IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Приватна или државна градинка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватна или државна градинка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 22:08
Eli...jas spomnav deka seminarot beshe za deca so pp,pa megu drugoto se prezentirashe i Montesori terapija,  a na pauzite se zboruvashe za Montesori pedagogijata. Pak ke recam, mene me voodushevi celiot didakticki materijal so koj raspolagaat...Inaku Liljana Simonovska beshe nash Montesori predavac...koja iskreno si prizna deka Montesori pedagogijata e mnogu pojaka vo domenot na matematikata bidejki Marija Montesori poveke se zalagala na ova pole...doblizuvanje na baukot matematika do decata...dodeka na poleto na izucuvanje na jazikot i istrazuvackite postapki nemaat mnogu materijali... Poveke komparirav megu nashiot obrazovniot sistem kade seushte vo mnogu ucilishta se odi na suvoparno iznesuvanje fakti i ucenje napamet definicii i ucenje so fantasticen didakticki materijal...koj za zal vo mnogu nashi ucilishta go nema...nekade seushte se uci so kreda i tabla... Za gradinkite se ograduvam...
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:24
Ели,зошто имам впечаток дека се криеш зад насловот на темата што си ја поставила,дека првобитната намера и идеа ти се со сосема поинакви претензии?
Можеби спаѓам во категоријата на луѓе кои,според тебе,"избегнуваат" да плаќаат по 150 па и повеќе евра за приватните градинки,а можеби и не,но без разлика на се’ и јас како мајка која (замисли) му посакува се’ најдобро на своето дете многу се двоумев и многу размислував на таа тема-државни наспроти приватни градинки.
Се одлучив за државна градинка(поради повеќе причини,а не само поради финансиските) и верувај ми не зажалив ниту еден единствен ден.
Неможам,а и несакам да ти верувам(без навреда) дека "пријателски лица" си сретнала само по приватните градинки.
За државните градинки што ги спомна мамамд во К.Вода незнам(но и’ верувам),но одговорно и со сигурност можам да те упатам во градинката кај што го носев син ми и таму ќе бидеш дочекана,примена и испратена со искрени и срдечни насмевки од наставничките и воспитувачките,а посебно од најискрените детски весели лиценца по кои веднаш ќе знаеш како се тие таму прифатени.
Презадоволна бев и јас,а и моето дете што е многу поважно!
Како и приватните така и државните градинки работат според однапред приготвена и адаптирана спрема возраста на децата програма,а да ги спомнам и факултативните програми(физичко,англиски,музичко,модерни танци...)...
А,за негата,вниманието,љубовта и грижата што им ја пружаат на децата...за тоа би можела да пишувам страници и страници...
Знам дека претерав,извинете!
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Montesori pedagogijata e mnogu pojaka vo domenot na matematikata bidejki Marija Montesori poveke se zalagala na ova pole...doblizuvanje na baukot matematika do decata...dodeka na poleto na izucuvanje na jazikot i istrazuvackite postapki nemaat mnogu materijali... .


За другото не знам, ама за ова Монтесори е сосема спротивно. Не се обрнува внимание на на дисциплина и учење теорија, туку на спознавање. На пример децата еден ден се посветува на текстура - се носи да речеме песок, памук итн  за да направат децата разлика. Друг ден се посветува на боја, трет на музика, итн. Нема вистински предавања туку наредени масички и секое дете во најголем дел од времето си се занимава со нешто што го интересира - некое црта, некое игра... На тој начин децата ги развиваат сопствените интереси.
Монтесори принципите се против тестови или било какво мерење на знаењата на децата, сметаат дека секое си е случај за себе.

Повисоките познавања по математика не се додека се уште во градинка, туку наводно начинот на кој мислат децата им помага во понатамошното образование.

Накратко среќа, сакав да кажам дека баш децата се учат да истражуваат, а не да решаваат задачи.

Инаку не  ги знам  ниту лицата за кои зборувате, ниту пак имам деца и лично искуство за градинките , си зборувам теоретски среќа


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:52
Originally posted by ellie_ ellie_ напиша:

Ima mnogu privatni gradinki niz Skopje.
Pozdrav


Ели, гледам дека си погледнала доста градинки. Те молам кажи ми отприлика бројка колку има во Скопје, по колку деца има во секоја и по некое име (освен Изворче).

Инаку јас не би бледала само безбедност и добра храна, туку начин на воспитување повеќе. Исто и јазици - би претпочитала градинка во која се учи исклучиво на еден јазик - ако е во Македонија, по можност странски. Многу полесно се усвојува јазикот ако сите активности се на него, отколку само да се учат одделни зборчиња и песнички. Ама ако сте двојазично семејство, сигурно го немате тој проблем.

Исто така би гледала и која класа се родителите на децата што учат таму. Не би сакала да бидат новобогаташи и мафијаши, туку средна-накај-висока класа.

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:


Неможам,а и несакам да ти верувам(без навреда) дека "пријателски лица" си сретнала само по приватните градинки.
За државните градинки што ги спомна мамамд во К.Вода незнам(но и’ верувам),но одговорно и со сигурност можам да те упатам во градинката кај што го носев син ми и таму ќе бидеш дочекана,примена и испратена со искрени и срдечни насмевки од наставничките и воспитувачките,а посебно од најискрените детски весели лиценца по кои веднаш ќе знаеш како се тие таму прифатени.


Точно така. Може да има и добри државни градинки, затоа треба човек да погледне секакви и да го направи најдоброто за детето во рамките на финанскиските можности на семејството.
Изменето од Miriam - 19.Март.2008 во 00:55
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 12:32
Накратко среќа, сакав да кажам дека баш децата се учат да истражуваат, а не да решаваат задачи.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
...Isto zboruvame...a ne se razbirame...I vo drzavnite gradinki ne reshavaat zadaci. Naprotiv rabotat mnogu istrazuvacki postapki, duri vospitackite  se mnogu osposobeni za razvivanje na motornite sposobnosti na decata, kako i za mislovnite procesi. Razlikata megu privatnite i drzavnite e vo brojot na decata vo grupa. Zaradi golemata navala ( a i zaradi cenata)  vo drzavnite vo ramkite na pogolemata vozrast, grupata ima i po 25-30 deca, dodeka vo privatnite (zaradi sumata koja se plaka) grupite se so maksimum 10 deca. Znaci, zboreno so jazikot na parite 30 deca po 30 evra e 900 evra za hranata na decata, ostanatite troshoci gi plaka drzavata.... 10 deca po 150 evra e 1500 evra, za hrana, no i plata na kadarot.  Nelogicno e da se bara ednakov kvalitet na vnimanie zaradi toa shto ne e isto so 10 i so 3 pati poveke deca.
...I na kraj pak ke kazam...paralelata za Montesori beshe za redovnata nastava...shkolskiot sistem kaj nas...i Montesori pedagogijata...

Кон врв
ellie_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ellie_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:08
Draga Biba_G, jas povtorno se izvinuvam ako sum izlegla od kontekst na ona koe ti si go zamislila.

Ajde zamisli me mene: Rodena sum vo Makedonija, a vekje 10 godini ziveeme nadvor od tuka. Moite dobija iselenicka viza, pa tamu se zaljubiv zavrsis skolo, univerzitet i slucajno se vrativme tuka, no samo za 2-3 godini.

Preku okeanot internetot e normalna rabota za komunikacija i zatoa se obrativ na lugje koi znaat kako da go koristat i se sto sakav bese prijatelski sovet i pomos da doneseme resenie.

Toa sto nasite plati (mislam na soprugot i mene) mesecno iznesuvaat kolku necija godisna zarabotuvacka ne me tera da se cuvstvuvam poinaku, tuku ednostavno sakam da znam kade "kje otidat nasite pari".

Mozebi faktot deka sme iskluceni od makedonskoto (mislam kulturno i spored pogledot na nestata vo zivotot i karierata) navistina mi e smesno, da ne recam tragi-komicno zosto pocna diskusijata vo sosema sprotivna nasoka.

Vo drzavni gradinki bev, no stignav do direktorkata i pedagozite, zanimalnite gi cirnav i nikogas ne se "soociv" so potencijalnata zena/devojka koja bi se grizela i bi go educirala moeto dete. Plus izleze statija vo vesnik za koja vekje komentiravme, i se isplasiv deka "rabotite se isti kako pred 30 godini koga jas beve dete i odev vo drzavna gradinka".

No toa ne znaci deka sum protiv draznite gradinki i edukacijata koja mamamd ja narekuva redovna nastava, ednostavno ne "naletav" na vistionskiot covek vo vistinskoto vreme.

Privatnicite pak bea otvoreni i mi pokazaa se. Se razbira tie vo nas gledaat roditeli, no i klienti. Odlukata za "Izvorche-Montessori" bese zaradi: strucnosta na kadarot, prijatnata atmosfera, programata, materijalite, nasmevkite na decata, dvata stranski jazika i dr. (nemam namera da pravam reklama). I vo British Academy bea otvoreni i prijatni, nooooo 500 evra na mesec za part-time, samo angliski i programa koja ne e soodvetna ili barem ne gi zadovoluva moite baranja, no thank you.

Miriam, iskreno ne znam kolkavi se grupite, site sredbi bea ili vo kancelarija ili posle rabotno vreme (koga nema deca) mozebi mamad e vo pravo, ima logika.

Pozdrav
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 20:40
Prvo se izvinuvam za pogresnata informacija deka narkomanot vlegol vo gradinka vo Kisela Voda, a bilo vo Dracevo.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
...Sega jas se izvinuvam...no na internet procitav deka e vo Dracevo...a vo deneshen Vest ima pismo so demant od vrabotenite na 8 mi Mart-Kisela Voda, shto znaci sluckata se slucila vo nivnata gradinka, no ne pred decata i ne vo zanimalna.
...Okolu moite objasnenija ...jas zboruvam za ucilishte...opfatenost na decata vo redovna nastava...no poznata mi e problematikata i na gradinkite...bidejki decata od gradinka doagaat vo ucilishte...ucilishtata sorabotuvaat so gradinkite...licno sorabotuvam i sluzbeno i privatno so mnogu vospitacki i neguvatelki...i eve nudam pomosh za kontakt so nekoi...za koi imam visoko mislenje...do kolku pritreba...samo poseta vo rabotno vreme...da se vidi vistinskata rabotna atmosvera...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 07:53
Me potrese vesta shto ja procitav vo dnevnite vesnici

ПО СМРТТА НА ДВЕ БЕБИЊА ОД СКОПЈЕ

Менингитисот ги празни градинките

Им советувавме на родителите децата да останат дома до понеделник, кога ќе ги добиеме резултатите од анализите, велат во „Росица“, каде што било згрижено едно од починатите бебиња

...i kako po obicaj najlesno e odgovornosta da se bara onamu kaj shto ne treba... Privatni ili drzavni, gradinkite rabotat po principot RODITELOT E SEKOGASH VO PRAVO. Zalosno e shto samo koga se slucuvaat vakvi ne ubavi raboti nekoj se budi od zimski son, ama nabrgu pak zaspiva. Nikoj, ama nikoj od nash*te nadlezni nema hrabrost da istapi so jasno zacrtani pravila i propisi koj nikoj ne smee da gi prekrshi, a ako si dozvoli da gi prekrsi da bide debelo sankcioniran.

Shto mozat vrabotenite protiv nesovesnite roditeli koi svoite deca pod izgovor deka malku mu tece noseto, malku kashla ama pokrien e so  terapija.... nema koj da gi cuva.... gi nosat vo gradinka bolni i si zaminuvaat na rabota, bez da mislat na svoeto ama i na drugite deca.  Luge ako tvrdime deka decata se nasheto najgolemo bogatstvo zoshto toa bogatstvo go izlozuvame na opasnost. Kako vrabotenite i ostanatite roditeli da gi zashtitat roditelite od takvi roditeli koga direktorite-partiski marionetki prekoruvaat deka personalot ne e tuka da kazuva pravila tuku da raboti. Personalot koj e neposredno so decata ukazuvaat na nedoslednosti, ama nikoj ne gi slusha.Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:04
Ve molam dokolku nekoj znae vo koja gradinka imaat vraboteno defektolog da pise.

Blagodaram
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:37
... za defektolog neznam...ama znam deka deca od 4 god.... vo grupa 33 + 1 dete so POP... ti si defma strucna...kazi mi zoshto e primeno deteto so POP... i shto ke dobie od neguvatelkata i vospitackata... so ova brojka na deca vo grupa... Prashuvam- dali e normalen toj shto go primil...a kakov e toj roditel shto dozvolil toa da se sluci...
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 10:20
Е mamamd во оваа држава и се е можно. Прво за да се има дете со ПОП во една група или одделение, не треба да има голем број на деца и секако на сметка на едно дете со ПОП треба бројот на другите дечиња да се намали за 3.

Родителите на деца со ПОП имаат огромна желба нивните деца да учат во "нормална" средина, а тоа законот им го овозможува, од друга страна пак институциите како градинки и училишта не можат да ги одбијат родителите и затоа ги примаат децата и покрај тоа што немаат соодветен кадар и услови. И на крај кој страда - децата. Е тоа ти е во нашата мила државичка, никој не го решава ова прашање, дефектолозите си седат дома или работат како продавачки, децата си страдаат, а никој не се буни. Тоа е.
Кон врв
tamara26bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Октомври.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara26bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2015 во 21:22
ako mozi nekoj da mi odgovori dali vo drzavnite ili privatni gradinki imaat vraboteno nutricionisti koj sto se zadolzeni za ishranata na tie deca.Ako ima koj se tie gradinki i dali ste zadovolni so toa kako vasite deca se hranat
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.