IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Етимологијата на нашите зборови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Етимологијата на нашите зборови

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Kutuzov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kutuzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Етимологијата на нашите зборови
    Испратена: 08.Март.2008 во 00:04
Знаете од каде доаѓа зборот облак? Тоа е стар словенски збор составен од префиксот об- и коренот зборот ВЛАК ( истиот корен го има во ВЛЕЧЕ)
Според тоа, од ОБ-ВЛАК го добиваме ОБЛАК, што буквално значи РАСТЕГНАТ, РАЗВЛЕЧЕН.
Зборот ПЦУЕ има ист корен со зборот пес. Буквално, пцуе значи зборува како пес (зборува гадно, кучешки).
Зборот НЕВЕСТА има исто така старо словенско потекло. Во старословенскиот јазик, глаголот во инфинитив ВЕСТИ значи ЗНАЕ. Спореди со словенечкиот : вем, не вем (знам, не знам).Оттаму, НЕВЕСТА буквално значи НЕПОЗНАТА, или описно: таа што дотогаш не е позната во семејството, нова во семејството. Во старословенскиот јазик НЕВЕСТНИК (ИЛИ НЕВЈАСТНИК) е името за младоженец.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 00:38
Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Знаете од каде доаѓа зборот облак? Тоа е стар словенски збор составен од префиксот об- и коренот зборот ВЛАК ( истиот корен го има во ВЛЕЧЕ)
Според тоа, од ОБ-ВЛАК го добиваме ОБЛАК, што буквално значи РАСТЕГНАТ, РАЗВЛЕЧЕН.
Зборот ПЦУЕ има ист корен со зборот пес. Буквално, пцуе значи зборува како пес (зборува гадно, кучешки).
Зборот НЕВЕСТА има исто така старо словенско потекло. Во старословенскиот јазик, глаголот во инфинитив ВЕСТИ значи ЗНАЕ. Спореди со словенечкиот : вем, не вем (знам, не знам).Оттаму, НЕВЕСТА буквално значи НЕПОЗНАТА, или описно: таа што дотогаш не е позната во семејството, нова во семејството. Во старословенскиот јазик НЕВЕСТНИК (ИЛИ НЕВЈАСТНИК) е името за младоженец.
   pre bi rekol deka i pes i pcue se malku izmeneti zborovi od srpskiot (kako i mnogu drugi),...a,tamu se dobieni  taka kako shto vikash,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Kutuzov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kutuzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 01:03
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Знаете од каде доаѓа зборот облак? Тоа е стар словенски збор составен од префиксот об- и коренот зборот ВЛАК ( истиот корен го има во ВЛЕЧЕ)
Според тоа, од ОБ-ВЛАК го добиваме ОБЛАК, што буквално значи РАСТЕГНАТ, РАЗВЛЕЧЕН.
Зборот ПЦУЕ има ист корен со зборот пес. Буквално, пцуе значи зборува како пес (зборува гадно, кучешки).
Зборот НЕВЕСТА има исто така старо словенско потекло. Во старословенскиот јазик, глаголот во инфинитив ВЕСТИ значи ЗНАЕ. Спореди со словенечкиот : вем, не вем (знам, не знам).Оттаму, НЕВЕСТА буквално значи НЕПОЗНАТА, или описно: таа што дотогаш не е позната во семејството, нова во семејството. Во старословенскиот јазик НЕВЕСТНИК (ИЛИ НЕВЈАСТНИК) е името за младоженец.
pre bi rekol deka i pes i pcue se malku izmeneti zborovi od srpskiot (kako i mnogu drugi),...a,tamu se dobieni taka kako shto vikash,...


Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло. Види, на пример, доста е интересно да се споредат зборови со прастаро заедничко индоевропско потекло: гавран, гарван (латински - corvus, angliski - raven. гарван - raven. гледаш колку е слично. таквите зборови се сметаат за заеднички, кои потекнуваат од индоевропскиот прајазик.
или спореди: гулаб на старословенски е ГОЛОМБ
НА латински е COLUMBA
A NA ALBANSKI - PELUMB.
Кон врв
Kutuzov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kutuzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 01:46
Originally posted by brza brza напиша:

a klozet?,....od kade toj doagja?,....jas mislam od angliskoto,...CLOSED,....demek ,...prostorija koja e (obichno) ,zatvorena,...koga ima nekoj vnatre.голема%20насмевка


точно. тоа не е наш збор. имаш право за клозет. тој збор го има и во кратенката ВЦ - water closed.

инаку, за сличностите во повеќе зборови има објаснување. многу денешни современи јазици водат потекло од индоевропскиот прајазик и се нарекуваат индоевропски јазици.
Во нив спаѓаат:
-словенските јазици
-германските (германски, англиски, холандски, исландски, дански и др.)
-романските (од латинскиот: италијански, шпански, португалски,француски, романски, влашки и др.)
-балтички (летонски, литвански)
-ирански (персијски, к*рдски, авганистански, осетински, таџички)
-келтски (шкотски, велшки, ирски)
-ерменскиот - како посебен
-албанскиот како посебен
-грчкиот како посебен


примери за тоа има во некои основни зборови како
десет - грчки deka, latinski decem
овца - латински ovis
магла - литвански - migla
сто - ирански - satem, latinski: centum
елен - латински - elafus...
gi ima mnogu. zboruvam za zborovi shto se zaednichki i iskonski, a ne zaemki od latinskiot, kako knez, lopata, car, univerzum...
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:35
"Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло."
 
Не бих рекъл, че е с неустановено потекло. На унгарски КУЧЕ е КУТЯ. Така, че може да се търси връзка по тази линия.
Кон врв
Kutuzov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kutuzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:43
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

"Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло."

Не бих рекъл, че е с неустановено потекло. На унгарски КУЧЕ е КУТЯ. Така, че може да се търси връзка по тази линия.


можеби може да се бара и по таа линија. но нели петар добрев најде прабугарски корени во тој збор? (Сепак, јас Добрев го сметам за доста несериозен научник, кој своите теории ги прави произволно, како да пишува расказ на слободна тема.)За тоа имам многу примери. (а за КУЧЕ - може си у право.)
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 09:28
Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

"Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло."

Не бих рекъл, че е с неустановено потекло. На унгарски КУЧЕ е КУТЯ. Така, че може да се търси връзка по тази линия.


можеби може да се бара и по таа линија. но нели петар добрев најде прабугарски корени во тој збор? (Сепак, јас Добрев го сметам за доста несериозен научник, кој своите теории ги прави произволно, како да пишува расказ на слободна тема.)За тоа имам многу примери. (а за КУЧЕ - може си у право.)
 
Па може и да е прабугарски. Има теории, че прабългарите и маджарските племена са си били братовчеди.
Кон врв
Kutuzov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kutuzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:57
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

"Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло."

Не бих рекъл, че е с неустановено потекло. На унгарски КУЧЕ е КУТЯ. Така, че може да се търси връзка по тази линия.
можеби може да се бара и по таа линија. но нели петар добрев најде прабугарски корени во тој збор? (Сепак, јас Добрев го сметам за доста несериозен научник, кој своите теории ги прави произволно, како да пишува расказ на слободна тема.)За тоа имам многу примери. (а за КУЧЕ - може си у право.)


Па може и да е прабугарски. Има теории, че прабългарите и маджарските племена са си били братовчеди.


Другар, а да ми кажеш ако знаеш откаде потекнува името Б`лгарија. Јас досега не сум прочитал нешто посебно за тоа, а и на интернет нема да се најде нешто посебно.
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 12:14
Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Originally posted by Kutuzov Kutuzov напиша:

Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

"Грешиш. Зборот пес е општословенски. Сп: бугарски - пес, руски - пјос, српски - пас, чешки - пес, старословенски - п`с и.т.н. КУЧЕ е несловенски збор со неутврдено потекло."

Не бих рекъл, че е с неустановено потекло. На унгарски КУЧЕ е КУТЯ. Така, че може да се търси връзка по тази линия.
можеби може да се бара и по таа линија. но нели петар добрев најде прабугарски корени во тој збор? (Сепак, јас Добрев го сметам за доста несериозен научник, кој своите теории ги прави произволно, како да пишува расказ на слободна тема.)За тоа имам многу примери. (а за КУЧЕ - може си у право.)


Па може и да е прабугарски. Има теории, че прабългарите и маджарските племена са си били братовчеди.


Другар, а да ми кажеш ако знаеш откаде потекнува името Б`лгарија. Јас досега не сум прочитал нешто посебно за тоа, а и на интернет нема да се најде нешто посебно.
 
Аз лично не знам. Питай Дуле. Той е по-навътре в нещата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.