IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Воспаление на крајници (Tonsilitis)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Воспаление на крајници (Tonsilitis)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 01:58
сигурно имам и јас некое воспалување.......
ме нервира ме чеша грлото,и ушите,само се чепкам
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 02:25

Имаш сигурно......прави си гаргара со чај од камилица........или купи си септолете........или капки прополис.........
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 15:22
кога имав ангина на грлото ми шприцнаа чист прополис....
мислам ми се откина главава,ненормално ме болеше

ќе пробам да гаргарам....
вака ми подолго време
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 22:24
OPSTA PREPORAKA

NAUCETE 'DEEP TROATH' !

Se salam !

Za tonxilitis ima vo 'Prirodno lecenje nakrobiotikom', michio kushi
Кон врв
katana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 04:00
problem so krajnicite,tesko goltanje,usi zatnati,pri goltanje nekogas mi se vrti i vo usite mi doagaat nekoi puckanja,nosot zatnat no go dzatnuvam so dexarhina sprej,bolki vo vratot od pozadi kaj pocetokot an glavat,psole jadenej me boli vilicata dolna kaj usite kako koga imav zauski,stresovi nekoi se javuvaat odvreme navreme,fizicka nespremnost osekjam a isto taka i mrza nekoja.pa nekoja ako ima ensto da kaze ke mu bidam balgodaren.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 20:36
Еве јас што правам кога ги имам сличните симптоми..

- инхалации со камилица и морска сол (Дома на вклучена рингла ставам вода да врие. Во неа ставам морска сол и камилица, па си дишам од пареата).

- прополис во неограничени количини. Капки од прополис се ставаат на шеќерче и полека се растопуваат во устата. Ова неколку пати на ден.

- витамин Ц во таблети од по 500 мг, два пати на ден

- врзувам крпче со ракија и бибер на грлото и така навечер спијам

- чај од жалфија (ем пијам, ем гаргара правам). Кога пијам додавам мед..оти медот окрепува, дава сила има квалитетни состојќи за имунитетот и плус жалфијата која е горчлива така полесно се пие..

- пилешка супа..Но не онаа купена од продавница, туку направена дома со водата во која се варел копан во која додавам лук, кромид, морков, целер, пашканат, брокула и интегрално просо наместо фиде..

- цеден сок од овошја и зеленчуци (најчесто: цвекло, морков, лимон, јаболко)

- септолете ако баш ме боли грлото и спреј за нос (синомарин, аквамарис, марисол) за да си го чистам носот од секретот...

Постапувајќи на овој начин избегнувам антибиотици...

Ако ти се види нешто од ова полезно, пробај си.....
МИР со сите
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 21:14
Seto gore napisanoда
samo ke dodadam...koga epten me boli grloto i sto se vika imas cuvstvo kako da ne mozis da goltnis, mesam med so rakija i crn biber..seto ubavo da se napravi potecno kako za srkanje i nekolku pati vo denot po edna lazicka...na pocetokot malku "gori" no mnogu brzo pominuva...ova starinski lek, od babite kazan голема%20насмевка 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
katana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 04:33
fala za pomosta ama se od ova jas go koristam za SAMO da mi se ublazi bolkata inace vaka mi e godina dena i cekam za operacija.znaci psihicki se razboluvam napnatost nevidena.
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 13:31
Крајниците се мали ткива кои се наоѓаат на крајот од устата во грлото. Овие ткива создаваат  бели крвни зрнца кои се „борат“, способни се да да ги „заробат“  и уништуваат бактерии кои ќе дојдат преку носот или устата. Борбата против инфекции и нормална обврска на крајниците, бидејќи се наоѓаат на почетокот на внатрешниот дел од телото.

Сепак, кога крајниците ќе се инфицираат, можат да го блокираат скоро цело грло. Сериозни и чести инфекции на крајниците често водат кон вадење на крајниците за да се остранат 
Кон врв
katana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 19:20
fala lugje fala
Кон врв
katana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 03:34
zdravo na svima
mapraiv operacija od krajnici arno ama eve pomina eden mesec meen uste nosot mi e zatnat i uste goltanjeto mi e oteznato na nekoi momenti duri i osekjam kako da mi se zalepuva grloto i ko da nema nikakov protok ni na vozduh ni na plunka skros me gusi.da ne e od ranata ili sto znam.iam 21 god.stvarno ne znam so da praam vekje,praev na sinusi sekakvi snimki i rengen i kompjuterski i neam sinusi.mi rekoa od krajnicite i edvaj cekav da gi izvadam i eve mesec pomina i ne se oporaiv.i nosot i grloto mi se isto ko pred operacijata.fala odnapred.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 09:29
prashanje e dali beshe discipliniran posle operacijata...
da gi shtedish malku glasnite zhici...
i sovetite na lekarite za postoperativno odnesuvanje??
i ne znachi ako si gi operiral krajnicite deka ke bidesh imun na infekcii i vospalenija...
dali si se oratil povtorno kaj doktorot shto te operiral??
koj e negoviot komentar??
Кон врв
katana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 16:25
pa bev na kontrola 3 pati znaci na edna nedela mi bese kontrola i na sekoja kontrola mi kazuvaa deka se e ok,sum imal samo nesto belo uste so mi bile premackani krajnicite ama toa se trgna uste mnogu malce ima,a za zborenjeto si zborev normalno,koga se napregav vidov deka boli i ne se napregav,piev MNOGU TECNOST sladoledi ladni kasi,se toa kako so mi kazaa.Nego meen mi e da ne iam jas uste korupka na ranata i toa da ne mi pravi problemi.odma posle operacijata prvite 2 nedeli mi bese odzatnat nosot.i kako pominuva vreme mi se vrati situacijata kako koga imav krajnici.ne znam so e rabota.osekjam i bolka taka vo grloto na momentiko ke go napnam.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 19:49
nisto ne ti e, normalno e toa, jas pred 6 godini gi izvadiv krajnicite, na 16 godini...

se sekavam cel mesec samo tecna hrana jadev, bavno zazdravuva grloto, i normalno deka boli, moras da jades i da goltas i da zboris, a toa e rana....

ke ti pomine,samo treba malku podolg period i trpenie, ne se sekiraj....kantarion caj e najkorisnoto nesto za toa

a inaku da znaes deka mozebi ke ti ze proretcat problemite so grlo i sinusi, no sepak ke gi imas...

nema celosno da stanes imun na nastinki i vospalenija na grlo...

iii loso e toa sto bidejki sega gi nema krajnicite, nastinkata na glasni zici ke ti udira i ke zboris kako mamli, barem mene taka mi e sekogas :), ama kako i da e mnogu mi e podobro sega, otkolku koga gi imav....

togas sekoj 2 mesec problemi so grlo imav, sega 2-3 pati godisno, pozdrav...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.