IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Принципи и нивно кршење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Принципи и нивно кршење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 18:31
....ЈАС ИМАВ ПРОФЕСОР ....ЛЕГЕНДА...!.....ПРИНЦИП У ПМ!.....ВЕРУВАТЕ ИЛИ НЕ...СВОЕТО ДЕТЕ ПО СВОЈОТ ПРЕДМЕТ(МАТЕМАТИКА)ГО "БУТНА"!.....ИЗГУБИ ГОДИНА...,ЗА ПРИМЕР НА ДРУГИТЕ!!!...ПРЕД НЕГОВ ЧАС ....A ГИ ИМАВМЕ 5 НЕДЕЛНО.....ИМАВМЕ ГОЛЕМ ОДМОР,ШТО НОРМАЛНО ГО КОРИСТЕВМЕ САМО ЗА ДА ОДИШ ДО WC...ЕТЕ ВО КАКВО ШКОЛО СУМ УЧЕЛ,И НЕ СЕ КААМ..АЛАЛ НЕКА МУ Е..!ПРИНЦИП Е ТОА...!!!ПОЗДРАВ ДО КОЛЕГИТЕ...големо%20гушкање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 18:33
и јас мислев дека имам некои принципи,... не зборувам само за школото,... но да си ги одржев тие принципи немаше сега да стане вака.......... 
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 18:33
Кога веќе еднаш ќе ни се разјасни дека оценките се сосема ирелевентни? Не се никаков показател за интелектуалната вредност на учениците/студентите. Имам бројни примери на мои колеги кои се тотални машини за учење, а надвор од тоа што го бубаат механички - не можат да изустат ни збор (битно ли е што имаат висок просек?). Исто така, во средно имав соученичка која се влечеше со единици а беше страшно интелигентна, со вродено чувство за уметност и естетика. Сега е врвен моден креатор (се разбира, не работи и не живее во Македонија, бидејќи нашата држава по правило силум ги брка највредните).

Малку избегав од темата. Ретки се авторитетите што се принципиелни во поглед на своите деца. Тука преовладува емоционалната поврзаност и тесните семејни интереси, па од таа гледна точка дури се смета и за ненормална појава еден професор да му пише ниска оцена на своето дете.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 18:42
НЕ САМО НА СВОЕТО ДЕТЕ, ТУКУ И НА БЛИЗОК РОДНИНА...ЛЕЛЕ, ВЕДНАШ ЌЕ ТЕ НАПРАВАТ ПРЕДАВНИК НА РОДОТ И ЛОЗАТА...МУ СЕ СЛУЧИ НА ЕДЕН МОЈ ДРУГАР ПРЕД ДЕСЕТИНА ГОДИНИ ТАКВО НЕШТО...ПОЛОВИНАТА И ДЕН ДЕНЕС НЕ МУ ЗБОРУВААТ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:23
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Си имам еден другар што цело средно го помина спиејќи и глупирајќи се, а кога ќе дојдеше време за ставање оценки ќе се појавеше мајка му со бомбоњера и оп... се петки. Кога им спомнав дома на моите, кристално јасно ми објаснија дека ако сакам петки ќе мора сама да ги добијам, и дека тие немаат намера да се брукаат, иако знаат некои од професорите бидејќи им предавале. Сега завршувам средно и им велам фала, затоа што си останале на своето и со тоа ме натерале да си создадам навика за учење. И не ми биле секое тромесечие или полугодие сите петки, ама тоа е во ред затоа што се тоа мои оценки. Е сега друга работа беше кога полагав за возачка. Фино си ги научив тестовите и отидов да полагам, ама имав што да видам. Ретко кој си го напиша тестот сам, затоа што набљудувачите им кажуваа на сите. Имаше меѓу нив пријател од татко ми и нормално дека побарав негова помош, ама само затоа што со тоа никому не наштетив, со оглед на тоа што на сите некој друг им го напиша тестот.

 

zatoa sega novite shoferi se takvi....лутиналутиналутинаpojma nemaat breeeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



со новиот закон се ќе се среди
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:27
Prviot princip shto go prekrshiv za moeto dete beshe ushte koga mi beshe vo stomak. Za da vidat na EHO dali normalno se razviva se cekashe po 3 meseci i toa ke odish na ginekolog...mora da ispiesh dve litra tecnost, da ne odish vo WC bidejki beshikata mora da e polna, cekash edno dva saati horoooor, edvam dostiskuvash...i zeniii ne cekajte, se rasipa EHOto.I eve ti roditel-lekar...se preku red...ne cekash ne te boli beshika...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:41
И јас имам професор како тој од Загор, ама не е толку строг. Предава физика, и му предавал и на својот син, не знам колку детево знаело ( со татко како него не верувам дека не знаел) ама сепак му оставил четворка на крај. Сега кога го молат за оценка на крај година, демек им треба за упис, тој им вели и на син ми му требаше.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:46
ФИНТИ НЕВИДЕНИ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:32
kako i sto sami kazuvate.......nekogas e dobro da ne se drze do nekoi principi....od sekogas bilo taka i zasekogas ke ostane taka....e sea pomalku ili poveke....zavisi za koi kako.....nekoi poveke ke doziveat da uzivaat vo toa a nekoi......
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 02:07
princip1! koga ucea moite deca osnovno,gimnazija i koga studiraa nivna obvrska bese da ucat i fala bogu bea odlicni,prvenci na generacija ,so najvisoki oceni zavrsija fakultet,a nasa obvrska bese da rabotime i da im ovozmozime solidni uslovi za zivot,patuvanja,koli i tn. nemavme vreme ni na roditelska da otideme / takva ni bese rabotata/nie naseto tie svoeto!Ma kakvi urgencii koja druga rabota ja imale osven da ucat i normalno da si prosetaat .imale potpolna sloboda na dvizenje!

princip 2! zamoluvam prijatelka profesorka na krajot na 4-ta godina vo gimanazija , na kerka od moj prijatel inaku odlicna ucenicka,ako moze da ja isprasa/da sraboti vezbi/ uste ednas i trojkata da i ja popravi da ne i rasipuva prosek/smetav deka sekoj ne roden da bide fiskulturec/ i mi veti deka ke zavrsi rabota. i znaete sto se slucuva? utre denta na cas pred site ucenici i veli neli ti e sram da mi prakas emisari za da ti popravam ocenka! kutroto devojce nemase poim deka tatko i bil zagrizen i deka toj me zamolil ako moze nesto da se stori a pri toa znaese deka sme dvete mnogu bliski prijatelki. potoa doma placenje..... i koga mi kazaa na "scena" stapi mojot princip 2- mozese vednas na mene da mi kaze nemozam ili nesakam da zavrsam rabota i ke go razberev toa,i ke i poveruvav deka si ima zenata princip vo ocenuvanjeto i tolku. a vaka ja otkaciv zasekogas bidejki deteto bese posramoteno pred soucenicite a ne bese vinovno ,pojma nemase za seto toa.
za bombonieri neznam no koga ja mazevme kerkata dobi podarok spakuvan vo kupija, so masna a vnatre i cestitka : sreken 8mi mart ucitelke
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 02:19
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

СИТЕ БАРАМЕ НЕКАКВА РЕАЛНОСТ ОД ПРОФЕСОРИТЕ И ПРИНЦИПИЕЛНОСТ ВО ОЦЕНУВАЊЕТО. НО КОЛКУ СЕ ДРЖИМЕ ДО ПРИНЦИПИЕЛНОСТА КОГА Е ВО ПРАШАЊЕ НАШЕТО ДЕТЕ? МОЖЕТЕ ЛИ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ В ОЧИ ВАШИОТ ПРИЈАТЕЛ И ДА МУ РЕЧЕТЕ - ОСТАВИ МУ ЈА ЕДИНИЦАТА, НЕКА ПОВТОРУВА. АЈ ДА ВЕ ВИДАМ!


ne sum se nasla vo takva pozicija ,ne sum imala prilika ,no sum bila dosta strog roditel ,sum imala doverba vo niv no moram da priznam deka i bile pod kontrola iako imale sloboda i izbor kako da go pominuvaat slobodnoto vreme. pa malku sum si "luta" kako sto me narekoa pa mozelo i da se desi da kazam stavi edinica pa neka uci no da povtoruva neznam ne bi mozela.
A vie da ne ste profesor sto postavivte vakva tema? aj vas da ve vidam MAJSTORCE62 dali ste principielen koga e vo prasanje vistinata!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 07:20
sreken 8mi mart ucitelke
Vaka navidum izgleda smeshno, no vo sushtina e tragicno. Bogatite luge plakaat aranzer da im gi spakuva podarocite.Ucitelkite so svojot status vo opshtestvoto i materijalnata dobivka shto ja dobivaat za svojata rabota si pozajmuvaat folii, kutii vo koi bea pakuvani podarocite od kineskite prodavnici za da ne troshat od skromniot domashen budzet. Eve jas sum od onie koi zabranija nosenje podaroci, edna goduna gi vrativ bidejki go prekrshija mojot princip na ne slavenje 8-mi Mart i ne primanje podaroci od nikogo osven od moite sinovi. Znaete li deka poveketo komentiraa, vo stil- Saka zlato, epa nie nemame pari za zlato.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 09:30
не дај Боже,... мајка ми да дојде да ми предава мене,... аууу,... скраја да е,.... еднаш кога ни дојде на замена,... првен мене ми стави единица,... а после на сите други што не знаеја,....смеење среќа што сега не работи како професор..... трепкање
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 12:40
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

sreken 8mi mart ucitelke Vaka navidum izgleda smeshno, no vo sushtina e tragicno. Bogatite luge plakaat aranzer da im gi spakuva podarocite.Ucitelkite so svojot status vo opshtestvoto i materijalnata dobivka shto ja dobivaat za svojata rabota si pozajmuvaat folii, kutii vo koi bea pakuvani podarocite od kineskite prodavnici za da ne troshat od skromniot domashen budzet. Eve jas sum od onie koi zabranija nosenje podaroci, edna goduna gi vrativ bidejki go prekrshija mojot princip na ne slavenje 8-mi Mart i ne primanje podaroci od nikogo osven od moite sinovi. Znaete li deka poveketo komentiraa, vo stil- Saka zlato, epa nie nemame pari za zlato.


da da i jas sum slusnala deka ucitelkite im kazuvaat na decata /bar na edno dete pa toa da prenese i organizira/ sto da kupat no toa e samo sto sum slusnala a tie sto komentirale za vas sto ve boli uvo uzivkajte si so vasata cista sovest.i jas so godini nanazad nitu davam nitu primam podaroci za 8mi mart,pogolemo zadovolstvo mi pricinuva podarok bez povod pri obicna sredba na kafe muabet,rodenden DA, no kniga kako podarok mi e najubav i najskapocenet podarok,a so tos odi i iskreniot baknez i ubaviot zbor.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.