IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 13:54
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Sepak kako prvo mislam deka Biblijata ne nozes da ja razrabotuvas kako ostanatite lektiri..kako prvo prfesorot po Makedonski ne e obucen toa da predava pa ottuka da ja znae (mozebi e Ateist)..toa bi trebal da ja razrabotuvaat so nekoj od fakultetot za Bogoslovija,a toa veke znaci VERONAUKATA stanuva zadlzitelna i vo sredno..
..a kako vtoro bas me zanima kako se razrabotuva Bibjijata kako lektira?.....Profesorot mu vika na ucenikot: Ajde otvori na 947 strana procitaj mi go pasosot za ili po Matej,analiziraj mi...napravi mi gramaticka obrabotka na prvata recenica..sekoj zbor kazi mi sto e,imenka li e..pridavka li e..kazi mi vo koe lice,rod e i koe vreme (minato svrseno...ili pak MINATO NESVRSENO)..i na kraj kazi mi sto sakal vsusnost so ova pisatelot da ni kaze?...Ma dajte luge vrazumete se..prvo glupavo e na Bibkijata,na svetoto pismo da se posvetuva sano edna nedela (kolku sto se rabotat lektirite prosecno po skolive)..a kako vtoro postojat mal milion prekrasni knigi od fantasticni avtori..koi ako sega ne im se predocat na ucenicite,ponatamu moze i bikogas nema da gi sretnat..kako primer..Niche,Umberto Eko,Herman Hesse,Dzodz Orvel,Milan Kundera,Kastaneda..itn
...ova sto go cuv e totalna glupost ,bar za mene,na Biblijta ne i e mesto kako lektira vo srednoskolskata nastavna programa
mamamd..povtorno procitaj go postot i objasni mi go slednovo...kako moze nekoj profesor/ka koi sto zavrsil pred 1990 god..koga MARKSIZMOT bese glaven predmet a ne bilo kakov religiozen prdmet...SEGA DA SE VPUSTA VO RAZRABOTKA NA BIBLIJATA SO SVOITE UCENICI..(KOJA ZA MENE E KAPITALNO DELO) I NE MOZE OD DENES ZA UTRE DA PROCITA VAMU-TAMU NESTO I DA BIDE SPREMEN DA IM ODGOVORI NA SITE PRASANJA NA UCENICITE??..
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 14:10
mOZE I IMATE PRAVO NO MOZE I NE... ZASTO NE SE RAZRABOTUVA CELATA BIBLIJA TUKU SAMO NEKOI DELOVI, NE SUM SIGUREN MOZEBI SAMO PESNA NAD PESNITE, PSALMI I ZNAM EV.PO JOVAN...NO GI CITAAT KAKO LITERATURNO DELO...KADE IMA METAFORA, KOMPARACIJA, HIPERBOLA, RETORSKO PRASANJE...ITN. JAZIKOT NA BIBLIJATA, NEJZINIOT STIL...I BI TREBALO DA NE NEVLEGUVA PROFESOROT PO MAKEDONSKI VO UCENJETO NA BIBLIJATA!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 14:13
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Sepak kako prvo mislam deka Biblijata ne nozes da ja razrabotuvas kako ostanatite lektiri..kako prvo prfesorot po Makedonski ne e obucen toa da predava pa ottuka da ja znae (mozebi e Ateist)..toa bi trebal da ja razrabotuvaat so nekoj od fakultetot za Bogoslovija,a toa veke znaci VERONAUKATA stanuva zadlzitelna i vo sredno..
..a kako vtoro bas me zanima kako se razrabotuva Bibjijata kako lektira?.....Profesorot mu vika na ucenikot: Ajde otvori na 947 strana procitaj mi go pasosot za ili po Matej,analiziraj mi...napravi mi gramaticka obrabotka na prvata recenica..sekoj zbor kazi mi sto e,imenka li e..pridavka li e..kazi mi vo koe lice,rod e i koe vreme (minato svrseno...ili pak MINATO NESVRSENO)..i na kraj kazi mi sto sakal vsusnost so ova pisatelot da ni kaze?...Ma dajte luge vrazumete se..prvo glupavo e na Bibkijata,na svetoto pismo da se posvetuva sano edna nedela (kolku sto se rabotat lektirite prosecno po skolive)..a kako vtoro postojat mal milion prekrasni knigi od fantasticni avtori..koi ako sega ne im se predocat na ucenicite,ponatamu moze i bikogas nema da gi sretnat..kako primer..Niche,Umberto Eko,Herman Hesse,Dzodz Orvel,Milan Kundera,Kastaneda..itn
...ova sto go cuv e totalna glupost ,bar za mene,na Biblijta ne i e mesto kako lektira vo srednoskolskata nastavna programa
mamamd..povtorno procitaj go postot i objasni mi go slednovo...kako moze nekoj profesor/ka koi sto zavrsil pred 1990 god..koga MARKSIZMOT bese glaven predmet a ne bilo kakov religiozen prdmet...SEGA DA SE VPUSTA VO RAZRABOTKA NA BIBLIJATA SO SVOITE UCENICI..(KOJA ZA MENE E KAPITALNO DELO) I NE MOZE OD DENES ZA UTRE DA PROCITA VAMU-TAMU NESTO I DA BIDE SPREMEN DA IM ODGOVORI NA SITE PRASANJA NA UCENICITE??..


ОД КНИЖЕВЕН АСПЕКТ ЌЕ ИМ ОДГОВОРИ НА СИТЕ ПРАШАЊА, НО ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ВЕРСКИОТ, ТАА КОМПОНЕНТА НЕ СЕ НИ БАРА ОД ЧАСОТ. ПРЕДМЕТОТ СЕ ВИКА ЛИТЕРАТУРА, А НЕ ВЕРОНАУКА.


Изменето од majstorce62 - 09.Март.2008 во 14:24
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 14:24
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Sepak kako prvo mislam deka Biblijata ne nozes da ja razrabotuvas kako ostanatite lektiri..kako prvo prfesorot po Makedonski ne e obucen toa da predava pa ottuka da ja znae (mozebi e Ateist)..toa bi trebal da ja razrabotuvaat so nekoj od fakultetot za Bogoslovija,a toa veke znaci VERONAUKATA stanuva zadlzitelna i vo sredno..
..a kako vtoro bas me zanima kako se razrabotuva Bibjijata kako lektira?.....Profesorot mu vika na ucenikot: Ajde otvori na 947 strana procitaj mi go pasosot za ili po Matej,analiziraj mi...napravi mi gramaticka obrabotka na prvata recenica..sekoj zbor kazi mi sto e,imenka li e..pridavka li e..kazi mi vo koe lice,rod e i koe vreme (minato svrseno...ili pak MINATO NESVRSENO)..i na kraj kazi mi sto sakal vsusnost so ova pisatelot da ni kaze?...Ma dajte luge vrazumete se..prvo glupavo e na Bibkijata,na svetoto pismo da se posvetuva sano edna nedela (kolku sto se rabotat lektirite prosecno po skolive)..a kako vtoro postojat mal milion prekrasni knigi od fantasticni avtori..koi ako sega ne im se predocat na ucenicite,ponatamu moze i bikogas nema da gi sretnat..kako primer..Niche,Umberto Eko,Herman Hesse,Dzodz Orvel,Milan Kundera,Kastaneda..itn
...ova sto go cuv e totalna glupost ,bar za mene,na Biblijta ne i e mesto kako lektira vo srednoskolskata nastavna programa
mamamd..povtorno procitaj go postot i objasni mi go slednovo...kako moze nekoj profesor/ka koi sto zavrsil pred 1990 god..koga MARKSIZMOT bese glaven predmet a ne bilo kakov religiozen prdmet...SEGA DA SE VPUSTA VO RAZRABOTKA NA BIBLIJATA SO SVOITE UCENICI..(KOJA ZA MENE E KAPITALNO DELO) I NE MOZE OD DENES ZA UTRE DA PROCITA VAMU-TAMU NESTO I DA BIDE SPREMEN DA IM ODGOVORI NA SITE PRASANJA NA UCENICITE??..


ОД КНИЖЕВЕН АСПЕКТ ЌЕ И ОДГОВОРИ НА СИТЕ ПРАШАЊА, НО ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ВЕРСКИОТ, ТАА КОМПОНЕНТА НЕ СЕ НИ БАРА ОД ЧАСОТ. ПРЕДМЕТОТ СЕ ВИКА ЛИТЕРАТУРА, А НЕ ВЕРОНАУКА.
izvini majstorce 62 ali tesko mi e da poveruvam deka BIBLIJATA e stavena vo nastavniot program za da se obranotuba samo i ISKLUCIVO OD LITERATUREN ASPEKT...zar ima koj sto veruva votakvo nesto?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 14:34
КНИЖЕВНИОТ АСПЕКТ ГИ ГИ ДОПИРА И ВОСПИТНИТЕ КОМПОНЕНТИ НА КНИГАТА. НО НЕ И ВЕРСКИТЕ. ВОСПИТНИ КОМПОНЕНТИ ИМА СЕКОЕ ЛИТЕРАТУРНО ДЕЛО,ЧИЈА НАМЕНА НЕ Е ОД РЕЛИГИОЗЕН КАРАКТЕР.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 14:59
Se soglasuvam so tebe majstorce!
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:35
ќе добивам кецови, само да не ја обработувам како лектира библијата
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:40
Originally posted by NiNa1 NiNa1 напиша:

ќе добивам кецови, само да не ја обработувам како лектира библијата


АЈ ЧИТАЈ СИ ГО „ЗОКИ ПОКИ„!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:43
сум го читала у прво, не можам 1000 пати да го читам
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:48
onda zemi "Kasni Porasni" super knize e
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:50
...БИДЕТЕ МАЛКУ ПОКРЕАТИВНИ..ЗЕМЕТА ЈА..... ШЕХЕРЗАДА!!.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:50
и она сум  ја читала
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:51
sepak koj sakal da ja obrabotuva BIBLIJATA..bar denes za toa ima milion nacini kade i kako da go napravi toa...plus za razabotka na tolku golemo delo kako BIBLIJATA e potebno e poveke od 1-2 nedeli koku sto e razrabotuvaat lektirite...
..namesto toa zar ne bi bilo podobro da go razrabotivaat DZORDZ ORVEL..HERMAN HESSE..UMBRTO EKO..ORHAN PAMUK..KASTANEDA..MILAN KUNDERA....plus decata od drugite nacionalnosti ne bi se osekale nezgodno
...em volkot sit em ovcite na broj
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:53
...АААА,АЛИ БАБА И 6001 ЧЛЕН...А?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.