторите со голема ефикасност и одлични перформанси и ниска емисија на штетни гасови.

Од компанијата велат дека ова успеале да го постигнат со намалување на вкупната маса на возилото. Со цел да ја зголеми ефикасноста и дополнително да ја намали емисијата на штетни гасови, Suzuki за новата генерација на Alto предвиде уште една верзија на автомобилот кој ќе користи fuel cell технологија.


Suzuki во Париз ќе претстави два модела на Alto со fuel cell. Првиот е SuzukiSX4 FCV опремен со GM систем на fuel cell и хидрогенски резервоарски притисок од 70 MPa што Suzuki го разви сам.

Другиот модел наречен „crosscage“ е едноставен, компактен и со воздушен систем на ладење на ќелиите е развиен во Велика Британија во компанијата „Intelligent Energy“.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 00:14
и ако не сум фан на алфа...сепак мислам дека дизајнот не им е до толку лош овој пат...
 
Progetto 940 - новата душа и срце на Alfa Romeo

Alfa Romeo во 2009 година ќе ја замени сегашната 147-ца со нов покомпактен модел изработен на платформата на Fiat Brava и Lancia Delta. На интернет веќе се појави и рендер од идниот италијански хит.

Новиот Alfa Romeo, кој е инспириран од последниот модел, MiTo, како и од суперспортскиот 8c Competizione, засега се крие под кодното име Progetto 940.

Новиот модел ќе ја користи унапредената платформа на Fiat Brava, што ќе придонесе за поскладни димензии (435x180x143 cm) и попространа внатрешност.

На истата платформа се развива и првиот SUV на Alfa, Kamal, кој својата премиера може да ја очекува во 2010 година. Во понудата на агрегати ќе се најдат и новите дизел и бензински турбо мотори на Fiat.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 10:32
Audi RS6 седан изведба:

Најсилниот спортски модел во средно-високата класа, Audi RS6 конечно ќе се понуди и во седан изведба. До сега спортскиот модел се нудеше само во караван изведбата, која и покрај изведбата го најде патот до купувачите.

Големата сила од 580 КС, на која можат да позавидат и сопствениците на Lamborghini Gallardo и Ferrari F430, е извлечена од 5,0 литарскиот V10 со помош на два турбо полначи. Уште поимпресивен е и камионскиот вртежен момент од 650 Nm, кој е достапен при само 1.500 врт/мин!
Забрзувањата се пеколни, па на овој голем автомобил му требаат само 4,5 секунди за да достигне 100 km/h, што е побрзо и од спортскиот модел на Audi, R8! Но, за разлика од него, RS6 е ограничен на само 250 km/h, како и сите модели од неговата класа.

Погонот ќе биде на сите четири тркала, а суспензијата ќе биде адаптивна и ќе овозможи добар компромис меѓу перформансите и комфорот. Менувачот е познатиот 6-степен типтроник кој ги менува степените за 100 милисекунди.

Забрзувањата се пеколни, па на овој голем автомобил му требаат само 4,5 секунди за да достигне 100 km/h, што е побрзо и од спортскиот модел на Audi, R8! Но, за разлика од него, RS6 е ограничен на само 250 km/h, како и сите модели од неговата класа.

Погонот ќе биде на сите четири тркала, а суспензијата ќе биде адаптивна и ќе овозможи добар компромис меѓу перформансите и комфорот. Менувачот е познатиот 6-степен типтроник кој ги менува степените за 100 милисекунди.


Заедно со спортскиот модел, Audi ги претстави и освежените изведби на караван и седан верзиите на А6. Измените се минимални, а најголема разлика е новиот MMI систем за полесно снаоѓање со менијата.

Новите модели ќе бидат достапни од месец Октомври оваа година.

OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 10:40
UFF љубов ova ne e vise kola, ova e... WOW.... samo nazalost sto AUDI seuste ne se prefrli na taa tehnologi da vgraduvaat lanec mesto Rebrast remen
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 08:31
Нов Hyundai Coupe

Неодамна на саемот за автомобили во Њујорк претставена е третата генерација на Hyundai Coupe, кој има целосно променет концепт.

Наместо попречно поставен мотор и преден погон, новиот Hyundai Coupe ќе добие класична погонска шема. Ова, според компанијата ќе придонесе за подобро спортско возење.

Според најавите, новиот Hyundai Coupe ќе дојде под ознаката Genesis, идната елитна марка на Hyundai.

Топ моделот ќе го движи 3,8 V6 бензинец со 300 KS, кој со помош на шест-степенскиот менувач ќе може да забрза до 100 за само шест секунди.

За европскиот пазар е предвиден дволитарски турбобензинец со 220 KS. За атрактивноста на изведбата и за спортскиот тјунинг најмногу зборува задниот диференцијал Torsen, дисковите од 340 mm и 19 цолните тркала, кои ќе се вградуваат во најскапите модели. Засега нема повеќе информации за новиот Hyundai Coupe, но според најавите повеќе детали се очекуваат во септември.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 12:09
E ova, ova samo ovija svajcarskive tikvi ( se izvinuvam) mozat da predlozat, a i nisto cudno da go vovedatлутиналутина
 
videno i procitano na www.koli.com.mk
 
 

Швајцарската партија на зелените предложила изгласување на закон со кој во оваа европска држава ќе се забрани употребата на поголемиот број на денешни автомобили.

Со воведување на новиот закон Швајцарците би можеле да стават крај на возењето на суперавтомобили на своите патишта, би се укинала продажбата на големи SUV модели, но и на поголемиот дел спортски автомобили, луксузни лимузини, па дури и некои моноволумени, а и по некој компактен автомобил.

Зелените всушност сакаат да го забранат возењето на сите автомобили кои се потешки од два тона и кои емитираат повеќе од 250 грама СО2 по километар или не ги задоволуваат оптималните норми за заштита на пешаците во случај на фронтален судир.

Поголемиот број автомобили на швајцарската листа делуваат како логичен збир за забранување: Aston Martin, Bentley, Hummer, но на листата се најдоа и компактните помали автомобили како Hyundai Getz или Nissan Micra.

Како што стојат работите, ако Швајцарците го донесат новиот закон, следната година на женевскиот салон на автомобили ќе треба да се оди со велосипед.

И друга категорија на луѓе ќе биде особено погодена од овој закон а тоа се македонските гастарбајтери кои едвај чекаат да дојде лето и да ги донесат своите модерни автомобили земени на кредит, лизинг или рентакар и да шетаат по градовите од каде потекнуваат со филозофија „нека пукнат комшиите“

 


Изменето од seka - 14.Август.2008 во 12:23
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.